Komary na Kubie, jakie szczepienia przed wylotem?

Tagi , , , , ,

 Coraz więcej turystów jako kierunek podróży wybiera egzotyczną Kubę. Ten leżący na największej wyspie Wielkich Antyli kraj zachwyca niezwykłą urodą i niepowtarzalną atmosferą. Należy jednak pamiętać, że Kuba leży w strefie tropikalnej, a to może mieć swoje konsekwencje zdrowotne. Jak się ustrzec przed tropikalnymi chorobami? Czy warto zrobić profilaktyczne szczepienia?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jakie choroby na Kubie są groźne dla turysty?

Kuba jest coraz popularniejszy kierunek wakacyjny. Nic dziwne, bo ten wyspiarski kraj zachwyca piękną przyrodą, wspaniałymi plażami i czystym morzem. Jeśli dodać do tego pogodnych i zawsze przyjaznych dla turystów mieszkańców, to jest to prawdziwy turystyczny raj. Jednak pamiętać trzeba, że tutejszy klimat jest wilgotny i gorący, a to sprzyja rozwojowi bakterii i wirusów, które mogą wywołać groźne choroby. Doskonale czują się tu także chorobotwórcze grzyby i rozmaite pasożyty. Wiele z chorób przenoszą komary. Zakażeniom sprzyja też brak higieny i picie wody z niesprawdzonych źródeł. 

Tourists on a horse tour in Vinales National Park, UNESCO, Pinar del Rio Province, Cuba, West Indies, Caribbean
Vinales National Park, UNESCO, Pinar del Rio Province, licencja: shutterstock/By Toms Auzins

Do najczęściej spotykanych na Kubie groźnych chorób należą malaria i denga. Obie te choroby przenoszone są przez komary. Te niewielkie owady mogą zarazić jeszcze innymi chorobami, takimi jak Zika, gorączka Zachodniego Nilu czy gorączka chikungunya. 

Komary na Kubie – jakie choroby przenoszą?

Jednak nie tylko komary mogą roznosić choroby. Źródłem zakażenia mogą być inne insekty, np. pchły piaskowe czy brudna woda. Różnego rodzaju robaczyce, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, lamblioza, amebiaza, dur brzuszny czy fascjoloza mogą być efektem picia niebutelkowanej wody, kontaktu z różnymi zwierzętami czy też kąpieli w jeziorach czy rzekach. Groźna może być też wścieklizna, którą łatwo zarazić się od zakażonych zwierząt. Od 2012 r. notowane są przypadki cholery.

Czy jednak z tego powodu trzeba rezygnować z wyjazdu? Zdecydowanie nie. Przed chorobami skutecznie chroni profilaktyka i profilaktyczne szczepienia.

Komary. Jakie choroby przenoszą i jak się przed nimi ustrzec?

Wiele chorób przenoszą komary. Niektórzy twierdzą, że te drobne insekty to najwięksi zabójcy w historii. Ponieważ na Kubie klimat jest wilgotny i gorący, komary są tu praktycznie wszędzie. Nawet jeśli akurat jest ich mało, to za kilka dni mogą stać się plagą. Warto znać kilka zasad, żeby zmniejszyć ryzyko pogryzienia przez te uciążliwe owady, bo trzeba pamiętać, że przenoszą one wiele groźnych chorób. Malaria i denga są tymi najpoważniejszymi. Nie ma na te choroby szczepień, więc profilaktyka jest niezwykle ważna. 

The river with stages in park of Soroa. Cuba.
Soroa. Cuba., licencja: shutterstock/By KKulikov

Komary na Kubie – profilaktyka

Najważniejsze jest, aby utrudnić komarom ukłucie. Noszenie długich rękawów i spodni z długimi nogawkami utrudni dostęp do skóry. W czasie snu niezbędne będą moskitiery. Bardzo przydadzą się różnego rodzaju repelenty. To specjalistyczne preparaty, które wprawdzie komarów nie zabijają, ale je odstraszają. Ponieważ na rynku jest spory wybór takich preparatów, warto wiedzieć, jak wybrać ten rzeczywiście skuteczny. Uwagę trzeba zwrócić na to, czy są zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz na zawartość substancji czynnych. Im większa, tym preparat skuteczniejszy.

Ochrona przeciwmalaryczna to także przyjmowanie specjalnych leków przeciwmalarycznych. Powinny zostać dobrane przez lekarza, z uwzględnieniem trasy podróży oraz zdrowia turysty.

Szpitale na Kubie – sprawdź, gdzie szukać pomocy (wyspykaraibskie.pl)

Szczepienia przed wyjazdem. Jakie są niezbędne?

Wiele chorób zakaźnych na Kubie można uniknąć, stosując rygorystyczne zasady higieny. Obowiązkowe mycie rąk przez posiłkami (przydają się nawilżane chusteczki), picie wyłącznie butelkowanej wody, mycie i obieranie owoców przed zjedzeniem potrafi uchronić m.in. przed cholerą czy durem brzusznym.

Bardzo skuteczną ochronę dają szczepienia. Wprawdzie Kuba nie wymaga obowiązkowych szczepień profilaktycznych, ale specjaliści zalecają wykonanie co najmniej kilku. Żeby były naprawdę skuteczne, trzeba je wykonać odpowiednio wcześnie przed wyjazdem.

Do najważniejszych będą należeć te przeciw tężcowi i błonicy, durowi brzusznemu oraz przeciw wirusowym zapaleniom wątroby typu A i B. Wprawdzie każdy był w dzieciństwie szczepiony przeciw błonicy i tężcowi, ale co 10 lat warto przyjąć dawkę przypominającą. Może się także przydać szczepienie przeciw żółtej febrze, zwłaszcza jeśli turysta przyjeżdża z kierunku, gdzie ta choroba panuje. 

O szczepienia należy pytać u specjalistów medycyny podróży. Znaleźć ich można m.in. w placówkach medycyny morskiej i tropikalnej, poradniach chorób tropikalnych czy stacjach sanitarno-epidemiologicznych

Travel time - blackboard with text "Welcome to Cuba", flag of the Cuba, airplane model, camera, bicycle on brown wooden background
wakacje na Kubie, licencja: shutterstock/By
Poprzedni

Jesień na Kubie, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Wynajęcie samochodu na Kubie – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz