Planujesz wakacje na Kubie i zastanawiasz się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na Kubie? Sprawdź w naszym przewodniku.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Bezpiecznie przez Kubę- czyli jak z głową zaplanować podróż w tę stronę świata?
Jak mówi stare polskie przysłowie- „przezorny zawsze ubezpieczony”. Ideę tę szczególnie warto wziąć sobie do serca, przygotowując się do dalekich podróży. W przypadku Europejczyków podróż na Kubę wiąże się z przebyciem tysięcy kilometrów, a więc nie tylko zmianą kontynentu, klimatu, strefy czasowej, ale również tą związaną bezpośrednio ze sferą społeczno-kulturową. Na miejscu zetkniemy się bowiem z nieznanym nam zwykle zbyt dobrze językiem, czy prawem, a także obcymi nam przyzwyczajeniami, zachowaniami, czy obyczajami lokalnej ludności.
Każda taka dalekosiężna wyprawa powinna wiązać się więc przede wszystkim z wcześniejszym do niej przygotowaniem. Jak to zrobić? Jak bezpiecznie podróżować po Kubie? Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy się w te strony? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w kolejnych akapitach.
O bezpieczeństwie na Kubie w ogólnikach
Wizja wyjazdu do kraju komunistycznego może zaszczepić w naszych umysłach wiele obaw. Na temat Kuby powstaje wiele mitów, które niekoniecznie mają potwierdzenie w rzeczywistości. Sprawdźmy zatem, czy jest się czego realnie obawiać.
Ogólnie rzecz biorąc Kubańczycy uznawani są za pacyfistów o bardzo pozytywnym stosunku do świata i ludzi. Bezpieczeństwo tych stron stanowi chlubę tutejszego rządu, który zapewnia nas o przywiązywaniu największej uwagi do tych kwestii. Warto wiedzieć, że na Kubie jest także zakaz posiadania broni palnej, a działania mafii raczej nie występują. W związku z tymi faktami Kuba uznawana jest za jeden z najbezpieczniejszych obszarów w tej części świata.
Istnieje jednak kilka niebezpieczeństw, na które przeciętny turysta powinien się przygotować. Pozwoli to bowiem zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia i w większej mierze zwiększyć nasze szanse na bezproblemowe podróżowanie po kubańskiej ziemi.
Możliwe ryzyko związane z wyprawą na Kubę
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na Kubie? Jak w każdym miejscu na Ziemi także i na Kubie mogą wystąpić sytuacje naruszające nasze bezpieczeństwo. W przypadku podróży w te strony świata należy przede wszystkim przygotować się na możliwość naruszenia naszego mienia- czyli kradzieże.
Warto mieć na uwadze, iż Kuba nie jest państwem bogatym. Wielu Kubańczyków zarabia zaledwie kilkadziesiąt dolarów miesięcznie, a w państwie w dalszym ciągu istnieje reglamentacja żywności- czyli wydawanie jej na tzw. „kartki”. Warto nadmienić, że system taki panował także w Polsce za czasów komunizmu, a więc przeszło 30 lat temu. Łagodnie mówiąc- w związku z niewysokim poziomem zamożności lokalnych mieszkańców należy po prostu bardziej niż zwykle pilnować swoich rzeczy, gdziekolwiek byśmy nie byli. Tym sposobem powstaje kolejne, mogące nurtować, pytanie, czyli…
Szpitale na Kubie – sprawdź, gdzie szukać pomocy (wyspykaraibskie.pl)
Co możemy zrobić, by zabezpieczyć się przed kradzieżą?
Istnieje kilka podstawowych zasad, których warto się trzymać, będąc na Kubie. Dzięki nim możemy uniknąć, niepotrzebnego nikomu na wakacjach, stresu płynącego z doświadczenia bycia okradzionym.
Nie noś ze sobą wszystkich pieniędzy
Co bowiem wówczas, gdy zginie nam portfel? Zginie nam cała gotówka! Warto zatem nosić przy sobie tylko tyle, ile potrzebujemy w danym dniu/chwili. No może z delikatną „górką” na nieprzewidziane wydatki. Z drugiej strony z takiego postępowania płynie inny pozytywny aspekt- oszczędność. W końcu nie wydamy więcej, niż posiadamy. No chyba, że w ruch pójdzie karta kredytowa, choć płacenie nią może w większości miejsc nie będzie honorowane.
Nie zapuszczaj się w „szemrane uliczki”
Podczas pobytu w nieznanym nam miejscu logiczne wydaje się także po prostu rozeznanie, w jakie miejsca nie należy się nam zapuszczać. Najlepiej podpytać o nie kilku miejscowych oraz zawczasu zasięgnąć tej wiedzy np. poprzez portale podróżnicze, czy internetowe grupy zrzeszające ludzi podróżujących w dane strony świata. Takich źródeł we współczesnych czasach bowiem nie brakuje.
Nie zostawiaj swoich rzeczy bez opieki
Jak to się mówi- ostrożności nigdy nie za wiele. Wybierając się poza hotelowy pokój, po prostu miej swoje rzeczy stale na oku. Nie pozostawiaj ich nigdzie nawet na chwilę. Zwyczajnie nie kuś losu.
Trzymaj swoje rzeczy w sejfie
Przed wyjazdem warto rozeznać się, czy nasze miejsce pobytu, np. hotel, oferować będzie obecność sejfu w naszym pokoju (z takiej opcji można często skorzystać za dodatkową opłatą). Jeśli tak, to możemy w ten sposób dodatkowo zabezpieczyć się przed ewentualnymi lepkimi rękoma obsługi hotelowej, co niestety czasami się zdarza- nie tylko na Kubie.
Uważaj na naciągaczy
Bowiem na Kubie ich nie brakuje. Często działają oni w sposób subtelny, wobec czego przez długi czas można nie rozpoznać w niepozornej na pierwszy rzut oka osobie naciągacza. Do tego typu działań często wykorzystywane są dzieci.
Nie trzymaj pieniędzy/cennych przedmiotów w jednym miejscu
Dzięki rozparcelowaniu cennych dla nas rzeczy w kilka miejsc zabezpieczymy się przed ewentualną utratą wszystkiego naraz. Część pieniędzy możemy więc wsadzić do walizki zostawianej pod kluczem w pokoju hotelowym, część mieć przy sobie, zaś pozostałe umieścić jeszcze w innym ukryciu- gdzie tylko uznamy za bezpieczne.
Sprawdzaj wydawaną resztę i dobrze przeliczaj pieniądze
Kupując coś za gotówkę, za każdym razem przelicz, ile reszty Ci się należy. Wielu Kubańczyków może bowiem chcieć wykorzystać nasze roztargnienie. Z resztą wzięcie sobie tej rady do serca na stałe z pewnością nam nie zaszkodzi. Nawet jeśli w czyimś interesie nie leży oszukiwanie, to każdy może czasem po prostu i po ludzku się pomylić.
Bezpieczeństwo na Kubie – podsumowanie
Ogólnie rzecz biorąc wyspa Kuba jest bezpiecznym kierunkiem podróży. Ponadto wyróżnia się pod tym względem na tle okolicznych wysp oraz krajów Ameryki Środkowej i Południowej, których w przeważającej mierze do bezpiecznych zaliczyć nie można.
Podróżując w te strony, należy jednak przygotować się na większą niż w Europie możliwość kradzieży i oszustw. Niektórzy Kubańczycy wykorzystują bowiem przyjezdnych do wzbogacenia się ich kosztem, zwłaszcza z uwagi na fakt swoich niewielkich zarobków. W tym celu wystarczy jednak zwykle po prostu rozsądnie zarządzać pieniędzmi, sprawnie przeliczać walutę i mieć swoje rzeczy stale na oku- najlepiej przy sobie. Warto także wiedzieć, w których rejonach Kuby jest bezpiecznie, a gdzie nie należy się zapuszczać. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu do wyprawy pod zasugerowanymi kątami możemy po prostu nie kusić losu i bezpieczniej odbyć podróż w te strony.