Ceny na Dominikanie i koszty życia

Tagi , , , , ,

Egzotyczne i pełne przygód wakacje na Dominikanie są dla większości z nas prawdziwym spełnieniem marzeń. Okazuje się, że rajskie plaże i niesamowite imprezy o których mogliśmy przeczytać w turystycznych magazynach, znajdują się właśnie na tej wyspie. Dominikana często określana jest mianem wyspy wiecznego słońca i wysokich temperatur. Nic więc dziwnego, że bez względu na to, jaka pora roku jest obecnie w naszym kraju, coraz chętniej decydujemy się odwiedzić ten karaibski raj. Trzeba sobie jednak powiedzieć, że takie wakacje wiążą się również z dość sporym wydatkiem. Ceny na Dominikanie – na jakie koszty warto się więc przygotować?

Aerial drone view of beautiful caribbean tropical island Cayo Levantado beach with palms and boat. Bacardi Island, Samana, Dominican Republic. Vacation background
Samana, Dominican Republic. Vacation background, licencja: shutterstock/By Nick N A
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Jaka jest waluta na Dominikanie?

Rozważania i szacunkowe wyliczenia cen, z jakim spotkamy się na Dominikanie, należy rozpocząć od tego, by zapoznać się z walutą obowiązującą w tym kraju. Jest nią dominikańskie peso, a jego kurs do naszej złotówki jest wyjątkowo korzystny. Okazuje się bowiem, że 1 peso dominikańskie, równe jest 0,089 złotych. Wobec tego 100 peso dominikańskich to jedynie około 8,87 złotych. Z tej perspektywy wydawać by się mogło, że Dominikana będzie dla nas „cenowym” rajem. Niestety, warto przygotować się również na to, że w popularnych kurortach płatności dokonuje się z wykorzystaniem dolarów amerykańskich. Ich kurs do naszej waluty nie jest już tak korzystny.

Planując wakacje na Dominikanie powinniśmy przygotować się również na to, by zabrać ze sobą fizyczną gotówkę. Płatności kartą dozwolone i akceptowane są jedynie w niektórych miejscach. Jednocześnie samo płacenie kartą na Dominikanie, czy też wybieranie gotówki z bankomatu będzie wiązało się z dodatkową prowizją, więc warto się chronić przed zbędnymi wydatkami.

​Ceny na Dominikanie – ile kosztują noclegi?

Kolejną kwestią, którą należy uwzględnić w kosztach, jeśli chodzi o wczasy na Dominikanie, to oczywiście noclegi. W tym momencie jednak dość ciężko będzie wskazać na jednorodną cenę, gdyż wszystko uzależnione jest od wielu czynników. Warto pamiętać, że noclegi w popularnych kurortach jak np. Sosua, Puerto Plata czy Punta Cana mogą być droższe od noclegów w Santo Domingo- stolicy kraju. Duże znaczenie mają również standardy hotelu w jakim chcemy się zatrzymać. Często za pięciogwiazdkowe hotele all inclusive w popularnym kurorcie zapłacimy nawet 500 i więcej złotych za noc od jednej osoby. Z kolei jeśli zdecydujemy się na nieco niższe standardy, a także nieco większą odległość od plaży, to znajdziemy noclegi nawet w cenie od 200 złotych za noc dla jednej osoby. Warto pamiętać, że jedną z opcji noclegowych na Dominikanie są również hostele- około 40-50 złotych za noc. Jednak dla własnego bezpieczeństwa i komfortu, nie warto się na nie decydować.

Przeczytaj więcej o hotelach na Dominikanie:

Hotele na Dominikanie – lista TOP rekomendowanych noclegów

Karaiby – TOP 20 najbardziej luksusowych hoteli All-Inclusive

Bahia De Las Aguilas Dominican Republic
Bahia De Las Aguilas Dominican Republic, licencja: shutterstock/By DDavid Pou

​Dominikana – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Będąc na wczasach na Dominikanie, z pewnością nie możemy odmówić sobie lokalnego jedzenia. Kuchnia dominikańska zachwyci nas prawdziwie wyjątkowym smakiem, a także swoją różnorodnością. Oczywistym jest fakt, że nie musimy codziennie odwiedzać restauracji, jednak ceny posiłków warto uwzględnić w kosztach wycieczki. Okazuje się jednak, że ceny w restauracjach na Dominikanie nie są zawrotne. Za dobry i duży posiłek- dwu daniowy- zapłacimy od 20-40 złotych. Zwykle w takim zestawie można spodziewać się zupy, drugiego dania, napoju oraz tacy z przekąskami. Z kolei za dobry obiad dla dwóch osób, cena może wzrosnąć już do 100 złotych, jednak dalej nie jest to zawrotna kwota. Luksusowe i prestiżowe restauracje będą z kolei wydatkiem rzędu około 300 złotych. Wspomniane zostało, że nie będziemy z pewnością codziennie takich restauracji odwiedzać. Wobec tego warto również zapoznać się z cenami w sklepach spożywczych, by móc samodzielnie przygotować sobie kilka posiłków. Markety spożywcze na Dominikanie zapraszają nas cenami rzędu:

  • za litr mleka w kartonie zapłacimy około 4,80 złotych;
  • za świeży chleb zapłacimy około 6 złotych;
  • za ser żółty- około kilograma- zapłacimy co najmniej 28 złotych;
  • za kilogram wędliny zapłacimy około 35 złotych;
  • za kilogram ziemniaków zapłacimy 6 złotych;
  • za kilogram bananów zapłacimy jedynie 3 złote;

Jak więc widać, ceny w marketach spożywczych na Dominikanie są dość zróżnicowane i niekiedy, wydają się być wyższe niż te, z którymi mamy do czynienia w Polsce.

​Ceny na Dominikanie – ile kosztuje transport?

Będąc na Dominikanie z pewnością nie zadowolimy się samym leżakowaniem na plaży. Kraj ten jest wyjątkowo ciekawy, a miasta posiadają wiele zabytków jeszcze z okresu kolonialnego. Wobec tego do kosztów wycieczki warto doliczyć również ceny transportu. Na początku warto rozważyć komunikację miejską. Najlepiej działa ona w dużych miastach, zaś poza nimi, jest ona nieco słabiej rozwinięta. Cena biletu na jeden przejazd to około 2,80 złotych. Z kolei jeśli zdecydujemy się wynająć samochód na jeden dzień, to musimy liczyć się z kosztem w granicach od 100 do 150 złotych, w zależności od danej wypożyczalni. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również taksówki. Jednak za jeden przejazd opłata wstępna wynosi już 30 złotych, zaś za każdy, kolejny kilometr zapłacimy od 2,80 do 3,50 złotych.

Beautiful caribbean beach on Saona island, Dominican Republic
Saona island, Dominican Republic, licencja: shutterstock/By Maciej Czekajewski

​Ile kosztuje paliwo na Dominikanie?

Jeśli zdecydujemy się na to, by na Dominikanie wynająć samochód, wówczas musimy liczyć się także z koniecznością jego tankowania. Ceny paliwa na Dominikanie mocno się różnią w zależności od konkretnego regionu kraju. Warto się jednak przygotować, że za litr benzyny będziemy musieli zapłacić od 5,20 do 5,80 złotych. Z kolei za litr oleju napędowego -diesla- zapłacimy już od 5,40 do 6,20 złotych. Paliwo najdroższe jest w stolicy kraju- Santo Domingo, a także w prestiżowych kurortach turystycznych. W mniejszych i mniej obleganych miejscowościach, paliwo będzie dla nas o wiele tańsze.

​Ceny na Dominikanie – ile kosztuje piwo?

Każdy z nas, kto zdecyduje się odwiedzić Dominikanę, z pewnością będzie chciał spróbować lokalnego trunku piratów, czyli rumu. Niemniej jednak nie jest to jedyny alkohol na Dominikanie. Okazuje się, że kolorowe drinki i piwo również cieszy się tam ogromną popularnością. Co więcej, Dominikana może pochwalić się kilkoma, regionalnymi browarami, więc możemy pokusić się o spróbowanie lokalnego piwa. Jaki będzie koszt tej przyjemności? Otóż trzeba sobie jasno powiedzieć, że wiele zależy od tego, czy zdecydujemy się wypić kufel tego złocistego trunku w barze, czy może skusimy się na puszkę lub butelkę z marketu spożywczego. Ceny lokalnego piwa w barze na Dominikanie zapłacimy około 9 złotych, zaś w markecie spożywczym około 6 złotych. Ciekawostką może być fakt, że lokalne piwo, jest znacznie tańsze od piwa znanej marki. Za to drugie będziemy musieli zapłacić już nawet 12-15 złotych- zarówno w barze jak i w sklepie.

​Ceny mieszkań na Dominikanie

Jeśli Dominikana do tego stopnia urzekła nas swoim pięknem, że być może zdecydujemy się tam przeprowadzić, to z kolei pojawia się konieczność zakupu mieszkania. Wówczas konieczne jest przygotowanie się na znacznie większą inwestycję. Okazuje się, że najdroższe mieszkania znajdziemy w Santo Domingo. Cena za metr kwadratowy nieruchomości w stolicy kraju oscyluje w granicach 7 tysięcy złotych. Za niewielkie mieszkanie w popularnym kurorcie Cabarete z kolei zapłacimy już nawet 533 tysiące złotych. Nie da się więc ukryć, że ceny nieruchomości na dominikańskim rynku są dość zawrotne. Z drugiej zaś strony, możem zdecydować się również na wynajem mieszkania lub domu, jednak doliczając media i opłaty, w finalnym rozrachunku będzie to dla nas jeszcze większy wydatek.

Średnia, miesięczna cena wynajmu nieruchomości w Santo Domingo- dwa pokoje i kuchnia- to koszt nawet 5 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć energię, wodę, a także łącze Internetowe. Cena za wynajem jest jeszcze wyższa w regionie Puerto Platy i Punta Cana. Tam, koszt miesięcznego wynajmu- bez dodatkowych opłat- wynosi od 6,5 do nawet 7 tysięcy złotych. W tym wypadku to właśnie zakup mieszkania na Dominikanie wydaje się o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, niż konieczność ponoszenia comiesięcznych, wyjątkowo wysokich opłat. Warto więc tę kwestię dobrze przemyśleć, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. 

Panorama of sunset at Bayahibe beach, La Romana, Dominican republic
plaża Bayahibe, La Romana, Dominican republic, licencja: shutterstock/By Lena Serditova
Poprzedni

Wycieczka do wodospadów Damajagua, zwiedzanie, jak dojechać

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Santo Domingo na Dominikanie

Następny

Dodaj komentarz