Ceny na Jamajce i koszty życia

Tagi , , , , , , ,

Podróże z założenia kojarzą nam się z przyjemnym spędzaniem czasu, odpoczynkiem i relaksem. Wybierając wakacyjny kierunek często kierujemy się dostępnymi atrakcjami oraz możliwościami płynącymi z różnorodnych udogodnień. W naszej głowie kiełkuje myśl o jak najlepszym wykorzystaniu każdej minuty. Pośród wspomnianych zagadnień istotną rolę odgrywa jednak cena. Znajdując się w obcym dla nas miejscu z pewnością chcielibyśmy wiedzieć jak najwięcej o wydatkach, na które musimy się przygotować. Wychodząc naprzeciw, skupimy się dziś na jednym z państw, które stanowi doskonały punkt turystyczny na mapie świata. Odpowiemy na pytania dotyczące cen i kosztów życia na Jamajce. Jakie są ceny na Jamajce?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jaka jest waluta na Jamajce?

Zagadnienia związane z wydatkami często rozpoczynają się od szacowania kosztów danej wycieczki. Oczywiście, te mogą różnić się np. w zależności od tzw. potrzeby chwili czy nieplanowanych atrakcji. Niemniej wyliczeń dokonuje się często w oparciu o rodzimą walutę. W przypadku Jamajki jest to dolar jamajski. Jego trzyliterowy skrót, zgodnie z międzynarodowymi standardami, to JMD. Dolar jamajski obowiązuje w państwie od 1969 roku, kiedy to kraj uzyskał niepodległość. W odniesieniu do konkretnych nominałów, znajdziemy monety 1, 5, 10 i 20 dolarowe. Poza tym na Jamajce możemy płacić banknotami o nominałach 50, 100, 500 i 1000 dolarów. W obiegu występuje również rzadko używane 5000 dolarów. Z kolei na 1 dolara składa się 100 centów.

W tym miejscu warto również zauważyć, że wiele cen, w szczególności w restauracjach, jest podawanych w dolarach amerykańskich. Wpływ na to może mieć duża liczba turystów z USA. Dla nas, jako Polaków, jest to również swego rodzaju ułatwienie, bowiem wydaje się, że zdecydowanie lepiej jest operować bardziej znaną walutą.

The national flag of Jamaica sticking in a pile of american dollars.(series)
waluta na Jamajce, licencja: shutterstock/By Per Bengtsson

Ceny na Jamajce – ile kosztują noclegi?

Ceny noclegów na Jamajce wahają się w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę standard pokoju, długość pobytu, lokalizację oraz termin wycieczki. Oczywiście, najdroższe będą miejsca rezerwowane w szczycie sezonu, z bliskim dostępem do wielu atrakcji i wysokim wyposażeniem. Najtańsze noclegi możemy znaleźć w cenie niespełna 200 złotych za 2 osoby dorosłe. To rewelacyjna cena, jednak w wielu przypadkach korzystając z takiej oferty musimy liczyć się z tym, że mogą to być np. kwatery prywatne zarządzane przez osoby fizyczne. Jeśli mówimy o szeroko pojętych hotelach czy domach wakacyjnych, to nocleg dla 2 dorosłych osób jesteśmy w stanie znaleźć już od około 300 złotych. W tej cenie możemy zarezerwować pokój z prywatną łazienką, telewizorem, klimatyzacją oraz bezpłatnym Wi-Fi. 

Nocny widok Kingston, Jamajka.
Nocny widok Kingston, Jamajka., licencja: shutterstock/By LBSimms Photography

Nie będzie nic twórczego w wypowiedzi, że im drożej, tym z reguły lepszy standard i bardziej dogodna lokalizacja. Podobnie jest na Jamajce. Droższe hotele oferują lepsze wyposażenie i niejednokrotnie zapewniają widoki na Morze Karaibskie. Niemniej chcąc skorzystać z takich atrakcji musimy przygotować się na nieco wyższe wydatki. W przypadku noclegu dla 2 osób dorosłych startujemy od kwoty około 450 złotych za nocleg. Górny pułap jest z kolei zdecydowanie wyższy i może wynieść nawet 4500 zł za jedną noc! 

Hotele na Jamajce – lista TOP rekomendowanych noclegów (wyspykaraibskie.pl)

Jamajka – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Podobnie jak w przypadku noclegów, tak i tutaj musimy stwierdzić, że wiele uzależnione jest od konkretnych produktów i wybieranych miejsc. Z reguły szacuje się, że ceny i szeroko pojęte życie na Jamajce jest nieco droższe niż w Polsce. Odnosząc się do podstawowych artykułów spożywczych możemy wskazać, że cena litra mleka w przeliczeniu na złotówki to około 13 zł, chleba 11 zł, a jednego jajka niecałą złotówkę. Jeżeli mamy ochotę napić się niegazowanej wody mineralnej, to za 1,5-litrową butelkę przyjdzie nam zapłacić około 4,5 zł. Podobną cenę mają natomiast kilogram fileta z kurczaka, który kosztuje około 24 zł oraz pomidory, które kupimy za około 10 zł za kilogram. Są to przybliżone kwoty, jakie będziemy musieli zapłacić w lokalnych supermarketach. A co jeżeli chcemy zjeść w restauracji? 

Ceny w restauracjach również są uzależnione od wybranego lokalu i posiłku. My jednak skupimy się na kilku najlepiej ocenianych przez gości opcjach i porównamy obowiązujące w nich ceny. Przykładowo, w miejscu o nazwie Rick’s Cafe możemy zdecydować się na 8 skrzydełek z kurczaka, serwowanych w sosie BBQ z warzywami, za kwotę 18 dolarów… ale amerykańskich. Oznacza to, że w przeliczeniu na rodzimą walutę będzie to wydatek około 80 złotych. Poza tym możemy skosztować morskich specjałów, takich jak homar czy łosoś. Tu musimy liczyć się z wydatkiem około 40 dolarów za porcję. Porównując te kwoty do innych restauracji możemy zauważyć, że ceny w wielu z nich są zbliżone. Za jedno danie obiadowe będziemy musieli zapłacić od 14 do nawet 50 dolarów amerykańskich.

drinks with blur beach and sunset in background
drinki na plaży, Jamajka, licencja: shutterstock/By LLichtwolke

Ceny na Jamajce – ile kosztuje transport

Będąc na Jamajce z pewnością chcielibyśmy zwiedzić jak najwięcej. Wiadomo, że własne nogi są naszym sprzymierzeńcem, jednak nie zawsze są w stanie doprowadzić nas do konkretnego celu w krótkim terminie. Zdecydowanie lepszym wyborem jest skorzystanie z innych środków lokomocji. Na Jamajce możemy skorzystać np. z transportu publicznego, który będzie najtańszy. Przykładowo, jednoprzejazdowy bilet w stolicy Kingston dla osoby dorosłej to koszt nieco ponad 3 dolarów amerykańskich. Jeżeli podróżujemy z dziećmi, to jeżeli nasze pociechy nie ukończyły 14 roku życia, będą mogły skorzystać z darmowego biletu.

Zdecydowanie droższy jest transport prywatny. Cena wynajęcia taksówki na godzinę czasu waha się w granicach 20-40 dolarów amerykańskich, co daje nam kwotę ponad 100 zł. Jeszcze drożej będzie, gdy zdecydujemy się wynająć busa. Alternatywą dla tych rozwiązań jest wynajęcie samochodu. Tutaj ceny wahają się w okolicach 10-12 dolarów za dobę. Decydując się na takie rozwiązanie musimy jednak pamiętać o tym, że do ogólnych kosztów należy doliczyć cenę paliwa. No właśnie, a ile kosztuje paliwo na Jamajce?

Ile kosztuje paliwo na Jamajce?

W przeciwieństwie do Polski, na Jamajce możemy zakupić nieco inne rodzaje paliwa. Ciężko porównywać te ceny do standardów w naszym kraju, bowiem mamy tu do czynienia z innymi produktami. Generalnie rzecz biorąc, w wielu przypadkach jest to mniejszy wydatek niż w kraju nad Wisłą. Najtańsza jest benzyna 87-oktanowa, której litr kosztuje około 4,85 zł. Nieco droższa będzie benzyna 90-oktanowa. Zakup litra tego produktu przeliczając na naszą walutę to wydatek około 4,97 zł. Jeszcze droższy od poprzedników jest olej napędowy, którego litr kosztuje w przybliżeniu 5,95 zł. 

Ile kosztuje piwo na Jamajce?

Małe szczęśliwe dziecko w rastaman kapelusz baw się dobrze, grać muzykę reggae na hawajskiej gitarze, cieszyć się relaks na plaży ocean. Dzieci zdrowy styl życia. Podróże, aktywność rodzinna na na tropikalnej wyspie wakacje
Małe szczęśliwe dziecko w rastaman kapelusz baw się dobrze, grać muzykę reggae na hawajskiej gitarze, cieszyć się relaks na plaży ocean. Dzieci zdrowy styl życia. Podróże, aktywność rodzinna na na tropikalnej wyspie wakacje, licencja: shutterstock/By Denis Moskvinov

Nasza podróż na Jamajkę ma kojarzyć się z relaksem. W przypadku wielu z nas nie obejdzie się bez wieczornego piwa, które jeszcze lepiej wprowadzi nas w stan zadowolenia. W tym przypadku możemy zastanawiać się, z jakim wydatkiem musimy się liczyć, odwiedzając lokalny supermarket. Otóż za 0,5-litrową butelkę lokalnego piwa zapłacimy około 10 zł. Drożej będzie, jeżeli zdecydujemy się na produkt importowany. W tym przypadku 330 ml piwa będzie kosztować nas nawet 15 zł. 

Piwo to produkt, który spożywamy nie tylko w zaciszu własnych czterech kątów. Czasami chcielibyśmy napić się tego trunku w restauracji. W tym przypadku, jak łatwo się domyśleć, musimy przygotować się na jeszcze większy wydatek. Butelka lokalnego piwa to wydatek około 5 dolarów amerykańskich. Warto również zwrócić uwagę na to, że od piwa zdecydowanie popularniejsze są tu różnorodne drinki. 

Ceny mieszkań na Jamajce

Czasami może zdarzyć się tak, że będąc na Jamajce tak spodoba nam się ten kraj, że chcielibyśmy nie tylko go zwiedzić, ale w nim zamieszkać. W takim przypadku rozsądny wydaje się zakup mieszkania. Przed przystąpieniem do konkretnych działań powinniśmy zorientować się w obowiązujących cenach. Co do zasady, podobnie jak w innych państwach, tak i tutaj lepsza lokalizacja wiąże się z wyższymi kwotami.

Niemniej musimy liczyć się z wartościami oscylującymi w granicach ponad 500 tys. zł. Najdroższe są przestronne domy jednorodzinne w dogodnych lokalizacjach, umiejscowione nierzadko nad brzegiem morza. Tutaj wydatek jest jednak kosmiczny i wynosi nawet kilkadziesiąt milionów złotych. W związku z tym jeżeli planujemy zakup mieszkania w tym kraju, to powinniśmy mieć na uwadze powyższe kwoty.

Poprzedni

Ile kosztują wakacje na Jamajce, co warto wiedzieć?

TOP 15 najlepszych hoteli w Portoryko

Następny

Dodaj komentarz