Ceny na Kubie i koszty życia

Tagi , , , , , ,

Kuba jest państwem położonym na największej spośród wszystkich wysp archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim. Na dzień dzisiejszy jest ona kojarzona przede wszystkim z jej pełną burzliwych momentów historią oraz charyzmatycznym przywódcą Fidelem Castro. Jednak skojarzenia te w dużym stopniu wypaczają prawdziwy obraz tej wyspy, przepełnionej gorącym klimatem, latynoską muzyką, tańcem i zabytkowymi samochodami na ulicach miast. Wszystko to czyni z Kuby doskonałe miejsce na spędzenie udanego wypoczynku. Niemniej warto poznać kilka istotnych czynników związanych z wakacjami w tamtym miejscu. Jak więc wygląda tam życie turysty? Jakie są ceny i koszty na Kubie?

Amerykański klasyczny samochód na plaży Cayo Jutias, Prowincja Pinar del Rio, Kuba
Amerykański klasyczny samochód na plaży Cayo Jutias, Prowincja Pinar del Rio, Kuba, licencja: shutterstock/By Lena Wurm
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Jaka jest waluta na Kubie?

Do roku 2021 na Kubie istniał podwójny system monetarny. W obiegu znajdowały się wówczas dwie waluty. Pierwszą z nich było peso niewymienialne, używane głównie przez mieszkańców Kuby do płacenia w sklepach. Z kolei druga z tych walut była ściśle powiązana z amerykańskim dolarem, a jej użytkownikiem byli zagraniczni turyści oraz pewne grupa uprzywilejowanych mieszkańców wyspy. 

Od kubańskiej reformy walutowej przeprowadzonej w styczniu 2021 roku jedyną obowiązującą na wyspie walutą jest peso niewymienialne o wartości 1/24 dolara amerykańskiego. Waluta ta dostępna jest tylko na Kubie, przez co nie istnieje możliwość pozyskania jej, będąc jeszcze w Polsce. Każdy turysta udający się na Kubę najlepiej powinien zaopatrzyć się w Euro i po przybyciu na wyspę dokonać wymiany na kubańskie peso. Innymi walutami, które bez problemu można wymienić na Kubie, są:

  • dolar kanadyjski
  • frank szwajcarski
  • brytyjski funt szterling
  • jen japoński
  • peso meksykańskie

Warto też wiedzieć, że na Kubie na chwilę obecną nie ma możliwości wymiany dolarów amerykańskich. 

Hawana, panoramę Kuby o zmierzchu.
Hawana, panoramę Kuby o zmierzchu., licencja: shutterstock/By Sean Pavone

​Ceny na Kubie – ile kosztują noclegi?

Turystyka należy niewątpliwie do mocno rozwiniętych gałęzi kubańskiej gospodarki. Przekłada się to w dużej mierze na funkcjonujące tam liczne hotele, hostele lub pensjonaty oferujące noclegi dla odwiedzających Kubę turystów. Ceny noclegów nie należą tam do wygórowanych. Są one w dużej mierze zbieżne z cenami obowiązującymi w miejscach zakwaterowania na obszarze Polski. Przykładowo w stolicy kraju, Hawanie, uśrednione ceny noclegu dla dwóch osób w przeliczeniu na złotówki przedstawiają się następująco: 

  • Hostel – około 180 złotych
  • Hotel jednogwiazdkowy – około 140 złotych
  • Hotel dwugwiazdkowy – około 200 złotych
  • Hotel trzygwiazdkowy – około 280 złotych
  • Hotel czterogwiazdkowy – około 430 złotych
  • Hotel pięciogwiazdkowy – około 650 złotych

Dobrą opcją dla turystów są także tak zwane casa particulares, czyli noclegi w domach lokalnych mieszkańców. Są one najtańszym rodzajem tego typu zakwaterowania na Kubie, a ceny oferowanych w nich noclegów dla dwóch osób w przeliczeniu na polską walutę zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. 

Przeczytaj więcej o najlepszych hotelach – Hawana.

Plaza Vieja - Hawana, Kuba
Plaza Vieja – Hawana, Kuba, licencja: shutterstock/By Diego Grandi

​Ceny na Kubie – jedzenie w restauracjach i sklepach

Jedzenie na Kubie nie należy do najtańszych i w zdecydowanej większości jego ceny przewyższają aktualnie obowiązujące w Polsce. Dobrym pomysłem jest więc zakup tańszych, lokalnych produktów. Litrowa butelka krowiego mleka kosztuje na Kubie w przeliczeniu na polską walutę kilkanaście złotych. Drogie są także jabłka, za które należy zapłacić aż około 30 złotych za kilogram. Z kolei tanie są inne produkty żywieniowe, takie jak jaja oraz popularne pomarańcze. 

Poniżej przedstawione są niektóre produkty spożywcze i ceny, jakie należy za nie uiścić w przeliczeniu na złotówki. 

  • Kilogram sera żółtego  – około 27 złotych
  • Kilogram kiełbasy lub innych wędlin – około 40 złotych
  • Butelka wina średniej kategorii  – około 31 złotych
  • Bochenek chleba – około 5 złotych
  • 12 sztuk jaj  – około 8 złotych
  • Kilogram jabłek – około 30 złotych
  • Kilogram pomarańczy – około 8 złotych
  • Butelka rumu – od około 15 do 45 złotych
  • Kilogram ziemniaków  – około 8 złotych

Kubańskie restauracje w swojej zdecydowanej większości posiadają dość ubogą ofertę, a ceny serwowanych w nich potraw są nieco wyższe niż w Polsce. Przykładowo cena za jedno danie w taniej restauracji stanowi równowartość ponad trzydziestu złotych. Z kolei posiłek obiadowy dla dwóch osób w restauracji średniej klasy to już uśredniony wydatek rzędu około 160 złotych, choć zdarzają się też miejsca, w których można zjeść smacznie i tanio. Cena serwowanych tam owoców morza jest niższa niż w analogicznych miejscach nad Morzem Śródziemnym.

Oto kilka przykładowych cen obowiązujących za niektóre produkty spożywcze dostępne w kubańskich restauracjach: 

  • Zestaw w jednej z lokalnych sieci fast food – około 27 złotych
  • Słodki napój gazowany w butelce 0,33 l – około 11 złotych
  • Woda mineralna w butelce 0,33 l  – około 6 złotych
  • Kawa cappuccino – około 8 złotych
  • Kawa espresso – około 6 złotych
  • Burger – około 10 złotych
Stary Plac lub Plaza Vieja z ganku Fototeca de Cuba, Stara Hawana, Kuba.
Stary Plac lub Plaza Vieja z ganku Fototeca de Cuba, Stara Hawana, Kuba., licencja: shutterstock/By Maurizio De Mattei

​Ceny na Kubie – ile kosztuje transport

Istnieje wiele sposobów podróżowania po Kubie. Najbardziej słusznym wydaje się wybór wynajęcia samochodu, niemniej jest to opcja wysoce kosztowna. Cena takiej usługi w szczycie sezonu dochodzi do około 150 euro za dobę. Dodatkowo opcji tej nie sprzyja ogólna koniunktura warunków panujących na kubańskich drogach. Drogi te są nieoświetlone, często też dziurawe, a ich oznaczenie dość ubogie. Przyzwyczajony do standardów panujących na europejskich drogach turysta może zwyczajnie nie poradzić sobie na nich. 

Dlatego też lepszą opcją od wynajęcia samochodu są przejazdy taksówką. Ceny za tą usługę nie są jakoś specjalnie wygórowane, a ich uśredniona wartość w przeliczeniu na polską złotówkę przedstawia się następująco: 

  • Taxi rozpoczęcie kursu w normalnej taryfie – około 5 złotych
  • Taxi 1 km taryfą normalną – około 3 złotych

​Ile kosztuje paliwo na Kubie?

Obecne uśrednione ceny paliwa na Kubie są nieco niższe od cen obowiązujących w Polsce. Jeden litr benzyny kosztuje tam 30 peso kubańskich, co w przeliczeniu na polską walutę wynosi niecałe sześć złotych, natomiast jeden litr oleju napędowego to wydatek rzędu niecałych pięciu złotych. Należy jednak zaznaczyć, że ceny te ze względu na ogólnoświatowe zawirowania, jak i te na samej Kubie, dynamicznie ulegają zmianie i należy się liczyć z tym, że w najbliższym czasie mogą one nieznacznie wzrosnąć. 

Czerwony stary samochód na ulicach Hawany Kuby
Czerwony stary samochód na ulicach Hawany Kuby, licencja: shutterstock/By Nik Tomson

​Ile kosztuje piwo na Kubie?

Ceny piwa na Kubie, tak samo jak w Polsce, są uzależnione od kilku podstawowych czynników takich jak miejsce jego zakupu oraz pochodzenie. Przyjmuje się jednak, że uśredniona cena oferowanych na wyspie piw w przeliczeniu na polską walutę wacha się w okolicach 10 złotych za pół litra. Cena ta obejmuje lokalne piwo z beczki, natomiast za piwo importowane należy zapłacić nieco więcej. Zwykle jego cena nie powinna przekroczyć kilkunastu złotych za pół litra. 

​Ile wynoszą ceny mieszkań na Kubie?

Tak jak w przypadku innych rzeczy, ceny zakupu mieszkań na Kubie różnią się od siebie wieloma czynnikami, takimi jak np. ich lokalizacja. Mieszkania położone w centrach dużych miast są zdecydowanie droższe od tych ulokowanych na obrzeżach aglomeracji miejskich. Są one też dużo niższe od tych obowiązujących w Polsce. Średnia cena takich mieszkań w przeliczeniu na  złotówki prezentuje się następująco: 

  • Średnia cena za m2 za zakup mieszkania w centrum kubańskiego miasta – około 2000 złotych
  • Średnia cena za m2 za zakup mieszkania poza centrum kubańskiego miasta –  około 1200 złotych

Nie są to więc ceny porażająco wysokie. Należy też mieć na uwadze, że zakup mieszkania na Kubie wiąże się z nieco bardziej skomplikowaną procedurą niż ta obowiązująca w Polsce. Wszystko za sprawą panującego w tym kraju systemu socjalistycznego, który jeszcze całkiem niedawno zakazywał sprzedaży jakichkolwiek nieruchomości, komukolwiek kto nie był obywatelem Kuby. Na chwilę obecną, restrykcje te już nie obowiązują. 

Dobrym pomysłem może okazać się również wzięcie w wynajem mieszkania na Kubie. Średnie ceny za jeden miesiąc takiej usługi też są nieco niższe od obowiązujących na chwilę obecną w Polsce. W przeliczeniu na złote przedstawiają się one następująco: 

  • Apartament z jedną sypialnią, położony w centrum miasta –  około 2700 złotych
  • Apartament z jedną sypialnią, położony poza centrum miasta – około 500 złotych
  • Apartament z trzema sypialniami, położony poza centrum miasta –  około 1000 złotych
Skyline Hawany z widokiem fal morskich uderzających o ścianę Malecon
Skyline Hawany z widokiem fal morskich uderzających o ścianę Malecon, licencja: shutterstock/By Kamira
Poprzedni

Hotele Hawana – lista TOP rekomendowanych noclegów

Co zabrać na wakacje na Dominikanie?

Następny

Dodaj komentarz