Ceny w Portoryko i koszty życia

Tagi , , , , , , ,

Portoryko (hiszp. i ang. Puerto Rico) nie jest niepodległym państwem, ma status niezorganizowanego terytorium inkorporowanego Stanów Zjednoczonych o znacznej autonomii. Jego mieszkańcy posiadają status obywateli USA. Związek ze Stanami Zjednoczonymi sprawia, że Portoryko jest zdecydowanie najzamożniejszą częścią regionu Karaibów. Z tego względu ceny są tu wyższe, niż na pozostałych wyspach archipelagu – z drugiej strony, koszty życia w Portoryko są wciąż znacząco niższe, niż na terytorium kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Wakacje na Portoryko nie będą więc tanie: musimy zakładać przeciętne łączne wydatki rzędu 300 złotych dziennie za osobę lub co najmniej 150 zł dziennie za osobę przy wakacjach budżetowych (najtańsze noclegi i wyżywienie).

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jaka jest waluta w Portoryko?

Historycznie Portoryko emitowało własną walutę o nazwie peso. Już od początku XX wieku jedyną oficjalną walutą Portoryko jest dolar amerykański (USD). Kraj znajduje się więc w unii walutowej ze Stanami Zjednoczonymi. Jego system bankowy i finansowy jest przy tym w pełni zintegrowany z amerykańskim. Przydatne turystom usługi bankowe i finansowe takie jak wymiana, transfer i wypłacanie pieniędzy przebiegają w ten sam sposób, jak w Stanach Zjednoczonych – nie zachodzą tu też istotne różnice prawne.

San Juan, wybrzeże Puerto Rico Karaibów wzdłuż Paseo de la Princesa.
San Juan, wybrzeże Puerto Rico Karaibów wzdłuż Paseo de la Princesa., licencja: shutterstock/By Sean Pavone

Warto pamiętać, że hiszpańskojęzyczni Portorykańczycy bardzo często określają dolara amerykańskiego nazwą „peso” (w l.mn. „pesos”). Budzi to niekiedy zdziwienie u turystów. Centy nazywane natomiast przez lokalnych mieszkańców „centavos” lub „chavitos”. Istnieją także lokalne nazwy dla monet o poszczególnych nominałach. Istnieją także monety emitowane przez amerykański bank centralny (FED) wyłącznie dla Portoryko, stanowiące pełnoprawny środek płatniczy. Mają one jednak charakter kolekcjonerski i nie różnią się niczym od analogicznych monet kolekcjonerskich emitowanych przez NBP. Ponadto lokalne organizacje związane z ruchem niepodległościowym emitują walutę prywatną – nie znajduje się ona jednak w powszechnym obiegu.

Ceny w Portoryko – ile kosztują noclegi

Noclegi w Portoryko są wyraźnie droższe, niż na innych wyspach Karaibów. Średnia cena noclegu to aż 140 dolarów – do średniej wliczane są jednak także hotele luksusowe i biznesowe, przeciętny turysta nie będzie więc musiał ponosić aż tak znacznych wydatków. Nocleg w tanim hotelu jednogwiazdkowym w San Juan kosztuje około 100 dolarów za dobę. Hotel trzygwiazdkowy to koszt około 150 dolarów za dobę. W tanich hostelach noclegi znaleźć można w bardzo niskich cenach, nawet 50 dolarów za dobę. W Portoryko funkcjonuje też wiele hoteli luksusowych, przeznaczonych dla zamożnych turystów z USA i Kanady.

Często są to hotele połączone z kasynami. Hotele 5-gwiazdkowe są tu więc bardzo kosztowne, z cenami typowo przekraczającymi 1000 dolarów za dobę. W Portoryko nie możemy więc liczyć na tanie wczasy all-inclusive w komfortowych warunkach. Często najtańszy okaże się wynajem mieszkania – okazje spotkać można już od 500 dolarów za miesiąc. Bardzo korzystny jest wynajem okazjonalny: na starówce San Juan pokój prywatny wynająć można już za 400 dolarów, a wygodny apartament poza stolicą nawet za 700 dolarów.

Do cen noclegów w Portoryko doliczany jest często podatek – warto upewnić się przed wyborem zakwaterowania, że nie zostaniemy nim dodatkowo obciążeni. Wynosi on 11% w przypadku hoteli połączonych z kasynami, 9% w przypadku pozostałych hoteli oraz 7% w przypadku pensjonatów. Podobnie jak w restauracjach, spotkać można się z 15%-owymi napiwkami dla obsługi, które doliczane są automatycznie do rachunku.

Hotele w Portoryko – lista TOP rekomendowanych noclegów (wyspykaraibskie.pl)

Portoryko – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Ceny żywności w Portoryko są znacząco wyższe, niż w Polsce. Wiąże się to z dużym rozwojem turystyki oraz wyspiarskim charakterem kraju, do którego znaczna część żywności musi być importowana drogą morską. Podstawowe produkty żywnościowe są często dwukrotnie droższe, niż w Polsce. Tak np. chleb kosztuje około 3 USD, mleko 1,9 USD, butelka wody 2 USD, piwo lokalne 2 USD, kilogram bananów 2,6 USD. Warto pamiętać, że ceny na półkach sklepowych podawane są, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, bez podatków (sales tax – odpowiednik VAT). W centrach handlowych w Portoryko warto zaopatrzyć się w markową odzież i sprzęt sportowy: są one znacząco tańsze, niż w Polsce. Podobnie jak na innych turystycznych wyspach, bardzo wysokie są ceny importowanej żywności luksusowej, w tym win i piw.

Dinner plate with the flag of Puerto Rico on it for your international food and drink concepts.
jedzienie Portoryko., licencja: shutterstock/By Antony McAulay

Można założyć, że przeciętny turysta powinien liczyć się z dziennymi wydatkami na wyżywienie wynoszącymi około $31 dolarów dziennie – dotyczy to osób planujących jeść większość posiłków restauracjach i barach. Do cen w restauracjach doliczyć trzeba zazwyczaj naliczany automatycznie napiwek o wysokości 15% rachunku. Typowa cena obiadu w portorykańskiej taniej restauracji to 12 dolarów. Wydatki na wyżywienie można obniżyć znacznie nie korzystając z restauracji, ale barów szybkiej obsługi lub barów typu „street food”. Są one w Portoryko równie popularne, jak w Stanach Zjednoczonych i stosunkowo tanie. Na wyspie funkcjonują też te same sieci barów szybkiej obsługi, co w Stanach Zjednoczonych. Ceny w restauracjach poza San Juan oraz poza typowo turystycznymi miejscowościami nadmorskimi są znacząco niższe. Stosunkowo drogie w Portoryko są także napoje i przekąski: za espresso zapłacimy ok. 2,5 USD, za małą puszkę coli 1,8 USD, za cheeseburgera 2,4 USD.

Ceny w Portoryko – ile kosztuje transport

Ceny taksówek w Portoryko są znacząco wyższe, niż w Polsce. W San Juan należy liczyć się z taryfą niemal dwukrotnie wyższą, niż w dużych miastach Polski (około 4,7 zł za kilometr). Taksówki, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, można łapać prosto „z ulicy” – są one bardzo powszechną i wygodną formą komunikacji, gdyż transport publiczny w Portoryko jest słabo rozwinięty. Godzina oczekiwania taksówki kosztuje około 30 USD.

W Portoryko nie istnieje transport kolejowy – XIX wieczna sieć kolejowa została zlikwidowana. Kultura transportu bliska jest amerykańskiej. Dominuje transport samochodowy, a w codziennym życiu nie sposób obejść się bez samochodu. Zakupy robi się przeważnie w oddalonych od centrum miasta wielkich centrach handlowych. W wielu miejscach San Juan i całego kraju nawet możliwości poruszania się pieszo są ograniczone. Wyjątkiem jest starówka San Juan, w której planowana jest strefa całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego. Sprawia to, że dla wielu turystów wynajem samochodu okaże się koniecznością. Niestety, wynajęcie samochodu w Portoryko jest wielokrotnie droższe, niż w Polsce. Najtańsze samochody można wynająć w Polsce za około 50 zł za dobę. W Portoryko rzadko spotkamy natomiast dobowe ceny wynajmu samochodu niższe, niż 200 złotych za dobę.

Panorama San Juan, wybrzeże Portoryko
Panorama San Juan, wybrzeże Portoryko, licencja: shutterstock/By

Paliwo – ceny w Portoryko

Bardzo tanie jest natomiast paliwo na stacjach benzynowych Portoryko. Benzyna kosztuje tu około 3,8 zł za litr. To kolejny powód, dla którego transport samochodowy w Portoryko jest najbardziej popularny i opłacalny. Na wyspie istnieje dobrze rozwinięta, gęsta sieć autostrad. Autostrady są płatne, ceny jednak są zaskakująco niskie. Na bramce zapłacimy od 50 centów do maksymalnie 5 dolarów, przy czym każda z autostrad na wyspie ma od jednej do siedmiu bramek.

Transport publiczny w Portoryko jest słabo rozwinięty. Wyjątkiem jest San Juan, gdzie istnieje linia metra o długości 17 km, zwana Tren Urbano, a także 30 linii autobusowych. Jednorazowy bilet dwugodzinny na metro kosztuje 1,5 dolara, dla studentów i emerytów obowiązują zniżki.

Ceny rozrywek w Portoryko

Portoryko obfituje w przeznaczone dla turystów rozrywki sportowe i plażowe. Ceny są wyższe, niż np. na Dominikanie, aktywności te są jednak dostępne także mniej zamożnym turystom. Dwie godziny surfowania z instruktorem to około 60 USD. Rower można wynająć za 30 dolarów za dobę. Koszt uczestniczenia w słynnym karnawale w San Juan to 100 USD. Zajęcia jogi grupowej na plaży kosztują około 10 USD.

Wymiana pieniądza, banki i bankomaty w Portoryko

Portoryko jest krajem turystycznym, działa więc tu wiele kantorów i instytucji finansowych umożliwiających wymianę pieniądza. W stolicy kraju San Juan działają liczne filie banków amerykańskich, a także europejskich i kanadyjskich. Sieć bankomatów w Portoryko jest rozległa. Porównywalna z amerykańską i w pełni połączona ze światowym systemem bankowym. Banki pracują od godziny 9 do 15:30. Karty kredytowe akceptowane powszechnie w niemal każdym sklepie i punkcie usługowym. W użyciu znajdują się też czeki i czeki podróżne, z których nie zrezygnowano dotąd w pełni w Stanach Zjednoczonych.

Poprzedni

Najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Jamajce

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Portoryko

Następny

Dodaj komentarz