Co kupić na Jamajce i jakie pamiątki przywieźć?

Tagi , , , , ,

Wakacje zawsze stanowią niezapomniane przeżycie, tym większe, im bardziej egzotyczny kierunek wybierzemy. Pamięć o tych wspomnieniach chcielibyśmy zachować ze sobą jak najdłużej, a nawet przywieźć je ze sobą do domu. Jednym wystarczą najlepsze momenty wakacji utrwalone w głowie. Niektórzy wolą je utrwalić na fotografiach lub filmach, ale najchętniej przywozimy ze sobą choćby drobne pamiątki z podróży. Z tego artykułu dowiesz się co warto zabrać ze sobą do domu wypoczywając na Jamajce. Co kupić na Jamajce?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pamiątki – dlaczego warto?

Chociaż pytanie o sens przywożenia ze sobą pamiątek z wakacji może się wydawać absurdalne, to jednak warto o tym wspomnieć, ponieważ powodów można wymienić co najmniej kilka. Oczywiście najbardziej oczywistym jest chęć symbolicznego zabrania ze sobą części tych szczęśliwie spędzonych chwil wypoczynku. Zwyczaj zabierania ze sobą pamiątek z destynacji naszych podróży znany jest od wieków. Niektórzy pamiątki traktują niczym trofea dokumentujące „zdobycie” kolejnych punktów na mapie świata. A już choćby niewielkie magnesy na lodówce przypominają o tym, gdzie byli, a które zakątki świata pozostają przed nimi jeszcze zakryte.

Małe szczęśliwe dziecko w rastaman kapelusz baw się dobrze, grać muzykę reggae na hawajskiej gitarze, cieszyć się relaks na plaży ocean. Dzieci zdrowy styl życia. Podróże, aktywność rodzinna na na tropikalnej wyspie wakacje
Małe szczęśliwe dziecko w rastaman kapelusz baw się dobrze, grać muzykę reggae na hawajskiej gitarze, cieszyć się relaks na plaży ocean. Dzieci zdrowy styl życia. Podróże, aktywność rodzinna na na tropikalnej wyspie wakacje, licencja: shutterstock/By Denis Moskvinov

Innym powodem, dla którego warto przywozić ze sobą pamiątki z wakacji jest pamięć o osobach, które są nam bliskie. Albo też o takich, którym chcielibyśmy pokazać, że o nich pamiętamy. Wręczenie drobnych upominków z podróży to bardzo miły gest wobec naszych znajomych czy kolegów z pracy. Osobom szczególnie bliskim warto wręczyć nieco większy upominek. A z pewnością na długo poprawimy ich samopoczucie oraz wdzięczną pamięć o nas. Czasem możemy w ten sposób sprawić wielką przyjemność osobom, które z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na taką podróż.

Jamajka – wyspa reggae i piratów

Jamajka to wyspa położona na Karaibach, w sąsiedztwie Kuby oraz Haiti. Znajdziemy na niej zarówno słoneczne plaże, jak również malownicze krajobrazy Gór Błękitnych. Kojarzy nam się przede wszystkim jako ojczyzna muzyki reggae i jej nieśmiertelnego symbolu – Boba Marleya. Miłośnicy historii o piratach z pewnością skojarzą dawną stolicę niegdysiejszej brytyjskiej kolonii, Port Royal. Która uchodziła w swoim czasie również za stolicę piractwa. Dla fanów „Piratów z Karaibów” obowiązkowa pozycja do zwiedzania. Jednak myliłby się ten, kto sprowadzałby Jamajkę do Boba Marleya i historycznych towarzyszy filmowego Jacka Sparrowa. Jamajka ma do zaoferowania o wiele więcej, a część tej oferty możemy zabrać ze sobą w formie pamiątek. 

Port Antonio Jamajka Francuzka Cove anteny zdjęcia ptaków
Port Antonio Jamajka Francuzka Cove anteny zdjęcia ptaków, licencja: shutterstock/By

Pamiątki z Jamajki – najlepsze pomysły, co kupić na Jamajce

Zależnie od odwiedzanych miejsc na Jamajce znajdziemy wielość upominków, które możemy ze sobą zabrać dla siebie lub jako podarek dla najbliższych. Niektórym wystarczy plakat Boba Marleya lub piracki kapelusz, ale z pewnością warto rozważyć inne opcje. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

Drobne upominki

Małe i niedrogie pamiątki są zawsze w cenie. Magnes na lodówkę czy breloczek do kluczy to świetny gadżet. Który o naszych wakacjach będzie przypominał na co dzień. A także niezobowiązujący gest sympatii, jeśli zdecydujemy się podarować go drugiej osobie. Do drobnych pamiątek możemy z pewnością zaliczyć koszulki sprzedawane w turystycznych miejscach. Czy charakterystyczne kolorowe, karaibskie koszule, które po powrocie będziemy mogli z dumą nosić. Będąc na Jamajce możemy także rozważyć zakup i wysłanie pocztówki z wakacji do znajomych. 

Pamiątki reggae

Będąc w ojczyźnie Boba Marleya nie sposób pominąć tego tematu w odniesieniu do pamiątek, zwłaszcza, jeśli należymy do fanów tego gatunku muzyki. Niektóre z upominków bez problemu nabędziemy w niemal każdym zakątku świata, a przynajmniej tam, gdzie dotarła zachodnia popkultura, jednak przywiezienie ich właśnie z Jamajki nada im wyjątkowego charakteru i znaczenia. Należeć będą do nich m. in. płyty z muzyką, plakaty czy figurki Boba Marleya.

Rękodzieło

Na Jamajce kupimy wiele wyrobów lokalnego pochodzenia. Znajdziemy w tym gronie biżuterię czy rzeźby, a wśród bardziej praktycznych propozycji można rozważyć zakup hamaku. Ta przenośna namiastka wygodnego łóżka jednoznacznie kojarzy się z Karaibami, morzem, żeglugą i piratami, a na lądzie dodatkowo łączyć się będzie z błogim wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Czy może być lepsza pamiątka z wakacji niż coś, co pozwoli nam wylegiwać się na słońcu jak na Karaibach już po powrocie do domu?

Jeśli zależy nam na autentyczności pochodzenia, warto przed zakupem upewnić się, czy to, co chcemy kupić, rzeczywiście pochodzi z Jamajki, czy może jest efektem taniej, masowej produkcji przeznaczonej dla odwiedzających wyspę turystów. 

Alkohol z Jamajki – nie tylko rum

Jamajka, Karaiby, piraci. Co łączy te trzy słowa? Bez wątpienia rum. A Jamajka zdecydowanie należy do potentatów w jego produkcji i to właśnie z tej wyspy pochodzi wiele znanych marek tego alkoholu. Możemy go zakupić zarówno z myślą o sobie, jak i o innych. Warto przy tym zadbać, by przy okazji wizyty na wyspie zafundować sobie wycieczkę do miejsca, gdzie ten alkohol powstaje, dzięki czemu będziemy mogli bliżej zapoznać się z jego historią i procesem produkcji. 

Jednak jamajski alkohol to nie tylko rum. Warto zainteresować się także lokalnym likierem kawowym Tia Maria. Według legendy nazwa likieru wzięła się od imienia służącej, która w czasie powstania niewolników w XVIII wieku zbiegła z domu swej pani zabierając przepis na likier. Z rumem łączy go niezbędna w procesie produkcji trzcina cukrowa, natomiast drugim istotnym składnikiem jest kawa, która stanowi zapowiedź naszej kolejnej propozycji. 

Stoisko owoców w Bog Walk, St Catherine, Jamajka
Stoisko owoców w Bog Walk, St Catherine, Jamajka, licencja: shutterstock/By LBSimms Photography

Kawa z Jamajki

Jamajka to również producent znakomitej kawy. Ziarna kawy hodowane w Górach Błękitnych dały początek cenionej przez smakoszy kawie Blue Mountain, szczególnie pożądanej przez Japończyków, którzy importują przeszło 80% całkowitej produkcji. Ta pamiątka ma swoją cenę, nie należy bowiem do najtańszych. Ma na to wpływ zarówno niepowtarzalny smak, jak również stosunkowo niewielka produkcja. Jednak ci, którzy mieli okazję jej spróbować zdecydowania polecają. Warto więc zabrać ze sobą małe opakowanie i przekonać się samemu. 

W kawę możemy zaopatrzyć się również przy okazji odwiedzin w muzeum Boba Marleya. Wszystko za sprawą jednego z synów muzyka, który wpadł na pomysł produkowania kawy sygnowanej nazwiskiem ojca i nazywaniem różnych jej odmian tytułami piosenek króla muzyki reggae.

Dlaczego warto jechać na Jamajkę? (wyspykaraibskie.pl)

Hotele na Jamajce – lista TOP rekomendowanych noclegów (wyspykaraibskie.pl)

Czego nie wolno zabierać?

W zakupowym szale należy pamiętać, że istnieją produkty, które można bez problemu nabyć na wyspie jednak próba zabrania ich do domu może nie skończyć się dla nas najprzyjemniej. Nie wszystko co znajdziemy na plaży lub zaoferują nam nieuczciwi sprzedawcy mamy prawo zabrać. Do takich przedmiotów należą skorupy żółwi, które na Jamajce są pod ochroną. Nie wolno nam także wywozić rękodzieła, które jest z nich wykonane. Nie wszystko można też wwieźć na obszar Unii Europejskiej. Do tej kategorii należą wyroby ze skóry krokodyla, czarnego koralowca oraz szylkretu. Decydując się na zakup bardziej osobliwych pamiątek warto więc zapoznać się z informacjami na ten temat. Ponieważ próba sprowadzenia takich wyrobów do domu może skończyć się nie tylko ich utratą, ale także dotkliwą grzywną – a takiej pamiątki z Jamajki raczej byśmy nie chcieli.

Runaway Bay Jamaica Beach Caribbean
Runaway Bay Jamaica Beach Caribbean, licencja: shutterstock/By Ryan Richter
Poprzedni

TOP 10 najlepszych hoteli dla rodzin na Kubie

TOP 10 najlepszych hoteli All-Inclusive w Negril

Następny

Dodaj komentarz