Oprócz rajskich plaż i niesamowitych krajobrazów, Gwadelupa posiada także urozmaiconą kuchnię, silnie związaną z Antylami. Łączy ona w sobie bogactwo smaków, które wynika z różnorodnych wpływów kulturowych i dostępu do świeżych składników, takich jak ryby, owoce morza oraz tropikalne owoce. W tym artykule będziesz miał okazję wziąć udział w fascynującej podróży po smakach Gwadelupy, w której zostaną Tobie przedstawione wyjątkowe dania rybne, owoce morza, desery, napoje oraz inne specjalności kulinarnego dziedzictwa tej urokliwej wyspy.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Ryby i owoce morza
Grillowana langusta
Jednym z nieodłącznych symboli kuchni gwadelupskiej są grillowane langusty. Te pyszne skorupiaki, zamieszkujące wody otaczające archipelag, stanowią prawdziwą ucztę dla podniebienia. Delikatnemu i lekko zrumienionemu mięsu langust towarzyszą wyraziste smaki antylskich warzyw i owoców (pietruszki, cebuli, czosnku, oliwy i limonki). Najczęściej podawane są w formie grillowanej.
Oprócz langust, na Gwadelupie często można spróbować ouassous à l’antillaise (po antylsku), bądź ouassous au lait de coco (z mlekiem kokosowym) czyli dużych krewetek słodkowodnych. Także one są podawane najczęściej w grillowanej formie i w towarzystwie lokalnych warzyw i owoców.
Court-bouillon de poisson
Innym smakołykiem, który warto spróbować będąc na Gwadelupie jest court-bouillon de poisson. Ta specjalność kuchni antylskiej składa się z kawałków białego mięsa ryby, najczęściej lucjanów czy dorad, gotowanych w aromatycznym bulionie z cebuli, pomidorów i oleju z arnoty, nadającym potrawie głęboką, czerwoną barwę. Court-bouillon de poisson serwuje się najczęściej z białym ryżem, który podaje się obok głównej potrawy na talerzu. Aby wzmocnić smak, można dodać także odrobinę soku z cytryny, dzięki któremu danie będzie prawdziwą rozkoszą dla podniebienia.
Desery
Flan coco
Na Gwadelupie nie brakuje również pysznych deserów, które z pewnością zadowolą podniebienia entuzjastów słodkich przysmaków. Jednym z nich jest flan coco (pieczona tarta kremowa z wiórkami kokosowymi) znana również jako flan antillais (po antylsku). To, co sprawia, że flan coco jest wyjątkowe to istnienie dwóch różnych warstw, które świetnie się uzupełniają i dostarczają niezwykłych, bogatych doświadczeń kulinarnych. Pierwsza z nich, która jest na dole, ma gładką i bogatą teksturę. Druga charakteryzuje się zaś bardzo delikatną i miękką strukturą. Urozmaicenia deserowi dodaje karmel, który polewa się na deser.
Tourment d’amour
Kolejnym deserem który warto spróbować jest tourment d’amour, czyli dosłownie tortura miłości. Jest to małe, okrągłe, biszkoptowe ciasto, nadziewane konfiturą z kokosa, guawy, bądź banana, które wywodzi się z wysp Saintes, położonych na południe od Basse-Terre. Według tradycji ustnej, tourment d’amour było przygotowywane niegdyś przez żony marynarzy z Saintes.
Napoje
Ti’punch
Jednym z najpopularniejszych napojów alkoholów na Antylach jest ti’punch, co w języku antylskim oznacza „mały punch” (petit to po francusku mały). Jest to koktajl na bazie rumu, urozmaicony sokiem z limonki oraz syropem z trzciny cukrowej lub brązowym cukrem trzcinowym.
Mówiąc o ti’punch nie sposób nie wspomnieć o jego historii i znaczeniu w kulturze Gwadelupy. Ti’punch narodził się na wyspie Marie-Galante, leżącej na południu archipelagu Gwadelupy. Jego powstanie było związane ze świętowaniem wydania dekretu o zniesieniu niewolnictwa ogłoszonego 27 kwietnia 1848 roku. Dla uczczenia tego ważnego wydarzenia, wolni mieszkańcy wyspy spożyli cały zapas cukru i rumu swoich byłych pracodawców, mieszając go w dużych drewnianych beczkach.
Ze spożywaniem Ti’punch związany jest również pewien rytuał. Osoba pijąca ten koktajl zazwyczaj przez dłuższą chwilę przygląda się swojej szklance, zanim uniesie ją do ust. Następnie delikatnie kręci płynem, a potem pije go łykiem, robiąc to zdecydowanym ruchem nadgarstka.
Planteur
Innym popularnym napojem na Gwadelupie jest Planteur, będący kolejnym koktajlem opartym na rumie. Do najczęściej dodawanych składników Planteur można zaliczyć: sok z pomarańczy, gujawy, ananasa i cytryny, a także syrop z granatu i trzciny cukrowej oraz bitters Angostura. Planteur często jest również ozdabiany kawałkiem ananasa lub pomarańczy, wiśnią i słomką.
Pozostałe specjalności
Bokit
Na Gwadelupie są również inne wyjątkowe specjały kulinarne, które warto spróbować, aby poznać różnorodność smaków tego bogatego gastronomicznie archipelagu.
Jednym z nich jest bokit, będący typowym rodzajem kanapki, szczególnie popularnym w Capesterre de Marie-Galante na wyspie Marie Galante. To, co wyróżnia bokit, to fakt, że jest on smażony na głębokim oleju słonecznikowym, nadającym mu chrupkości.
Skład podstawowy bułki bokitu to mąka, woda, sól oraz soda oczyszczona lub drożdże. Jeśli chodzi o nadzienie do kanapki, często dodaje się rybę, kurczaka, warzywa oraz wołowinę.
Acras de Morue
Acras de morue, czyli małe kawałki dorsza smażone na głębokim oleju to kolejna potrawa niezwykle popularna na Gwadelupie. Danie to często podawane jest w formie przekąski lub przystawki. Różne warianty acras de morue charakteryzują się dodatkowo obecnością innych ryb, skorupiaków, a także warzyw. W celu nadania pikantności daniu, często przyprawia się je ziołami i różnymi przyprawami, między innymi chili.
Acras de morue często są częścią tradycyjnego, antylskiego apéritif w towarzystwie ti-punchu i boudin créole o którym za chwilę.
Boudin créole
Boudin créole, czyli pikantna kaszanka tradycyjnie przygotowywana w dniu Bożego Narodzenia to kolejny, lokalny specjał. Tak jak kaszanka znana z polskich stołów, składa się w dużej mierze z krwi i tłuszczu wieprzowego. Składniki te są mieszane z czerstwym chlebem, tymiankiem, pietruszką, cebulą, liściem laurowym, zmielonym goździkiem, olejem, solą a także świeżym chili. Dzięki temu danie to ma swój wyjątkowy smak i aromat.
Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.