Co zabrać na wakacje do Portoryko?

Tagi , , , ,

Nie da się ukryć, że Portoryko należy do najbardziej wdzięcznych celów peregrynacji turystycznych. Rokrocznie wyspę ta odwiedzają tłumy spragnionych słońca i wody podróżników. A w sezonie wakacyjnym plaże i kurorty rozbrzmiewają głosami rozmów we wszystkich chyba znanych na świecie językach. Nic dziwnego! Ludzi przyciąga tutaj nie tylko fantastyczna pogoda, z którą ma się do czynienia w zasadzie przez większość roku, ale i piękne okoliczności przyrody. Do tego dochodzi bogactwo kulturowe zabytkowej stolicy San Juan. A kolonialna architektura i historyczne forty to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Taka wyprawa wymaga jednak szczególnego przygotowania. W tym artykule zdradzamy co zabrać ze sobą na wakacje do Portoryko. Aby wakacje okazały się jak najbardziej udane i upłynęły w komfortowej atmosferze. Co zabrać do Portoryko?    

Kolorowe domy linii wzgórza nad patrząc na plażę w San Juan, Portoryko
Kolorowe domy linii wzgórza nad patrząc na plażę w San Juan, Portoryko, licencja: shutterstock/By Martin Wheeler III
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego warto wcześniej sporządzić listę „must have”? 

Podczas gdy wiele osób pakuje wyłącznie stroje kąpielowe, sandały i t-shirty, przygotowując się na odwiedzenie urokliwego Portoryko, prawda jest taka, że na liście rzeczy do spakowania trzeba uwzględnić nieco więcej. Lepiej zadbać o to wcześniej, niż później kupować wszystko na miejscu. To bolesna konstatacja, ale ceny na wyspie, zwłaszcza w rejonie stolicy kraju San Juan, nie należą do najniższych. 

Skoro więc mamy na uwadze nasz budżet wakacyjny, celowe wydaje się zaopatrzenie we wszystko czego będziemy potrzebować jeszcze przed samym wyjazdem. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych  sytuacji na miejscu.  

Kiedy jechać do Portoryko? (wyspykaraibskie.pl)

Kilka podstawowych elementów wyposażenia 

Zacznijmy od elementów natury gospodarczej. Po pierwsze – w co spakować wszystkie niezbędne rzeczy? Ciągnięcie dużej, niewygodnej walizki po Portoryko nie jest zbyt rozsądnym rozwiązaniem. Poruszając się po ulicach Starego San Juan lub licznych nadmorskich miasteczek, warto zdać się na wygodny i ekonomiczny plecak. Będzie to zarazem odciążeniem, jak i pozwoli na bardziej systematyczne pakowanie dobytku. Dodatkowe kieszonki to jest to. A można również zmieścić tutaj podręczny laptop czy kamerę – zawsze warto sięgnąć po te nowoczesne środki techniczne, aby utrwalić swoje wakacyjne podboje i podzielić się z nimi w sieci ze znajomymi.

San Juan, wybrzeże Puerto Rico Karaibów wzdłuż Paseo de la Princesa.
San Juan, wybrzeże Puerto Rico Karaibów wzdłuż Paseo de la Princesa., licencja: shutterstock/By Sean Pavone

Istnieje duża szansa, że na Portoryko zastaną nas wysokie temperatury i sprawą pierwszorzędną okaże się uzupełnianie płynów. W tym wypadku warto zadbać o odpowiednie wyposażenie, czyli sprzęt do filtrowania wody. Uzdatniacze takie mogą mieć postać specjalnych butelek z filtrem, mogą to być również tabletki do odkażania wody. Bidon wielokrotnego użytku powinien zdecydowanie znaleźć się na liście do spakowania. No chyba, że ktoś woli pić wodę z kranu niewiadomego pochodzenia lub wydawać ciężkie grosze na wodę w sklepach.  

Sprzęt na plażę

Na plażach Portoryko można się natknąć na prawdziwe legiony surferów, którzy z zapamiętaniem oddają się swojemu hobby. Zapytani o sprzęt plażowy, którego nie można pominąć na pewno powiedzą o okularach przeciwsłonecznych. Ale i o filtrach chroniących przed słońcem. Powszechnie wiadomo, że filtry przeciwsłoneczne pomagają chronić skórę przed promieniami UV, ale nie wszystkie są sobie równe i bezpieczne dla środowiska.  Niektóre mogą zawierać chemikalia, które szkodzą nie tylko używającym je osobom, ale również organizmom morskim. Warto celować tutaj w preparaty na naturalnej bazie. Przy okazji warto zadbać o jakiś środek przeciwko owadom. 

Piękne tropikalne palmy na popularnej turystycznej plaży Condado w San Juan, Portoryko
Piękne tropikalne palmy na popularnej turystycznej plaży Condado w San Juan, Portoryko, licencja: shutterstock/By Dennis van de Water

Sprawą istotną jest również odpowiednie ubranie. Powinno być ono przewiewne, szczególnie jeśli nasza wyprawa przypada w gorącym sezonie letnim. Nie chodzi tutaj tylko o typowy strój plażowy. Ważne jest także zadbanie o lekkie, bawełniane ubranie odpowiednie na każdą porę dnia i nocy. Ale uwaga – Portoryko to nie tylko słońce i bezchmurne niebo. Zdarzają się pory deszczowe i to obfitujące w naprawdę pokaźne opady. Generalnie, najbardziej deszczowymi miesiącami na wyspie są maj, sierpień, wrzesień, październik i listopad. Wtedy w szczególności trzeba zadbać o ubrania przeciwdeszczowe. Nagły opad może szybko zmienić sielankę na plaży w istny armagedon pogodowy! Pamiętajmy też, że w okresie od czerwca do grudnia Portoryko nawiedzane jest przez niszczycielskie, tropikalne cyklony.

Jeśli natomiast jesteśmy zaprawionymi w bojach snorkelerami i wręcz nie możemy się doczekać odkrywania wód Portoryko, zdecydowanie powinniśmy spakować własny i sprawdzony sprzęt do nurkowania. Są co prawda liczne miejsca, w których można wypożyczyć taki sprzęt, ale będzie to zdecydowanie droższe rozwiązanie.

Co jeszcze warto zabrać do Portoryko?

Po huraganie Maria w 2017 roku nastąpiły na wyspie duże przerwy w dostawie prądu, dlatego też na liście przewozowej powinny znaleźć się odpowiednie ładowarki do telefonu. Mały power bank potrafi literalnie uratować życie w trudnych sytuacjach, a zawsze warto dmuchać na zimne.

Jeśli zatrzymamy się w San Juan, to szybko zauważymy zauważysz, że noce tutaj są dość głośne, a miasto w zasadzie nigdy nie zasypia. Słuchawki z redukcją szumów doskonale chronią przed niechcianymi dźwiękami, warto je spakować także i cieszyć się spokojnym snem w środku hałaśliwej stolicy. 

Large flag of Puerto Rico above the street in the city center of San Juan.
San Juan., licencja: shutterstock/By NAPA

Nigdy też nie wiadomo, co może się wydarzyć podczas wędrówki do okolicznych jaskiń lub przebywania na nasłonecznionej plaży, a zestaw pierwszej pomocy może się wówczas zdecydowanie przydać. Małą i kompaktową apteczka w wodoodpornym, twardym etui, również warto wrzucić do walizki lub plecaka. Oczywiście nie trzeba nawet przypominać o przepisanych przez lekarza lekach… 

I jeszcze jedno „must have”. Portoryko jest państwem stowarzyszonym ze Stanami Zjednoczonymi. Właśnie dlatego obywatele polscy muszą zaopatrzyć się przed wyjazdem w wizę amerykańską. Wiza taka musi być koniecznie wbita do paszportu. Bez tego ani rusz…  

Podsumowanie 

Z powyższego tekstu wynika chyba niezbicie, że sporządzenie właściwej listy do spakowania, przed wyjazdem do Portoryko, może znacznie umilić pobyt i sprawić, iż wakacje będą naprawdę udane. Oczywiście przedstawione propozycje nie wyczerpują absolutnie zestawu rzeczy do zabrania na tą karaibską wyspę. To tylko najważniejsze elementy bagażu, o których lepiej nie zapominać.  

Map with pin point of Puerto Rico in Caribbean
wakacje w Portoryko, licencja: shutterstock/By bobby20
Poprzedni

TOP 10 atrakcji w Negril na Jamajce, co zobaczyć i zwiedzić

Co kupić na Portoryko i jakie pamiątki przywieźć?

Następny

Dodaj komentarz