Co zabrać na wakacje na Kubę?

Tagi , , , , ,

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach zdecydowanie coraz chętniej chcemy dla siebie zorganizować egzotyczne wakacje. Okazuje się bowiem, że są one wspaniałą szansą na przeżycie niesamowitej przygody. A my z całą pewnością takiej decyzji nie będziemy żałować. Coraz chętniej w ofertach biur podróży pojawia się propozycja spędzenia wakacji na Kubie. Ta rajska i gorąca wyspa od czasów rewolucji kubańskiej śmiało stawia na turystyk i zaprasza do siebie podróżnych z dosłownie całego kraju. Niemniej jednak warto mieć na uwadze również to, że na Kubie dosłownie wszystko jest odmienne i różne. Rozpoczynając od kultury i kuchni, aż po klimat. Oczywistym jest więc fakt, że podróżni muszą się do takiej wycieczki odpowiednio przygotować. Wobec tego, co zabrać na wakacje na Kubę?

Kubańska flaga wisząca na drzwiach w Trinidad, Kuba
Kubańska flaga wisząca na drzwiach w Trinidad, Kuba, licencja: shutterstock/By Sabino Parente
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Weź ze sobą gotówkę – najlepiej lokalne, kubańskie peso

Nie da się ukryć, że polscy turyści na Kubie są zawsze mile widziani. Jednocześnie muszą się oni przygotować do kilku utrudnień, które niestety po dziś dzień na tej wyspie występują. Jedną z nich jest nic innego, jak tylko płatności kartą. Okazuje się, że nie jest to powszechna metoda płatności. A na Kubie można na palcach jednej ręki zliczyć miejsca, w których faktycznie można spotkać sie z terminalami płatniczymi. Co więcej, takim sprzedawcom zwykle dośc ciężko jest zaufać. Bardzo często podczas płatności kartą możemy zostać po prostu oszukani i zapłacić o wiele więcej.

Wobec tego, pamiętajmy, że w pierwszej kolejności powinniśmy ze sobą zabrać na Kubę gotówkę. Co więcej, powinniśmy zabrać ze sobą kubańskie peso, by jak najmniej na tym stracić. Jeśli jednak nie uda się nam znaleźć tej waluty w lokalnych bankomatach, wówczas jednym z lepszych rozwiązań może być zabranie ze sobą albo euro, albo dolarów kanadyjskich. To właśnie te waluty mają najlepszy przelicznik na Kubie, więc możemy na nich sporo zyskać.

Bezpieczeństwo na Kubie – porady, co warto wiedzieć? (wyspykaraibskie.pl)

2. Pamiętaj o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ubezpieczenia oferowane nam przez biura podróży na czas wakacji na Kubie nie są kompletne. Tak samo w momencie, kiedy decydujemy się na zorganizowanie takiej podróży samodzielnie. Musimy mieć świadomość, że klasyczna karta EKUZ nie uprawnia nas do skorzystania z opieki medycznej. Choć ta, na Kubie jest całkowicie bezpłatna dla mieszkańców. Niemniej jednak opieka medyczna na tej wyspie nie stoi na najwyższym poziomie, dlatego też dla podróżnych powstały tam specjalistyczne placówki, które są podobne do tych, jakie znamy z naszego kraju. W takich placówkach za leczenie będziemy musieli już zapłacić. Właśnie dlatego zadbajmy o to, by zabrać ze sobą na Kubę kompletną polisę ubezpieczeniową – najlepiej jakby opiewała ona na pokaźną sumę, a także obejmowała nieszczęśliwe wypadki. Taka polisa z pewnością nie nadweręży zbytnio naszego budżetu, a jednocześnie pomoże się nam uchronić przed wysokimi rachunkami z kubańskich szpitali.

Doctor holding stethoscope with flag series - Cuba
opieka medyczna, Kuba, licencja: shutterstock/By Niyazz

3. Zabierz ze sobą niezbędne leki, szczególnie jeśli przyjmujesz je na stałe

Nie da sie ukryć, że na Kubie nie brakuje aptek – znajdziemy je praktycznie na każdym rogu. Warto jednak mieć na uwadze to, że te apteki zazwyczaj są bardzo słabo wyposażone, a nawet jeśli ceny leków są wyjątkowo niskie, to jednak nie zawsze znajdziemy to, co aktualnie może być nam potrzebne. Wobec tego, w momencie kiedy wybieramy się na Kubę i przyjmujemy leki na stałe, nie zapomnijmy zapakować ich do podręcznej apteczki. Oczywiście powinny się w niej znaleźć plastry, środki odkażające oraz bandaże. Z tymi produktami – pierwszej potrzeby – na Kubie również możemy doświadczyć pewnych problemów przy zakupie. Warto się więc przygotować na każdą ewentualność i nie dać się zaskoczyć.

Kuba - Karaibska plaża Playa Megano w Playas del Este części prowincji Hawana. Piaszczyste wybrzeże.
Kuba – Karaibska plaża Playa Megano w Playas del Este części prowincji Hawana. Piaszczyste wybrzeże., licencja: shutterstock/By Tupungato

4. Zabierz ze sobą odpowiednie ubrania

Okazuje się, że Kuba znana jest jako gorąca wyspa karaibska. Zwykle widzimy na broszurach biur podróży rajskie plaże skąpane w promieniach słońca i krystalicznie czystą, ciepłą wodę. Prawdą jest fakt, że temperatury na Kubie często sięgają nawet 32 stopni. Wobec tego nikogo nie zdziwi fakt, że turyści na potęgę zabierają ze sobą stroje kąpielowe i krótkie spodenki oraz bluzki. Jednak będąc na Kubie musimy przygotować się również na to, że momentami wyspa ta jest wyjątkowo deszczowa. W praktyce oznacza to, że ulewa może zaskoczyć nas w najmniej oczekiwanym momencie, a po kilku minutach wszystko wróci do normy. Warto więc zabrać ze sobą także solidne ubrania przeciwdeszczowe, a niekiedy nawet i cieplejsze kurtki. Zimna, morska bryza szczególnie wieczorami może się nam dać we znaki.

5. Nie zapomnij o kłódce do bagażu!

Na Kubie niestety, w dalszym ciągu kradzieże stoją na wysokim poziomie. Oczywiście warto tu wskazać przede wszystkim na turystów, którzy stają się głównym celem rabusiów i kieszonkowców. Jeśli więc podróżujemy z większym lub mniejszym bagażem, nie zapomnijmy dokupić do niego odpowiedniego zabezpieczenia, najlepiej w formie niewielkiej kłódki. Z całą pewnością taki zakup nie będzie dla nas jednym z największych wydatków, a może on skutecznie ochronić nasz dobytek i zaoszczędzić nam sporo stresu.

Santiago de Cuba – jak zaplanować wakacje? (wyspykaraibskie.pl)

6. Pamiętaj, że na Kubie potrzebna jest wiza, czyli karta turysty

Nawet jeśli posiadamy ważny paszport, to na podstawie tego dokumentu nie będziemy mogli udać się na Kubę. Warto więc zadbać odpowiednio wcześnie o to, by móc wykupić kartę turysty, czyli po prostu wizę. Co więcej, może ona zostać nam sprawdzona już podczas odprawy bagażowej, co najczęściej wynika z regulacji konkretnych linii lotniczych. Pamiętajmy, że o taką wizę musimy zadbać jeszcze w Europie, gdyż istnieje spore ryzyko tego, że nie zostaniemy wpuszczeni na pokład danego samolotu. O wizę czyli tzw. kartę turysty nie musimy ubiegać się bezpośrednio w ambasadzie. Możemy bowiem zawnioskować o jej wydanie drogą elektroniczną i w ten sam sposób będziemy musieli uiścić także niewielką opłatę. Wiza jest zwykle możliwa do wydania w przeciągu kilku dni od daty złożenia wniosku i najczęściej jest ona ważna przez 30 dni lub przez 65 dni w zależności od tego, na którą z opcji się zdecydujemy. Warto więc o tym pamiętać.

Cuba Visa card application form. This form should be completed by any visitor or tourist entering Cuba.
potrzebna jest wiza, Kuba., licencja: shutterstock/By
Poprzedni

Dlaczego warto jechać do Portoryko?

Zwiedzanie Obserwatorium Arecibo w Portoryko

Następny

Dodaj komentarz