Czy Dominikana jest bezpieczna? porady, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , ,

Dominikana to coraz chętniej wybierany kierunek na wakacje przez turystów z całego świata, a przede wszystkim także i z Polski. Nie da się bowiem ukryć, że kraj ten jest wyjątkowo hipnotyzujący. Niemniej jednak przez cały czas Karaiby kojarzą się nam z krajem dzikim i do tej pory jeszcze nie odkrytym. Sztandarowe oferty biura podróży kuszą nas rajskimi plażami, które bez wątpienia się na tej wyspie znajdują. A także prestiżowymi obiektami noclegowymi. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że o kwestiach bezpieczeństwa w dalszym ciągu nie wiemy zbyt wiele. Wobec tego, czy Dominikana jest bezpieczna i co warto wiedzieć przed samą podróżą?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Czy Dominikana jest bezpieczna?- opinia Ministra Spraw Zagranicznych

Nie da się ukryć, że przed dalszymi podróżami z całą pewnością każdy z nas wchodzi na strony rządowe i próbuje nieco więcej dowiedzieć się o kwestiach bezpieczeństwa. Minister Spraw Zagranicznych regularnie publikuje rekomendacje i zalecenia dotyczące podróży i co najważniejsze, są one zawsze aktualne. Wobec tego przeglądając oficjalne strony rządowe znajdziemy również wzmiankę o Dominikanie. Zgodnie z tym co zostało w niej uwzględnione, Dominikana uważana jest za kraj bezpieczny dla turystów. Niemniej jednak nie warto zapominać o tym, że w trakcie naszej podróży to każdy z nas jest samodzielnie odpowiedzialny za swoje własne bezpieczeństwo. Ogólne zalecenia i rekomendacje dla turystów przebywających na Dominikanie są jedynie wskazówkami. Głównie odnoszą się do unikania „zakamarków”, nieprzyjaznych miejsc. A także wskazują na to, że najbezpieczniej będzie przebywać w kurortach turystycznych i ich obrębie.

Playa Fronton, Samana, Dominican Republic
Playa Fronton, Samana, Dominican Republic, licencja: shutterstock/By GuyMcQueen

​Dominikana i wskaźniki przestępczości

Każdy kraj publikuje statystyki dotyczące przestępczości. W przypadku krajów, które są wyjątkowo popularne wśród turystów, takie wskaźniki są więc jednymi z najważniejszych kwestii. Oczywiście jeśli chodzi o przestępczość na Dominikanie, to głównie zależy ona od konkretnego regionu. Najczęściej przez turystów odwiedzany jest region Punta Cana. To właśnie on obecnie może pochwalić się jednym z najniższych wskaźników przestępczości i rabunków w całym kraju. Podobnie prezentuje się sytuacja w innym, popularnym kurorcie jakim jest Puerto Plata. Z kolei nieco inne zasady bezpieczeństwa obowiązują w odniesieniu do dużych miast jak np. w przypadku Santo Domingo. Oczywiście nie ma wątpliwości co do tego, że miasto to samo w sobie jest bezpieczne. Jednak jak to często bywa w przypadku wielkich i gęsto zaludnionych metropolii, nie da się zapanować dosłownie nad wszystkim.

Wobec tego będąc w Santo Domingo z pewnością nie są wskazane samotne, nocne spacery. To odnosi się w szczególności do kobiet, a także nie zaleca się zbytniego „chwalenia się kosztownościami”. Może to bowiem przyciągnąć osoby, które będą nimi zainteresowane, a to z kolei z pewnością nie będzie nam na rękę.

​Dominikana bezpieczna? Dominikana a problem z „naciągaczami”

Nie oszukujmy się, ale każdy z nas chce znaleźć dla siebie odpowiednią niszę, w której będzie on mógł zarabiać. Wobec tego problem związany z „naciągaczami” nie jest nam obcy. Nawet nad naszym, polskim morzem zdarzą się osoby, które będą chciały nam sprzedać maksymalnie prymitywny breloczek w maksymalnie wysokiej cenie. Na Dominikanie jednak problem ten zdecydowanie wymknął się spod kontroli. Oczywiście „naciągacze” nie są zbyt niebezpieczni. Jeśli jednak się oni nami zainteresują, wówczas warto pilnować swoich kieszeni i torebek. Co najważniejsze nie dajmy się nabrać na breloczki, długopisy czy pocztówki za prawdziwie kosmiczną cenę. 

Couple is going to swim and snorkel.
Radosne wakacje na Dominikanie., licencja: shutterstock/By Maxim Catana

​Dominikana i jej kluby nocne- czy są bezpieczne?

Będąc na Dominikanie w jednym z kurortów turystycznych z całą pewnością nie będziemy mogli odmówić sobie świetnej zabawy do białego rana w jednym z prestiżowych klubów nocnych. Czy jednak takie zabawy będą bezpieczne? Otóż w Puerto Plata czy Punta Cana śmiało możemy wybrać się na imprezę nawet na całą noc. Kluby, które się tam znajdują zwykle są zaaranżowane specjalne dla turystów i jednocześnie są one do nich świetnie przystosowane. Rzadko kiedy znajdziemy w nich miejscowych, którzy o wiele bardziej preferują kluby w Santo Domingo czy w innych- mniejszych i większych miejscowościach. Niemniej jednak panie powinny pamiętać o tym, że wybranie się do takiego klubu na własną rękę może nie być dla nich najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli chodzi o nocny powrót do hotelu. Warto więc zawsze dbać o swoje bezpieczeństwo w granicach rozsądku. Najlepiej, by panie wybierały się do nocnych klubów w towarzystwie partnerów lub nawet w towarzystwie koleżanki.

Przeczytaj więcej o noclegach na Dominikanie:

Hotele na Dominikanie – lista TOP rekomendowanych noclegów

Wakacje i wczasy w Bayahibe – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

Ile kosztują wakacje na Dominikanie, co warto wiedzieć?

​O czym powinni pamiętać turyści podróżujący na Dominikanę by czuć się bezpiecznie?

Podróż na Dominikanę może być niesamowitym doświadczeniem oraz przeżyciem. Jednocześnie konieczne jest zachowanie zasad zdrowego rozsądku, co z całą pewnością pomoże nam przetrwać nasze wakacje bez „uszczerbku na zdrowiu i portfelu”. Wobec tego o czym powinni pamiętać turyści podróżujący na Dominikanę? Otóż przede wszystkim warto przechowywać większe ilości gotówki w hotelowym pokoju.

Nie zaleca się zbytniego paradowania po ulicach Dominikany z pieniędzmi w ręce- zwykle przyciąga to zbyt wiele zainteresowanych. Pamiętajmy także, że jeśli nie wypoczywamy w popularnych kurortach, warto zachować szczególną ostrożność, szczególnie w momencie, kiedy wybieramy się na nocne spacery- tyczy się to głównie kobiet. Kolejną kwestią jest odpowiednie i świadome wybieranie lokali gastronomicznych. Zwykle powinniśmy spożywać nasze posiłki czy wybierać się na drinki do renomowanych i rekomendowanych restauracji, które zaoferują nam dania najwyższej jakości. Nie zaleca się jedzenia w miejscach o niskich standardach higienicznych- jest to oczywiste głównie ze względów zdrowotnych. Poza tym będąc na Dominikanie unikajmy także nieporozumień z miejscowymi i nie wdawajmy się w niepotrzebne waśnie i dyskusje. Mamy się tam bowiem dobrze bawić, a jeśli zachowamy przy tym nasz zdrowy rozsądek, to z pewnością nasze wakacje będą zarówno bezpieczne jaki i niezapomniane.

excellent tropical caribbean beach. Palms, sea, sky with white clouds
wspaniała plaża na Dominikanie, licencja: shutterstock/By Batechenkofff
Poprzedni

Hotele Santiago de Cuba – lista TOP rekomendowanych noclegów

Komunikacja miejska na Dominikanie

Następny

Dodaj komentarz