Czy Jamajka jest bezpieczna? porady, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , ,

Jamajka to karaibska wyspa, która od lat przyciąga turystów z całego świata. Ta niezwykle malownicza kraina słynie przede wszystkim z pięknych plaży, turkusowej wody, wspaniałej kuchni, muzyki reggae i zjawiskowej przyrody. Jednak pytanie o bezpieczeństwo na Jamajce jest tematem, który często poruszają osoby planujące swoje wakacje.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Przestępczość na Jamajce

Jak w przypadku wielu innych krajów, bezpieczeństwo na Jamajce zależy od wielu czynników. Bardzo ważna jest lokalizacja jaką wybieramy planując podróż, nasz styl życia i świadomość zasad zachowania w różnych sytuacjach. W niektórych regionach Jamajki występują problemy z przestępczością, które mogą wpływać na bezpieczeństwo turystów. Jednak spędzając czas w luksusowych kurortach i wybierając wycieczki jedynie z przewodnikami zmniejszamy prawdopodobieństwo narażenia się na przestępczość właściwie do zera.

Piękna piaszczysta plaża z palmami i żaglówką w turkusowym morzu na Jamajce Paradise wyspie.
Piękna piaszczysta plaża z palmami i żaglówką w turkusowym morzu na Jamajce Paradise wyspie., licencja: shutterstock/By Lucky-photographer

Aby zachować bezpieczeństwo podczas pobytu na Jamajce, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, ważne jest, aby dokładnie zaplanować swoją podróż i poznać obszar, w którym się znajdujemy. Warto przed podróżą usiąść spokojnie z mapą i zapoznać się z okolicą, w której planujemy nocleg. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także zaznajomienie się z kulturą Jamajczyków, aby wiedzieć jak reagować na pewne nowe dla nas zachowania.

Po drugie, turystom zaleca się, aby unikali chodzenia po dzielnicach i rejonach. Których nie znają w samotności i z dużą ilością gotówki przy sobie. Warto również wspomnieć o tym, że wiele incydentów na Jamajce ma miejsce podczas nocnych godzin, więc lepiej zgłosić w recepcji hotelu jeżeli planujemy wyjście poza teren po zmroku.

Po trzecie, warto wybrać godne zaufania hotele i apartamenty, które otrzymują dobre opinie i rekomendacje od innych turystów. Takie miejsca zwykle zatrudniają pracowników o wysokim poziomie szkoleń, którzy zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo dla swoich gości.

Rafting na Białej Rzece w St Ann na Jamajce.
Rafting na Białej Rzece w St Ann na Jamajce., licencja: shutterstock/By LBSimms Photography

Jamajczycy są gościnni

Zasadniczo Jamajczycy są bardzo gościnni, otwarci, przyjaźni i pomocni. Należy jednak pamiętać, że jak w każdym innym kraju, tak i tutaj należy zachować podstawowe środki ostrożności. W każdej społeczności są tacy, którzy dążą do zaspokojenia własnych potrzeb kosztem innych, niezależnie od koloru skóry, religii, systemu politycznego czy przynależności społecznej.

Na Jamajce mamy złodziei, pospolitych przestępców, przestępczość zorganizowaną, oszustów i kanciarzy. Są to jednak wyjątki i możemy uniknąć takich patologicznych zachowań, zachowując zwykłe środki ostrożności i nie kusząc losu. Dlatego należy pamiętać, aby nie angażować się w spory, nie przyjmować dziwnych ofert od nieznajomych, a najlepiej kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

Runaway Bay Jamaica Beach Caribbean
Runaway Bay Jamaica Beach Caribbean, licencja: shutterstock/By Ryan Richter

Oczywiście wszystko należy robić rozsądnie i z umiarem. Rozmowa z Jamajczykami, wspólne piwo czy kupowanie owoców i drobnych pamiątek od napotkanych osób to część uroku wyspy i warte uwagi elementy folkloru oraz doświadczenia o dużej wartości poznawczej. W żadnym wypadku nie należy kupować narkotyków ani przyjmować dopalaczy czy innych wątpliwych używek, należy też stanowczo ucinać rozmowy mające na celu zachęcanie do wypróbowania różnych używek.

Życie codzienne na Jamajce – czy Jamajka jest bezpieczna?

W ciągu dnia można swobodnie poruszać się po wyspie, zarówno w popularnych rejonach turystycznych, słabo zaludnionych wsiach i miasteczkach, jak i w ciekawych „dzikich” miejscach. Nie ma szczególnego zagrożenia ze strony Jamajczyków. Jednak lepiej jest nie wyruszać w pojedynkę, natomiast jeżeli uwielbiamy samotne wędrówki zawsze zgłaszajmy w hotelu w jakie rejony planujemy się udać.

Oczywiście, jak wszędzie, również na Jamajce są miejsca, których nie warto odwiedzać. Mowa tu o slumsach czy biednych dzielnicach, które nie są przeznaczone dla turystów. Również w Kingston jest dość wysoki wskaźnik przestępczości więc niewskazane jest chodzenie w miejsca, które nie są turystyczne czy popularne.

W ostatnich latach, rząd Jamajki wprowadził szereg środków bezpieczeństwa aby turyści czuli się tutaj bezpiecznie. Policja, a także firmy turystyczne starają się stworzyć jak najbezpieczniejsze warunki dla turystyki. Wiele hoteli i dróg prowadzących do nich na wyspie ma własne systemy bezpieczeństwa, w tym kamery monitoringu, wyszkolonych portierów i agencje ochrony.

Piękna czysta turkusowa woda w pobliżu skał i klifów w Negril Jamajce. Karaibska rajska wyspa i woda nad morzem z błękitnym niebem i ładnym światłem dziennym
Piękna czysta turkusowa woda w pobliżu skał i klifów w Negril Jamajce. Karaibska rajska wyspa i woda nad morzem z błękitnym niebem i ładnym światłem dziennym, licencja: shutterstock/By mbrand85

Naturalne zagrożenia

Jamajka, podobnie jak wiele innych krajów i regionów, jest podatna na pewne naturalne zagrożenia. Jednym z głównych zagrożeń naturalnych jest sezon huraganów, który trwa zwykle od czerwca do listopada. Większość słynnych niszczycielskich huraganów w USA, takich jak Katrina i Dean, prędzej czy później przeszła nad Jamajką i spowodowała duże szkody. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego zagrożenia jest zaplanowanie wakacji w sezonie wolnym od huraganów. Z tego powodu zalecane jest odwiedzenie Jamajki od listopada do czerwca

Innymi zagrożeniami naturalnymi na Jamajce są trzęsienia ziemia oraz erupcje wulkanów. Jamajka znajduje się w strefie tektonicznej, co oznacza, że istnieje ryzyko trzęsień ziemi. Największe do tej pory trzęsienie zanotowano o sile powyżej 7 stopni w skali Richtera, które spowodowało dość duże szkody materialne. Na wyspie znajdują się także trzy wulkany, z których jeden – Blue Mountain Peak jest nadal czynny. Ostatnia erupcja miała miejsce około 200 lat temu, ale nadal istnieje ryzyko jej powstania.

W miejscach publicznych na Jamajce nie musimy obawiać się jadowitych stworzeń czy drapieżników atakujących ludzi . Jeśli chcesz udać się w głąb buszu lub dzikiej rzeki, aby zobaczyć krokodyle, musisz jednak być ostrożny. Takie wizyty są zalecane tylko wtedy, gdy towarzyszy Ci przewodnik lub doświadczona osoba i stosujesz się do ich wskazówek.

Stoisko owoców w Bog Walk, St Catherine, Jamajka
Stoisko owoców w Bog Walk, St Catherine, Jamajka, licencja: shutterstock/By LBSimms Photography

Czy Jamajka jest bezpieczna? Rekiny

W Morzu Karaibskim występują również rekiny, ale unikają one ludzi i nie stanowią zagrożenia. Podczas pływania należy wybrać obszar, gdzie są inni ludzie i nie pływać w nocy. Jamajka ma wiele doskonałych piaszczystych plaż, niektóre zatłoczone przez turystów, a inne dzikie i spokojne, z dala od zgiełku. Te ostatnie plaże są bardzo atrakcyjne i oferują doskonałe sporty wodne.

Porady dotyczące bezpieczeństwa na kąpieliskach nie różnią się od tych w innych częściach kraju. Nawet najlepsze miejsca mogą być pełne niespodzianek, takich jak niebezpieczne prądy i skały w wodzie. Jeśli decydujesz się na kąpiel w niestrzeżonych kąpieliskach, zawsze pytaj miejscowych o bezpieczeństwo, nie odpływaj zbyt daleko i pływaj pod nadzorem innych.

Szpitale na Jamajce – sprawdź, gdzie szukać pomocy (wyspykaraibskie.pl)

Jakie szczepienia przed wylotem na Jamajkę? (wyspykaraibskie.pl)

Jamajka to kraj tropikalny, z intensywnym słońcem i ciepłą pogodą. Temperatury przez cały rok oscylują wokół 30°C. Dlatego należy pamiętać, aby chronić się przed udarami i innymi chorobami doznanymi podczas opalania. Ochrona skóry, picie dużej ilości wody i noszenie kapelusza to podstawowe środki ostrożności.

Choroby i higiena

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zaleca dodatkowych szczepień dla odwiedzających Jamajkę. Na Jamajce nie występuje zagrożenie chorobami takimi jak Malaria czy Ebola. Należy pamiętać o podstawowym przestrzeganiu zasad higieny i aby uniknąć problemów żołądkowych często myć ręce, oraz pić wodę tylko przegotowaną lub butelkowaną. Jamajka nie odbiega od norm sanitarnych w naszym kraju apteki i pomoc medyczna są dostępne i w razie potrzeby należy z nich korzystać.

Poprzedni

Hotele na Jamajce – lista TOP rekomendowanych noclegów

Ile kosztują wakacje na Jamajce, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz