Dlaczego warto jechać do Portoryko?

Tagi , , , , , ,

Przenieśmy się na chwilę w sferę marzeń i wyobraźmy sobie przepiękną wyspę, położoną nad Morzem Karaibskim. Gdzie bez skrępowania możemy opalać się na lokalnej plaży i korzystać z wszelkich udogodnień. Jeśli jednak chcemy podziwiać zabytki lub skorzystać z aktywnego wypoczynku fizycznego, to mówiąc krótko – nic prostszego. Czy wiesz, jakie państwo mamy na myśli? Chodzi nam o Portoryko. Przepiękna lokalizacja, która jest celem wakacyjnych wypraw wielu amerykańskich turystów. I choć dla nas jest to na pierwszy rzut oka dość egzotyczne miejsce, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby je odwiedzić. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór sprawdźmy, dlaczego warto odwiedzić Portoryko. Dlaczego warto jechać do Portoryko?

Suitcase with Puerto Rican flag design travel South America concept.
Dlaczego warto jechać do Portoryko?, licencja: shutterstock/By zoff
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Podstawowe informacje o Portoryko 

Rozpoczynając przepiękną przygodę ku wycieczce do Portoryko, przeniesiemy się najpierw do wątków teoretycznych. Odpowiadających na pytanie, dlaczego warto odwiedzić tytułową lokalizację? Skupmy się więc na podstawowych informacjach dotyczących tego kraju. Portoryko jest terenem stowarzyszonym z USA. Oznacz to m.in. to, że obowiązuje tam amerykańskie prawodawstwo. Kraj zamieszkiwany przez ponad 3 mln osób, ze stolicą w San Juan, to doskonałe miejsce na urlop. W istocie, Portoryko składa się z jednej głównej wyspy o takiej samej nazwie oraz kilku mniejszych, które wchodzą w skład archipelagu. Turyści znajdą tu mnóstwo atrakcji, w tym bezpośredni dostęp do Morza Karaibskiego. Jeśli jednak te czynniki nie przekonują nas do odwiedzenia tego państwa, to w dalszej części skupimy się m.in. na tym, dlaczego warto wybrać się do tego kraju i jakie atrakcje na nas czekają. Wakacje w Portoryko mogą być naprawdę inspirujące! 

TOP 10 najlepsze hotele All-Inclusive w Portoryko (wyspykaraibskie.pl)

Przeżyj to sam – o bliskości z naturą

Portoryko to kraj różnorodny, z pięknymi widokami, gdzie bez skrępowania możemy podziwiać lokalną naturę. Znajduje się tu ponad 36 rezerwatów przyrody, blisko 19 lasów oraz kilka schronisk dla dzikich zwierząt. Co więcej, jeśli postanowimy się tu wybrać, to musimy wiedzieć, że w dość krótkim czasie będziemy mieli możliwość zwiedzenia wielu atrakcji. Wszystko za sprawą tego, że powierzchnia wyspy nie należy do największych. W związku z czym podróżuje się po niej dość sprawnie i szybko. Jest to znakomity pretekst do podziwiania wszechobecnych kontrastów i malowniczych widoków, z jakich słynie wyspa. Będąc przy szeroko pojętej naturze, nie możemy również pominąć bliskości morza.

Wakacje w Portoryko to szansa na odwiedzenie blisko 300 plaż, które są usytuowane na rozciągającej się około 450 km linii brzegowej. Pośród tego istotne jest również to, że odwiedzając poszczególne miejsca, zderzymy się z niesamowitą różnorodnością, ponieważ niemal każdy obszar może nam zaoferować swoje indywidualne cechy. Ponadto jeżeli jesteśmy spragnieni nieustannego obcowania z szumami fal, wówczas możemy wybrać noclegi w Portoryko nad samym morzem. Dzięki temu będziemy słyszeć kojące dźwięki fal nie tylko w dzień, ale również podczas ciepłego wieczoru czy nocą. 

Najbardziej Instagramowe miejsca w Portoryko (wyspykaraibskie.pl)

Poza tym w Portoryko znajdują się trzy z bioluminescencyjnych zatok na świecie. Te fluorescencyjne wody są wynikiem delikatnego ekosystemu, który składa się m.in. z jednokomórkowych organizmów uwalniających energię podczas poruszania. W efekcie daje to efekt „świecącej w ciemności” wody. Co więcej, jedna z tutejszych zatok o nazwie Mosquito, która znajduje się w Vieques, jest uważana za najjaśniejszy bioluminescencyjny ekosystem na świecie. Dodatkowo Portoryko może pochwalić się jedynym tropikalnym lasem deszczowym, należącym do amerykańskiego systemu leśnego. Mowa o El Yunque, w którym deszcz pada co najmniej cztery razy dzienne. Dzięki takiej charakterystyce możemy podziwiać bogatą florę i faunę, w skład której wchodzi ponad 240 gatunków roślin oraz liczne wodospady czy rzeki. 

Piękna ścieżka dżungli przez las narodowy El Yunque w Portoryko
Piękna ścieżka dżungli przez las narodowy El Yunque w Portoryko, licencja: shutterstock/By Dennis van de Water

Zdecyduj się na przygodę życia

Wycieczki do Portoryko charakteryzują się nie tylko pięknem przyrody, ale też mnóstwem atrakcji, jakie czekają na turystów. Specyficzny, tropikalny klimat oraz różnorodna topografia sprawiają, że niemal każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Na wyspie możemy obserwować różnorodne gatunki ptaków, spełniać marzenia fotograficzne dzięki chwytaniu przepięknych ujęć czy po prostu odpoczywać na plaży. Niemniej nie zabraknie tu również atrakcji dla osób aktywnych fizycznie. Niezwykle popularne jest tu kajakarstwo czy tzw. canyoning – rodzaj wspinaczki górskiej, który polega na eksplorowaniu kanionów z wykorzystaniem różnorodnych technik. 

Jeśli wciąż nie przekonują nas powyższe zajęcia, to równie dobrze możemy oddać się żeglarstwu, nurkowaniu czy surfingowi. Popularna jest tu również obserwacja wielorybów, a także przejażdżki kolejką linową w otoczeniu bujnych drzew, dolin i rzek. Co więcej, osoby lubiące wędrówki mogą przeżyć niezapomniane przygody w kanionie, ale też wybrać jeden z dostępnych szlaków pieszych.

Piękne tropikalne palmy na popularnej turystycznej plaży Condado w San Juan, Portoryko
Portoryko, licencja: shutterstock/By Dennis van de Water

Przysmaki, które warto skosztować

Wybierając wakacje w Portoryko z pewnością będziemy chcieli spróbować wielu rzeczy. Chodzi tu nie tylko o atrakcje, ale też jedzenie. Do wyboru stoi przed nami szeroka gama dań, które zadowolą nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Jeśli zdecydujemy się na lokalne przysmaki, to już teraz możemy zdradzić tajemnicę, że kuchnia portorykańska jest różnorodna, złożona i pełna smaku. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na dania obiadowe, napoje czy przekąski – wiele z nich powinno zadowolić nasze podniebienia. Co więcej zwróćmy uwagę na nieustanną ewolucję kuchni portorykańskiej, która w wielu restauracjach stanowi połączenia tradycjonalizmu z modernistycznym podejściem do smaków. W związku z tym kulinarne doświadczenia mogą być tu naprawdę ekscytujące i inspirujące. 

Mofongo, Puerto Rican Dish Made of Fried Plantain and Topped with Meat
Mofongo, Portoryko, licencja: shutterstock/By Rachel Moon

Co do samych propozycji, musimy wskazać tutaj m.in. na sofrito – mieszankę papryki, cebuli, czosnku i ziół, która nadaje potrawom wyjątkowy smak i aromat. Poza tym miejscowi zachęcają turystów do spróbowania przysmaków, takich jak mofongo, tostones czy arroz mamposteao. Na uwagę zasługuje również fakt, że w ostatnich latach lokalni szefowie kuchni robią naprawdę wiele, aby stale polepszać poziom i jakość portorykańskich potraw. Poza rdzennymi posiłkami wywodzącymi się z tutejszej kultury, znajdziemy tu również elektryzujące mieszanki innych kultur, które znakomicie komponują się z serwowanymi daniami. Jednocześnie wszystkie potrawy zachowują swój niepowtarzalny, karaibski akcent.

Poznaj lokalną kulturę

Będąc w tym przepięknym kraju z pewnością zatrzymamy się tu dłużej, niż jeden dzień. Jednocześnie musimy zauważyć, że noclegi w Portoryko to doskonały sposób na poznanie lokalnej kultury. Nieco bardziej odważne osoby mogą wybrać kwatery prywatne, gdzie pozostaną w jeszcze większej bliskości z lokalnymi mieszkańcami. Niemniej pamiętajmy o tym, że Portorykańczycy to niezwykle żywiołowy naród. Tętniąca życiem kultura jest połączeniem rdzennych Taínos, Hiszpanów i Afrykanów. Z kolei wszelkie zacieśnianie więzów możemy znaleźć w szeroko pojętej architekturze, literaturze czy tutejszej muzyce.

Zresztą co by nie mówić, taniec i muzyka są jednym z kluczowych aspektów życia mieszkańców Portoryko. Znajdziemy tu szeroką gamę melodii, od najbardziej tradycyjnych brzmień, takich jak plena czy decima, po miejskie dźwięki reggae. Ponadto miłośnicy muzyki mogą zderzyć się tu z zapierającym dech w piersiach karaibskim rytmem, który wygrywany jest przez bębny w towarzystwie tancerza. Bomba, bo tak nazywane są te dźwięki, są grane z wielkim szacunkiem, jednocześnie urzekając umysł każdego widza. 

Wycieczki do Portoryko mogą być tym, czego potrzebujesz

Wiemy już, że opisywany przez nas kraj oferuje naprawdę mnóstwo atrakcji, krajobrazów i możliwości odpoczynku. Pośród tych zagadnień musimy również wiedzieć, że wakacje w Portoryko to szansa na obcowanie z lokalnym klimatem, ale również hotelami. Jeżeli planujemy podróż, to jednym z interesujących nas zagadnień będą z pewnością noclegi w Portoryko. Do wyboru mamy tutaj zarówno kwatery prywatne, jak i hotele. W zależności od tego, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na tą część podróży, możemy wybierać spośród różnorodnych alternatyw. Wśród propozycji możemy zdecydować się np. na noclegi w apartamentach oferujących bezpośredni dostęp do plaży, zabiegi SPA czy baseny.

Large flag of Puerto Rico above the street in the city center of San Juan.
dlaczego warto jechać do Portoryko?., licencja: shutterstock/By NAPA

Nie powinniśmy mieć również problemów z darmowym dostępem do Internetu, który nie jest tu niczym nadzwyczajnym. Poza tym zwróćmy uwagę na to, że wycieczki do Portoryko stanowią swego rodzaju zderzenie z dość egzotycznym dla nas światem. Nie obawiajmy się tego, bowiem taka podróż jest z jednej strony fascynująca, a z drugiej daje nam szanse na poznanie nowej kultury. Nieco wyżej zasygnalizowaliśmy już ten wątek, jednak na koniec przyglądnijmy się mu nieco bliżej. 

Tradycje lokalnych mieszkańców

Jak to zwykle bywa, latynoamerykańska kultura cechuje się zamiłowaniem do muzyki. Wystarczy, że spojrzymy na inne państwa. Takie jak Jamajka czy Kuba. I bez problemu dostrzeżemy fakt, że taniec i obcowanie z różnymi dźwiękami są tu na porządku dziennym. Podobnie jest w Portoryko. Poza wspomnianymi dotychczas zagadnieniami skupmy się jeszcze na nieco innych, tradycyjnych dźwiękach tego kraju. Jeżeli postanowimy odwiedzić ten piękny kraj w okresie bożonarodzeniowym, to będziemy mogli spotkać się z rytmami plena i trova. Są to lokalne gatunki muzyki, które jeszcze bardziej podnoszą rangę popularnych tutaj instrumentów, takich jak pleneros czy el cuatro. Wspomniany klimat muzyczny porównuje się często do meksykańskiej corridy, bowiem narracja piosenek odnosi się do szeroko pojętych zmagań lokalnych, wiejskich i nadmorskich społeczności. 

Guitarist, Street Performer in Puerto Rico
lokalni artyści, Portoryko licencja: shutterstock/By JohannaZender

Poza muzyką musimy też zgłębić się nieco w wątek historyczny, który odpowiada w dużej mierze za kulturę tubylców. Na przykład spacerując ulicami starego miasta San Juan dostrzeżemy monumentalne fortece czy rzeźby na ścianach. Nieobce są tu również budynki wykonane w pastelowych kolorach oraz niebieskie, brukowane drogi. Miłośnicy szeroko pojętej architektury z pewnością nie będą mogli narzekać. Bez problemu znajdziemy tu również muzea i galerie, które przedstawiają dziedzictwo kulturowe Portorykańczyków. Współczesne dzieła, starożytne obrazy czy artefakty to tylko niektóre z elementów godnych podziwiania.

Poprzedni

Szpitale w Portoryko – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Co zabrać na wakacje na Kubę?

Następny

Dodaj komentarz