Dlaczego warto polecieć na Arubę?

Tagi , , ,

Wakacje na wyspie Aruba z pewnością będą udane, ponieważ jest tam ciepły i słoneczny klimat przez cały rok. Średnia temperatura wynosi 28 stopni C, wiatr przyjemnie ochładza ciało, dlatego nawet w najgorętsze dni jest to niezwykle komfortowe miejsce. Plaże są szerokie i czyste, a przed nadmiernym powiewem osłania je rafa koralowa. Aruba to wyspa położona na Morzu Karaibskim u wybrzeży Wenezueli należy do Niderlandów. Dlaczego warto polecieć na Arubę?

Antena z plaży Orła na Arubie na Karaibach
Antena z plaży Orła na Arubie na Karaibach, licencja: shutterstock/By
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bogactwo kultury i historii

Aruba ma niezwykle bogatą historię i kulturę, łączą się w niej wpływy europejskie, afrykańskie i indiańskie. Przed przybyciem Europejczyków na wyspę rozwijała się niezwykle bogata kultura. Na początku ubiegłego wieku na wyspie uprawiano aloes. Który porastał 2/3 jej powierzchni. Aruba była jego największym eksporterem na całym świecie. Obecnie uprawiany jest w niewielkich ilościach głównie dla celów kosmetycznych. Do tej pory jest wazy dla miejscowej ludności, znajduje się nawet w herbie Aruby, jest również elementem dekoracyjnym w architekturze. Obecnie wyspę zamieszkują przedstawiciel około 80 różnych narodowości. Na każdym kroku widoczne są karaibskie i afrykańskie korzenie w połączeniu z amerykańskimi nowinkami i europejskimi zwyczajami. Niezwykłą różnorodność kultur sprawia, że wakacje na wyspie Aruba mają niezwykle fascynującą i przyjazną atmosferę.

Flamingo beach at Aruba. Renaissance Aruba Private Island
Aruba, licencja: shutterstock/By MasterPhoto

Aruba – najważniejsze atrakcje

Park Narodowy Arikok 

To miejsce, którego nie można ominąć, organizując wycieczki na wyspę Aruba, jest to również sposób na spędzanie czasu aktywnie, jeśli ktoś nie lubi zbyt długiego przebywania na plaży. Zajmuje około 20% powierzchni wyspy. Można podziwiać w nim wyjątkowo malownicze widoki, skaliste wzgórza i wydmowe wybrzeża. Jest to obszar chroniony obejmujący wiele unikalnych ekosystemów, między innymi lasy kaktusowe, lasy namorzynowe, wydmy i skały. Jest to doskonałe miejsce dla dzikich zwierząt, osłów, węży, żółwi i ptaków. Znajdują się tam również wodospady jak Fonteins i Boca Prins. W parku znajduje się wiele szlaków turystycznych umożliwiających obserwacje z bliska dzikich zwierząt i roślinności.

Plaża Flamingów 

Na wyspie jest także znana pod nazwą Plaża Renaissance, znajduje się w dzielnicy Oranjestad na południowym wybrzeżu wyspy. Plaża jest prywatna i dostępna tylko dla gości okolicznych hoteli. Aby podziwiać flamingi, można także wykupić specjalne wycieczki na wyspę Aruba. Jest to idealne miejsce na relaks, wypoczynek i obserwowanie piękna natury, należy pamiętać, że ochrona środowiska w tym miejscu jest priorytetem.

Różowy flamingi, wyspa Aruba
Różowy flamingi, wyspa Aruba, licencja: shutterstock/By Natalia Barsukova

Farma motyli

Farma, w której można podziwiać wiele egzotycznych gatunków motyli. W The Btterfly Farm można prześledzić cały cykl życia motyla, od poczwarki po bajecznie kolorowe osobniki. Przed wizytą w ogrodzie motyli warto spryskać się cytrusowym zapachem, który zachęca motyle do siadania.

Sanktuarium osłów 

To miejsce założone w 1997 roku w celu ochrony osłów przed trudnymi warunkami życia na wyspie. Jest to obszar dla setek osłów, które żyją swobodnie. W naturalnych warunkach wyspy Aruby zwierzęta nie miały możliwości przeżycia, ponieważ suchy klimat ogranicza dostęp do wody i pożywienia. Opiekę nad zwierzętami sprawują wolontariusze.

Chatka Rybaka

To miejsce znajdujące się na zachodnim wybrzeżu Aruby obok plaży Malok. Jest to idealne miejsce na wakacje na wyspie Aruba dla osób, które chcą udoskonalić swoje umiejętności w serfowaniu. Oferowane szkolenia zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych surferów, Chatka Rybaka dysponuje własnym sprzętem do surfowania, oferuje szereg innych atrakcji, takich jak wycieczki łodzią, kitesurfing, windsurfing i nurkowanie. Chatka Rybaka oferuje dobrych specjalistów oraz bezpieczną i płytką plażę, na której bezpiecznie można ćwiczyć, zaawansowani surferzy mogą skorzystać z plaż na wschodnim wybrzeżu, gdzie fale osiągają kilka metrów wysokości.

Mangel Halto 

Na południowym wybrzeżu wyspy to doskonałe miejsce, gdzie można uprawiać SeaTrek. Jest to forma podwodnej turystyki, w której można chodzić po dnie oceanu bez sprzętu do nurkowania, jedynym wyposażeniem jest specjalny hem z rurką do oddychania. Doświadczeni przewodnicy przeprowadzają turystów po dnie oceanu wśród raf koralowych i egzotycznych, bajecznie kolorowych ryb. Jest to dobre rozwiązanie na wakacje na wyspie Aruba dla osób chcących poznać podwodny świat bez potrzeby nurkowania.

Aerial from Mangel Halto beach on Aruba island in the Caribbean Sea
Mangel Halto, licencja: shutterstock/By

Iguany na Arubie 

Są również popularną atrakcją turystyczną, są one pod ochroną, ponieważ spełniają ważną rolę w ekosystemie, umożliwiają rozprzestrzenianie się nasion i zapobiegają nadmiernemu rozrostowi niektórych szkodliwych insektów. Bardzo łatwo można się z nimi zaprzyjaźnić, są roślinożerne, turyści często je dokarmiają. Mimo że wyglądają złowrogo, są bardzo łagodne i dają się pogłaskać. Iguany na Arubie są zagrożone przez utratę naturalnych siedlisk i kłusownictwo. Można je spotkać w wielu miejscach na wyspie, na wszystkich plażach, gdzie żyją na wolności oraz w ogrodach zoologicznych, wycieczki na wyspę Aruba nie mogą się obejść bez ich obecności.

Oranjestad 

Stolica Aruby jest doskonałym miejscem do spacerów, liczy około 30 tys. mieszkańców, ale zaskakuje swoją wyjątkową architekturą, która jest połączeniem masywnej holenderskiej struktury budynków i energetycznych niesamowicie intensywnych karaibskich kolorów. Noclegi na wyspie Aruba można z powodzeniem zorganizować w stolicy, ponieważ miasto oferuje również dostęp do najpiękniejszych plaż na świcie. Stolica oferuje takie atrakcje jak zabytkowe budynki, Fort Zoutn i Muzeum archeologiczne, kolorowy rynek, liczne bary i restauracje, a także aktywności na świeżym powietrzu, nurkowanie, snorkeling, surfing i jazdę na rowerze.

Typowa holenderska architektura. Centrum placu w Oranjestad Aruba Karaiby wietrzne wyspy mniejsze antyle Indii Zachodnich.
Typowa holenderska architektura. Centrum placu w Oranjestad Aruba Karaiby wietrzne wyspy mniejsze antyle Indii Zachodnich., licencja: shutterstock/By meunierd

Wakacje na wyspie Aruba – co warto wiedzieć przed wyjazdem

Aruba jest bezpiecznym miejscem z niskimi wskaźnikami przestępczości, można się tam czuć komfortowo bez obaw o kradzież czy napad. Noclegi na wyspie Aruba można dostosować do swoich potrzeb i wymagań finansowych, ale zaleca się dokonywanie rezerwacji z wyprzedzeniem szczególnie w okresie wakacyjnym. Wiele hoteli zlokalizowanych jest wzdłuż wybrzeża, ale można także znaleźć noclegi na wyspie Aruba znajdujące się w głębi lądu, gdzie nie ma tłumów turystów. Obywatele naszego kraju mogą przebywać do 90 dni na wyspie bez ubiegania się o wizę.

Planując wycieczki na wyspę Aruba, warto również wiedzieć, że prawie każdy z mieszkańców porozumiewa się w języku angielskim. A często również hiszpańskim. Wakacje na wyspie Aruba nie mogą się odbyć bez poznania specyfiki kuchni wyspiarskiej, ponieważ uległa ona oddziaływaniu różnych wpływów. Są to przede wszystkim wpływy karaibskie, kreolskie, europejskie i holenderskie. Do wielu potraw miejscowi dodają ser holenderski. Aruba szczyci się własną wodą butelkowaną, Balashi, ma ona wyjątkowy i niepowtarzalny smak, ponieważ jest filtrowana z wykorzystaniem skał koralowych. Teren wyspy jest niewielki, dlatego łatwo dotrzeć w każdy zakątek, dobrze rozbudowana jest sieć autobusowa, ale wielu turystów korzysta z możliwości wypożyczenia samochodu, które jest bardziej komfortową formą podróżowania po wyspie.

Colorful chairs near the shore of the beautiful Eagle Beach in Aruba
Aruba, licencja: shutterstock/By Marco Bicci
Poprzedni

Co kupić na Portoryko i jakie pamiątki przywieźć?

Komunikacja miejska w Portoryko

Następny

Dodaj komentarz