Dlaczego warto polecieć na Bahamy?

Tagi , , , , , , , , , , , ,

Tak odległe kraje od Polski, jak na przykład Bahamy, mogą wydawać się dla nas dość tajemnicze pod względem dostępności atrakcji. Wychodząc temu naprzeciw, przedstawimy Ci dzisiaj powody, dla których Bahamy są odwiedzane przez turystów z całego świata. Zaczniemy od kwestii pogodowych, następnie przejdziemy do lokalnej fauny i dziedzictwa kulturowego, na przykładzie kuchni i festiwali. Zapoznasz się tutaj również z dostępnymi opcjami wycieczkowymi oraz hotelowymi, dopasowanymi do zwiedzających o różnych preferencjach noclegowych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czy wiesz, że…

 • okres zimowy, trwający od listopada do marca, jest najatrakcyjniejszym pod względem pogodowym na Bahamach
 • jednym z najpopularniejszych festiwali na Karaibach jest Junkanoo, który pochodzi właśnie z Bahamów i jest tam najhuczniej obchodzony
 • wiele wycieczek, oferujących poznawanie najciekawszych atrakcji Bahamów, obejmuje wyprawę na Pig Beach, gdzie można obserwować osobliwe zachowania dzikich świń

Wakacje na Bahamach

Pogoda

Pogoda na Bahamach jest jednym z kluczowych elementów udanych wakacji. Jak można wywnioskować z opublikowanego już na naszym blogu artykułu „Zima na Bahamach, jaka pogoda i temperatura, co robić?”, Bahamy cieszą się szczególną popularnością w okresie od listopada do marca. W tym czasie opady są minimalne, a temperatury pozostają przyjemnie wysokie, przekraczając dwadzieścia stopni Celsjusza. Taka aura z całą pewnością sprzyja relaksowi na plaży, uprawianiu sportów wodnych, a także zwiedzaniu.

Jednak warto pamiętać, że Bahamy, jak większość regionów Karaibów, są narażone na sezon potężnych huraganów, który trwa od czerwca do listopada. W tym okresie ryzyko wystąpienia huraganów, mogących spowodować znaczne zniszczenia, jest stosunkowo wysokie.

Fauna

Common Lionfish {Pterois volitans} is an invasive species in the Caribbean. Bahamas, December
Common Lionfish {Pterois volitans} is an invasive species in the Caribbean. Bahamas, December, licencja: shutterstock/By bearacreative

Kolejnym atutem omawianego, wyspiarskiego państwa jest niezwykła różnorodność lokalnej fauny. Na Bahamach, podobnie jak w innych miejscach na Karaibach, żyje wiele gatunków skorupiaków, ryb tropikalnych, ptaków i innych zwierząt charakterystycznych dla tego regionu, co czyni Bahamy prawdziwym rajem dla miłośników przyrody i nurkowania. Szerzej o lokalnej faunie opowiemy w dalszej części artykułu, omawiając atrakcje związane z wycieczkami po Bahamach.

Kuchnia

Przejdźmy teraz do kuchni. Jak można się tego spodziewać po kraju wyspiarskim, owoce morza odgrywają tutaj kluczową rolę w lokalnych daniach. Narodowym przysmakiem jest koncha (conch), rodzaj mięczaka, który podawany jest na różne sposoby – smażony w głębokim tłuszczu lub na surowo z odrobiną cytryny. Dużą popularnością cieszy się również zupa conch chowder, często podawana w tutejszych lokalach gastronomicznych. Jak wszędzie na Karaibach, klasycznym dodatkiem do wielu potraw jest groszek, a także ryż, które idealnie komponują się z owocami morza.

Bahamian Red Conch Chowder .Caribbean cuisine
Bahamian Red Conch Chowder .Caribbean cuisine, licencja: shutterstock/By mychko

Jeśli chodzi zaś o napoje, na szczególną uwagę zasługuje woda kokosowa. Jest ona nie tylko orzeźwiająca, ale również bogata w potas, minerały i witaminy. Co ciekawe, uchodzi ona ponadto za doskonały środek łagodzący skutki nadmiernego spożycia alkoholu, co może okazać się szczególnie przydatne podczas wakacyjnych przygód.

Innym popularnym napojem na Bahamach jest switcha – orzeźwiająca lemoniada przygotowywana z limonek lub cytryn, wody, a także cukru, idealna na schłodzenie się w gorące dni.

Rum to kolejny trunek, który jest niezwykle popularny w kuchni Bahamów, jak również w całym regionie Karaibów. Oprócz tradycyjnego picia rumu czystego lub w drinkach, na Bahamach alkohol ten znajduje także zastosowanie w kuchni, na przykład w przygotowywaniu ciasta rumowego, będącego tradycyjnym deserem świątecznym w różnych częściach Karaibów.

Mówiąc o deserach, nie można pominąć ciasta guava duff, szczególnie charakterystycznego dla Bahamów, którego głównym składnikiem jest gujawa.

Festiwale

Na koniec warto powiedzieć kilka słów o tym, jak kuchnia bahamska jest ważna w lokalnej kulturze. Szczególnie widoczne jest to podczas świąt o uroczystym charakterze, w ramach których wiele kultowych dań jest celebrowanych przez lokalnych mieszkańców. Podczas Dnia Niepodległości na przykład, czyli Independence Day, obchodzonego 10 lipca, miejscowi przygotowują specjalne dania, w tym między innymi znane już nam guava duff. Jeśli zależy nam na doświadczeniu łączącym lokalne święto z bahamską kuchnią, powinniśmy zainteresować się także Fox Hill Day oraz Emancipation Day. W niektórych miejscowościach organizowane są ponadto festiwale związane z tradycyjnymi potrawami dla danej okolicy, jak na przykład Pineapple Fest w Gregory Town na wyspie Eleuthera.

Junkanoo

Dramatic costume of parade reveler depicting elephants.
Dramatic costume of parade reveler depicting elephants., licencja: shutterstock/By jocrebbin

No właśnie, skoro jesteśmy już przy omawianiu festiwalów, powiedzmy parę słów o prawdopodobnie najważniejszym z nich, czyli Junkanoo. Jest to uliczny karnawał odbywający się 26 grudnia, czyli w drugi dzień świąt, oraz 1 stycznia, w Nowy Rok, podczas którego ulice wypełniają się grupami ludzi poprzebieranych w barwne i często skomplikowane kostiumy, tańczących w rytmie bębnów z koziej skóry i krowich dzwonków.

Chociaż Junkanoo wywodzi się z Bahamów, gdzie święto to narodziło się w okresie kolonialnym wśród afrykańskich niewolników i ich potomków, obecnie obchodzone jest również w innych regionach Karaibów, w tym na Jamajce. Parady Junkanoo można także zobaczyć w Miami (w czerwcu) i Key West (w październiku). Są one szczególnie popularne wśród lokalnej społeczności czarnoskórej, mającej korzenie na Bahamach. Choć święto to rozpowszechniło się również poza granicami Bahamów, bez wątpienia największe i najbardziej spektakularne obchody Junkanoo mają miejsce w Nassau, stolicy Bahamów.

Wczasy na Bahamach – wycieczki

The famous swimming pigs (feral pigs) of Bahamas living in an uninhabited island located in Exuma called Big Major Cay (better known as Pig island or Pig beach).
The famous swimming pigs (feral pigs) of Bahamas living in an uninhabited island located in Exuma called Big Major Cay (better known as Pig island or Pig beach)., licencja: shutterstock/By Giongi63

Rejsy katamaranem, snorkeling z tropikalnymi rybami, zwiedzanie wysp na quadzie, a także obserwowanie dzikich świń na plaży Pig Beach to kolejne atrakcje, które czekają na Ciebie na Bahamach. Informacje na ich temat, w tym szczegółowy opis cen, zawarliśmy w opublikowanym już na naszym blogu artykule ”Ile kosztują wakacje na Bahamach, co warto wiedzieć?”.

Noclegi na Bahamach

The Royal Tower at Atlantis Hotel on Paradise Island, Bahamas. The Royal Tower is the most remarkable landmark in Atlantis Resort in Bahamas.
The Royal Tower at Atlantis Hotel on Paradise Island, Bahamas. The Royal Tower is the most remarkable landmark in Atlantis Resort in Bahamas. , licencja: shutterstock/By jiawangkun

Czym byłyby te wszystkie wymienione wyżej atrakcje i udogodnienia bez solidnej bazy turystycznej? Ponieważ wiemy, jak ważny jest dobrze zorganizowane zakwaterowanie na wakacjach, poniżej przedstawimy Ci listę najciekawszych opcji hotelowych. Bardziej rozbudowane opisy najczęściej rekomendowanych hoteli na Bahamach, znajdziesz w opublikowanych już na naszym blogu artykułach ”Hotele Bahamy – lista TOP rekomendowanych noclegów”, ”Wakacje Bahamy – z biurem podróży czy na własną rękę?”, a także ”Ile kosztują wakacje na Bahamach, co warto wiedzieć?”:

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi na Bahamach

 • Margaritaville Beach Resort Nassau: ceny już od 1 263 zł za noc dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • Mika’s Resort: ceny już od 1 180 zł za noc dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • Pineapple Fields: ceny już od 1 588 zł za noc dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • Cape Santa Maria Beach Resort & Villas: ceny już od 1 424 zł za noc dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • The Sands Hotel: ceny już od 1 153 zł za noc dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu

Hotele przy plaży na Bahamach

 • St Francis Resort: ceny już od 2 432 zł za dwie noce dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • Sheer Bliss BeachView Apt #2: ceny już od 1 601 zł za noc dla trzech osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • Sapphire Garden Townhouses: ceny już od 2 702 zł za trzy noce dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • Exuma Palms Resort: ceny już od 2 229 zł za dwie noce dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • Eleuthera Retreat – Villa & Cottages on pink sand beachfront: ceny już od 1 231 zł za noc dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu

Najlepsze luksusowe hotele na Bahamch

 • SLS at Baha Mar: ceny już od 1 836 zł za noc dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • Sandals Royal Bahamian All Inclusive – Couples Only: ceny już od 9 245 zł za trzy noce dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • The Royal at Atlantis: ceny już od 4 569 zł za dwie noce dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • Sandyport Beach Resort: ceny już od 1 351 zł za noc dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • British Colonial Nassau: ceny już od 1 019 zł za noc dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu

Najlepsze hotele na Bahamach w przystępnej cenie

 • Nicoles Nest Brand New Exquisite Studio Hideaway: ceny już od 983 zł za dwie noce dla trzech osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • SANDY BOTTOM COTTAGES: ceny już od 1 823 zł za trzy noce dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • Quiet Haven: ceny już od 374 zł za noc dla trzech osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • Central Escape: ceny już od 1 281 zł za dwie noce dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu
 • Lynn’s Cozy Cottage: ceny już od 630 zł za noc dla dwóch osób, link do rezerwacji dostępny w tym miejscu

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Wakacje Bahamy – z biurem podróży czy na własną rękę?

Dodaj komentarz