Pewną rzecz musimy sobie wyjaśnić już na samym początku. Zasługujesz na wakacje i to nie takie spędzone przed telewizorem przy serialach, ale na ucieczkę w ciepłe i spokojne miejsce. Gdzieś z dala od zmartwień dnia codziennego, gdzie można złowić przygody i wspomnienia, które zostaną z Tobą na całe życie. A jeszcze lepiej, żeby było to miejsce niezatłoczone i w miarę dziewicze. O tak, w takiej miejscówce łatwo mógłbyś nabrać sił i wypocząć. Dobra wiadomość jest taka, że wymarzona idylla nie musi być snem – zapraszamy na wyspy Saint Kitts i Nevis! A żeby nie być gołosłownymi, poniżej znajdziesz informacje, które na pewno przekonają Cię do zaplanowania wakacji marzeń. W artykule przedstawiamy bliżej piękne okoliczności przyrody obu siostrzanych wysp, ich historię, ciekawe miejsca do odwiedzenia oraz infrastrukturę turystyczną, na którą możesz tam liczyć. I pamiętaj, teraz przeczytasz o urokach Saint Kitts i Nevis, ale prawdziwa frajda czeka na Ciebie dopiero na miejscu!
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Wyspy Saint Kitts i Nevis – gdzie leżą i jaka jest ich historia
Ta idylliczna kraina, będąca domem dla spowitych chmurami gór i dziewiczych białych plaż, leży na Morzu Karaibskim. Dokładniej, stanowi część archipelagu Wysp Podwietrznych (północna część łańcucha Wysp Nawietrznych) w północnym regionie Karaibów. To rzadziej odwiedzana przez żeglarzy sfera basenu karaibskiego i mniej znana od takiego Puerto Rico, Wysp Dziewiczych czy Martyniki, a tym samym jeszcze bardziej atrakcyjna z punktu widzenia turystów.
Ciekawa jest historia obu wysp. Nazwa „Kitts” to swoisty pseudonim, za którym kryje się nie kto inny, a słynny odkrywca i żeglarz Krzysztof Kolumb. Podczas swojej pamiętnej podróży w roku 1492 dotarł do tych rejonów i ochrzcił ziemie mianem „Świętego Krzysztofa”. Ostatecznie stanęło na Saint Kitts. Kiedy Wielka Brytania skolonizowała wyspę w XVII wieku, głównym towarem eksportowym stał się cukier i pozostał nim przez setki lat, aż na początku XXI wieku wyprzedziła go… turystyka.
Dzieje zjednoczenia wysp Saint Kitts i Nevis są nieco krótsze. Stało się to na mocy brytyjskiego aktu federalnego wydanego w 1882 roku. Chwilowo w tym stowarzyszeniu brała udział wyspa Anguilla, ale po jej odłączeniu się w roku 1980 federacja dwóch wysp uzyskała niepodległość z dniem 19 września 1983 roku. Obecnie jest to niezależne państewko pod wspólną nazwą i przynależnością do Królestwa Commonwealth. Formalnie rządzi tutaj zatem Król Wielkiej Brytanii. Stolicą jest miasto Basseterre, położone na większej wyspie St. Kitts.
Wakacje na Saint Kitts i Nevis – jak dotrzeć na miejsce?
Generalnie najwygodniej oczywiście samolotem! Tanie loty z Warszawy (przez Londyn, Nowy Jork i Miami) to wydatek około 2000 złotych w jedną stronę. Obie wyspy posiadają lotniska i własne połączenia międzynarodowe. W obu portach lotniczych znaleźć można przydatne informacje na temat kursowania promów wycieczkowych pomiędzy Nevis i Saint Kitts. Poza tym swoje usługi oferują przewoźnicy busami (między 7 rano a 17) i taksówkarze.
Nie jest wymagana wiza od Polaków, chyba że pobyt na miejscu może przekroczyć 90 dni kalendarzowych.
Co można zobaczyć i zwiedzić na miejscu, jakie atrakcje
Wczasy na Saint Kitts i Nevis wcale nie musza się ograniczać do wylegiwania się na plaży, choć ma to oczywiście swój urok. Chociaż federacja obu wysp zajmuje powierzchnię zaledwie 269 kilometrów kwadratowych i jest domem dla zaledwie 45 tysięcy osób, to naprawdę jest tutaj co robić i zobaczyć.
Historyczne miejsca
Z historycznego punktu widzenia, mamy tutaj do czynienia z regionem, który w wielu sferach karaibskiego życia otrzymał „palmę pierwszeństwa”. To na Saint Kitts powstała pierwsza angielska kolonia na Karaibach, natomiast wyspa Nevis jest siedzibą pierwszego w regionie hotelu, The Bath Hotel, zbudowanego w 1778 r., a także pierwszego na Karaibach zintegrowanego kościoła o nazwie Cottle Church, założonego w 1824 roku. To tutaj wreszcie dokonano pierwszej, historycznej destylacji rumu w XVII wieku! Masz więc okazję, drogi turysto, obcować z miejscem na wskroś epokowym.
Miłośnicy historii zapewne zechcą udać się w sentymentalną podróż po wyspach. Na Saint Kitts jest możliwość zwiedzenia dużej części infrastruktury przemysłu cukrowniczego, który przez długie wieki napędzał tutejszą gospodarkę. Na dodatek można to zrobić dzięki jedynej w swoim rodzaju kolejki widokowej, zbudowanej pierwotnie na początku XX wieku do transportu cukru. Podczas 3-godzinnej przejażdżki serwowane są smakowite poncze rumowe i daiquiri.
Natomiast w samym centrum stolicy Basseterre stoi historyczny zegar w stylu wiktoriańskim zwany „Circus”. To pamiątka po pożarze, który strawił miasto 4 lipca 1867 roku. Przearanżowano wówczas układ ulic – podczas tragedii wóz strażacki nie mógł przejechać wąskimi uliczkami – zegar zaś, stanął po środku rynku.
Piękne okoliczności przyrody
Fani matki natury też znajdą coś dla siebie! Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, więc występują tutaj całkiem spore wzniesienia. Łańcuchy górski są prawie w całości pokryte kwitnącymi i wiecznie zielonymi lasami deszczowymi. Najwyższym i bardzo atrakcyjnym turystycznie jest wulkan Mount Liamuiga, wznoszący się na wysokość 1156 metrów n.p.m. i położony na wyspie Saint Kitts. Po jej drugiej stronie, na południu, jest malownicze słone jezioro. Z kolei na wyspie Nevis można znaleźć interesujący stratowulkan Nevis Peak, z którego stale wydobywa się magma. W pobliżu znajduje się Park Narodowy Brimstone.
Pomiędzy czerwcem a październikiem okoliczne plaże ożywają, gdy żółwie morskie wychodzą na brzeg, aby założyć swoje gniazda. Te majestatyczne stworzenia pokonują setki kilometrów w każdym sezonie lęgowym, aby powrócić do tego samego miejsca, w którym się wykluły i w blasku księżyca złożyć jaja. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jaką furorę wywoła na Instagramie zdjęcie wakacyjne z takim delikwentem w tle. Uważaj tylko, aby żółwiom nie przeszkadzać.
I jeszcze jedno miejsce na zachodnim wybrzeżu Saint Kitts. To mały ogród botaniczny o nazwie Romney Manor, jakieś pół godziny jazdy od stolicy Basseterre. Poza lokalną florą jest tutaj ciekawa wytwórnia ręcznie robionych tkanin zwanych batik. Niezła pamiątka z podróży…
Uroki nocnego życia
Życie na wyspach wcale nie zamiera nocą. Turyści po całym dniu spacerowania i zwiedzania udają się wówczas do kultowego miejsca – zatoki South Frigate Bay, mieszczącej się na południowy wschód od stolicy Basseterre. Bary i restauracje na świeżym powietrzu, tuż nad wodą, to niekwestionowany „number one” wśród turystów i mieszkańców. To właśnie tutaj możesz odkryć lokalną muzykę na żywo, a nawet obejrzeć niesamowite pokazy połykaczy ognia w weekendy.
Noclegi i hotele na Saint Kitts i Nevis
A gdzie można przenocować? Prawda jest taka, że stolica Basseterre robi dosyć ponure wrażenie – być może, mieszkańcy nie otrząsnęli się jeszcze do końca po huraganie Irma, który nawiedził miasto w 2017 roku. Nie zmienia to faktu, że właśnie tutaj jest najwięcej dostępnych miejsc do spania. Oszczędni turyści na pewno zechcą sprawdzić takie miejsce jak Fern Tree B&B. Żadnych wygórowanych luksusów, ot czyste łóżko, niezłe śniadanie i wentylator do spania. 200 złotych za noc. Co ciekawe, noclegi na Nevis są znacznie droższe.
Dla lubiących luksus, też coś się znajdzie. Na Saint Kitts można przejść bezpośrednio ze swojego apartamentu na plażę, a to dzięki niezwykle atrakcyjnej lokalizacji w hotelu:
Park Hyatt St. Kitts
Pierwszorzędnymi udogodnieniami charakteryzuje się także przestronna nadmorska willa w hotelu :
Marriot’s St. Kitts Beach Club
Koniec końców, ciekawą alternatywą może być mały, przytulny bungalow na plaży…
Wakacje na Saint Kitts i Nevis – kiedy jechać?
Przecież do Karaiby! Pogoda jak marzenie przez cały niemalże rok, a temperatury rzadko spadają poniżej 25 stopni Celsjusza. Jest tylko jedno zastrzeżenie – panuje tutaj klimat równikowy, więc pomiędzy czerwcem i wrześniem wyspy są nawiedzane przez huragany.
Niezależnie jednak od pory roku, najważniejsze są piękne okoliczności przyrody. Błękitne morze, piaszczyste plaże i zielone łańcuchy górskie czekają właśnie na Ciebie!
Autor: Krzysztof Kołodziejczyk