Dlaczego warto polecieć na wyspy Turks i Caicos?

Tagi ,

Marzysz o wakacjach w słonecznych tropikach? To przestań już dłużej bujać w obłokach i zafunduj sobie życiowe wczasy na Turks i Caicos. Te dwie urokliwe wyspy na Oceanie Atlantyckim staja się coraz popularniejszym celem dla urlopowiczów z całego świata. Luksusowe hotele, o których jeszcze wspomnimy, niebiańskie plaże skapane w krystalicznie czystej wodzie i słońcu, kurorty turystyczne mające do zaoferowania wiele atrakcji. Można się tutaj wynudzić za wszystkie czasy, albo wręcz przeciwnie – rzucić się w wir rozmaitych aktywności, nie tylko sportowych. Poniższy artykuł ma na celu zachęcić właśnie Ciebie do wyboru Turks i Caicos na miejsce wakacji. Przeczytaj koniecznie, bo te informacje mogą się okazać nader przydatne! 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wakacje na Turks i Caicos – czyli gdzie dokładnie? 

Udajesz się oto w daleką i ekscytująca podróż, prosto do południowo-wschodniej części archipelagu Bahamów. Na mapie znajdziesz wyspy Turks i Caicos na północ od Haiti. To zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii, więc choć od Europy dzieli je duża odległość, to można się spodziewać przynajmniej kilku europejskich akcentów. 

A jak tam dotrzeć z Polski? Najlepiej skorzystać oczywiście z linii lotniczych. Nie znajdziesz niestety bezpośrednich połączeń, ale warto zabukować sobie bilet na samolot  British Airways, który startuje zawsze z lotniska Chopina w Warszawie i z przesiadką dociera wprost na lotnisko w Providenciales, które należy do grupy wysepek skupionych wokół interesującej Cię wyspy Caicos. Taki przelot to przynajmniej 25 godzin, więc przyda się jakaś książka, muzyczka, no i koniecznie – drzemka. Cena biletu oscyluje na dzień dzisiejszy w granicach 3000 złotych.      

Czego się spodziewać po tych wyspach 

Najkrócej mówiąc – pięknych okoliczności przyrody! Stopy postawisz w krainie jakby żywcem wyjętej z opowieści o skarbach piratów. Lasów o charakterze podzwrotnikowym jest tutaj co prawda niewiele, ale prawdziwy klimat robią wszędobylskie palmy. Nie ma tutaj wielu wzniesień, jest to ląd raczej nizinny, upodabniający się do terenów sawannowych.     

Co jest nie mniej istotne, tłumów turystów tutaj raczej nie zaznasz. Prawda jest taka, że pierwszy kurort z prawdziwego zdarzenia powstał na pobliskiej wyspie Providenciales dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wcześniej niewiele osób wiedziało nawet o istnieniu wysp Turks i Caicos, nie mówiąc nawet o ich odwiedzaniu. Dopiero później dom sobie zbudował tutaj Bruce Willis (tak, ten od „Szklanej Pułapki”), a ślub wziął tutaj Ben Affleck. Generalnie, miejsca starczy dla wszystkich!  

Jak sobie zorganizować taki wyjazd – atrakcje na miejscu 

Wybierając się w tak odległe rejony świata, wiele osób bije się z myślami – skorzystać z profesjonalnego biura podróży, czy może rzucić się w wir przygody na własną rękę. Cóż, ten pierwszy sposób będzie lepszy w przypadku początkujących podróżników czy rodzin z dziećmi, zaprawieni w bojach turyści wolą poczuć przysłowiowy wiatr w żaglach, nieskrępowany odgórnymi zasadami i zegarkiem. Prawda jest taka, że zawsze można łączyć jeden format z drugim. A co można zobaczyć na wyspach podczas wakacji?    

Wakacje z biurem podróży 

Zawsze warto skorzystać z przygotowanych przez biura podróży wczasów. Formaty all-inclusive obejmują między innymi pobyt na rozległych i przyjaznych rodzinom plażach Turks i Caicos – Long Bay Beach, Governor’s Beach czy Mudjin Harbour, wizytę w niedrogim miejscowym klubie Club Med Turkoise (uwaga: tylko dla dorosłych!), czy też wypoczynek w East Bay Resort, spokojnym ośrodku w południowej części wyspy Caicos. To ostatnie miejsce jest wprost wymarzone do uprawiania różnorodnych sportów wodnych, w tym praktykowania nurkowania i snorkelingu. Wizyta w luksusowych kurortach Ambergris Cay i Parrot Cay także kryje wiele niespodzianek dla turysty.

Wakacje na własną rękę 

Kilka lokacji warto tutaj jeszcze wymienić, które można odwiedzić poza regularnym trybem wycieczki. Zabłądzić tutaj warto, gdyż na każdym kroku czeka nowa przygoda. A zatem, gotowy do zwiedzania? Czas ruszyć się z tej plaży… Wyspy leżą na podwodnym płaskowyżu, więc można bez większego problemu zapoznać się z bogactwem tętniących życiem, różnokolorowych koralowców i życiem podmorskim. Spotkania z żółwiami morskimi czy delfinami butlonosymi są tutaj na porządku dziennym. Wyspy są domem dla łagodnej odmiany iguany skalnej, jednego z najmniejszych na świecie węży boa (spokojnie, jest naprawdę mały) i mnóstwa mikro jaszczurek. Turystom często towarzyszą również prawdziwe królowe majestatyczne flamingi – i cyk, kolejna fotka na Instagrama gotowa… 

Kilka miejscówek, o których nie każdy wie… 

Kolejna ciekawostka – gdzieś niedaleko brzegów wyspy Caicos leży zatopiony wrak statku. Są tam nawet organizowane cykliczne wycieczki w poszukiwaniu skarbów. Może warto zgłębić ten temat? Spore wrażenie robi tutejszy port Mudjin. Skoro jesteśmy już na wyspie Caicos to jej centralna i północna część jest połączona dobrze utrzymaną groblą drogową, dzięki czemu łatwo dotrzeć do innych ciekawych miejsc, położonych w głębi lądu. Przykładem niech będą jaskinie Conch Bar. To tutaj w XIX wieku wydobywano masowo guano (odchody nietoperzy), które eksportowano następnie jako nawóz. W jaskiniach pozostało po tych czasach wiele oznaczeń i rycin, wiele z nich zawiera imiona i daty. Inne historyczne miejsce warte odwiedzenia to plantacja bawełny Wade’s Green z XVIII wieku.   

A co na wyspie Turks? Przede wszystkim Cockburn Town, historyczna mieścina z XVII wieku założona przez zbieraczy soli. Podobno powstało dokładnie w miejscu, gdzie wylądował po raz pierwszy hiszpański konkwistador Juan Ponce de Leon, ale nazwę wzięło od imienia gubernatora Bahamów. Nic dziwnego, że jest tutaj Muzeum Narodowe Turks & Caicos, mieszczące się w budynku z czasów kolonialnych, zbudowanym z… części wraków statków. Szczególnie ciekawa jest ekspozycja „wiadomości w butelce”, wyławianych z Oceanu przez kilkadziesiąt ostatnich lat. Na Turks mieści się także stare więzienie, podobno nawiedzone. 

Noclegi i hotele na Turks i Caicos

Na obu wyspach znajduje się sporo ciekawych miejsc, w których można komfortowo przenocować. często turyści decydują się na hotele w kurortach miasta Providenciales i dopiero stamtąd promami wycieczkowymi udają się na Turks bądź Caicos. Zdecydowanie przoduje pod tym względem resort Grace Bay, charakteryzujący się rozległą plażą publiczną oraz łatwym dostępem do ośrodków wypoczynkowych na wyspach. Światowa klasa i blichtr to bez wątpienia obiekty spod szyldu Grace Bay Club, położone nad samym Oceanem. Restauracje, pola golfowe, spa, klimatyzowane apartamenty – cena to „tylko” 14 tysięcy złotych za noc. Coś dla koneserów wygody… 

Na szczęście nie brakuje miejsc dla oszczędniejszego turysty. Przykładem niech tutaj będzie La Grande Pettite Villa – przytulny motelik na wyspie Turks. Tutaj tez można liczyć na spa i dobre jedzenie, ale za jedyne 800 złotych/noc. Wystarczy dobrze poszukać… 

Wakacje na Turks i Caicos – kiedy się wybrać? 

Pisaliśmy już, że nie ma co się obawiać tłumów turystów. Jeżeli o pogodę chodzi to przez cały boży rok można liczyć na temperatury pomiędzy 27 a 32 stopniami Celsjusza – tak, to prawda! Poza tym deszczu jest jak na lekarstwo i przez większość dnia świeci słońce. Generalnie i niech to będzie jakaś podpowiedź co do terminu, miesiące letnie są wymiernie gorętsze, spokojniejsze i niosą ze sobą niewielkie ryzyko huraganu, a miesiące zimowe charakteryzują się przyjemniejszą temperaturą, choć mogą być bardziej wietrzne. Czas bukować bilety! 

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

TOP 10 najpiękniejszych plaż na Saint Kitts i Nevis

Ile kosztują wakacje na wyspach Turks i Caicos, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz