Gdzie kupić najlepsze kubańskie cygara na Kubie?

Tagi , , , ,

Gorąca wyspa jaką jest Kuba zasłynęła nie tylko ze smakowitej kuchni i wyjątkowo jakościowego rumu, ale przede wszystkim także ze swoich cygar. To właśnie one stały się niezbita wizytówką tego kraju i jego naczelnym symbolem. Turyści, którzy wybierają się na wakacje właśnie w te, karaibskie rejony, z pewnością chcą zafundować sobie taką przyjemność i zdecydować się na spróbowanie kubańskiego cygara. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie wszędzie – nawet na Kubie – znajdziemy prawdziwie oryginalne wyroby. Lokalni sprzedawcy nie zawsze mogą więc pozostać względem nas uczciwi i mogą zdecydować się na zaoferowanie nam podróbki. Wobec tego, gdzie możemy zakupić oryginalne, kubańskie cygara na Kubie?

Portret afrykańskiej kubańskiej kobiety palenia cygara w Hawanie, Kuba
Portret afrykańskiej kubańskiej kobiety palenia cygara w Hawanie, Kuba, licencja: shutterstock/By EESB Professional
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Odwiedź fabrykę tytoniu i rozkoszuj się oryginalnym, kubańskim cygarem

Kuba to prawdziwy raj dla miłośników cygar i jednocześnie wyspa, która może pochwalić się ich największą produkcją. Każdy mieszkaniec tej gorącej wyspy z pewnością świetnie zaznajomiony jest ze smakiem lokalnych wyrobów tytoniowych. Można nawet śmiało powiedzieć, że nie ma drugiego kraju, który mógłby się pochwalić tak wielkimi sukcesami w tej branży.

Wobec tego, jeśli ty również wybierasz się na Kubę, to koniecznie musisz zaplanować próbę tego lokalnego wyrobu – nawet jeśli na co dzień unikasz tytoniu. Oczywiście kluczem do sukcesu będzie nic innego, jak skorzystanie z możliwości zapalenia lokalnego cygara, które jest oryginalne. W tym momencie, warto jednak zachować nieco większą czujność. Okazuje się bowiem, że choć cygar na Kubie nie brakuje, to jednak niektóre sklepy i sklepiki lokalnych mieszkańców, starają się w ten sposób na turystach zarobić jeszcze więcej. Wówczas nie oferują one „oryginalnych cygar”, a jedynie zbliżone podróbki. Wówczas cena jednego wyrobu jest znacznie wyższa, a smak i jakość niestety, może okazać się dla nas zbyt pokaźnym rozczarowaniem.

Process of making traditional cigars from tobacco leaves with hands using a mechanical device and press. Leaves of tobacco for making cigars. Close up of hands making cigars.
cygara kubańskie, licencja: shutterstock/By Vasily Gureev

Oczywiście na tej gorącej wyspie znajdziemy także setki innych miejsc, które są w stanie zaoferować nam oryginalne wyroby za całkiem rozsądną cenę. Jeśli więc marzysz o tym, by spróbować kubańskie cygaro, to swoje pierwsze kroki skieruj nigdzie indziej jak tylko do fabryki cygar. To właśni tam produkowane są one na potęgę i jednocześnie wykorzystywany jest jedynie najlepszej jakości tytoń. Co więcej, choć palenie papierosów z pewnością jest złym i niezdrowym nałogiem, o tyle palenie cygaro z lokalnej produkcji utożsamiane jest z luksuswem i prestiżem.

Najlepsze kubańskie cygara – Habanos

Odwiedzając fabrykę cygar możesz całkowicie samodzielnie przyjrzeć się temu, jak wygląda proces ich produkcji, a także zapoznać się z poszczególnymi rodzajami tego wyrobu. Na sam koniec, będziesz miał również możliwość degustacji, a także kupna cygar kubańskich na pamiątkę. Pamiętaj o tym, by wybierać tylko i wyłącznie te cygara, które oznaczone są kubańską banderolą i noszą nazwę Habanos.

Zastanawiasz się dlaczego? Otóż Habanos to najlepszej jakości kubańskie cygara, które pochodzą tylko i wyłącznie w tytoniu uprawianego na wyspie. Nie znajdziesz więc w nim innych domieszek i dodatków. Habanos są wyjątkowo mocne w smaku, a jednocześnie ich wygląd jest mocno prestiżowy. Z pewnością takie cygaro uda Ci się od razu rozpoznać.

Rolnicy tytoniu zbierają liście tytoniu
Rolnicy tytoniu zbierają liście tytoniu, licencja: shutterstock/By danm12

Wybierz się na Festival del Habano i sprawdź jak smakują kubańskie cygara!

Wspomniane już zostało, że Kuba to kraj, który z produkcji cygar wyjątkowo zasłynął, a co za tym idzie, mieszkańcy traktują je jak prawdziwe, narodowe dobro. Okazuje się, że jeśli chcesz spróbować oryginalnego, kubańskiego cygara, wówczas wybierz się prosto na Festival del Habano. Odbywa się on nieprzerwanie od 1999 roku i ma miejsce w ostatnim tygodniu lutego. Jak z pewnością możesz się domyślić, Festival del Habano to nic innego, jak festiwal kubańskich cygar. Spotkasz się tam nie tylko ze słynnymi Habanos, ale także z szeregiem innych odmian tego wyrobu tytoniowego. Festival del Habano jest jedną z największych, całkowicie międzynarodowych imprez, więc mieszają się tam praktycznie wszystkie kultury i języki. Spotykają się tam również gwiazdy sportu, kina czy muzyki, które nie są w stanie odmówić sobie przyjemności spróbowania oryginalnego, kubańskiego cygaro.

W jego ramach możesz nie tylko zdecydować się na to, by poświecić czas na degustację cygar. Ale także w programie uwzględniono możliwość wizyty na plantacjach tytoniu oraz wykłady edukacyjne. Dzięki którym zdobędziesz niezbędną wiedzą na temat cygar i nauczysz się odróżniać je od podróbek. Wieczorami zaś – czyli na sam koniec festiwalu – możesz wziąć udział w wyjątkowej zabawie. W towarzystwie kubańskiego rumu, cygar oraz świetnej muzyki. Jest to także idealne miejsce nie tylko ku temu, by zdecydować się na próbę oryginalnego, kubańskiego cygaro. Ale także byś mógł kupić kilka rodzajów i bez większych problemów zabrać je ze sobą do naszego kraju. Z pewnością nie będziesz tego żałować!

palenie kubańskie cygaro nad pudełkiem na tle drewna
palenie kubańskie cygaro nad pudełkiem na tle drewna, licencja: shutterstock/By marco mayer

Państwowe sklepy i hotele, które sprzedają oryginalne cygara kubańskie

Jeśli nie zdążyłeś na Festival del Habano, a do fabryki cygar nie zamierzasz się wybrać, to i tak nie musisz się martwić. Okazuje się, że w Kubie znajdziesz cały szereg sklepów państwowych, w których również możesz nabyć całkowicie oryginalne wyroby tytoniowe. Klienci kupią je także w renomowanych, państwowych hotelach, więc możliwości do zakupu kubańskich cygar jest naprawdę wiele. Musisz jedynie pamiętać, że państwowe sklepy znacznie różnią się od tych „lokalnych”. Najczęściej znajdziesz je pod szyldem „La Casa del Habano”. W takich sklepach prowadzona jest sprzedaż tylko i wyłącznie najlepszych jakościowo cygar, które w 100% pochodzą z fabryki na Kubie.

Nie musisz się więc martwić, że jakikolwiek sprzedawca spróbuje Ci wcisnąć jedynie marną podróbkę. Podobnie sprawa wygląda w hotelach, które posiadają odpowiednie licencje i mogą w sposób legalny prowadzić sprzedaż oryginalnych, kubańskich cygar. Sklepy zwykle dostępne są zarówno w mniejszych jak i w większych miasteczkach. Więc z ich znalezieniem nie powinieneś mieć większego problemu. Pamiętaj jednak, by dokładnie sprawdzić, czy dany wybór posiada oryginalną banderolę.

Co warto zjeść na Kubie? – smaki Kuby (wyspykaraibskie.pl)

Kuchnia kubańska – co warto skosztować będąc na Kubie? (wyspykaraibskie.pl)

Poprzedni

Komunikacja miejska na Kubie

Wakacje Matanzas – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz