Gotowy plan wycieczki objazdowej po Dominikanie

Tagi , , , , , ,

Dominikana to jedna z największych i najpopularniejszych wysp na Morzu Karaibskim. Znana jest ona przede wszystkim ze swojego maksymalnie rozrywkowego wydźwięku oraz wyjątkowo rajskich plaż. Nic więc dziwnego, że w obecnym czasie coraz to większa ilość turystów decyduje się na to, by zaplanować tam swoje wymarzone wakacje. Warto podkreślić, że choć wczasy na Dominikanie są jedną z kluczowych ofert w pakietach biura podróży, to jednak turyści zdecydowanie chętniej decydują się na to, by zorganizować sobie takie wczasy na własną rękę. Daje im to bowiem o wiele więcej możliwości i swobody, a dodatkowo nie są oni dosłownie niczym ograniczeni. Jeśli więc chcemy spędzić niezapomniany tydzień na Dominikanie, warto zorganizować sobie objazdową wycieczkę po całym kraju. Gotowy plan wycieczki Dominikana z pewnością może okazać się wyjątkowo pomocny!

Tropical white sandy beach. Palm leaf roofed wooden pier with gazebo on the beach. Punta Cana, Dominican Republic. Instagram filter
Punta Cana, Dominican Republic. Instagram filter, licencja: shutterstock/By Fotystory
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Spis treści

​Gotowy plan wycieczki Dominikana- wycieczka w jeden tydzień- podstawowe informacje

Zanim przejdziemy do konkretnego planowania naszej wycieczki objazdowej po Dominikanie, zacznijmy od podstawowych informacji, które poniekąd są równie istotne z organizacyjnego punktu widzenia. Na samym początku umówmy się, że naszym punktem „startowym” będzie stolica Dominikany czyli Santo Domingo. Dlaczego? Z kilku powodów. Przede wszystkim:

  • znajdziemy najwięcej lotów do Santo Dominigo z naszego kraju w dość atrakcyjnych cenach;
  • Santo Domingo jest miastem pełnym zabytków i muzeów, więc nie można go przegapić;
  • Santo Domingo oferuje pokaźną bazę noclegową;
  • Santo Domingo zaoferuje nam wiele możliwości wypożyczenia samochodu, a bez tego podczas objazdowej wycieczki się nie obędzie.

Wobec tego wiemy już, że naszą podróż po Dominikanie rozpoczynamy z Santo Domingo i że koniecznością będzie również wypożyczenie samochodu. Będzie to wyjątkowe udogodnienie podczas naszej podróży, gdyż komunikacja miejska na wyspie jest mocno wątpliwa, co z kolei byłoby dla nas największym utrudnieniem. W Santo Domingo nie musimy rezerwować noclegów, gdyż spędzimy tam jedynie jeden dzień- aczkolwiek jeśli chcemy po zakończeniu wycieczki zatrzymać się w stolicy wyspy na dłużej, możemy się na taką opcję zdecydować. Pamiętajmy, że trzymając się przygotowanego planu jednotygodniowej wycieczki objazdowej po Dominikanie, zwiedzimy najciekawsze i najpiękniejsze miejsca w kraju, a także będziemy mieć czas na relaks.

​Gotowy plan wycieczki Dominikana – Poniedziałek- przylot i zwiedzanie Santo Domingo

Na Dominikanę przylatujemy w poniedziałek prosto na lotnisko w Santo Domingo. Tam z kolei od razu najlepiej będzie wypożyczyć samochód i udać się nim prosto do centrum miasta. Kwestia parkingów jest dla nas dość wygodna, gdyż w większości- na krótki okres czasu- możemy zaparkować na przygotowanych do tego miejscach przy drodze. Pamiętajmy, że udajemy się do ścisłego centrum miasta, gdzie możemy rozpocząć zwiedzanie.

Historic City Center Plaza z Skyline budynków kolonialnych i kościoła (Santo Domingo, Dominikana).
Historic City Center Plaza z Skyline budynków kolonialnych i kościoła (Santo Domingo, Dominikana)., licencja: shutterstock/By Daniel Andis

​Co można i warto zwiedzić w Santo Domingo?

Santo Domingo to rozległa i majestatyczna metropolia na Dominikanie. Przygotujmy się więc na to, że zwiedzanie zajmie nam około 6-8 godzin- oczywiście wliczając w to przerwę na smakowity posiłek w miejscowej restauracji. Parkujemy samochód blisko centrum, gdyż to właśnie tam skupiają się najważniejsze budynki i zabytki w mieście. Co więc warto zwiedzić? Otóż:

​1. Alcazar De Colon

Pierwsze kroki w centrum Santo Domingo kierujemy na plac centralny pod budynek Alcazar De Colon. Jest to dawny, ratusz miejski, w którym obecnie mieści się także miejskie muzeum. Można się w nim zapoznać z ciekawostkami dotyczącymi rozwoju miasta i tego, jak zmieniało się ono na przestrzeni lat.

​2. Kościół Nuestra Senora de la Encarnacion

To zabytek, który znajdziemy w pobliżu dawnego gmachu ratusza miejskiego. Jest to najważniejszy obiekt sakralny w całym Santo Domingo. Choć z zewnątrz może nie prezentować się on zbyt zachęcająco, jednak w środku zaskoczy nas prawdziwym bogactwem malowideł ściennych i witraży. Dodatkowo złocony ołtarz z pewnością zrobi na nas ogromne wrażenie.

​3. Columbus Park

W niedalekiej odległości od placu centralnego w Santo Domingo, znajdziemy również Columbus Park. Jest to świetne miejsce na odpoczynek i rekreację, a także na podziwianie pomniku Krzysztofa Kolumba- słynnego podróżnika i kolonizatora.

​4. Museum of The Royal Houses

Muzeum to również znajduje się dość blisko centrum i zapoznamy się w nim z kulturą Dominikany, a także poznamy jej tradycyjną, kolonialną architekturę.

W tym momencie nasz czas w Santo Domingo dobiega końca. Warto zdecydować się na posiłek w restauracji lub spędzenie chwili wolnego czasu na jednej z rajskich plaż, przed dalszą podróżą.

Przeczytaj więcej o Santo Domingo.

Gotowy plan wycieczki DominikanaWtorek- podróż do La Romana i zwiedzanie kurortu

W porze popołudniowej wyjeżdżamy z Santo Domingo i drogą oznaczoną numerem 3 kierujemy się w stronę La Romana. Warto zadbać o to, by wynająć sobie wcześniej nocleg w hotelu, gdyż do La Romana przyjeżdżamy porą nocną i spędzimy tam cały dzień. Oba miasta dzieli około 122 kilometry, więc podróż zajmie nam około 2 godziny. Po przespaniu spokojnie nocy, możemy rozpocząć zwiedzanie La Romana.

Tropical river Chavon in Dominican Republic. Vocation and travel. Ancient village Altos de Chavon - Colonial town reconstructed in Casa de Campo, La Romana, Dominican Republic.
Casa de Campo, La Romana, Dominican Republic., licencja: shutterstock/By Andrii_K

​Co warto zwiedzić w La Romana?

La Romana to popularny kurort wakacyjny, który zasłynął przede wszystkim z malowniczych plaż i szeregu luksusowych hoteli. Niemniej jednak nie zabraknie tam również atrakcji.

​1. Altos de Chavon

To najważniejsza atrakcja i zabytek w La Romana. Jest to replika śródziemnomorskiej osady, która wybudowana została w latach 70 XX wieku. To również kulturalne centrum La Romana, gdzie zwykle roi się od turystów.

Travel in Dominican Republic. View from the town of Altos de Chavon on the river chavon
Altos de Chavon widok na rzekę, Dominikana, licencja: shutterstock/By Charlotte Ulrich

​2. Fabryka cygar

Będąc w La Romana nie możemy pominąć także zwiedzenia fabryki cygar, z których Dominikana wyjątkowo słynie. Możemy tam z bliska przyjrzeć się ich produkcji, ale także możemy zdecydować się na ich degustację!

​3. Kolonialne centrum La Romana

Po południu, w porze obiadowej, wybierzmy się na zwiedzanie kolonialnego centrum La Romana. Znajdziemy tam wiele, zabytkowych budowli i obiektów sakralnych pochodzących właśnie z kolonialnego okresu. W centrum czeka na nas również pokaźna baza gastronomiczna, więc znajdziemy idealne miejsce na lunch.

​4. Wycieczka na wyspę Catalina lub Saona

Pod koniec dnia zdecydujemy się na skorzystanie z fakultatywnej wycieczki na rajskie wyspy Catalina lub Saona. Możem tam skorzystać z najpiękniejszych plaż i świetnie bawić się na statku wycieczkowym, więc będzie to niezapomniana atrakcja.

W La Romana pozostajemy na kolejną noc, by móc rankiem wyruszyć w dalszą podróż.

Przeczytaj więcej o hotelach w La Romana.

Gotowy plan wycieczki DominikanaŚroda- dojazd i zwiedzanie Punta Cana

Z La Romana wyruszamy wczesnym rankiem i udajemy się dalej na wschód, do magicznego i słynnego kurortu Punta Cana. Z La Romana do Punta Cana jest jedynie 77 kilometrów, więc cała podróż nie zajmie nam więcej niż około 50 minut. W Punta Cana nie zatrzymujemy się na nocleg, a w mieście spędzimy mniej więcej osiem godzin. 

Ośrodek wypoczynkowy w Punta Cana, Dominikana
Ośrodek wypoczynkowy w Punta Cana, Dominikana, licencja: shutterstock/By Bruno Ismael Silva Alves

​Co warto zwiedzić w Punta Cana?

W Punta Cana nie będziemy mieć zbyt wiele do zwiedzania, jednak tego kurortu nie można przegapić. Warto pamiętać, że przyjeżdżamy tu po to, by odpocząć i korzystać z malowniczych plaż tego regionu. W środę więc stawiamy na odpoczynek i na to, by świetnie się bawić, a zwiedzanie jest jedynie atrakcją dodatkową. Będąc jednak w Punta Cana warto zatrzymać się przy:

​1. Rancho Palmeras Eco Park

To park rozrywki, w którym możemy się świetnie bawić pomiędzy wypoczynkiem na plażach w Punta Cana.

​2. Klimatyczne centrum Punta Cana

Centrum miasteczka Punta Cana to najlepszy dowód i pokaz kolonialnej architektury, która przeplata się z nowoczesnymi zabudowaniami. Wobec tego nie możemy go przegapić.

​3. Najlepsze plaże na Punta Cana- na które z nich warto się udać?

Nie zapominajmy, że na Punta Cana mamy po prostu świetnie wypoczywać. Wobec tego zwiedzanie zajmie nam około 3-4 godzin. Pozostały czas możemy spędzić na następujących plażach:

  • Playa Bavaro- rozległa, piaszczysta plaża z szeregiem udogodnień;
  • Playa Blanca- plaża z magicznym, białym piaskiem;
  • Macao Beach- najbardziej rozrywkowa plaża w całym regionie Punta Cana.

Po odpoczynku z pewnością nabierzemy siły do dalszej podróży.

Przeczytaj więcej o noclegach w Punta Cana.

Gotowy plan wycieczki DominikanaCzwartek- dojazd i zwiedzanie Santiago De Los Caballeros

W czwartek czeka nas najprawdopodobniej najdłuższa i najbardziej męcząca podróż podczas naszej wycieczki objazdowej po Dominikanie. Punta Cana to region w południowo- wschodniej części kraju, z którego będziemy musieli dostać się na północ. Wobec tego wieczorem wyruszamy z Punta Cana drogą numer 104 wzdłuż wybrzeża, a w miejscowości Villa Riva kierujemy się już na północ drogą 132 aż do miejscowości Santiago De Los Caballeros. Miasta dzieli odległość 339 kilometrów, więc podróż zajmie nam około 4,5 godzin. W Santiago de Los Caballeros warto zarezerwować sobie miejsca noclegowe i wypocząć. Zwiedzanie rozpoczynamy w czwartek rano, w momencie, kiedy nabierzemy już sił. 

Santiago de los caballeros dominican republic
Santiago de los caballeros dominican republic , licencja: shutterstock/By Soto.Creativo

​Co warto i można zwiedzić w Santiago De Los Caballeros?

Santiago De Los Caballeros to jedno z większych miast na Dominikanie. Jednocześnie jest to miasto wyjątkowo atrakcyjne szczególnie dla turystów, którzy cenią sobie wartości poznawcze. Wobec tego, co warto w tym mieście zwiedzić? 

​1. Monument to the Heroes of the Restoration

W samym centrum Santiago De Los Caballeros znajdziemy pomnik bohaterów rewolucji i odbudowy Dominikany. Możemy to uznać za punkt wyjścia do zwiedzania dalszych części miasta. Pomnik Bohaterów jest jedna warty odwiedzenia.

​2. Fortaleza San Luis

To pozostałości po dominikańskiej fortyfikacji obronnej, która prawdopodobnie pochodzi jeszcze z okresu kolonialnego. Z całą pewnością jest to monumentalna budowla, blisko centrum miasta, więc nie można jej przegapić. 

​3. Santiago Apostol Catedral

To piękny obiekt sakralny blisko centrum Santiago De Los Caballeros. Jest to biała katedra z szeregiem zdobień i złoconym ołtarzem w samym centrum. Z pewnością również i tego obiektu nie można pominąć na mapie Santiago De Los Caballeros.

W Santiago De Los Caballeros spędzamy cały dzień, wykorzystując wolny czas na chwilę przyjemności w Mundo Acuatico, czyli popularnym parku rozrywki wodnej. Zostajemy również w mieście na nocleg, a naszą podróż kontynuujemy wczesnym rankiem.

Gotowy plan wycieczki DominikanaPiątek- odpoczynek w Puerto Plata

Piątek to ten moment naszej podróży objazdowej po Dominikanie, który w całości poświęcimy na wypoczynek i świetną zabawę w jednym z najbardziej popularnych kurortów jakim jest Puerto Plata. Zostajemy tam na cały dzień i nabieramy siły na naszą dalszą podróż. W samym miasteczku Puerto Plata nie ma wiele do zobaczenia, więc skupiamy się jedynie na rajskich plażach i kąpielach w Morzu Karaibskim. Z Santiago De Los Caballeros poruszamy się na północ drogą oznaczoną numerem 5. Oba miasta dzieli jedynie 72 kilometry, więc podróż zajmie nam około godziny.

Widok z lotu ptaka na przystani w Puerto Plata Dominikana
Widok z lotu ptaka na przystani w Puerto Plata Dominikana, licencja: shutterstock/By jvphoto.ca

​Najlepsze i najpiękniejsze plaże w Puerto Plata

Wspomniane już zostało, że w Puerto Plata poświęcamy cały swój wolny czas na wypoczynek i na korzystanie z uroków rajskich plaż. Możemy bawić się w klubach nocnych i korzystać z bogatej bazy gastronomicznej. Jakie plaże w Puerto Plata warto odwiedzić? Otóż:

  • Playa Dorada- to plaża rozległa i przestronna, z całym szeregiem udogodnień dla turystów. Znajdziemy tam wszystko, co będzie nam potrzebne do rajskiego wypoczynku.
  • Playa Corfesi- to kolejna plaża, której nie można pominąć w Puerto Plata. Jest ona usłana białym piaskiem, który kontrastuje z lazurem wód. 
  • Playa Puerto Plata- to główna i najbardziej rozrywkowa plaża w całym kurorcie. Znajdziemy tam wiele klubów nocnych, a także i barów z rumem i kolorowymi drinkami. 

Wypoczynek w Puerto Plata powinien zakończyć się w wieczornej porze. Wówczas powinniśmy rozpocząć przygotowania do dalszej podróżny. 

Przeczytaj więcej o plażach w Puerto Plata.

Gotowy plan wycieczki DominikanaSobota- zwiedzanie miasteczka pełnego przygód czyli Jarabacoa

Z Puerto Plata wieczorem udajemy się do oddalonego o 107 kilometrów miasteczka Jarabacoa. Tam z kolei zatrzymujemy się na nocleg, gdyż podróż zajmie nam około 2 godzin. Po odpoczynku możemy przygotować się do zwiedzania Jarabacoa, które jest pełne przyrodniczych atrakcji i niesamowitych wrażeń.

Salto Jimenoa waterfall near Jarabacoa town in Dominican Republic
Salto Jimenoa Jarabacoa na Dominican Republic, licencja: shutterstock/By Matyas Rehak

​Co można i warto zwiedzić w Jarabacoa?

Miasteczko Jarabacoa nie jest wielkie, więc na jego zwiedzanie nie poświecimy zbyt dużo czasu. Jednocześnie koniecznie musimy przygotować się do pieszych wycieczek, które doprowadzą nas do największych atrakcji przyrodniczych w okolicy. Co więc warto zwiedzić w Jarabacoa?

​1. Salto de Jimenoa Uno

To nic innego jak jeden z najsłynniejszych wodospadów w okolicy. Jest to jednocześnie miejsce, w którym dozwolone są kąpiele i oczywiście trekking. Wobec tego na zwiedzeni i spacer w okolicy wodospadów, musimy przeznaczyć do najmniej 3-4 godziny.

​2. La Confulencia

To niewielka dolina rzeczna i rzeka, która również jest jedną z większych atrakcji przyrodniczych. Co za tym idzie, nie możemy pominąć jej podczas pobytu w Jarabacoa.

Pamiętajmy również o odwiedzeniu kolonialnego centrum miasteczka, w którym możemy zatrzymać się na ciepły posiłek i kolorowe drinki. Jeśli mamy ochotę, możemy również skorzystać z atrakcji w postaci spływów kajakowych i raftingów, które w Jarabacoa cieszą się ogromną popularnością. W mieście zostajemy na noc i zbieramy siły na ostatni etap naszej podróży.

Gotowy plan wycieczki DominikanaNiedziela czyli ostatni dzień na Dominikanie i powrót do Santo Domingo

Niedziela to dzień, który spędzimy w większości w podróży. Wczesnym rankiem wyjeżdżamy z Jarabacoa i kierujemy się drogą oznaczoną numerem 1 w kierunku Santo Domingo. Oba miasta dzieli od siebie jedynie 144 kilometry, więc cała podróż zajmie nam około 2 godzin. W Santo Domingo już byliśmy, więc to co najważniejsze również zdążyliśmy już zobaczyć. Jednocześnie warto pamiętać, że jest to nasz ostatni dzień na Dominikanie i prawdopodobnie wieczorem lub w poniedziałek, wczesnym rankiem czeka nas lot powrotny do Polski. Wobec tego warto wykorzystać ostatnie promienie słońca i czas na odpoczynek i regenerację sił. Objazdowa wycieczka po Dominikanie z pewnością mocno dała się nam we znaki. Niedzielę warto więc spędzić na rajskich plażach w Santo Domingo, a także na ostatnie spacery po mieście i stołowanie się w lokalnych restauracjach. W momencie, kiedy będzie zbliżał się czas naszego lotu, spokojnie udajmy się na lotnisko i rozliczmy się z wypożyczalnią pojazdów. Z Dominikany zabierzmy ze sobą z całą pewnością cały pakiet wspomnień i nowych doświadczeń.

Lighthouse Santo Domingo
Latarnia w Santo Domingo, licencja: shutterstock/By leoamartinez
Poprzedni

Karaiby – TOP 20 najbardziej luksusowych hoteli All-Inclusive

Hotele Hawana – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz