Bermudy, malowniczy archipelag położony na Atlantyku, to miejsce, które przyciąga turystów z całego świata swoim urokiem i różnorodnością atrakcji. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem natury, historycznych obiektów czy fascynujących muzeów, na Bermudach z pewnością znajdziesz coś dla siebie. W tym artykule przedstawimy Tobie gotowy plan wycieczki objazdowej po Bermudach, w którym omówimy atrakcje turystyczne, które z pewnością znajdą uznanie wśród osób o zróżnicowanych upodobaniach. Od pięknych plaż i tajemniczych jaskiń, przez historyczne kościoły i forty, po fascynujące muzea, ogrody zoologiczne i oceanarium – Bermudy oferują niezapomniane przeżycia dla każdego podróżnika.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Pierwszy dzień
St. Peter’s Church
Naszą wycieczkę objazdową po Bermudach zaczynamy od zwiedzania kościoła St. Peter’s Church w St. George’s, miejsca, które powinien odwiedzić każdy entuzjasta historii sztuki sakralnej i lokalnej. Jest to najstarszy kościół anglikański zlokalizowany poza Wyspami Brytyjskimi, który nadal pełni swoją religijną funkcję. Ponieważ historia tegoż kościoła sięga 1612 roku, jest to również najstarsza świątynia protestancka Nowego Świata. Nie bez powodu St. Peter’s Church został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fakt ten z pewnością podkreśla jego niezwykłą wartość kulturową i historyczną.
Architektura kościoła, cmentarz i popularność świątyń anglikańskich na Bermudach
Architektura kościoła, podobnie jak innych świątyń protestanckich, jest dość prosta. Wyróżniającym się elementem kościoła St. Peter’s są charakterystyczne, odsłonięte belki cedrowe, stanowiące integralną część jego struktury. Co ciekawe, cedr bermudzki był niegdyś surowcem dość powszechnym i tanim. Niestety, owady sprowadzone na archipelag podczas drugiej wojny światowej w ramach budowy baz lotniczych Stanów Zjednoczonych na Bermudach zdewastowały lasy, unicestwiając ponad 99% gatunków. Wydarzenie to na Bermudach znane jest, jako ”the Cedar Blight”.
Jeśli chodzi o inne detale architektoniczne wewnątrz kościoła, warto wspomnieć o tablicach pamiątkowych, związanych z dziejami Bermudów. Co więcej, na zewnątrz świątyni znajdują się nagrobki osób, które uznano za godne pochowania pod fundamentami St. Peter’s Church.
W bliskim sąsiedztwie kościoła znajduje się również cmentarz, który stanowi ważny element całego kompleksu. Jest on pełen historycznych nagrobków, będących świadectwem burzliwych dziejów Bermudów. Odwiedziny tego miejsca pozwalają na chwilę zadumy i refleksji nad przeszłością wyspy oraz jej mieszkańcami.
Ciekawym aspektem historii kościoła St. Peter’s Church jest związany z nim temat obecności wielu świątyń anglikańskich na Bermudach. Historia ich popularności sięga 1618 roku, kiedy to archipelag został podzielony na dziewięć parafii. W pierwotnym założeniu każda z tych jednostek administracyjnych musiała posiadać co najmniej jeden kościół anglikański. Podział ten świadczy zatem o istnieniu długiej i ważnej wśród lokalnych mieszkańców historii anglikanizmu na Bermudach. Co ciekawe, współcześnie Kościół anglikański nadal cieszy się dużą popularnością na archipelagu. Wspólnota wyznawców tej właśnie religii jest najliczniejsza na Bermudach.
Unfinished Church
Będąc w St. George’s warto również zobaczyć Unfinished Church, miejsce, którego zwiedzanie będzie świetnym dopełnieniem poznawania sakralnego dziedzictwa Bermudów.
Mianem Unfinished Church określa się świątynię, która miała zastąpić popadający w ruinę kościół St. Peter’s. Została ona zaprojektowana przez pochodzącego ze Szkocji architekta Williama Hay’a, który brał również udział w projektowaniu katedry w Hamilton na Bermudach. Budowa kościoła zaczęła się w 1874 roku.
Niestety, pomimo ambitnych planów konstrukcyjnych oraz obiecujących początków, budowa kościoła Unfinished Church spotkała się z wieloma trudnościami i przeszkodami. Kłótnie związane z projektem oraz brak funduszy przyczyniły się do przerwania prac budowlanych. Dziś, kiedy przyjrzymy się budowli, możemy dostrzec pozostałości poświęconego wysiłku. Choć zewnętrzna struktura budynku jest w dużej mierze dokończona, kościół jest pozbawiony dachu. Pewne braki architektoniczne są również widoczne wewnątrz świątyni. Mimo to, Unfinished Church emanuje niezwykłą aurą i stanowi piękne tło dla fotografii. Miejsce jest szczególnie popularne wśród nowożeńców, którzy decydują się na weselną sesję fotograficzną właśnie tutaj.
Fort St. Catherine
Pierwszy dzień wycieczki objazdowej kończymy zwiedzaniem Fort St. Catherine, niezwykłej atrakcji turystycznej, której odwiedziny z pewnością warto uwzględnić podczas odkrywania historii Bermudów.
Dzieje fortu sięgają samych początków angielskiego osadnictwa na tych terenach. Pierwszy, drewniany fort w tym miejscu został wybudowany już w 1612 roku. Na przestrzeni wieków Fort St. Catherine był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom fortyfikacyjnym archipelagu.
Warto wspomnieć, iż fort ten wyróżniał się na tle pozostałych tego typu umocnień na Bermudach pod względem pełnionych funkcji i strategicznych celów. W przeciwieństwie do innych fortów w okolicy, których głównym celem było zapobieganie nieprzyjacielskim okrętom wpływanie do portu St. George’s, Fort St. Catherine miał za zadanie uniemożliwianie przedostawania się wrogich statków na zachód, w kierunku Nowego Świata, ze wschodu, centralnej części Atlantyku.
Zmiany funkcji fortu i opłaty za zwiedzanie umocnień
W XIX wieku Fort St. Catherine stał się kluczową bazą Królewskiej Marynarki Wojennej na półkuli zachodniej. Odsłonięte położenie fortu sprawiło jednak, że stał się on bardziej wrażliwy na ogień wrogich jednostek. Kolejne projekty fortyfikacyjne na tym obszarze były już bardziej przemyślane. Budowane wokół nich szańce i bardziej strategiczne położenie umocnień umożliwiało skuteczniejszą obronę przed nieprzyjacielem.
W połowie XX wieku funkcja Fortu St. Catherine zaczęła się zmieniać. Miejsce to zaczęło funkcjonować, jako atrakcja turystyczna, przyciągając wielu entuzjastów interesujących wydarzeń i imprez. Dzisiaj w tym historycznym miejscu znajduje się muzeum poświęcone historii Bermudów. Szczególnie uwzględnione są tam militarne dzieje archipelagu.
Fort St. Catherine, wraz z miastem St. George’s i innymi fortyfikacjami w okolicy, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zwiedzanie fortu jest płatne. Dorośli za wstęp płacą siedem dolarów, seniorzy (65+) pięć, a dzieci do piętnastego roku życia tylko trzy dolary. Fort jest z pewnością idealnym miejscem na to, aby poznać historię i militarną przeszłość Bermudów oraz cieszyć się pięknym widokiem na otaczający go krajobraz.
Drugi dzień
Crystal Cave
Drugi dzień naszej wycieczki zaczynamy od zwiedzania jaskini Crystal Cave, jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych na Bermudach, przyciągającej odwiedzających swoją historią i niesamowitymi formacjami geologicznymi. To wyjątkowe miejsce znajduje się w Hamilton Parish i jest fascynującym przykładem zróżnicowania atrakcji dostępnych na tym malowniczym archipelagu.
Tak jak zostało to już wspomniane, jaskinia ta oprócz wspaniałej, wewnętrznej struktury składającej się z niesamowitych stalaktytów, stalagmitów i głębokich, naturalnych basenów wodnych, może pochwalić się niezwykłą historią odkrycia. W 1905 roku bowiem, została ona odkryta przypadkowo przez dwóch nastoletnich chłopców, którzy szukali piłki do krykieta. Już w dwa lata po tym wydarzeniu, dzięki swojemu pięknu i zróżnicowaniu geologicznemu, Crystal Cave stało się atrakcją turystyczną, przyciągając wielu turystów z całego świata. Miejsce to do dzisiaj cieszy się niesłabnącą popularnością.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż Crystal Cave jest miejscem wyróżniającym się na tle innych, występujących w okolicy jaskiń swoją rozległością. Jaskinia mierzy bowiem pół kilometra długości i sięga miejscami głębokości sześćdziesięciu dwóch metrów.
Otoczenie jaskini, informacje jak dostać się do Crystal Cave i opłaty za wstęp
Równie interesująca jest okolica wokół jaskini. Otaczający to miejsce ogród wypełniony palmami i innymi gatunkami roślin tworzy urocze otoczenie, którego odwiedzenie stanowi doskonałe dopełnienie wizyty.
Co ciekawe, region otaczający akwen Harrington Sound jest usiany licznymi formacjami wapiennymi i podwodnymi drogami wodnymi. Niedaleko Crystal Cave znajduje się także między innymi Cathedral Cave, miejsce które również warto zobaczyć ze względu na występujące tam formacje geologiczne. Co więcej, wycieczka do Crystal Cave obejmuje także zwiedzanie Fantasy Cave, przez co sam kompleks nazywany jest często Crystal & Fantasy Caves.
Aby dostać się do Crystal Cave, można skorzystać z różnych środków transportu. Popularnością cieszy się podróżowanie autobusami kursującymi między parafiami Hamilton i St. George’s, taksówkami oraz indywidualnymi środkami transportu.
Warto również zaznaczyć, że wstęp do Crystal Cave jest płatny. Dorośli muszą uiścić opłatę w wysokości dwudziestu czterech dolarów, dzieci poniżej dwunastego roku życia płacą dziesięć dolarów, a dzieci poniżej piątego roku życia mają wstęp wolny.
Cooper’s Island Nature Reserve
Kolejnym miejscem, które z pewnością warto uwzględnić w planie wycieczki na Bermudach jest Cooper’s Island Nature Reserve. Rezerwat ten znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy St. David’s i jest istną oazą natury i spokoju w okolicy.
Dojazd do Cooper’s Island Nature Reserve z jaskini Crystal Cave może być stosunkowo łatwy i komfortowy, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na przejazd wynajętym autem. Decydując się na ten środek transportu, powinniśmy dotrzeć na miejsce w piętnaście minut.
Trasa podróży przebiega w pobliżu międzynarodowego lotniska LF Wade International Airport i gwarantuje dostęp do niezwykłych i zróżnicowanych krajobrazów.
A propos położenia warto również dodać, iż miejsce to zlokalizowane jest w północno-wschodniej części Castle Harbour, urokliwego zbiornika wodnego, który swoją nazwę zawdzięcza licznym fortyfikacjom nadbrzeżnym otaczającym te wody.
Interesująca jest też kwestia samej nazwy omawianego rezerwatu naturalnego. Choć w wyniku prac rekultywacyjnych miejsce to jest obecnie fizycznie połączone z wyspą St. David’s, często nadal uważa się je za oddzielną wsypę.
Historia Cooper’s Island i dostępne na wyspie atrakcje
Zanim przejdziemy do omawiania fascynujących atrakcji znajdujących się na terenie Cooper’s Island Nature Reserve, należy wspomnieć o paru kwestiach związanych z historią wyspy.
Wyspa ta, obejmująca obszar o powierzchni trzydziestu jeden hektarów, na której mieści się obecnie rezerwat, była użytkowana w ubiegłym wieku przez wiele agencji rządowych Stanów Zjednoczonych, a także była własnością amerykańskich sił zbrojnych (mieściła się w tym miejscu baza dla morskich i powietrznych sił wojskowych USA). Ze względu na swoje militarne przeznaczenie, dostęp do tego miejsca był ograniczony dla odwiedzających do roku 1995. Co ciekawe, na terenie rezerwatu znajduje się również siedziba stacji śledzenia przestrzeni kosmicznej NASA.
Dzięki dynamicznej renowacji, prowadzonej w tym miejscu od 2009 roku, było możliwe utworzenie tutaj Cooper’s Island Nature Reserve. Od tego czasu przyciąga ono wielu turystów głodnych urozmaiconych atrakcji turystycznych. Dla miłośników plażowania dostępne są na przykład niezwykłe plaże, takie jak Clearwater Beach i Long Bay Beach, z białym piaskiem i krystalicznie czystymi wodami. Są to idealne miejsca na relaks, kąpiele w nasłonecznionej wodzie i romantyczne spacery brzegiem morza.
Cooper’s Island Nature Reserve to również raj dla miłośników sportów wodnych. Można tu uprawiać snorkeling, pływać czy spacerować po fascynujących szlakach wędrówkowych wzdłuż wybrzeża. Organizacja pikników na obszarze rezerwatu jest również popularna, dając okazję do delektowania się pięknem przyrody w towarzystwie bliskich.
Jednym z głównych powodów popularności tego miejsca jest jego znaczenie, jako ważnej strefy dla ptaków morskich. Cooper’s Island Nature Reserve jest idealnym miejscem do birdwatchingu, czyli obserwacji tych pięknych stworzeń.
Trzeci dzień
Bermuda Aquarium, Museum and Zoo
Trzeciego dnia kierujemy się na południe, do położonego w centralnej części archipelagu, Flatts Village, w parafii Hamilton, kompleksu Bermuda Aquarium, Museum and Zoo (BAMZ). Miejsce to jest fascynującą i niezwykle urozmaiconą atrakcją turystyczną, która funkcjonuje od 1926 roku z misją prezentowania odwiedzającym piękna lokalnego ekosystemu i promowania działań na rzecz ochrony bioróżnorodności Bermudów.
Oceanarium to jedna z głównych atrakcji kompleksu. Znajduje się tuż przy głównym budynku wejściowym i daje wszystkim odwiedzającym okazję do zanurzenia się w fascynującym podwodnym świecie zwierząt. Można tam między innymi podziwiać ponad dwieście różnych gatunków ryb i morskich bezkręgowców. Najważniejszym punktem tego miejsca jest z pewnością wystawa North Rock Exhibit, która prezentuje jedną z największych kolekcji żywych koralowców oraz egzotycznych ryb zamieszkujących lokalne wody.
Kolejną atrakcją kompleksu jest muzeum historii naturalnej. W tym miejscu odwiedzający mogą zgłębić wiedzę na temat historii geologicznej i ekologicznej wyspy oraz poznać jej znaczenie w migracjach różnych gatunków ptaków i zwierząt morskich. Jest to idealne miejsce do zrozumienia obecności Bermudów w szerszym kontekście przyrodniczym.
Ogród zoologiczny, programy mające na celu ochronę zwierząt i opłaty za wstęp
Bermuda Aquarium, Museum and Zoo daje także możliwość podziwiania różnorodnych gatunków ptaków w South American Aviary oraz pięknych flamingów w Caribbean Pink Flamingos, które zarówno mieszkańcy, jak i turyści uwielbiają obserwować.
Niemniej fascynujące są Islands of Australasia i Friends of Madagascar. Miejsca te umożliwiają gościom bliższe spotkanie z fauną z odległych regionów świata.
Warto również podkreślić, iż kompleks BAMZ bierze aktywny udział w programach mających na celu ochronę gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Działa w ramach programów Species Survival Plan (SSP), których celem jest zachowanie różnorodności biologicznej. W tym kontekście BAMZ zaangażowany jest w ochronę m.in. marmozet lwich, drzewiaków rudawych, wyderek orientalnych i lemurów katta. Ponadto, kompleks wspiera programy ochrony wielu innych gatunków, w tym między innymi żółwi z Galapagos.
Jeśli chodzi o opłaty za wizytę w Bermuda Aquarium, Museum and Zoo, dorośli mogą wejść na teren kompleksu za dziesięć dolarów, dzieci do dwunastego roku życia płacą pięć dolarów, a dzieci poniżej piątego roku życia mają wstęp wolny.
Spittal Pond
Spittal Pond Nature Reserve to kolejna fascynująca atrakcja turystyczna na Bermudach, położona nieco na południe od Bermuda Aquarium, Museum and Zoo (BAMZ), w Smith’s Parish. Ten uroczy rezerwat przyrody zajmuje obszar dwudziestu czterech hektarów i skupia się wokół malowniczego jeziora Spittal Pond. Jest to największy rezerwat z dziką przyrodą na całym archipelagu i ma ogromne znaczenie dla ochrony i zachowania unikalnych obszarów i siedlisk przyrodniczych na Bermudach.
Spittal Pond Nature Reserve znajduje się na liście konwencji ramsarskiej. W związku z tym, jest to obszar mogący się pochwalić szczególną wartością i znaczeniem ze względu na obecne tereny podmokłe. Rezerwat ten to prawdziwa oaza przyrody, gdzie dba się o zachowanie różnorodności biologicznej oraz ochronę zagrożonych gatunków.
Miejsce to jest szczególnie popularne ze względu na występujące tam różnorodne ekosystemy, w tym malowniczą lagunę, wilgotne łąki oraz lasy namorzynowe. Jest to na pewno idealne miejsce do spacerów i obserwacji przyrody, w którym można podziwiać piękno miejscowego krajobrazu oraz obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
Spittal Pond Nature Reserve to także prawdziwy raj dla miłośników ptaków. Na obszarze rezerwatu można spotkać sezonowe ptaki przybrzeżne oraz dzikie ptaki wodne, które przylatują tu z różnych części świata. Obserwacja ich jest doskonałą okazją do podziwiania ptaków w trakcie migracji i cieszenia się ich obecnością.
Co więcej, rezerwat jest także ważnym miejscem dla ochrony węgorzy europejskich, co podkreśla jego rolę w zachowaniu bioróżnorodności.
Spittal Pond Nature Reserve – wstęp
Wstęp na teren Spittal Pond Nature Reserve jest całkowicie darmowy, dzięki czemu jest to idealne miejsce do odwiedzenia dla osób zainteresowanych przyrodą i ekologią. Wizyta w tym miejscu może być wspaniałą okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, cieszenia się pięknem przyrody oraz poszerzania wiedzy na temat unikalnych ekosystemów Bermudów.
Czwarty dzień
Masterworks Museum of Bermuda Art
Czwarty dzień naszej wycieczki rozpoczynamy od zwiedzania Masterworks Museum of Bermuda Art, niezwykłej atrakcji, z której uroków powinni skorzystać wszyscy entuzjaści sztuki i kultury. Muzeum znajduje się zaledwie cztery kilometry na południe od Spittal Pond, dzięki czemu dojazd autem do tego miejsca jest dość przystępny (aby tam dotrzeć, wystarczy kierować się South Rd).
Muzeum Masterworks of Bermuda Art mieści się w malowniczych bermudzkich ogrodach botanicznych (Bermuda Botanical Gardens). Miejsce to urzeka wszystkich zarówno swoim rajskim otoczeniem, jak i bogatymi zbiorami dzieł sztuki. Podstawowa kolekcja muzealna obejmuje obrazy i rysunki datowane od początku XIX wieku aż do czasów współczesnych. Oprócz tego, w muzeum można znaleźć dzieła związane z historią i kulturą Bermudów w formie fotografii ludowych i artystycznych, rzeźb oraz dokumentów i ulotek historycznych.
W muzeum znajdują się również prace znanych artystów, takich jak Winslow Homer, Georgia O’Keeffe, Albert Gleizes, Henry Moore, Marsden Hartley czy Yousuf Karsh. Masterworks Museum of Bermuda Art daje zatem unikalną okazję do zgłębienia bermudzkiej sztuki i historii, a także do odkrycia wielu fascynujących dzieł światowej sławy mistrzów.
Masterworks Museum of Bermuda Art – sklep, restauracja i ceny biletów wstępu
Część kompleksu muzealnego obejmuje także Arrowroot Gift Shop, gdzie można zakupić dzieła sztuki i wyroby rękodzielnicze stworzone przez lokalnych rzemieślników. Jest to zatem idealne miejsce na zakup wyjątkowej pamiątki z wizyty na Bermudach.
W muzeum znajduje się również miejsce umożliwiające delektowanie się wyjątkowymi przysmakami. Homer’s Café to kawiarnia usytuowana w obrębie muzeum, gdzie można rozkoszować się wypiekami i daniami obiadowymi. W przestrzeni tej są również wystawiane i sprzedawane prace lokalnych artystów, co z pewnością ma wpływ na rozpowszechnianie się bermudzkiego dziedzictwa kulturowego.
Bilet wstępu do Masterworks Museum of Bermuda Art dla osób dorosłych kosztuje dziesięć dolarów. Dla dzieci poniżej dwunastego roku życia i członków programu lojalnościowego, korzystanie z uroków tego muzeum jest bezpłatne.
Bermuda Underwater Exploration Institute (BUEI)
Kolejnym, fascynującym miejscem, które warto odwiedzić czwartego dnia wycieczki po Bermudach jest Bermuda Underwater Exploration Institute (BUEI). Miejsce to znajduje się zaledwie pół kilometra na zachód od Masterworks Museum of Bermuda Art i dostarcza niesamowitych doświadczeń związanych z poznawaniem przyrody archipelagu. BUEI, otwarte w 1997 roku, zapewnia unikalną okazję do zgłębienia tajemnic podwodnego ekosystemu akwenów Bermudów oraz uczestnictwa w różnorodnych wydarzeniach edukacyjnych.
W jednej z części wystawowej BUEI odwiedzający mogą poznać fascynującą historię geologiczną Bermudów i dzieje eksplorowania archipelagu. Będąc w niej, można dowiedzieć się między innymi wiele na temat minerałów występujących na Bermudach, a także prześledzić ewolucję technik i sprzętu do eksploracji podwodnej. Wizyta w tym miejscu jest także doskonałą okazją do poznania osiągnięć pionierów nurkowania oraz przeżycia doświadczenia przebywania we wnętrzu dzwonu nurkowego i zobaczenia repliki słynnej batysfery Williama Beebe.
Niezwykła w tym miejscu jest również kolekcja muszli. Turyści będący w BUEI mają dostęp do jednej z największych prywatnych kolekcji konchiologicznej na świecie, obejmującej ponad tysiąc dwieście różnych okazów.
Odwiedzający BUEI mogą także zgłębić wiedzę na temat podmorskiej flory i fauny Bermudów dzięki licznym zdjęciom, materiałom filmowym i różnym tablicom informacyjnym. Muzeum oferuje również niesamowite doświadczenie symulowanego nurkowania.
Cena biletu wstępu na teren BUEI wynosi piętnaście dolarów dla osób dorosłych. Seniorzy powyżej 65 roku życia płacą dwanaście dolarów, dzieci od 6 do 17 roku życia – osiem dolarów, a dzieci od 3 do 5 roku życia – trzy dolary. Dla najmłodszych, poniżej trzeciego roku życia, wstęp jest darmowy, podobnie jak dla członków programu lojalnościowego. Odwiedzając sklep z pamiątkami, bądź restaurację Harbourfront, nie musimy się martwić o uiszczenie opłaty za wstęp.
Piąty dzień
Warwick Long Bay
Piątego dnia wycieczki objazdowej po Bermudach, warto nieco odpocząć i udać się na urokliwą plażę Warwick Long Bay, znajdującą się w parafii Warwick, oddaloną około siedem i pół kilometra od Bermuda Underwater Exploration Institute (BUEI). Miejsce to jest najczęściej utożsamiane z piękną plażą, która przyciąga odwiedzających swoją długością i wyjątkowym, różowym piaskiem. Jest to zdecydowanie jedno z najbardziej malowniczych miejsc na wyspie.
Plaża ta oferuje idealne warunki do długich, romantycznych spacerów przy zachodzie słońca po piasku o niezwykłym odcieniu różu, który nadaje temu miejscu magicznego charakteru. Można tu z pewnością znaleźć ciszę i spokój, a także podziwiać niesamowite widoki na błękitne wody Atlantyku. To doskonałe miejsce na relaks i kontemplację, gdzie można zanurzyć się w dzikości przyrody i pięknie krajobrazu archipelagu.
Warwick Long Bay to także raj dla miłośników snorkelingu. Świetne warunki do uprawiania tej aktywności wodnej zapewniają obecne w okolicznych wodach rafy koralowe, przyciągające wiele, rozmaitych gatunków morskich stworzeń. Nurkowanie z rurką w tym miejscu jest zatem doskonałą okazją do eksploracji podwodnego świata i odkrywania jego tajemnic.
Miejsce to przyciąga także uwagę użytkowników mediów społecznościowych, bowiem zachwyca nie tylko naturalnym pięknem, ale także spokojną atmosferą, sprzyjającą robieniu magicznych zdjęć krajobrazom. Instagramowicze z całego świata odwiedzają to miejsce, aby udokumentować swój pobyt na archipelagu i wspominać niezwykłe chwile spędzone na Bermudach.
Na terenie Warwick Long Bay znajdują się także udogodnienia dla plażowiczów w postaci toalet oraz placu zabaw. Dzięki temu, miejsce to jest również przyjazne rodzinom i osobom podróżującym z dziećmi.
Horseshoe Bay Beach
Plaża Horseshoe Bay Beach, położona w parafii Southampton, to kolejne miejsce, które warto odwiedzić piątego dnia wycieczki po archipelagu. Ta malownicza plaża jest znana z wyjątkowo delikatnego, białego piasku, tworzącego kontrast barw z błękitem morza.
Jak zostało to już wspomniane, piasek znajdujący się na Horseshoe Bay Beach jest bardzo drobny i ma jasny kolor. Dzięki temu, miejsce to jest idealne na opalanie się na rozłożonym ręczniku i plażowy, komfortowy relaks. Odwiedzając tę plażę zagwarantujemy sobie rajski pobyt w promieniach wakacyjnego słońca Bermudów.
Co więcej, na plaży Horseshoe Bay Beach znajduje się stanowisko ratownika, który czuwa nad bezpieczeństwem plażowiczów.
Do dodatkowych udogodnień dostępnych na Horseshoe Bay Beach można również zaliczyć kawiarnię, a także usprawnienia sanitarne (toalety, prysznice i miejsce do mycia stóp w celu usunięcia piasku przed wyjazdem).
Kursują tutaj również autobusy wahadłowe, z których jednak nie będziemy musieli korzystać z uwagi na bliskość odwiedzanych w planie wycieczki objazdowej miejsc tego dnia.
Wydarzenia i imprezy na Horseshoe Bay Beach
Ta piękna plaża jest również miejscem goszczącym wiele różnych imprez i wydarzeń, zapewniających dni pełne rozrywki na żywo. Można tutaj między innymi wziąć udział w sportach plażowych, poznać lokalne tradycje kulturowe i uczestniczyć w różnych aktywnościach, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Warto także zaznaczyć, iż obszar Horseshoe Bay Beach jest częścią bazy wojskowej Warwick Camp, nadal wykorzystywaną do celów szkoleniowych. Fakt ten z pewnością dodaje temu miejscu unikalnego charakteru.
Szósty dzień
Jobson’s Cove
Kolejny dzień zaczynamy od odwiedzenia Jobson’s Cove, uroczej zatoczki zlokalizowanej między wcześniej opisywanymi plażami. Istnieje tutaj możliwość relaksu w otoczeniu niesamowitych formacji skalnych i turkusowych, nieskazitelnych wód. Dzięki malowniczym krajobrazom i czystemu otoczeniu, miejsce to jest doskonałe dla tych, którzy pragną leniwie wylegiwać się na plaży i w spokoju obserwować okolicę.
Jobson’s Cove oferuje również świetne warunki do odkrywania podwodnego świata dla miłośników snorkelingu. Krystalicznie czysta woda i obecność raf koralowych tworzą niepowtarzalne środowisko, w którym można podziwiać różnorodność morskiej flory i fauny.
W bliskiej okolicy Jobson’s Cove znajduje się także parking, który ułatwia dostęp do tego uroczego miejsca podróżującym samochodem.
Gibb’s Hill Lighthouse
Gibb’s Hill Lighthouse to kolejna, fascynująca atrakcja na Bermudach, znajdująca się w parafii Southampton. Zbudowana w 1844 roku latarnia morska jest jedną z pierwszych na świecie, wykonanych z żeliwa. Ta charakterystyczna, smukła budowla wznosi się na wysokość trzydziestu sześciu metrów. Czyni to ją imponującym punktem orientacyjnym na archipelagu.
Wizyta w Gibb’s Hill Lighthouse jest wyjątkową okazją do prześledzenia historii Bermudów i podziwiania ówczesnego kunsztu technicznego. Choć, aby osiągnąć jej szczyt, trzeba pokonać 185 schodów, wysiłek jest nagradzany niesamowitym widokiem na otaczający krajobraz.
Na szczycie latarni morskiej znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać wspaniałe panoramy. Z okien roztacza się widok na South Shore, z pięknymi miejscami takimi jak Warwick Long Bay i Jobson’s Cove, oraz malowniczą zatokę Little Sound. W oddali widać również miasto Hamilton, które jest stolicą Bermudów, oraz Stocznię Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Naval Dockyard). Jest to z pewnością doskonałe miejsce do zrobienia niezapomnianych fotografii i cieszenia się pięknem wyspy z nietuzinkowej perspektywy.
U podstawy latarni morskiej Gibb’s Hill znajduje się także Lighthouse Tea Room, urokliwa restauracja przekształcona z dawnego mieszkania latarnika. W tym lokalu gastronomicznym przygotowywane są regularnie pyszne posiłki na śniadania, lunche i kolacje, dzięki czemu jest to doskonałe miejsce na odpoczynek i regenerację sił po wyczerpującym wspinaniu się na szczyt.
Siódmy dzień
Royal Naval Dockyard
Naszą wycieczkę wieńczymy podróżą do Royal Naval Dockyard, historycznego portu wojskowego Królewskiej Marynarki Wojennej, który znajduje się w parafii Sandys. Jest to miejsce o ogromnym znaczeniu strategicznym i militarnym, pełniącym ważne funkcje od końca osiemnastego wieku, aż do roku 1995.
Wizyta w Royal Naval Dockyard będzie dla miłośników historii wojskowości i marynistyki niezapomnianym przeżyciem. Stocznia ta pełniła bowiem kluczową rolę bazy strategicznej podczas I i II wojny światowej, zapisując się chwalebnie w historii Bermudów i całego Imperium Brytyjskiego. Chociaż przestała ona służyć, jako baza wojskowa w 1951 roku, wiele historycznych obiektów nadal przypomina o jej militarnym dziedzictwie.
Atrakcje zlokalizowane niedaleko Royal Naval Dockyard
W bliskiej okolicy portu znajduje się ponadto wiele innych atrakcji, które z pewnością zainteresują odwiedzających o nieco innych upodobaniach. Przystań King’s Wharf to malownicze miejsce, które rozciąga się wzdłuż wyspy i oferuje piękne widoki na okoliczne wody.
Miłośnicy delfinów mogą skorzystać zaś z możliwości odwiedzenia Dolphin Quest Bermuda – Swim with Dolphins, gdzie można obcować z tymi uroczymi stworzeniami i poznać tajemnice ich życia morskiego.
National Museum of Bermuda to kolejne miejsce, które przyciągnie uwagę miłośników historii archipelagu i marynistyki. Eksponaty wystawiane w muzeum opowiadają fascynującą historię Bermudów i ich związków z morzem.
W Royal Naval Dockyard znajdują się również sklepy, a także miejsca, umożliwiające komfortowy wypoczynek nad brzegiem morza. Clock Tower Shopping Mall i Bermuda Craft Market to doskonałe miejsca na zakup pamiątek i wyrobów rzemieślniczych. Snorkel Park jest zaś idealnym miejscem do plażowania i relaksu nad wodą.
Także miłośnicy kulinariów z pewnością znajdą coś dla siebie podczas pobytu w Royal Naval Dockyard. Lokale Frog & Onion Pub and Restaurant oraz Bone Fish Bar & Grill oferują odwiedzającym wyjątkowe dania kuchni bermudzkiej i międzynarodowej.
Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.