Gotowy plan wycieczki objazdowej po Gwadelupie

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Gwadelupa jest miejscem, które warto odwiedzić w ramach dobrze zorganizowanej wycieczki objazdowej. Poniżej zostaną przedstawione zróżnicowane atrakcje, dostępne na archipelagu, które każdemu przypadną do gustu. Przygodę zaczniemy od akwarium w miejscowości Gosier na południu wyspy Grande-Terre, a skończymy przy wodospadach w północnej części wyspy Basse-Terre, zahaczając po drodze o muzeum, park narodowy, ogrody zoologiczne i botaniczne, a także centrum nurkowe.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pierwszy dzień

Aquarium de la Guadeloupe

Aquarium de la Guadeloupe to publiczne akwarium, zlokalizowane w miejscowości Gosier, na południu wyspy Grande-Terre.

Założone w 1985 roku jest najczęściej odwiedzanym akwarium na wyspie i oferuje odwiedzającym niezwykłą podróż do świata morskiej flory i fauny Karaibów.

Jest to również największe akwarium na Antylach, którego bogata kolekcja obejmuje blisko osiemdziesiąt gatunków ryb i pięćdziesiąt gatunków koralowców. Odwiedzający to miejsce mają zatem niepowtarzalną okazję poznać niezwykłe morskie uniwersum okolicznych wód i zanurzyć się w bogatym świecie głębin Morza Karaibskiego.

Akwarium dba także o edukację i świadomość ekologiczną gości. Na stałe wyświetlane są tam filmy, dzięki którym można dowiedzieć się więcej na temat bogatej fauny Karaibów, w tym na przykład waleni, żółwi morskich czy ryb.

Podczas nich są także omawiane kwestie związane ze zmianami klimatycznymi, zanieczyszczaniem mórz i oceanów oraz nadmiernym połowem ryb. Mają one na celu uświadomienie odwiedzającym wyzwań ekologicznych XXI wieku przed którymi stoi współczesny świat.

Jeśli jesteś miłośnikiem ekoturystyki, z pewnością zainteresuje się oferta Aquarium de la Guadeloupe związana z ekowycieczkami. Podczas edukacyjnych wypraw do Grand Cul de Sac Marin, prowadzonych przez doświadczonych instruktorów nurkowania, będziesz miał okazję zwiedzić lasy namorzynowe, lagunę, a także niezwykłą rafę koralową.

Ceny biletów

  • Dorośli (powyżej trzynastego roku życia) – 14 euro
  • Dzieci (od trzeciego do dwunastego roku życia) – 8,5 euro
  • Dzieci (poniżej trzeciego roku życia) – za darmo
  • Oferta rodzinna (dwójka dorosłych i dwójka dzieci) – 39 euro

Godziny otwarcia

Codziennie od dziewiątej do dziewiętnastej.

Drugi dzień

Mémorial ACTe

Drugiego dnia wycieczki objazdowej po Gwadelupie warto odwiedzić muzeum Mémorial ACTe, położone kilka kilometrów od akwarium, w zatoce portu Pointe-à-Pitre.

Mémorial ACTe został oficjalnie otwarty 10 maja 2015 roku, a uroczystość jego inauguracji miała miejsce podczas narodowego święta upamiętniającego zniesienie niewolnictwa.

Na ceremonii tej byli obecni ówczesny prezydent Francji François Hollande oraz przywódcy postkolonialnych państw będących niegdyś pod panowaniem francuskim, takich jak Haiti, Senegalu, Mali czy Beninu.

Stała wystawa w Mémorial ACTe skupia się przede wszystkim na historii, która jest istotna zarówno dla społeczeństwa Gwadelupy, jak i całego obszaru Karaibów – dziejach niewolnictwa i transatlantyckiego handlu niewolnikami. Wystawa ta nie ogranicza się jednak jedynie do badania mechanizmów handlu niewolnikami. Skupia się ona bowiem także na historii samych niewolników, pozwalając odwiedzającym śledzić ich życiowe losy od czasów starożytnych po współczesność.

Mémorial ACTe to miejsce w którym możemy spróbować zrozumieć złożoną historię niewolnictwa i pojąć jego wpływ na kształtowanie się społeczeństw na Karaibach. Muzeum jest niezwykle ważnym centrum edukacyjnym, które zmusza do refleksji nad przeszłością. Wizyta w tym miejscu na pewno dostarczy nam głębszego zrozumienia historii, a także dziedzictwa Karaibów.

Ceny biletów

  • Dorośli – 15 euro
  • Osoby poniżej osiemnastego roku życia, seniorzy 65+, studenci, niepełnosprawni i bezrobotni – 10 euro

Godziny otwarcia

Mémorial ACTe jest otwarty od wtorku do niedzieli od godziny dziewiątej do osiemnastej (do dwudziestej pierwszej w piątek).

Trzeci dzień

Parc national de la Guadeloupe (Soufrière)

Parc national de la Guadeloupe, czyli Park Narodowy Gwadelupy to miejsce, które przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom przyrody. Jedną z wielu atrakcji dostępnych na terenie tego olbrzymiego parku (strefa lądowa rozciąga się na powierzchni 17 300 hektarów) jest masyw wulkaniczny Soufrière, będący najwyższym szczytem w okolicy. Jego nazwa wywodzi się się z języka francuskiego i oznacza „ujście siarki”.

Standardowy punkt początkowy trasy na szczyt wzniesienia znajduje się przy Bains Jaunes (na wysokości 950 metrów n.p.m.). Następnie należy podążać ścieżką Pas du Roy.

Jeśli interesują Cię kwestie związane z bioróżnorodnością Soufrière, koniecznie sprawdź artykuł dostępny na blogu, w którym znajdziesz więcej informacji dotyczących tego tematu.

Ceny biletów (Parc national de la Guadeloupe)

  • Dorośli (od dwunastego roku życia) – 5,15 euro
  • Dzieci (do jedenastego roku życia) – 3,10 euro
  • Oferta rodzinna – 7,20 euro
  • Grupy dorosłych (cena od osoby od ośmiu osób) – 3,6 euro
  • Grupy dzieci (cena od osoby od ośmiu osób) – 1,55 euro

Godziny otwarcia (Parc national de la Guadeloupe)

Park jest otwarty codziennie oprócz niedziel od godziny 8:00 do 12:30 (do 13:00 w środy) i od 14:00 do 17:00 w poniedziałki, wtorki i czwartki. W piątki na terenie parku można przebywać do godziny szesnastej.

Para rośnie z krateru wulkanu La Soufriere najwyższa góra w Gwadelupie, francuski departament na Karaibach
Para rośnie z krateru wulkanu La Soufriere najwyższa góra w Gwadelupie, francuski departament na Karaibach, licencja: shutterstock/By fyle

Czwarty dzień

Zoo de Guadeloupe, Parc Des Mamelles

Zoo de Guadeloupe, znane również jako Parc des Mamelles, to ogród zoologiczny położony na wyspie Basse-Terre. Rozciąga się na obszarze czterech hektarów i jest domem dla sześćdziesięciu czterech gatunków zwierząt, głównie pochodzenia południowoamerykańskiego. Wśród przedstawicieli tutejszej, bogatej fauny znajduje się wiele gadów, ptaków i ssaków, a także ryby, płazy i liczne bezkręgowce.

Zoo de Guadeloupe może pochwalić się także aktywnym działaniem na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, biorąc udział w licznych programach hodowlanych.

Na terenie parku znajduje się również ośrodek opieki nad dziką przyrodą, który jest zarządzany przez stowarzyszenie na rzecz dzikiej przyrody SOS i pracowników parku.

Miejsce to jest zatem nie tylko atrakcją turystyczną, pozwalającą nacieszyć oko wspaniałym bogactwem fauny i flory, ale także pełni ważną rolę w kontekście ochrony i badań nad dzikimi zwierzętami na Gwadelupie oraz wspiera wysiłki na rzecz bezpieczeństwa zagrożonych gatunków.

Jeśli interesują Cię wiszące mosty w Parc des Mamelles, koniecznie sprawdź nasz artykuł poświęcony najbardziej instagramowym miejscom na Gwadelupie.

Ceny biletów

  • Dorośli (powyżej trzynastego roku życia) – 16,50 euro
  • Dzieci (od trzeciego do dwunastego roku życia) – 11 euro

Godziny otwarcia

Zoo jest otwarte codziennie od godziny 9:00 do 18:00 z wyjątkiem niedziel.

Piąty dzień

Jacques Cousteau’s Underwater Reserve

Rezerwat Cousteau, położony niedaleko Wysp Gołębi, na północ od miasta Bouillante to chroniony, podwodny rezerwat o urozmaiconych rafach koralowych oraz bogatej, morskiej faunie (płaszczki, delfiny, żółwie morskie). Plaża Malendure, znajdująca się w okolicach rezerwatu oferuje wiele opcji dla początkujących i doświadczonych nurków.

Pod opieką doświadczonego instruktora, nurkujący w Jacques Cousteau’s Underwater Reserve mają okazję podziwiać podwodne cuda natury średnio przez około 30 minut na głębokości poniżej 6 metrów. Podczas eksploracji będą mogli korzystać z zapewnionej na miejscu butli z powietrzem, płetw, maski, a także kombinezonu. Koszty takiej przygody wynoszą od 35 do 55 euro, w zależności od pakietu.

W Jacques Cousteau’s Underwater Reserve można także przejść profesjonalne szkolenie, które odbywa się na różnych poziomach zaawansowania. Jego cena zaczyna się od 180 euro.

Szósty dzień

Jardin Botanique de Deshaies

Jardin Botanique de Deshaies to ogród botaniczny położony na północno-zachodnim wybrzeżu Basse-Terre.

Ogród umożliwia odwiedzającym zapoznanie się z bogatą florą i fauną występującą na Antylach. Goście Jardin Botanique de Deshaies mają okazję zobaczyć piękny staw z liliami wodnymi, woliery z papugami, orchidee, bugenwille, palmy, figowce, kaktusy, a także wodospad.

Dużym plusem pobytu w tym miejscu jest również z pewnością możliwość karmienia tutejszych zwierząt. Taka atrakcja na pewno ucieszy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Na terenie ogrodu zoologicznego znajduje się także restauracja z pięknym widokiem na ogrody, morze i wodospad. Serwowane są w niej dania kuchni karaibskiej.

Botanical Garden in Deshaies, north west of Basse-Terre, Guadeloupe
Ogród botaniczny w Deshaies, na północny zachód od Basse-Terre, Gwadelupa, licencja: shutterstock/By boivinnicolas

Ceny biletów

  • Dorośli – 16,70 euro
  • Dzieci – 11,40 euro

Godziny otwarcia

Ogród botaniczny jest otwarty codziennie od godziny 9:00 do 16:30.

Siódmy dzień

Saut des Trois Cornes

Na obszarze przylegającym do parku narodowego na Gwadelupie zlokalizowane są niesamowite wodospady Saut des Trois Cornes. Położone zaledwie pół godziny jazdy samochodem od omawianego wcześniej ogrodu botanicznego, są niezwykle popularną atrakcją w okolicy.

Opinie osób odwiedzających to miejsce są niezwykle entuzjastyczne. Ludzie często podkreślają fakt, iż piesza trasa prowadząca do wodospadów jest dość przyjemna i na odpowiednim poziomie trudności dla osób niemających dużego doświadczenia z wyprawami do tego typu miejsc.

Dużą atrakcją, która gromadzi wiele pochlebnych opinii turystów jest także możliwość kąpieli w basenie wodospadu.

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca na Gwadelupie – gdzie zrobić zdjęcia!

Co warto zjeść na wyspie Gwadelupa? – smaki Gwadelupy

Następny

Dodaj komentarz