Gotowy plan wycieczki objazdowej po Jamajce

Tagi , , , , , , , , , , , ,

Wakacje na Karaibach cieszą się wśród turystów zdecydowanie coraz to większym zainteresowaniem. Nie da się bowiem ukryć, że każdy z nas – przynajmniej raz w życiu – marzy o egzotycznej i dalekiej podróży. Właśnie dlatego Karaiby wzbudzają w nas coraz to większe zainteresowanie. Dawniej chętnie decydowaliśmy się na to, by odwiedzić Dominikanę lub Kubę. To właśnie te kraje wydawały się być najciekawsze i myśleliśmy, że mogą nam one zaoferować najwięcej. Obecnie jednak to Jamajka przyciąga coraz to większe zainteresowanie podróżnych. Jeśli więc planujemy się tam udać, może lepszym rozwiązaniem okaże się zorganizowanie wycieczki objazdowej? Oto w jaki sposób można ją zaplanować! Poniżej gotowy plan wycieczki objazdowej po Jamajce ujęty w 7 dni.

Piękna piaszczysta plaża z palmami i żaglówką w turkusowym morzu na Jamajce Paradise wyspie.
Piękna piaszczysta plaża z palmami i żaglówką w turkusowym morzu na Jamajce Paradise wyspie., licencja: shutterstock/By Lucky-photographer
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plan wycieczki objazdowej po Jamajce – podstawowe informacje

Samodzielne zorganizowanie wycieczki objazdowej po Jamajce wbrew pozorom nie jest wcale tak trudnym zadaniem. Okazuje się bowiem, że wystarczy odrobina chęci i zaangażowania, a możemy sprawić, że nasze wczasy będą absolutnie niezwykłe i niezapomniane. Planowanie wycieczki objazdowej po Jamajce warto zacząć od absolutnie podstawowych informacji. Przyjmijmy, że punktem wyjścia jest Kingston – to właśnie tam znajduje się największy port lotniczy kraju i to właśnie tam najprościej będzie nam znaleźć bilety lotnicze. Nasza objazdowa wycieczka po Jamajce rozpocznie się w poniedziałek – od przylotu do Kingston i zakończy się w niedziele, kiedy to powinniśmy zaplanować swój lot powrotny. Na samym początku skorzystajmy z internetowej wyszukiwarki i zarezerwujmy sobie samochód, bezpośrednio na lotnisku. Dodatkowo przygotujmy sobie jeden nocleg w Kingston z poniedziałku na wtorek. Nie będzie to dla nas duży wydatek, a pozwoli nam wypocząć i w spokoju zwiedzić to malownicze miasto.

Poniedziałek – zwiedzanie Kingston i przygotowanie do dalszej podróży

Plan wycieczki objazdowej po Jamajce – dzień pierwszy. Zgodnie z naszymi ustaleniami, naszą objazdową wycieczkę po Jamajce rozpoczynamy w Kingston. Jest to stolica i jednocześnie największe miasto Jamajki. Z lotniska odbieramy nasz samochód, a następnie rozpoczynamy zwiedzanie miasta. W Kingston spędzimy jeden, cały dzień, a w dalszą podróż ruszymy dopiero we wtorek.

Co zwiedzić w Kingston?

Kingston Jamajka
Kingston Jamajka, licencja: shutterstock/By Photo Spirit

Po przylocie do Kingston i odebraniu z lotniska samochodu, najlepiej będzie od razu udać się na zwiedzanie miasta. W pierwszej kolejności warto udać się do samego centrum, a następnie znaleźć tam dogodny parking. Większość zabytków w Kingston skupiona jest właśnie w okolicy historycznego centrum, więc z powodzeniem możemy poruszać się piechotą. Co warto jednak zwiedzić w Kingston? Otóż:

Muzeum Boba Marley’a

Bob Marley to symbol Jamajki i postać, którą kojarzy z pewnością każdy z nas. Jest to bowiem prekursor muzyki reagge. Muzyk od zawsze związany był z Kingston, a obecne muzeum zostało zlokalizowane całkowicie w jego domu. Możemy się więc tam udać i sprawdzić na własne oczy, jak mieszkał i tworzył słynny Bob Marley.

Park Emancypacji

W parku tym możemy nie tylko wypocząć, ale także zapoznać się z niesamowitymi rzeźbami. Jest to wyjątkowa atrakcja w Kingston dla każdego miłośnika sztuki. Co więcej, park ten nie bez powodu nazywa się Parkiem Emancypacji – wszystkie zlokalizowane w nim rzeźby przedstawiają ciała nagich kobiet i mężczyzn.

Narodowa Galeria Jamajki

To kolejny zabytek w Kingston, którego absolutnie nie można pominąć. W tym miejscu możemy się bowiem zapoznać z całą historią Jamajki, samego Kingston, a także sprawdzić, jak miasto rozwijało się na przestrzeni lat. Nie zabraknie tam również dobrej sztuki lokalnych artystów.

Centrum Kingston

Choć centrum Kingston może się nam wydawać wyjątkowo głośne i zatłoczone, to jednak w ścisłym centrum możemy zapoznać się z niesamowitą architekturą oraz prawdziwym, jamajskim klimatem.

Nocny widok Kingston, Jamajka.
Nocny widok Kingston, Jamajka., licencja: shutterstock/By LBSimms Photography

Po zakończeniu zwiedzania Kingston, możemy – o ile tylko mamy energię – udać się na jedną z plaż i koniecznie do lokalnej restauracji na tradycyjny posiłek. Następnie możemy pojechać do zarezerwowanego wcześniej hotelu i wypocząć przed dalszą podróżą.

Wtorek – podróż z Kingston do Ocho Rios

Plan wycieczki objazdowej po Jamajce dzień drugi. Wtorek to czas na wczesną pobudkę i przygotowanie się do dalszej podróży. Z Kingston najlepiej wyjechać wczesnym rankiem i udać się w stronę północnego wybrzeża Jamajki do miejscowości Ocho Rios. Jest to słynny kurort wypoczynkowy i miejsce, w którym możemy wypoczywać na najpiękniejszych plażach w Jamajce. W Ocho Rios nie rezerwujemy noclegu, gdyż późnym wieczorem udamy się do kolejnego przystanku. Z Kingston do Ocho Rios jest około 84 kilometry, a cała podróż może nam zająć około godzinę i 10 minut. Prowadzi tam droga oznaczona jako A1.

TOP 10 atrakcji w Ocho Rios na Jamajce, co zobaczyć i zwiedzić (wyspykaraibskie.pl)

Wakacje i wczasy Ocho Rios – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże (wyspykaraibskie.pl)

TOP 10 najlepszych hoteli All-Inclusive w Ocho Rios (wyspykaraibskie.pl)

Co zwiedzić w Ocho Rios?

Ocho Rios jest popularną miejscowością turystyczną na północnym wybrzeżu Jamajki. Faktem jest, że nie znajdziemy tam perełek architektonicznych, jednak w tej miejscowości warto skupić się przede wszystkim na odkrywaniu piękna przyrody. Tak więc co tam zwiedzić? Otóż:

Dunn’s Fall River

Magiczne wodospady w okolicy Ocho Rios to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, a także niesamowita okazja do tego, by zażyć orzeźwiającej kąpieli w chłodnych wodach i w otoczeniu niesamowitej przyrody.

Dunn's River Falls Upper Portion
Dunn’s River Falls, licencja: shutterstock/By gmeland

Turtle River Park

To z kolei świetne miejsce do tego, by na własne oczy przekonać się jak przyjazne i majestatyczne są żółwie! Możemy bowiem – w tym parku – podziwiać je w praktycznie naturalnym środowisku. To wspaniała atrakcja także dla rodzin z dziećmi.

Mahogany Beach i Ocho Rios Bay Beach

Będąc w Ocho Rios poświęćmy też więcej czasu na wypoczynek. Możemy wybrać się na dwie, najpiękniejsze i najpopularniejsze plaże w kurorcie czyli Mahogany Beach oraz Ocho Rios Bay Beach. Czeka tam na nas nie tylko świetna atmosfera i kolorowe drinki, ale przede wszystkim także i cały szereg innych atrakcji.

W Ocho Rios nie zatrzymujemy się na nocleg. Późnym wieczorem bowiem szykujemy się do dalszej podróży, a naszym następnym celem jest niesamowite Montego Bay.

Środa – podróż z Ocho Rios do Montego Bay

Plan wycieczki objazdowej po Jamajce dzień trzeci. Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, naszym kolejnym celem podróży jest trzecie pod względem wielkości i zaludnienia miasto Jamajki, czyli Montego Bay. To również popularny kurort turystyczny, który ma nam wiele do zaoferowania. W podróż wyruszamy nocą, a do pokonania mamy jedynie 100 kilometrów wzdłuż północnego wybrzeża wyspy. Do Montego Bay z Ocho Rios powinniśmy dojechać w około 1,5 godziny autostradą A1. W Montego Bay rezerwujemy również nocleg, do którego udajemy się zaraz po przyjeździe.

Panoramiczny widok Montego Bay, Jamajka w wspaniały wiosenny dzień.
Panoramiczny widok Montego Bay, Jamajka w wspaniały wiosenny dzień., licencja: shutterstock/By Dean Fikar

Co można zwiedzić w Montego Bay?

Wielu turystów Montego Bay kojarzy głównie z plażami i klubami nocnymi. Faktem jest, że ta jamajska metropolia praktycznie przez cały czas tętni życiem, a kluby nocne to absolutna podstawa. Niemniej jednak w Montego Bay warto się również wybrać na zwiedzanie. Dokąd? Otóż

Rose Hall Great House

To jeden z najważniejszych i najbardziej zabytkowych budynków w Montego Bay. Obecnie jest to także swoisty punkt widokowy, z którego możemy podziwiać niesamowite widoki na bezkresny horyzont oceanu.

Harmony Beach Park i Dead End Beach

To z kolei najpopularniejsze plaże w całym kurorcie, gdzie możemy wypocząć i rozkoszować się prawdziwie tropikalnym klimatem. Plaże te są również miejscem do świetnej zabawy do białego rana.

Sam Sharpe Square

To z kolei centralny i zabytkowy plac w Montego Bay, gdzie możemy podziwiać niesamowitą architekturę i korzystać z bogatej bazy gastronomicznej.

Montego Bay Jamaica Beach Downtown Aerial Footage Birds View
Montego Bay Jamaica Beach Downtown Aerial Footage Birds View, licencja: shutterstock/By

Po spędzeniu dnia w Montego Bay, ponownie nocą wybieramy się w dalszą podróż i ponownie rezerwujemy nocleg, tym razem w Negril!

Czwartek – podróż z Montego Bay do Negril

Plan wycieczki objazdowej po Jamajce dzień czwarty. W środę wieczorem wybieramy się w podróż z Montego Bay do Negril. To również niewielkie miasteczko i słynny, luksusowy kurort wypoczynkowy. Do pokonania mamy równo 80 kilometrów, co przy sprawnej jeździe zajmie nam nie więcej niż około godzinę. Cały czas poruszamy się autostradą A1.

Wakacje i wczasy Negril – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże (wyspykaraibskie.pl)

Co można zwiedzić w Negril?

Wybierając się do Negril, nastawmy się przede wszystkim na wypoczynek i świetną zabawę. Ten kurort jest przede wszystkim szeroko znany ze swoich malowniczych plaż. Koniecznie wybierzmy się więc do:

Negril Beach – Seven Mile Beach

To największa i zdecydowanie najpopularniejsza plaża w kurorcie. Zwykle roi się na niej od turystów, jednak oferuje ona miękki piasek oraz wyjątkowo tropikalny klimat.

Negril Cliffs

Wapienne i majestatyczne klify zanurzające się w oceanie to wizytówka Negril. Możemy więc się tam udać i zdecydować na skoki do wody lub po prostu podziwianie niesamowitych widoków.

W Negril zatrzymujemy się również na nocleg. Postarajmy się także znaleźć czas na skorzystanie z lokalnych obiektów gastronomicznych, które zagwarantują nam bliższe spotkanie z jamajską kuchnią. W dalszą podróż wyruszamy wczesnym rankiem.

lighthouse in negril Jamaica
Negril Jamaica, licencja: shutterstock/By NiarKrad

Piątek – podróż z Negril do Treasure Beach

Plan wycieczki objazdowej po Jamajce dzień piąty. Piątek to dzień w którym rozpoczynamy podróż do najbardziej luksusowego i prestiżowego kurortu w Jamajce. Poświęcamy ten dzień w całości na wypoczynek i relaks. Udajemy się z Negril do Treasure Beach. To niewielkie miasteczko i – jak już zostało wspomniane – również jeden z najbardziej luksusowych kurortów turystycznych na wyspie. Jest on oddalony od Negril o 100 kilometrów, a cała podróż nie zajmie nam więcej niż około 1,5 godziny. Dojedziemy tam drogą oznaczoną numerem A2.

Old gnarled tree on the coast at Treasure Beach, jamaica
Treasure Beach, jamaica, licencja: shutterstock/By MagicBones

Co zwiedzić w Treasure Beach?

Można śmiało powiedzieć, że w Treasure Beach nie mamy absolutnie nic do zwiedzania. Piątek to dzień, w którym spędzamy czas na wypoczynku i relaksie. Warto przede wszystkim udać się na plażę, do miejscowego SPA lub salonów kosmetycznych, których w Treasure Beach nie brakuje. Znajdziemy tam także kluby nocne i szereg innych atrakcji.

W Treasure Beach nie zostajemy na noc. Późnym wieczorem wybieramy się bowiem w nieco dłuższą podróż do Portmore, gdzie bezpośrednio rezerwujemy nocleg.

Sobota – podróż z Treasure Beach do Portmore

Plan wycieczki objazdowej po Jamajce dzień szósty. Wczesnym rankiem powinniśmy dotrzeć do kolejnego punktu naszej podróży po Jamajce, którym jest Portmore. Miast to oddalone jest od Treasure Beach o 141 kilometrów. Cała podróż zajmie nam więc mniej więcej 2 godziny. Do Portmore dojedziemy drogą oznaczoną jako A2 i zatrzymujemy się tam bezpośrednio na nocleg. Po przebudzeniu, możemy rozpocząć zwiedzanie miasta.

Co można zwiedzić w Portmore?

Portmore to miasteczko w pobliżu stolicy Jamajki – Kingston, które jednak ma wiele do zaoferowania turystom. Co więc możemy tam zwiedzić? Otóż:

Dream Beach

To niesamowita plaża, usłana białym piaskiem, która jest prawdziwą dumą Portmore. Znajdziemy na niej szereg udogodnień i możemy cieszyć się rajskim, tropikalnym klimatem.

Plaża na Jamajce z wysoką palmą na morzu Karaibów
Plaża na Jamajce z wysoką palmą na morzu Karaibów, licencja: shutterstock/By Lucky-photographer

Sunken Pirate City

Jeśli chcieliśmy się na własnej skórze przekonać co do tego, jak dawniej radzili sobie piraci, to możemy to zrobić właśnie w Portmore. Jest to fenomenalna atrakcja w starym porcie miasta.

Port Hendersona

To stary port w Portmore, który oferuje nam niesamowitą promenadę w głąb oceanu. To idealne miejsce na romantyczne spacery i podziwianie zachodów słońca.

W Portmore zostajemy na kolejny nocleg, gdyż niedziela to nasz ostatni dzień pobytu na Jamajce.

Niedziela – podróż z Portmore do Kingston i powrót do Polski

Plan wycieczki objazdowej po Jamajce dzień siódmy. W niedziele niestety, ale musimy przygotować się do powrotu do Polski. Wobec tego, warto wyspać się w Portmore i ranem lub bliżej południa wyruszyć w drogę powrotną do Kingston. Do pokonania będziemy mieć jedynie 15 kilometrów, więc z całą pewnością nie musimy się spieszyć. Po przyjeździe do Kingston możemy po raz ostatni udać się na plażę, czy do lokalnej restauracji – w zależności od tego, o której godzinie mamy lot powrotny. Co więcej, niedziela to również czas na załatwienie spraw formalnych – pamiętajmy o tym, by zdać samochód do wypożyczalni i się z nią rozliczyć. Przygotujmy także swoje bagaże do powrotu i cierpliwie oczekujmy na nasz lot do Polski. Na lotnisku musimy pojawić się co najmniej na trzy godziny przed planowanym odlotem, o czym absolutnie nie możemy zapomnieć.

Runaway Bay Jamaica Beach Caribbean
Runaway Bay Jamaica Beach Caribbean, licencja: shutterstock/By Ryan Richter

Tak zorganizowana wycieczka objazdowa po Jamajce z całą pewnością pozwoli nam na zebranie pokaźnej kolekcji wspomnień i jednocześnie na zapoznanie się z różnorodnością tej malowniczej wyspy. Z pewnością jeszcze nie raz zdecydujemy się na nią wrócić, gdyż Jamajka i jej tajemnicze piękno potrafi wciągnąć bez pamięci.

Poprzedni

Pogoda i temperatura na Jamajce w ciągu roku

Wakacje na Jamajce – z biurem podróży czy na własną rękę?

Następny

Dodaj komentarz