Gotowy plan wycieczki objazdowej po Saint Martin

Tagi , , ,

Znana jako kulinarna stolica Karaibów, wyspa Saint Martin jest częścią Wysp Zawietrznych, które znajdują się w północno-wschodniej części Morza Karaibskiego. Co ciekawe, Wyspy Zawietrzne były pierwszymi na Karaibach, które znalazły się pod hiszpańską kontrolą. Jednak ich rządy zostały szybko zakwestionowane, co doprowadziło do historii brytyjskiego, francuskiego, holenderskiego i hiszpańskiego kolonializmu w regionie, który odcisnął piętno na każdej z wysp. W przypadku Saint Martin, wyspa ta jest podzielona pomiędzy dwa odrębne państwa: Francję – na północy i Holandię – na południu. Planujesz wakacje na Saint Martin, ale zastanawiasz się co zobaczyć? W naszym artykule znajdziesz 7-dniowy plan wycieczki objazdowej po Saint Martin.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gotowy plan 7-dniowej wycieczki objazdowej po Saint Martin

Zaplanowanie tygodniowego planu podróży po Saint Martin może być nieco wymagającym zadaniem, ale przy odrobinie przygotowań można w pełni wykorzystać czas spędzony na tej karaibskiej wyspie. Poniżej znajdziesz nasz proponowany plan podróży, który obejmuje wszystkie najlepsze atrakcje, jakie ma do zaoferowania wyspa Saint Martin. 

Dzień 1. Przylot na wyspę Saint Martin i relaks

Po przylocie na międzynarodowe lotnisko Princess Juliana wsiądź w taksówkę, która zwiezie Cię do hotelu lub odbierz wynajęty samochód. Większość hoteli znajduje się w odległości kilkunastu minut do 1,5 godziny od lotniska. Spędź resztę dnia na relaksie i odpoczynku po podróży. Zanurz się w basenie, wypij tropikalnego drinka lub po prostu wygrzej się na słońcu. Warto udać się na plażę, posłuchać kojącego dźwięku fal rozbijających się o brzeg podziwiając malowniczy zachód słońca.

Dzień 2. Great Bay i Philipsburg: poznaj stolicę holenderskiej części wyspy

Philipsburg: stolica strony holenderskiej

Nie ma lepszego sposobu na spędzenie pierwszego dnia niż zwiedzenie wszystkich głównych zabytków i historycznych atrakcji wyspy. Rozpocznij swoją podróż w Philipsburgu, stolicy holenderskiej części wyspy. Holenderska strona jest zawsze pełna życia. Kiedy pierwsi holenderscy koloniści przybyli w 1631 roku, natychmiast zdecydowali się osiedlić na pasie piasku pomiędzy Great Bay i Great Salt Pond. Wioska została najpierw zbudowana w zachodniej części w pobliżu Fortu Amsterdam, a następnie stopniowo rozszerzała się na wschód. Towary rolne i sól były eksportowane do Europy z osłoniętej zatoki znajdującej się naprzeciwko miasta. Obecnie miasto zajmuje cały piaszczysty pas i jest portem dla ponad miliona pasażerów rejsów wycieczkowych każdego roku.

Marigot i Fort Louis: odwiedź stolicę strony francuskiej

Marigot pierwotnie była to wioska rybacka na bagnach, która powstała na bagnach. Ze względu na szybki wzrost gospodarczy, Marigot oficjalnie stał się stolicą francuskiej części wyspy. W 1970 r. część laguny została zasypana w celu rozbudowy miejscowości, a w 1990 r. została wypełniona po raz drugi, umożliwiając budowę drogi wzdłuż laguny. Dziś Marigot to urocza stolica, która uosabia francuski wpływ na karaibski styl życia. Fort Louis to francuski fort wojskowy zbudowany w XVIII wieku na wzgórzach Marigot w celu obrony francuskiej części wyspy Saint Martin przed atakami ze strony wroga.

Dzień 3: Podziwianie podwodnego świata Saint Martin

Jeśli jesteś miłośnikiem snorkelingu trzeci dzień wycieczki objazdowej po Saint Martin poświęć na podziwianie jej podwodnego świata. Poniżej opisujemy trzy najlepsze miejsca, z których wszystkie można odwiedzić w ciągu jednego dnia. Jedno z nich znajduje się tuż przy wybrzeżu wyspy w Creole Rock. Kolejne usytuowane jest przy maleńkiej wysepce. Trzecią jest wyspa Tintamarre, wyspa w pobliżu Saint Martin, gdzie można pływać i nurkować z żółwiami.

Wyspa Pinel: przyjazny rodzinom odcinek wybrzeża z płytkimi wodami

Jedne z najlepszych miejsc do snorkelingu znajdują się na wyspie Pinel, oddalonej o kilka minut łodzią od wybrzeża Saint Martin. Wyspa usytuowana jest we francuskim rezerwacie morskim, w którym występuje niesamowite życie morskie. Jest to również popularne miejsce dla paddleboarderów i kajakarzy. Możesz wybrać się na zorganizowaną wycieczkę na wyspę Pinel lub popłynąć małą łodzią. Bilety można kupić na miejscu u kapitana.

Creole Rock: Najlepsze miejsce do snorkelingu

Miejscowi twierdzą, że ta formacja skalna przypomina amerindiańskiego mężczyznę leżącego twarzą do góry w wodzie. To kultowe miejsce znajduje się w samym sercu francuskiego rezerwatu przyrody i stało się najpopularniejszym miejscem do snorkelingu na wyspie, z kolorowymi koralowcami i tętniącym życiem morskim. Aby nurkować z rurką w Creole Rock, musisz wziąć udział w zorganizowanej wycieczce.

Wyspa Tintamarre: pływanie z żółwiami

Ta niezamieszkana wyspa oddalona jest o około 4 km od północnego wybrzeża Saint Martin i jest ona domem dla wielu żółwi. Jedynym sposobem na dotarcie na wyspę Tintamarre jest zorganizowana jednodniowa wycieczka lub wyczarterowanie własnej łodzi motorowej. Warto wybrać się na wycieczkę dookoła wyspy, aby popływać z żółwiami.

Dzień 4. Warsztaty tworzenia perfum w Tijon w Grand Case

Perfumeria Tijon

Butikowa perfumeria Tijon oferuje odwiedzającym możliwość stworzenia własnego zapachu dzięki pomocy doświadczonych perfumologów. Podczas zwiedzania tego miejsca dowiesz się wszystkiego o składnikach i sposobie tworzenia perfum. Oprócz warsztatów, firma zajmuje się również ręcznym wytwarzaniem i sprzedażą własnych zapachów, które łączą francuskie wyrafinowanie ze świeżością tropików. Ich misją jest odzwierciedlenie radości z małych przyjemności życia na Karaibach.

Odwiedź Farmę Loterie i Pic Paradis

Popołudnie spędź na zwiedzaniu Loterie Farm. Ta tropikalna eko-oaza oferuje coś dla wszystkich miłośników przyrody w każdym wieku. Wybierz się na spacer w koronach drzew z tyrolką a następnie zrelaksuj się w wykwintnej restauracji z kuchnią międzynarodową oraz francuską.

Miłośnicy przyrody powinni wybrać się także na Pic Paradis 424 m n.p.m., aby odkryć bujną tropikalną roślinność i podziwiać niesamowite widoki z najwyższego szczytu na wyspie. Wspinaczka na szczyt z Loterie Farm Pic Paradis zajmuje średnio od 45 minut do 1 godziny. Będziesz potrzebować dobrych butów turystycznych, ponieważ jest to bardzo strome podejście, najpierw po asfaltowej drodze, a następnie po skalnych polnych ścieżkach.

Dzień 5. Rezerwat przyrody St. Martin i plaża Grand Case

Relaks na plaży Grand Case

Plaża Grand Case rozciąga się na długości 1,6 kilometra wzdłuż miejscowości o tej samej nazwie, granicząc z turkusową laguną. Jest ona często uważana za jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie Saint Martin. Jest to również świetne miejsce na delektowanie się tropikalnym koktajlem podczas podziwiania scenerii. Wieczorem plaża Grand Case staje się jednym z najlepszych miejsc do oglądania wspaniałego zachodu słońca.

Zwiedzanie Rezerwatu przyrody St. Martin

Popołudniu warto wybrać się na wycieczkę do Rezerwatu przyrody St. Martin, który obejmuje 3 060 hektarów i 11 km linii brzegowej. Znajduje się on w północno-wschodniej części wyspy, po stronie francuskiej. Największą jego część zajmuje rezerwat morski znajdujący się na płaskowyżu pomiędzy wyspami Anguilla, Saint Martin i Saint-Barthelemy. Część lądowa rezerwatu przyrody składa się ze skalistego wybrzeża, klifów, plaż i lasów namorzynowych. Celem Rezerwatu Przyrody St. Martin jest ochrona pięciu głównych ekosystemów wyspy: rafy koralowej, lasów namorzynowych, trawy morskiej, stawów i lasów przybrzeżnych.

Dzień 6. Jednodniowa wycieczka na wyspę Anguilla

Jedną z największych zalet Saint Martin jest możliwość szybkiego przemieszczania się na sąsiednie wyspy. To jedyne miejsce, w którym można zjeść trzy posiłki, w trzech różnych krajach, w ciągu jednego dnia. Zjedz rano pyszne śniadanie po holenderskiej stronie, odwiedź brytyjską wyspę Anguillę i  zjedz tam lunch, natomiast wieczorem zjedz kolację po francuskiej stronie wyspy.
Anguilla słynie z niekończących się połaci białego piasku, przejrzystych błękitnych wód i chłodzącej bryzy morskiej. Masz kilka opcji, aby się tam dostać: promem, biorąc udział w zorganizowanej jednodniowej wycieczce lub czarterując łódź.

Dzień 7. Plaża Moho i powrót do domu

Ostatniego dnia pobytu na Saint Martin nadszedł czas, aby spakować walizki i przygotować się do podróży powrotnej do domu. Ale zanim wyjedziesz, zacznij swój poranek od wizyty na przepięknej plaży Maho. Jest to najlepsze miejsce na ostatni dzień pobytu na wyspie Sint Maarten/Saint Martin, ponieważ plaża znajduje się w pobliżu lotniska Princess Juliana. Ta plaża oferuje naprawdę ekscytujące wrażenia. Samoloty przelatują nad Tobą zaledwie kilka metrów nad głową. Następnie zabierz swoje bagaże, wsiądź do taksówki i udaj się z powrotem na międzynarodowe lotnisko Princess Juliana, aby odlecieć samolotem do domu. 

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca na Saint Martin

Co warto zjeść na wyspie Saint Martin? – smaki Saint Martin

Następny

Dodaj komentarz