Gotowy plan wycieczki objazdowej po Kubie

Tagi , , , , ,

Kuba jest wyjątkową wyspą oferującą odwiedzającym ją turystom wiele licznych atrakcji. To właśnie na niej znajdują się najpiękniejsze plaże świata, otoczone tropikalnymi krajobrazami i przepełnione rytmem gorącej salsy. Także na Kubie można skosztować najsłynniejszych na świecie cygar oraz rumu. Udać się na przejażdżkę starodawnym amerykańskim samochodem czy też spędzić cudowne chwile w jej bajecznych kurortach. Wypoczynek na Kubie gwarantuje niezapomniane wrażenia na całe życie. Dobrze więc poznać najważniejsze atrakcje tej karaibskiej wyspy na podstawie opisu przykładowej tygodniowej wycieczki po jej obszarze. Co zatem zwiedzić na Kubie? Jakie są największe atrakcje Kuby? Przygotowaliśmy gotowy plan wycieczki po Kubie.

Rząd jasnych kolorach zabytkowych amerykańskich samochodów stoi zaparkowany na ulicy przed Pałacu Galicyjskiego na ulicy Prado w centralnej Hawanie Kuby
Rząd jasnych kolorach zabytkowych amerykańskich samochodów stoi zaparkowany na ulicy przed Pałacu Galicyjskiego na ulicy Prado w centralnej Hawanie Kuby, licencja: shutterstock/By lazyllama
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Plan wycieczki po Kubie – Dzień pierwszy — Zwiedzanie Hawany

Program tygodniowej wycieczki po Kubie najrozsądniej zacząć od zwiedzania jej stolicy, jaką jest Hawana. Jest ona największym i najczęściej odwiedzanym miastem na całej wyspie. Znajduje się w niej duży port, centrum biznesowe i kulturalne. Choć przyjeżdżających do niego turystów najbardziej przyciąga jego bogata historia, a także panująca tam wyjątkowa atmosfera doskonale odzwierciedlająca specyficzność Kuby. Miasto wypełnione po brzegi zróżnicowanymi atrakcjami turystycznymi. Oto czym głównie zachwyca Hawana 

Habana Vieja 

To najstarsza dzielnica miasta. Zarazem jego najbardziej zabytkowa część, która już w roku 1982 została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzielnica charakteryzuje się licznymi, starymi i kolorowymi kamienicami, a także pałacami, rezydencjami i kościołami. Ta ciekawa zabudowa utrzymana w stylu kolonialnym na dzień dzisiejszy jest jedną z pozostałości świadczących o dawnej świetności Hawany. Choć większość istniejących tam budynków na chwilę obecną pozostaje zaniedbana. Niemniej ich ciekawa architektura połączona z barwną kolorystyką przyczynia się do wyjątkowości tego miejsca i magicznej aury, jaką ono emanuje. 

Plaza Vieja 

Hawański stary rynek. Przez wielu uważany za najpiękniejsze miejsce w całym mieście. Na chwilę obecną zachwyca on piękną, barokową architekturą. To miejsce ma też  swoją burzliwą historię, gdyż to właśnie na hawańskim starym rynku odbywały się dawne najważniejsze wydarzenia na Kubie. To właśnie tam podejmowane były liczne przemówienia prominentnych działaczy kubańskich, ale też egzekucje straceńców. Także w tym miejscu przechodziły świąteczne procesje, fiesty, oraz organizowano tu walki byków. 

Muzeum Rewolucji 

Położone w pięknym, dawnym pałacu prezydenckim w dzielnicy Stara Hawana. Na chwilę obecną stanowi ono miejsce upamiętnienia nie tak przecież odległych, aczkolwiek niezwykle burzliwych czasów kubańskiej rewolucji. Zwiedzenie tego muzeum pozwoli także lepiej zrozumieć całe społeczeństwo Kubańczyków, dla których kult rewolucji po dzień dzisiejszy stanowi niezwykle ważny element mentalności. 

Wytwórnia cygar 

Trudno wyobrazić sobie podróży na Kubę bez wizyty w miejscu. Wytwarzany jest tam firmowy produkt tej tropikalnej wyspy. W Hawanie istnieje kilka takich wytwórni, a ta najsłynniejsza, położona jest w pobliżu centrum miasta, nieopodal Kapitolu. Odwiedzając to miejsce, można na własne oczy przyjrzeć się dokładnemu procesowi produkcji kubańskich cygar, a także zakupić je dla siebie w dużo niższych cenach niż te oferowane w sklepach. 

Przedstawione wyżej cztery miejsca to tylko mała część atrakcji, jakie ma do zaoferowania stolica Kuby. Niemniej po ich zwiedzeniu warto jeszcze odwiedzić Muzeum Ernesta Hemingwaya. Który na Kubie spędził ponad dwadzieścia lat swojego życia. Słynny bar El Floridita, hawański Park Centralny, zabytkowy fort Castillo de la Real Fuerza, barokowy Plac Katedralny czy wreszcie zaznać wieczornego odprężenia spacerując po Maleconie. Malecona to kilkukilometrowa, nadmorska promenada oferująca zapierające dech w piersiach widoki na Ocean Atlantycki i Zatokę Meksykańską. 

Plaza Vieja - Hawana, Kuba
Plaza Vieja – Hawana, Kuba, licencja: shutterstock/By Diego Grandi

Plan wycieczki po Kubie – ​Dzień drugi — Odkrywanie Pinar del Rio i Valle de Vinales 

Pinar der Rio

W kolejnym, drugim dniu zwiedzania Kuby warto udać się w zachodnią jej część, aby zobaczyć dwa wyjątkowe i często odwiedzane przez zagranicznych turystów regiony. Pierwszym z nich jest Pinar der Rio. Znany przede wszystkim z licznie występujących na jego obszarze plantacji tytoniu, a także rolniczych pejzaży. Region ten jest najsłabiej rozwiniętym gospodarczo pośród wszystkich na całej Kubie, co w dużej mierze przekłada się na jego niezwykłość. Widok skromnych chat, braku jakichkolwiek samochodów na ulicach oraz ogólnej sielskiej atmosfery panującej pośród lokalnej społeczności daje wrażenie jak gdyby zatrzymanego czasu. Dodatkowo dużym plusem tego regionu są jego krajobrazy przepełnione widokiem okolicznych gór oraz pięknem miejscowych pejzaży.

Dolina Valle de Vinales

Kolejnym miejscem do odwiedzenia na turystycznej mapie Kuby, położonym właśnie w rejonie Pinar del Rio jest niezwykła dolina Valle de Vinales. Zlokalizowana tuż u podnóży gór Sierra de los Organos oferuje odwiedzającym ją turystom niemalże bajkowe scenerie. Dolina ta pokryta jest piękną, tropikalną zielenią z licznymi palmami. Pośród których rozpościerają się tak zwane mogoty. Czyli charakterystyczne dla tego obszaru stożkowate wzgórza o bardzo stromych zboczach i w niemal całości porośnięte roślinnością. Ich widok dodaje niepowtarzalnego uroku całej dolinie, która od roku 1999 wpisana jest na światową listę dziedzictwa UNESCO. Na jej obszarze znajduje się również park narodowy z gigantycznymi i wielokolorowymi wapiennymi muralami, które przedstawiają jednostkowe dzieje z zamierzchłych czasów ziemskiej ewolucji. 

Kuba Vinales
Kuba Vinales, licencja: shutterstock/By Lukas Bischoff Photograph

Plan wycieczki po Kubie – Dzień trzeci – Podróż w rejon Zatoki Świń i Półwyspu Zapata

Zatoka świń

W kolejnym, trzecim dniu zwiedzania warto udać się do oddalonej od doliny Vinales o ponad 350 kilometrów Zatoki Świń. Komunikacja tych dwóch miejsc nie powinna jednak stwarzać problemów. Istnieje pomiędzy nimi szeroka i przeważnie opustoszała autostrada. Wybudowana jeszcze przez radzieckich konstruktorów, w czasach gdy Kuba prowadziła przyjazne relacje ze Związkiem Radzieckim. Leżąca przy południowo-zachodniej części wybrzeża kubańskiego Zatoka Świń. W dużej mierze jest dziś kojarzona jako miejsce kryzysu polityczno-militarnego z początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jednak skojarzenia te nie są już odpowiednie, ponieważ miejsce to na chwilę obecną należy do najczęściej odwiedzanych przez zagranicznych turystów na całej Kubie.

Półwysep Zapata 

Umiejscowiony tuż nad Zatoką Świń Półwysep Zapata to wyjątkowe miejsce dla każdego, kto kocha bliski kontakt z nieokiełznaną naturą. Położony na jego obszarze Parque National Cienaga de Zapata stanowi największy w obrębie całych Karaibów ekosystem. Przepełniony wiecznie zielonymi lasami tropikalnymi, torfowiskami, namorzynami oraz egzotycznymi lagunami. Obszar ten charakteryzuje się także występowaniem wielu wyjątkowych okazów miejscowej fauny i flory. Można tu spotkać najmniejszego ptaka na całej wyspie, jakim jest koliber kubański, a także niezwykle niebezpieczne krokodyle. Po obszarze półwyspu można poruszać się wyłącznie w towarzystwie przewodnika, ponieważ jest to zdradliwy teren, na którym łatwo zgubić orientację. Z faktu, że na półwyspie tym istnieje jeden z bardziej zróżnicowanych ekosystemów Ciénaga de Zapata. W roku 2000 został on wpisany na listę UNESCO. 

Kolejnym wartym do odwiedzenia miejscem w rejonie Zatoki Świń są położone wokół niej plaże. Mowa tu przede wszystkim o Playa Larga i Playa Giron, które stanowią idealne miejsce do wypoczynku w klimatach tropikalnych krajobrazów i rozgrzanego piasku. Plaże te są też idealnym miejscem wypadowym do organizowanych tam licznych wypraw nurkowych. W przybrzeżnych wodach, pomiędzy tymi plażami kryją się liczne koralowce i groty. Ciekawą pozycją, wartą odwiedzenia będzie też położona w pobliżu słynna podwodna jaskinia Cueva de los Peces z barwnym, miniaturowym jeziorkiem, w którym zaobserwować można dużą ilość egzotycznych rybek.

Houses over water, village Boca de Guama, Guamá Nature Reserve, Crocodile farm, Criadero de Crocodilos, Wetland, Zapata Peninsula, Matanzas province, Cuba, Republic of Cuba, Greater Antilles, Caribbea
Zapata Peninsula, licencja: shutterstock/By Wynian

Plan wycieczki po Kubie – Dzień czwarty – Zwiedzanie miasta Cienfuegos

Będąc już na półmetku kubańskiej wycieczki, warto zawitać do miejscowości Cienfuegos położonej nieco na wschód od Półwyspu Zapata i Zatoki Świń. W mieście tym, położonym w południowej części wyspy, zwanym też potocznie „Perłą Południa” nie zabraknie atrakcji nawet dla najbardziej wymagających turystów.

Pierwszą charakterystyczną cechą tego miasta, która zapada w pamięć, jest jego niezwykłe centrum. Bogate w dobrze zachowaną kolonialną architekturę, stanowi jedną z najpiękniejszych atrakcji całej Kuby. Pośród wielu budowli z epoki tak licznie występujących w tym południowokubańskim mieście warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

Teatro Tomas Terry 

Jeden z zaledwie trzech dziewiętnastowiecznych teatrów na Kubie. Przez okres ponad 130 lat swojego istnienia teatr był świadkiem licznych występów artystycznych, a jego ściany pokrywają niecodzienne malowidła. Warto więc wybrać się na choćby jeden z organizowanych w nim spektakli. 

Palacio de Ferrer 

Piękny budynek z charakterystyczną wieżą położony w centrum miasta, a wybudowany jeszcze przez hiszpańskiego kupca i obszarnika, niejakiego Jose Ferrera Siresa. Na chwilę obecną w budynku tym zainstalowany jest punkt widokowy, z którego można podziwiać miejscowe krajobrazy. Należy jednak mieć na uwadze, ze skorzystanie z niego jest płatne. 

Palacio Azul 

To obecnie architektoniczna perełka miasta. Budynek ten, w którym na chwilę obecną mieści się hotel, po prostu urzeka swoją aranżacją i stanowi świetny przykład miejscowego eklektyzmu. Uwagę przyciąga przede wszystkim jego zewnętrzna kopuła pokryta złotawą ceramiką, różnorodna mozaika podłogowa, a także mahoniowe drzwi. 

Palacio de Valle 

Budynek ten jest jednym z głównych symboli miasta, a zarazem przypomina czasy jego świetności. Stanowi on też emanację miejscowego eklektyzmu, czego głównym przejawem są wieńczące go trzy wieże. Każda z nich wybudowana jest w innym stylu architektonicznym — gotyckim, hinduskim i arabskim. 

Miejscem obowiązkowym do odwiedzenia dla każdego turysty, który zawitał do Cienfuegos, jest także zaczynający się na północnym wjeździe do miasta najdłuższy deptak na całej wyspie zwany Paseo del Prado. Po jego zachodniej stronie znajdziemy starówkę. Natomiast od wschodu graniczy on z nieco nowszymi zabudowaniami, pośród których znaleźć można liczne restauracje, bary i inne punkty gastronomiczne. Dobrym również pomysłem może okazać się zwiedzenie miejscowego ogrodu botanicznego, który urzeka niezwykłą kolekcją palm i drzew figowych.

Palacio de Valle w Cienfuegos, Kuba
Palacio de Valle w Cienfuegos, Kuba, licencja: shutterstock/By Christian_Schmidt

Plan wycieczki po Kubie – Dzień piąty — Zwiedzanie Trinidadu

Ciekawą propozycją na piąty dzień wycieczki po wyspie jest kolejne zjawiskowe kubańskie miasto — Trinidad. Położone nieco na wschód od Cienfuegos miasteczko, w centralnym obszarze południowego wybrzeża Kuby. Jego wyjątkowość wyraża się przede wszystkim w zabudowaniach spowitych kolonialną architekturą i brukowanymi uliczkami. Duża część architektury miasta pochodzi z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Co w dużej mierze przyczynia się do wrażenia, jakoby czas w tej miejscowości zatrzymał się na długie dekady. 

Wartym zwiedzenia w Trinidadzie jest przede wszystkim jego rynek główny — Plaza Major, na którym usytuowany jest neoklasycystyczny kościół Świętej Trójcy, Iglesia Parroquial de la Santisima Trinidad. Poza tym budynkiem dobrym pomysłem będzie odwiedzenie kościoła i klasztoru św. Franciszka, Iglesia y Convento de San Francisco charakteryzującego się dosyć oryginalną dzwonnicą, a także działającego na terenie miasta Muzeum Architektury Kolonialnej, Museo de Arquitectura Colonial. Nie sposób również pominąć zbudowanego w 1812 roku zabytkowego Palacio Brunet, zdobionego w piękne oryginalne freski oraz marmurową posadkę z epoki. 

Mocną stroną Trinidadu są także rozpościerające się wokół niego piękne widoki na liczne i gęsto porośnięte roślinności wzgórza. Wzgórza otaczające z trzech stron to południowokubańskie miasto. Miejscowość ta jest także dobrze skomunikowana z resztą kraju, przez co dojazd do Trinidadu nie powinien sprawiać żadnych problemów. 

Widok na miasto Trinidad na Kubie
Widok na miasto Trinidad na Kubie, licencja: shutterstock/By Rrphstock

Plan wycieczki po Kubie – ​Dzień szósty — kąpiele w El Nicho

Będąc już niemal u kresu tygodniowej wycieczki po Kubie, wracając z Trinidadu w kierunku Hawany nie sposób nie zawitać do urokliwego El Nicho. Kompleksu naturalnych wielopoziomowych wodospadów, przypominających swoją scenerią niemalże te z pradawnego okresu jurajskiego. Wodospady znajdziemy w centralno-południowej części wyspy. Zaledwie 50 kilometrów od jej południowego wybrzeża w samym sercu masywu górskiego Sierra del Escambray w prowincji Cienfuegos.

Będąc już w ich pobliżu należy przebyć 1,5 km szlak. Otoczony licznymi drzewami palmowymi oraz trasę ciągnącą się wzdłuż lokalnej rzeki. Jednak poniesiony trud z pewnością opłaci się, gdyż widok wodospadów El Nicho po prostu zapiera dech w piersiach. Dodatkowo atrakcyjność tego miejsca zwiększa fakt możliwości pływania i opalania się w urokliwej scenerii tych wodospadów. 

El Nicho Waterfalls in Cuba. El Nicho is located inside the Gran Parque Natural Topes de Collantes, a forested park that extends across the Sierra Escambray mountain range in central Cuba.
El Nicho Cuba., licencja: shutterstock/By Felix Lipov

Plan wycieczki po Kubie – Dzień siódmy — Plażowanie w Varadero

Na finał siedmiodniowego maratonu po Kubie dobrym pomysłem jest udać się w miejsce, w którym będzie można odpocząć po sześciu dniach intensywnego zwiedzania wyspy. Miejscem tym z pewnością może być oddalone o blisko 150 kilometrów na wschód od Hawany, Varadero. Miejscowość ta leżąca na północnym wybrzeżu Kuby, stanowi zarazem największy kurort wypoczynkowy  spośród wszystkich położonych w rejonie Karaibów. W jego obrębie znajduje się też piękna, rozpościerająca się na odległość 20 kilometrów piaszczysta plaża. Przez wielu uznawana za jedną z najpiękniejszych na Karaibach. Plaże otaczają dorodne palmy, a wokół niej znajduje się kilkadziesiąt hoteli oraz liczne restauracje, bary, dyskoteki. Dla miłośników plażowania przygotowano tu również takie atrakcje jak nurkowanie, spływy kajakowe i żeglarstwo. 

Varadero jest doskonałym pomysłem na spędzenie ostatniego dnia tygodniowej wycieczki po Kubie. Solidnym wypoczęciu w klimatach przepełnionych plażą, piaskiem i kąpielach w ciepłych wodach Oceanu Atlantyckiego. Należy też pamiętać, że miejscowość ta w swojej bogatej ofercie posiada także inne ciekawe atrakcje. Warto wymienić tu przede wszystkim:

  • Muzeum Varadero — przedstawiające historię miasta i oferujące zwiedzającym go turystom regionalne eksponaty jak np. meble z epoki.
  • Delfinario — miejsce, w którym turysta może zobaczyć, a nawet dotknąć hodowane tam delfiny.
  • Jaskinia Saturno — położona w pobliżu lotniska w Varadero przyciąga uwagę swoimi formacjami skalnymi — stalaktytami i stalagmitami.
  • Parque Ecológico Varahicacos — piękny rezerwat przyrody charakteryzujący się dużą różnorodnością roślin oraz skalistym krajobrazem.

Warto też pamiętać, że podany w niniejszym wpisie siedmiodniowy subiektywny plan zwiedzania najciekawszych zakątków Kuby nie wyczerpuje całkowicie tematu. Ta specyficzna wyspa kryje w sobie jeszcze wiele innych atrakcji turystycznych. Takich jak choćby zamek Castillo del Morro czy nadmorskie miasteczko Baracoa. A także kameralne wyspy o bajkowym krajobrazie Cayo Largo del Sur i Cayo Coco. Jedno jest pewne. Każdemu, kto zdecyduje się na tygodniową wycieczkę po Kubie, z pewnością nie zabraknie atrakcji. Pozytywne wrażenia związane z urokiem tej wyspy, pozostaną w nim do końca jego życia.  

Varadero, Kuba, Paradisus Varadero resort, 2 września 2018, piękny, hipnotyzujący, wspaniały szeroki otwarty widok na plażę i spokojny ocean z ludźmi relaksującymi się w tle w słoneczny dzień
Varadero, Kuba, Paradisus Varadero resort, licencja: shutterstock/By Vvvital

Przeczytaj więcej o wakacjach na Kubie:

Santiago de Cuba – wakacje w tętniącej życiem, kubańskiej metropolii

Ceny na Kubie i koszty życia

Hotele Hawana – lista TOP rekomendowanych noclegów

Poprzedni

Co zabrać na wakacje na Dominikanie?

Wycieczka do wodospadu El Limón, zwiedzanie, jak się dostać

Następny

Dodaj komentarz