Hawana – gorąca i atrakcyjna stolica Kuby

Tagi , , , , , , ,

Kraje wyspiarskie na Morzu Karaibskim są niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym. Można powiedzieć, że przyciąga w nich praktycznie wszystko. Od pięknej i słonecznej pogody, przez malownicze plaże, aż po niesamowitą i rozrywkową kulturę. Krajem, który obecnie cieszy się największą popularnością, jest Kuba. Dawniej, to wyspiarskie państwo zdominowane było przez totalitarne rządy, a co za tym idzie, niewielu turystów mogło się zdecydować na jego odwiedzenie. Obecnie jednak na Kubę może pojechać praktycznie każdy z nas, a w drodze głośnych rewolucji, państwo to stało się bardziej „przyjazne” dla odwiedzających. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim kolorowa i gorąca Hawana, czyli stolica tego wyspiarskiego państwa. Jeśli więc chcemy zaplanować tam nasze wakacje, to poniższy, kompleksowy przewodnik z całą pewnością się nam przyda.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Hawana – historia miasta i ciekawostki na jego temat

Hawan to największe miasto i jednocześnie stolica Kuby, która zlokalizowana jest nad malowniczą i słoneczną Zatoką Meksykańską. Co ciekawe, Hawana nie jest tylko i wyłącznie największym miastem na Kubie, ale również na całych Karaibach. Pełni ona również rolę głównego ośrodka przemysłowego, gospodarczego kraju. Na szeroką skalę w Hawanie rozwija się przemysł włókienniczy, tytoniowy czy nawet i elektromaszynowy. Hawanę zamieszkuje ponad 2 miliony osób, a od roku 1728 działa tam prężnie uniwersytet. Miasto Hawana może pochwalić się również wyjątkowo bogatą historią. Założone zostało ono w roku 1515 przez konkwistadora z Hiszpanii.

Na samym początku miasto zlokalizowane było na południowym wybrzeżu Kuby, jednak cztery lata później, zostało ono przeniesione na obecne miejsce. Początki Hawany jako miasta były dość ciężkie i nic nie wskazywało na to, że miasto w niedługim czasie stanie się tak potężnym węzłem przemysłowym oraz komunikacyjnym. Mały port handlowy z kilkoma osadami dookoła w 1607 roku został stolicą hiszpańskiej kolonii zamorskiej- Kuby. Pomimo wielu napadów miasto stale się rozwijało, a co więcej, jego rozwój był coraz to bardziej dynamiczny.

Vintage klasyczny amerykański samochód w Hawanie, Kuba
amerykański samochód w Hawanie, Kuba, licencja: shutterstock/By DDelpixel

Rok 1902 był jednym z najlepszych okresów w dziejach Hawany. To właśnie wtedy miasto zostało oficjalnie stolicą niezależnego terytorium Kuby i przeżywało okres dynamicznej urbanizacji. Niestety, rok 1959 przyniósł dla Hawany, a także dla całego kraju druzgocące zmiany. Miasto stało się ofiarą napadu rewolucyjnych oddziałów Fidela Castro, który prowadził rządy „twardej ręki”. To właśnie prowadzona przez Castro polityka sprawiła, że Hawana przestała się rozwijać i wydawać by się mogło, że przeżyła ona już swój najlepszy okres świetności.

Po obaleniu totalitaryzmu miasto uzyskało stały dostęp do Internetu, a także stało się prawdziwym turystycznym rajem. Ciekawostką jest fakt, że miasto to zdobyło sobie serce Ernesta Hemingway’a, który spędził tu 20 lat swojego życia.

Loty do stolicy Kuby z Polski- jakie są możliwości?

Podróż na Kubę, do stolicy Hawany z całą pewnością nie zalicza się do najkrótszych podróży. Turyści muszą być świadomi również tego, że jak na razie nie zostały uruchomione bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski na Kubę, a co za tym idzie, loty odbywają się albo z przesiadkami, albo z międzylądowaniami. Najlepsze połączenia lotnicze, które obecnie dostępne są dla polskich turystów to:

  • loty z Warszawy, lotnisko Okęcie- jest to lot z jedną przesiadką, który trwa około 17 godzin;
  • przeloty z Katowic, lotnisko Pyrzowice- jest to lot z jednym międzylądowaniem i trwa on około 19,5 godziny;
  • loty z Krakowa, lotnisko Balice- jest to również lot z jedną przesiadką i będzie on trwał około 18,5 godziny;
  • wylot z Wrocławia, lotnisko Starachowice – to kolejny lot z przesiadką, który również będzie trwał mniej więcej 19 godzin;
  • loty z Gdańska, z portu lotniczego im. Lecha Wałęsy- kolejny lot z przesiadką, który będzie trwał około 19 godzin i 10 minut.

Podróżni powinni również wiedzieć, że ceny biletów lotniczych zaczynają się od co najmniej 5 tysięcy złotych.

Bikini fashion. Beautiful sexy blonde woman in colorful swimsuit near the pink car on Cuba Havana. Spring and summer fashion model concept. Vintage and retro style.
kolorowy samochód vintage Kuba., licencja: shutterstock/By MarcinK3333

Jak dostać się z lotniska do centrum Hawany?

Port lotniczy w Hawanie zlokalizowane jest około 15 kilometrów od centrum miasta. Wobec tego turyści będą musieli sobie zorganizować sobie dalszą podróż. Niestety, w tym wypadku tak naprawdę nie ma co liczyć na komunikację miejską, gdyż ona operuje głównie w centralnych częściach miasta. Rozwiązaniem dla turystów jest skorzystanie z wypożyczalni samochodów, która znajduje się na lotnisku lub po prostu zdecydowanie się na skorzystanie z hawańskich taksówek. Tak naprawdę taksówki są dla turystów jednym z tańszych sposobów na to, by poruszać się po mieście.

Zwiedzanie Hawany – co trzeba koniecznie zobaczyć?

Hawana to ponad 2-milionowa metropolia, która wraz z okolicznymi miastami i miasteczkami ponad 5-milionową aglomerację. Miasto to- od momentu obalenia rządów Castro stało się jednym, z najczęściej odwiedzanych miast przez turystów. Nie chodzi tu jedynie o ogromny port czy nowoczesne centrum biznesowe. W Hawanie roi się od innych, ciekawych pod względem kulturalnym i historycznym miejsc, których nie da się pominąć. Wobec tego, co koniecznie musimy zobaczyć podczas wycieczki po Hawanie?

Stary Plac lub Plaza Vieja z ganku Fototeca de Cuba, Stara Hawana, Kuba.
Plaza Vieja, Stara Hawana, Kuba., licencja: shutterstock/By Maurizio De Mattei

XVI- wieczne forty przy wejściu do Zatoki Meksykańskiej

Hawana była miastem kolonialnym, a pozostałości po tym okresie można tam podziwiać po dziś dzień. Tak naprawdę już przy samym porcie, czyli przy wejściu do Zatoki Meksykańskiej, możemy poświęcić dłuższą chwilę na podziwianie XVI-wiecznych fortyfikacji. Na samym wybrzeżu Hawany znajdują się:

  • Castillo de San Salvador de la Punta;
  • Castillo de los Reyes del Morro;
  • Castel de la Real Fuerza
  • twierdza Fortaleza de San Carlos de la Cabana

Wszystkie te budowle, mimo tego, że pochodzą z tego samego okresu, cechują się wyjątkową różnorodnością. Można podziwiać więc je zarówno z zewnątrz, jak i zdecydować się na wejście do środka.

Zabytkowa Stara Hawana

Stara Hawana to nic innego jak historyczne centrum miasta, które przepełnione jest nie tylko tysiącem kolorów, ale także prawdziwie niezliczoną ilością zabytków. Cale centrum Starej Hawany jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Samo centrum to głównie plac Plaza Vieja, który powstał w mieście już w 1559 roku. W jego okolicy można podziwiać zabudowy z okresu kolonialnego. Na Starym Mieście w Hawanie istnieje także główna baza gastronomiczna i rozrywkowa. Warto wiedzieć, że historyczne centrum jest całkowicie wyłączone z ruchu kołowego pojazdów.

Kolorowa ulica w Starej Hawanie z Pałacu Prezydenckiego na tle
Kolorowa ulica w Starej Hawanie, licencja: shutterstock/By Kamira

Plac i bazylika św. Franciszka

Kościół ten powstał na placu o tej samej nazwie jako upamiętnienie klasztoru Franciszkanów, który istniał tu w latach 1575-1591. Plac ten dawniej uważany był za jedną z najbardziej reprezentacyjnych części Hawany i to właśnie przy nim dawniej mieściły się główne budynki administracyjne.

A well kept beautiful old cathedral with a square in Havana Cuba
Katedra, Hawana, Kuba , licencja: shutterstock/By magic26

Budynek Kapitolu

Budynek Kapitolu to obecnie jedna z najbardziej monumentalnych budowli Hawany. Znajduje się on w nowej części miasta i jest on udostępniony do zwiedzania podróżnym. Oczywiście obecny budynek Kapitolu powstał na miejscu starego, który istniał do roku 1929 w Hawanie.

Capitolio de la Habana, Gran Teatro, Havana, Cuba
Kapitol Hawana, licencja: shutterstock/By Andreas Juergensmeier

Budynek Teatru Wielkiego

Budynek Teatru Wielkiego znajduje się tuż obok monumentalnego budynku Kapitolu. Teatr ten powstał w 1914 roku i jest obecnie symbolem kulturalnej strony Hawany.

Oczywiście nie warto poprzestawać jedynie na powyżej wymienionych zabytkach Hawany. Tak naprawdę, spacerując uliczkami zarówno nowej, jak i starej części miasta można natknąć się na o wiele więcej niesamowitych i kolorowych budowli, które pochodzą z różnych okresów. Całe miasto jest prawdziwą perełką i najbardziej reprezentacyjną metropolią, która znajduje się na Morzu Karaibskim.

Muzea w Hawanie – które warto odwiedzić podczas wycieczki po mieście?

Hawana to jedno z tych miast, które może pochwalić się jedną z największych liczb czynnych muzeów. Tak naprawdę kulturalna strona Hawany jest wyjątkowo dobrze rozwinięta, a muzea są tego najlepszym dowodem. Wobec tego, do których z nich warto się udać na zwiedzanie? Otóż wśród najciekawszych muzeów Hawany można wymienić:

  • Museo National De Bellas Artes- jest to nic innego jak muzeum sztuk pięknych w Hawanie. Muzeum to zgromadziło sobie ogromną kolekcję dzieł sztuki najwybitniejszych, krajowych artystów.
  • Museo Napoleonico- jest to muzeum, które może pochwalić się największymi zbiorami artefaktów, związanych z osobą samego Napoleona Bonaparte.
  • Museo de la Revolucion- muzeum to uznawane jest za jedno z najbardziej kontrowersyjnych i interesujących zarazem. Urządzone ono zostało w dawnym pałacu prezydenckim i w całości gloryfikuje ono osiągnięcia rewolucji przeprowadzonej w 1959 roku przez Fidela Castro.
  • Museo de la Ciudad- jest to muzeum miejskie, w którym można zapoznać się z całą historią rozwoju miasta, a także z tym, jak dawało sobie ono radę tuż po zajęciu go przez jednostki rewolucyjne Fidela Castro.
  • Casa de Africa- to muzeum to nic innego jak Dom Afryki. W całości poświęcono jest ono afro-kubańskiej kulturze i sztuce i jest jednocześnie jednym z najbardziej interesujących muzeów w mieście. Można w nim podziwiać eksponaty z aż 26 afrykańskich kręgów kulturowych.
  • Museo Ernest Hemingway- Ernest Hemingway był mocno związany z Hawaną, w końcu mieszkał on tam przez ponad 20 lat. Ku jego czci powstało tam więc muzeum.
  • Museo De Arte Colonial- ten budynek muzealny jest z kolei poświęcony w całości sztuce kolonialnej, która w XVI wieku tak prężnie rozwijała się w Hawanie.

Powyższe muzea to tylko jedne z najciekawszych i najbardziej rekomendowany w Hawanie. Z pewnością uparci turyści będą mogli znaleźć tam o wiele więcej.

Najpiękniejsze plaży Hawany – na których można i warto wypoczywać?

Hawana to miasto zlokalizowane na malowniczym wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Tak naprawdę plaże Hawany uważane są za najpiękniejsze plaże na całych Karaibach. W samym mieście z całą pewnością ich nie brakuje. Na które więc warto się udać?

  • Playas del Este- to najbardziej popularny, piaszczysty fragment piaszczystego wybrzeża, który ciągnie się przez 18 kilometrów na północ od Hawany. Jest to tak naprawdę kilkanaście powiązanych ze sobą plaż, które mają typowo komercyjny charakter. Turyści mogą tam więc nie tylko korzystać z pięknego słońca, ale także z wielu innych udogodnień.
  • Cayo Santa Maria- Cayo jest tak naprawdę malowniczym półwyspem około 17 kilometrów od Hawany. Zlokalizowana na nim plaża uważana jest za jedną z najpiękniejszych na całej Kubie.
  • Cayo Levisa- ta plaża nazywana jest niewielkim, ukrytym rajem. Jest to jednocześnie jedna z wyjątkowych plaż w okolicy Hawany.
Caribbean beach in the Keys of St. Mary, an island surrounded by reefs, clear waters and white sands.
Cayo Santa Maria, licencja: shutterstock/By TToniflap

Oczywiście można z powodzeniem znaleźć znacznie więcej fragmentów piaszczystego wybrzeża, udając się w nieco dalszą podróż od samej Hawany.

Czy w Hawanie można wynająć auto, a jeśli tak, to gdzie je zaparkować?

Możliwości wynajęcia samochodu w Hawanie jest niezwykle wiele. Tak naprawdę z wypożyczalni można skorzystać już na samym lotnisku. Oczywiście podróżni nie mogą spodziewać się wypożyczalni renomowanych. W Hawanie operują głównie prywatne firmy i lokalni usługodawcy, którzy dadzą nam możliwość korzystania z ich pojazdów. Jeśli już zdecydowaliśmy się na to, że wypożyczymy auto, to z pewnością zastanawiamy się, gdzie można je zaparkować. Otóż w Hawanie można parkować dosłownie wszędzie. Oczywiście niektóre z parkingów są mniej, zaś inne nieco bardziej bezpieczne. Podobnie prezentuje się kwestia opłat, niektóre parkingi są całkowicie darmowe, za inne zaś będziemy musieli zapłacić kilka pesos. Lepiej zostawiać jednak auta na parkingach płatnych, gdyż zwykle są one strzeżone.

Pogoda i temperatura w Hawanie – kiedy najlepiej jest wybrać się na wycieczkę do miasta?

Hawana jest znana ze swojego tropikalnego i gorącego klimatu. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że zimy w tym mieście praktycznie nigdy nie ma. Można jedna śmiało powiedzieć, że o wiele lepsze będzie dokonanie rozróżnienia na porę suchą i porę deszczową. Wielu podróżnych może się jednak zastanawiać, jaka jest najlepsza pora na odwiedzenie miasta. Warto jednak się zastanowić, czy istnieje coś takiego jak pora nieodpowiednia w kontekście Hawany? Otóż wydawać by się mogło, że ze względy na karaibski klimat, do Hawany można wybrać się w dowolnym momencie w roku.

Lata są tam jednak niezwykle upalne, a zdarza się, że termometry mieszkańców pokazują nawet więcej niż 38 stopni Celsjusza. W lecie bardzo ciepłe są także i noce, gdyż temperatury praktycznie nie spadają. Z kolei w momencie, kiedy w naszym kraju panuje sroga i mroźna zima, mieszkańcy Hawany mogą cieszyć się co najmniej 25 stopniami Celsjusza. Jak więc widać, każda pora jest dobra, by zatańczyć kubańską sambę na ulicach malowniczej i kolorowej Hawany.

Sunset in Old Havana with a view of the Capitol building - Cuba
zachód słońca Kuba, licencja: shutterstock/By Framalicious

Hawana – gdzie można spróbować kubańskich smakołyków?

Hawana to bogata baza gastronomiczna, a kubańska kuchnia jest absolutnie wyjątkowa. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości, że każdy turysta będący w Hawanie, powinien się zdecydować na spróbowanie takiego posiłku. W jakich lokalach gastronomicznych warto się więc zatrzymać? Otóż:

  • Jibardo- jest to jedno z najpopularniejszych miejsc z kubańskimi przekąskami, a także daniami głównymi;
  • Mas Havana- to również bardzo popularny lokal z jedzeniem kubańskim typu street-food. Z pewnością przypadnie on większości z nas do gustu.
  • Havana 61- ten lokal gastronomiczny cechuje się tym, że dania kubańskie są niesamowicie wykwintne i zaserwowane w prawdziwie estetyczny sposób.
  • La Vitrola- to restauracja w samym sercu Hawany, specjalizująca się również w kuchni lokalnej.

Hawana – gdzie można zatrzymać się na nocleg?

Baza noclegowa w Hawanie stale się rozwija i stale obiekty noclegowe reprezentują sobą coraz to wyższe standardy. Wobec tego, w których z nich warto się zatrzymać?

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Hawanie

Dla rodzin z dziećmi rekomendowane są następujące obiekty noclegowe:

  1. Loft Havana – to również jeden z obiektów noclegowych, szczególnie polecany rodzinom z dziećmi;
  2. La Rosa de Ortega- hotel ten jest nieco oddalony od ścisłego centrum Hawany, jednak oferuje pokoje rodzinne.

Najlepsze hotele w Hawanie z widokiem na morze

Jeśli zależy nam, by mieć widok na malowniczą Zatokę Meksykańską, wówczas warto zatrzymać się w:

  1. Alhabana- hotel ten oferuje pokoje z panoramicznym widokiem na zatokę;
  2. Art Boutique Havana- również można spodziewać się pokoi z panoramicznym widokiem na Zatokę Meksykańską;
  3. Aimara’s Boutique Hotel- również pokoje z widokiem na Zatokę Meksykańską.

Hotele w Hawanie w przystępnej cenie

Niestety dla podróżnych ciężko będzie znaleźć „tanie noclegi” w Hawanie. Jednocześnie warto spojrzeć na ofertę:

  1. Elegancja Suites Havana- ten obiekt noclegowy znajduje się około 6 kilometrów od centrum i oferuje zakwaterowanie od około 220 złotych za noc dla dwóch osób.

Hotele all Inclusive w Hawanie

Hoteli All Inclusive w Hawanie nie brakuje. Warto szczególną uwagę zwrócić na:

  1. Hotel Atlantico – jest to hotel All Inclusive przy Zatoce Meksykańskiej;
  2. La Casa Flamboyan – to kolejny hotel butikowy w Hawanie.
Poprzedni

Wakacje w Puerto Plata na Dominikanie- co warto zwiedzić?

Santiago de Cuba – wakacje w tętniącej życiem, kubańskiej metropolii

Następny

Dodaj komentarz