Ile kosztują wakacje na Arubie, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , ,

Białe plaże, nieskończony błękit i flamingi. Aruba to jeden z najciekawszych kierunków turystycznych. I choć ze względu na swoje położenie geograficzne często nie jest brana pod uwagę, to mało kto wie, że wyspa jest mocno związana z Europą. I jako kraj autonomiczny wchodzi w skład Królestwa Niderlandów. Ile kosztują wakacje Aruba?

Arashi Beach, Aruba, West Indies: tour boat anchored near the shore for tourists to go swimming or snorkeling in the turquoise water.
Arashi Beach, Aruba,, licencja: shutterstock/By Agenturfotografin
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Europejska oaza na krańcu Karaibów

Aruba to niewielka wulkaniczna wyspa leżąca zaledwie 25 km na północ od Wenezueli i zaliczana jest do  Ameryki Środkowej. Porównywana wielkością do średniego miasta w Polsce ma zaskakująco bogatą ofertę, dzięki czemu każdy znajdzie na niej coś dla siebie. Błogi wypoczynek pod palmami na niebiańskich plażach, kąpiele wśród flamingów przyzwyczajonych do człowieka, safari po pustyni, nurkowanie, kitesurfing czy podziwianie urokliwej architektury kolonialnej. Bez wątpienia to atrakcje, które przyciągają wielu turystów. Jeśli dodać do tego tropikalny klimat podrównikowy i niemal stałe temperatury w okolicy 30 st. C. to kształtuje się obraz raju na ziemi.

Kilka praktycznych faktów o Arubie przed podróżą

Na wyspę można dostać się na podstawie paszportu. Warto również zabrać ze sobą Dolary Amerykańskie jako główną walutę oraz przejściówki, gdyż na wyspie funkcjonują gniazdka elektryczne amerykańskiego typu. Naturalnie konieczne jest posiadanie nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych oraz kremy do ciała z wysokim filtrem UV. Przez cały rok różnica temperatur jest znikoma. I waha się od 25 do 30 stopni w dzień i w nocy. Temperatura wody jest zwykle taka sama jak powietrza i nie spada poniżej 25 st.   

Malmok beach Aruba
Malmok beach Aruba, licencja: shutterstock/By

Koszt lotów na wyspę Aruba z Polski?

Aby dotrzeć na Arubę z Polski konieczna jest przesiadka zazwyczaj w Amsterdamie. Długość lotu wynosi minimum 15 godzin, jednak może potrwać nawet do 30 godzin. Ceny biletów w jedną stronę przez cały rok można znaleźć w podobnych stawkach. I krążą w okolicy 2 tysięcy złotych przy najtańszych opcjach. Planując podróż samodzielnie, warto przeznaczyć na ten cel nie mniej niż 4,5 tysiąca na jedną osobę w obie strony. A optymalnie nawet 6 tysięcy. Opcja z większym budżetem daje możliwości wybierania bardziej komfortowych czasowo przesiadek oraz większej dowolności w wyborze terminu. Oczywiście można polecieć na  Arubę jeszcze drożej. Jednak warto przeznaczyć te pieniądze chociażby na najlepiej dopasowany do preferencji hotel lub atrakcje na miejscu

Ceny hoteli na Arubie?

Apartamenty ze świetnymi opiniami od użytkowników zaczynają się już od okolic 400 zł za dobę. I ceny te zwykle obejmują już wszelkie podatki i opłaty. Zwykle też oferują dostęp do basenu. Natomiast ceny w dużych kurortach to wydatki rzędu 1- 3 tysiące wzwyż za jedną noc. Jednak oferują one prawdopodobnie wszelkie możliwe udogodnienia oraz prywatne plaże. Natomiast ceny hoteli, poczynając od trzygwiazdkowych, można znaleźć już w granicach 700 zł za dobę. Do nawet pięciu tysięcy w najbardziej luksusowych sieciach. Ceny te nie obejmują pakietu all-inclusive w kwestii wyżywienia. Wybór zawsze należy podjąć według własnych możliwości finansowych i oczekiwań. Ponieważ na wyspie można spędzić cały tydzień już za 1,5 zł za noclegi w hostelu. I korzystać z przyrody aktywnie i samodzielnie, a można wydać i kilkadziesiąt tysięcy nie mając potrzeby opuszczać ośrodka.

Co warto zjeść na wyspie Aruba? – smaki Aruby (wyspykaraibskie.pl)

Ceny jedzenia na wyspie Aruba?

O ile ceny noclegów nie są szczególnie przytłaczające, tak jedzenie nie należy do najtańszych. Aruba to mała wyspa i nie produkuje wystarczającej ilości żywności lokalnie, co ma  bezpośredni wpływ na koszt. W zwykłych restauracjach za posiłek trzeba zapłacić około 20 USD, czyli około 90 zł. Natomiast zestaw fast food z napojem to wydatek mniejszy o połowę. Większy posiłek dla dwóch osób w dobrej restauracji wraz z napojami może wynieść nawet 500 zł. 

Alternatywą zawsze jest samodzielne przygotowywanie posiłków, co opłaca się zdecydowanie bardziej, jeżeli posiłki będą przygotowywane dla więcej niż jednej osoby. Za jeden bochenek chleba w markecie należy zapłacić około 10 zł, podobnie jak za 1 litr mleka czy kilogram ryżu lub ziemniaków. Jajka to wydatek rzędu 20 zł za 12 sztuk a piersi z kurczaka około 40 zł za kilogram. Owoce i warzywa nie należą do najtańszych mimo ciągłości sezonu. Za Pomarańcze i banany należy zapłacić około 15 zł za kilogram, natomiast jabłka czy pomidory to wydatek na ogół 25 zł za kilogram. Powyższe ceny są uśrednione, można więc znaleźć produkty zarówno taniej, jak i drożej.

Aruba breakfast with egg casserole, cheese pastechi and orange juice
Aruba, casserole, smaki Aruby, licencja: shutterstock/By BlueOrange Studio

Ceny atrakcji na wyspie Aruba?

Wybierając się na Arubę zdecydowanie warto skorzystać z lokalnych atrakcji. Pomijając wszelkie cuda natury, które można podziwiać i doświadczać bezpłatnie, na turystów czaka mnóstwo wycieczek organizowanych z przewodnikiem. Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Park narodowy Arikok z naturalnym basenem, malowniczymi jaskiniami i pustynnym krajobrazem, pełnym majestatycznych kaktusów. Wstęp do Parku kosztuje 11 dolarów, ale można wybrać się tam z przewodnikiem, który zapewnia również sprzęt do nurkowania i przygodę jeepem po off-roadowych zakamarkach.

Alto Vista Chapel on Aruba island in the Caribbean at sunset
Alto Vista Chapel , licencja: shutterstock/By

Taka przyjemność to wydatek 101 euro, czyli około 480 zł zależnie od kursu. Jeżeli ktoś woli spokojniejsze zwiedzanie, to za około 170 zł można skorzystać z wycieczki autokarowej i wraz z przewodnikiem zobaczyć najważniejsze miejsca kulturowe, jak fabrykę i muzeum Aloesu, formację skalną Casibari, ruiny kopalni złota, Kaplice Alto Vista czy California Light House. Samodzielne wejście do tych miejsc jest bezpłatne. Natomiast tym, co najbardziej kochają turyści, jest podziwianie bezkresnego błękitu i jego podwodnego bogactwa. Na Arubie można wypłynąć zarówno na rejs ku zachodzącemu słońcu wypatrując delfinów (220 zł), jak i łodzią podwodną podziwiając bujne rafy koralowe oraz tropikalne ryby na głębokości 40 metrów. Ta przyjemność to wydatek około 470 zł za osobę, jednak trudno o bardziej emocjonujące przeżycia w zasadzie nie wstając z wygodnego fotela. 

Aruba zdecydowanie ma coś dla każdego, niezależnie od wymagań, sprawności fizycznej i zainteresowań. Organizowane wycieczki mimo cen zapewniają niezapomniane przeżycia, jednak nawet podczas wypraw o stosunkowo niższym budżecie wyspa oferuje mnóstwo ciekawych rzeczy do podziwiania bez dodatkowych opłat. Karaibskiego spokoju, którego z pewnością można poczuć pijąc kokosowe drinki na hamaku, nie da się kupić za żadne pieniądze, tak samo, jak nieopisanie pięknych zachodów słońca.

Poprzedni

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Arubie

Co zabrać na wakacje na wyspę Aruba?

Następny

Dodaj komentarz