Ile kosztują wakacje na Jamajce, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , ,

Jeśli planujemy wybrać się na Jamajkę, to z pewnością trapi nas wiele pytań. Nic dziwnego, bo to dość egzotyczny kierunek podróży. Niezależnie od tego europejscy turyści, w tym Polacy, wybierają ten kraj m.in. ze względu na przepiękne widoki, dostęp do ciepłego Morza Karaibskiego czy mnóstwo atrakcji. Jamajka to również znakomita lokalizacja do poznania nowej kultury. Pośród tych zagadnień, przed podjęciem finalnej decyzji o wyprawie, istotne są czynniki związane z szeroko pojętymi cenami. To właśnie dziś zajmiemy się tym tematem i odpowiemy na wiele nurtujących pytań. Jakie są ceny na Jamajce?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Koszt lotów na Jamajkę z Polski?

Wiadomo, że zanim dostaniemy się na Jamajkę, musimy zarezerwować odpowiedni środek transportu. Z racji tego, że państwo jest położone na wyspie, to w znakomitej większości przypadków rozglądniemy się za samolotem. No właśnie, ale ile pieniędzy musimy przygotować na tą przyjemność? Otóż wszystko uzależnione jest od kilku czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę odległość terminu lotu od dokonania rezerwacji. Po drugie zwróćmy uwagę na to, czy chcemy odwiedzić Jamajkę w szczycie sezonu, czy też poza nim. Na szczęście niezależnie od tego jesteśmy w stanie oszacować przybliżony koszt lotu. Podróż dla jednej osoby w dwie strony możemy nabyć nawet za niespełna 2000 zł. Oczywiście, wspomniana kwota nie jest tutaj standardem, a raczej efektem nieco intensywniejszych poszukiwań. Inaczej musimy liczyć się z widełkami cenowymi w granicach 3000-5000 zł. Z racji dość wysokiego kosztu, podróż do tego pięknego państwa powinniśmy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. W ten sposób jesteśmy w stanie nieco zaoszczędzić. No chyba, że… trafimy na niezwykle atrakcyjną ofertę last minute.

palm trees, vintage effect
palm trees, vintage effect, licencja: shutterstock/By Anna Klepatckaya

Ceny hoteli na Jamajce

Sam lot na Jamajkę to tylko jeden z punktów na naszej liście rzeczy do zrobienia. Jeśli już tam dotrzemy, to z pewnością chcielibyśmy odpocząć w dogodnym miejscu. W związku z tym przyda się zarezerwowany nocleg. Pytanie, ile kosztuje taka przyjemność? Podobnie jak w przypadku lotów, tak i tutaj możemy odpowiedzieć w podobny sposób. To zależy. A od czego? Chociażby od terminu, długości pobytu, standardu pokoju czy lokalizacji. Najtańsze prywatne kwatery poza sezonem znajdziemy nawet za niecałe 150 zł za noc.

Hotele na Jamajce – lista TOP rekomendowanych noclegów (wyspykaraibskie.pl)

Przedstawiona kwota może wydawać się kusząca, jednak w praktyce jest dość ciężka do uchwycenia. W związku z tym skupmy się na nieco bardziej urealnionych stawkach. Standardowy nocleg na Jamajce dla dwóch osób dorosłych to koszt oscylujący w granicach 200-1200 zł. Nie zniechęcajmy się jednak górnymi widełkami cenowymi, bo nawet tańsze warianty są w stanie zaoferować sporo. W wielu przypadkach otrzymamy prywatną łazienkę, bezpłatne Wi-Fi, a nawet basen. Idąc z ceną w górę i zbliżając się do górnej granicy możemy wymagać zdecydowanie więcej. Gdy jesteśmy w stanie zapłacić za nocleg ponad 1000 zł, to już w standardzie w wielu przypadkach powinniśmy otrzymać udogodnienia, takie jak widok na morze, obsługę pokoju, śniadania w cenie czy dostęp do prywatnej plaży.

Ceny jedzenia na Jamajce

W momencie, gdy nie wybierzemy oferty all inclusive, to kolejnym zagadnieniem interesującym z punktu widzenia pobytu na Jamajce są ceny jedzenia. Co więcej, nawet jeśli zdecydujemy się na wspomniany pakiet, to niejednokrotnie może najść nas ochota na skosztowanie czegoś innego. Pochodną wspomnianych działań jest zadanie sobie pytania dotyczące tego, jak kształtują się ceny jedzenia na Jamajce? 

Otóż powszechnie zakłada się, że to wyspiarskie państwo uchodzi za nieco droższe od Polski. Wpływ na to może mieć wiele czynników. Wydaje się jednak, że głównym problemem jest często utrudniony import różnorodnej żywności oraz to, że jest to kraj turystyczny. Niemniej odnosząc się do cen podstawowych produktów spożywczych możemy stwierdzić, że co do zasady prawdopodobnie wydamy tu więcej, aniżeli w Polsce. Przykładowo, za 2-litrową butelkę Coca-Coli czy tabliczkę mlecznej czekolady zapłacimy około 9 zł, opakowanie cukierków Skittles to koszt około 5 zł, a za batony, takie jak Snickers czy Mars zapłacimy w okolicach 5 zł. 

Spicy Jamaican beef turnovers with mint garnish
jamajskie danie, licencja: shutterstock/By Ezume Images

Pozostawiając słodycze w tyle zwróćmy jeszcze uwagę na ceny podstawowych produktów żywnościowych. Za 400 g mąki pszennej będziemy musieli zapłacić niespełna 6 zł, litr mleka migdałowego to koszt ponad 15 zł, chleb tostowy to z kolei wydatek około 14 zł. Jeszcze droższa jest kostka masła, która potrafi kosztować nawet 20 zł. Z nieco tańszych produktów możemy wymienić jajka, których cena jest zbliżona do tej w Polsce oraz kurczaka, gdzie za kilogram fileta zapłacimy około 25 zł. Jeśli natomiast chcemy stołować się w restauracjach, to te z lepszymi ocenami według gości również potrafią kosztować dość sporo. Na szczęście, bez problemu powinniśmy znaleźć alternatywy.

Ceny atrakcji na Jamajce

Atrakcje na Jamajce to jeden z głównych powodów, dla których wielu turystów decyduje się odwiedzić ten kraj. Oczywiście, że dużym wyznacznikiem odwiedzenia konkretnego miejsca jest stosunek ceny do jakości. Zresztą podobnie, jak w przypadku wielu życiowych aspektów. Jednym z tutejszych sposobów na spędzenie wolnego czasu jest odwiedzenie Mystic Mountain. Będąc na miejscu możemy skorzystać z wielu dodatkowych opcji. Przykładowo, skorzystanie ze zjazdu bobslejami to koszt nieco ponad 100 dolarów. Na szczęście, możemy znaleźć zdecydowanie tańsze alternatywy. 

The Beautiful Reggae Falls located in the hills of St Thomas, Jamaica.
St Thomas, Jamaica., licencja: shutterstock/By LBSimms Photography

Bardzo chętnie odwiedzanym obiektem architektonicznym jest muzeum znanego muzyka – Boba Marleya. Aby zwiedzić tą lokalizację musimy przygotować się na wydatek rzędu 20 dolarów za osobę dorosłą i 10 dolarów za dziecko. Poza tym, warto odwiedzić tutejsze przepiękne ogrody i podziwiać naturę z bliska. Taka przyjemność będzie kosztowała nas 15 dolarów. Alternatywą dla wspomnianych rozwiązań może być np. wizyta w jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych, Cool Blue Hole, która również kosztuje 15 dolarów. 

Poza wspomnianymi wariantami na spędzenie wolnego czasu, na Jamajce znajdziemy również wiele lokalizacji, które odwiedzimy zupełnie za darmo. Z kolei bardzo dużo miejsc pobiera niewielkie opłaty za wstęp, które nie przekraczają 10 dolarów. W związku z tym nie powinniśmy mieć obaw o to, że wstęp do poszczególnych atrakcji jest w każdym przypadku bardzo drogi. Tak naprawdę wiele zależy tutaj od tego, jak zaplanujemy pobyt i jakie środki finansowe chcemy przeznaczyć na całą podróż.

Poprzedni

Czy Jamajka jest bezpieczna? porady, co warto wiedzieć?

Ceny na Jamajce i koszty życia

Następny

Dodaj komentarz