Jak dzwonić z Jamajki do Polski – Internet na Jamajce

Tagi , , , , , ,

Słoneczna i gościnna Jamajka jest odwiedzana przez wielu turystów z całego świata. Życie w tym miejscu płynie trochę wolniej, na pierwszy plan wysuwa się jedność z naturą. Kraj ten jest znany nie tylko z fantastycznych egzotycznych widoków. Ale także wyjątkowej kultury, w której mieszają się wpływy karaibskie, brytyjskie i afrykańskie. Z Jamajki wywodzi się reggae – styl muzyczny oparty na harmonii i spokoju. Plaże na Jamajce są piaszczyste i szerokie, woda jest przejrzysta i bardzo ciepła, na wyspie nie ma problemu z dostępem do Internetu, jest on rozpowszechniony poprzez technologie mobilne i kablowe. Internet na Jamajce – co trzeba wiedzieć?

Wakacje w krajach tropikalnych. Krzesła plażowe, parasol i palmy na plaży.
Wakacje w krajach tropikalnych. Krzesła plażowe, parasol i palmy na plaży., licencja: shutterstock/By upslim
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Internet na Jamajce – jak wygląda dostęp?

Jednostką monetarną Jamajki jest dolar jamajski (JMD), w obiegu jest również dolar amerykański, ale reszta jest wydawana w dolarach jamajskich. Z internetu można korzystać we wszystkich większych miasteczkach, w kafejkach internetowych, jego koszt to około 120 JMD  za godzinę. W hotelach i restauracjach można korzystać z dostępu do Wi-Fi. Sieci komórkowe i internetowe są szeroko rozpowszechnione na Jamajce, problem z zasięgiem może być w mniejszych miejscowościach. Na Jamajce dostępne są łącza szerokopasmowe zarówno w technologii kablowej, jak i bezprzewodowej, prędkości internetu mogą się różnić w zależności od lokalizacji i operatora. Miejsca publiczne, takie jak centra handlowe, kawiarni oferują dostęp do Wi-Fi, ale trzeba korzystać z nich ostrożnie, ponieważ mogą być mniej bezpieczne niż prywatne sieci. Internet a Jamajce jest ogólnie dostępny i nie ma problemu w korzystaniu z niego, szczególnie w większych miastach i turystycznych miejscach.

Jamajka. Łódź narodowa na piaszczystym wybrzeżu zatoki
Jamajka. Łódź narodowa na piaszczystym wybrzeżu zatoki, licencja: shutterstock/By KKulikov

Telefony na Jamajce

Telefonia na Jamajce to nowoczesna i zaawansowana technologia, która zasięg oferuje niemalże w każdym miejscu. Działa kilku operatorów telekomunikacyjnych, między innymi Digicel i FLOW, którzy oferują pakiet danych zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Sieci komórkowe na Jamajce pracują na tych samych częstotliwościach, co operatorzy sieci komórkowej w Polsce. Oznacza to, że polskie telefony z krajową kartą SIM będą także działały na Jamajce. Problemy z połączeniem mogą występować z brakiem usługi roamingu. Dlatego przed wyjazdem sprawdź u Operatora, czy taka usługa jest dla Ciebie aktywna. Może również wystąpić sytuacja, że plan taryfowy polskiego operatora ogranicza możliwość połączeń telefonicznych i dostęp do Internetu na Jamajce. Albo potrzebna jest dodatkowa konfiguracja telefonu. Przed wykonaniem telefonu do Polski trzeba wybrać kod kraju, czyli +48 i numer telefonu docelowego.

Na Jamajce istnieje system przedpłaconych doładowań. Karty doładowujące można kupić w sklepach, na stacjach benzynowych. Operatorzy telekomunikacyjni oferują również możliwość automatycznego doładowania. Warto zwrócić uwagę, że korzystanie z roamingu. Może być w niektórych przypadkach o wiele droższe niż zakup karty SIM od lokalnego operatora. System budek telefonicznych i publicznych aparatów telefonicznych na Jamajce już nie funkcjonuje.

Negril, Jamajka, Karaibska skalista plaża z turkusową wodą, turyści łodzi i latarni morskiej.
Negril, Jamajka, Karaibska skalista plaża z turkusową wodą, turyści łodzi i latarni morskiej., licencja: shutterstock/By Lucky-photographer

Jak uniknąć zbędnych problemów na Jamajce?

Na Jamajce warto przestrzegać kilku zasad, aby uniknąć ewentualnych problemów. Podczas zwiedzania atrakcji turystycznych warto zachować ostrożność i nie wchodzić na tereny przeznaczone tylko dla osób miejscowych. Lepiej również nie korzystać z ofert lokalnych mieszkańców i ich usług jako przewodnika. Woda na Jamajce nie nadaje się do spożycia, dlatego zalecane jest korzystanie z wody butelkowanej i przegotowanej. Wyspa ma wysoki poziom nasłonecznienia. Dlatego korzystaj z kremów z mocnym filtrem przeciwsłonecznym oraz lekka odzież, warto również unikać zbyt długiego przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia.

Jamajka jest znana ze smacznej kuchni. Ale nie należy jeść nieumytych warzyw i owoców, a posiłki spożywać w miejscach, które wyglądają na higieniczne i bezpieczne. Szacunek do miejscowej kultury i obyczajów również pomoże uniknąć wielu nieporozumień. Wtyczki elektryczne są takie same na Jamajce, jak w USA, w sklepach elektrycznych można kupić specjalne przejściówki. Nie ma także problemów z kupieniem ładowarki do stosowanych w naszym kraju modeli telefonów komórkowych.

TOP 15 najlepsze hotele All-Inclusive na Jamajce (wyspykaraibskie.pl)

Wakacje na Jamajce – z biurem podróży czy na własną rękę? (wyspykaraibskie.pl)

Poprzedni

Co warto zjeść na Jamajce? – smaki Jamajki

TOP 10 najpiękniejszych wodospadów na Jamajce

Następny

Dodaj komentarz