Jak dzwonić z Kuby do Polski – Internet na Kubie

Tagi , , , ,

Planując wakacje często zastanawiamy się nad tym, jaki obrać kierunek. W naszej głowie pojawia się wiele pomysłów, począwszy od spędzenia urlopu w kraju, kończąc na egzotycznych kierunkach. Szczególnie ciekawa jest ta druga opcja, która pozwala zwiedzić różnorodne zakątki świata, a jednocześnie zrealizować marzenia podróżujących. Jednym z ciekawych kierunków turystycznych jest Kuba. I o ile warunki klimatyczne powinny być sprzyjające, to pośród różnorodnych czynników z pewnością zastanawiamy się, jak sytuacja wygląda z dostępem do środków telekomunikacji, takich jak chociażby połączenia głosowe czy Internet? Dziś zajmiemy się tematem Internetu i wykonywania połączeń głosowych na Kubie.

woman hands and flag of Cuba on computer, laptop keyboard
Internet na Kubie , licencja: shutterstock/By GagoDesign
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czy Kuba posiada powszechny dostęp do Internetu?

Tytułowe pytanie może wydawać się dość… abstrakcyjne. Wydaje się, że w obecnych czasach powszechny dostęp do Internetu nie powinien być niczym nadzwyczajnym. Dlaczego więc zadajemy w ogóle zastanawiamy się nad tym? Otóż Kuba to dość egzotyczny kierunek wakacyjnych wypraw. W związku z tym to, co u nas jest na porządku dziennym, niekoniecznie musi być tak oczywiste dla mieszkańców niektórych państw. 

W istocie, Internet na Kubie, nawet w drugiej dekadzie XXI wieku, można uznać za dobro pożądane i niezwykle rzadkie jak na dzisiejsze czasy. Taka sytuacja wynika m.in. z tego, że mamy tam do czynienia ze swego rodzaju monopolem na zarządzanie łączem internetowym, nad którym piecze sprawuje rządowa spółka ETECSA. Tak naprawdę dopiero stosunkowo niedawno umożliwiono mieszkańcom korzystanie z Internetu na smartfonach. Niemniej koszty użytkowania są tak duże, że zapewne niewielu tubylców decyduje się na skorzystanie z tej okazji. Na szczęście, jeżeli jesteśmy turystami, to prawdopodobnie zatrzymamy się w hotelu. A tam o dostęp do Internetu zdecydowanie łatwiej, choć często również nie za darmo. Jeżeli będziemy chcieli skorzystać z tych udogodnień, to przelicznik kształtuje się na poziomie około 1 euro za godzinę. Czy to dużo? Porównując do europejskich standardów – tak. Jeśli jednak mamy możliwość skorzystania z takiej oferty, to warto się na nią zdecydować. Za pośrednictwem łącza możemy skontaktować się np. z rodziną, która przebywa w Polsce i na bieżąco zdawać relację z wyjazdu. 

Camaguey, KUBA - Ciepłe światło zachodu słońca świeci na pustych ulicach centrum miasta światowego dziedzictwa w kubańskim mieście Camaguey, unikalnym mieście Ameryki Łacińskiej na Karaibach - styczeń 2016
Camaguey, KUBA – – styczeń 2016, licencja: shutterstock/By Julian Peters Photography

Dlaczego Internet na Kubie jest tak drogi?

W tym momencie możemy zastanawiać się nad tym, dlaczego internet na Kubie jest taki drogi i trudno dostępny? Przecież państwo dzieli stosunkowo niewielka odległość od takiej potęgi gospodarczej, jak Stany Zjednoczone. Niestety, ale USA są w pewnym sensie przekleństwem tego niewielkiego państwa. Po dziś dzień w Kubie obowiązuje embargo na produkty i technologie amerykańskie. Jak łatwo się domyśleć, podobna sytuacja jest z Internetem. W ramach ciekawostki można wspomnieć, że Kubańczycy poznali popularne hotspoty dopiero w 2015 roku. Na szczęście, tak jak już wspomnieliśmy, turyści będą mieli nieco mniejszy problem z dostępem do Internetu. Większość hoteli jest dość dobrze przygotowana na tę ewentualność, posiadając dostęp do opisywanej technologii. Tutaj czeka nas jednak pewna niespodzianka, bowiem aby uzyskać dostęp do sieci będziemy musieli otrzymać odpowiednią kartę, która nam to umożliwi. No ale jakby nie patrzeć, ma to też swoje dobre strony. Przede wszystkim dzięki wspomnianym ograniczeniom będziemy mogli w pełni skupić się na podróży, poznając okolice tego państwa. A jeżeli będziemy potrzebowali skorzystać z Internetu, aby połączyć się ze znajomymi czy rodziną w Polsce, to również jesteśmy w stanie skorzystać z takiej sposobności.

Portret afrykańskiej kubańskiej kobiety palenia cygara w Hawanie, Kuba
Portret afrykańskiej kubańskiej kobiety palenia cygara w Hawanie, Kuba, licencja: shutterstock/By EESB Professional

Połączenia telefoniczne na Kubie

Jeśli nie Internet, to może zwykłe połączenie telefoniczne? W momencie, gdy zastanawiamy się nad konkretnymi kwotami, to przez głowę zapewne przebiegają nam ogromne sumy. Otóż patrząc realnie, jeszcze przed wyjazdem warto jest zapoznać się z cennikiem opłat danego operatora sieci komórkowej. Niemniej koszty za minutę połączenia z Kuby do Polski oscylują w granicach 6 zł za minutę połączenia głosowego. Porównując tę stawkę nawet do godzinnych opłat za Internet z łatwością stwierdzimy, że raczej lepsze okaże się skorzystanie z łącza internetowego. Pomimo, że nie jest ono nadzwyczaj szybkie, to jednak nadal tańsze i czasami nawet wygodniejsze.

Więcej o wakacjach na Kubie:

Szpitale na Kubie – sprawdź, gdzie szukać pomocy (wyspykaraibskie.pl)

Kiedy jechać na Kubę? (wyspykaraibskie.pl)

Poprzedni

Szpitale na Kubie – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Co warto zjeść na Kubie? – smaki Kuby

Następny

Dodaj komentarz