Jakie szczepienia przed wylotem na Jamajkę?

Tagi , , , , , , ,

Jamajka jest jedną z popularniejszych destynacji na Karaibach. Nie ma w tym nic dziwnego. Wakacje tam trwają cały rok. W grudniu temperatury sięgają 30 stopni Celsjusza. W sierpniu około 33 stopnie. Jeżeli ma się taką możliwość to dobrze jest się wybrać na Jamajkę, właśnie zimą. Jest to moment by odpocząć od szarej i mroźnej rzeczywistości. A na samej wyspie jest duża szansa na uniknięcie takich tłumów jak w okresie letnim. Oprócz tego, że warto wiedzieć jakie szczepienia przed wylotem na Jamajkę warto zrobić, to…

Jamajka przyciąga nie tylko fantastycznym klimatem przez cały rok. To co wabi turystów to piękne plaże, muzyka, zmysłowy taniec i wiele atrakcji turystycznych. Niezapomniane widoki, takie jak klify wysunięte nad błękitną wodą, gdzie śmiałkowie oddają się skokom do wody. Wspaniałe plaże idealne do snorkelingu i nurkowania. Jamajka to także wodospady robiące niezapomniane wrażenie. Będąc na wyspie warto też odwiedzić plantacje trzciny cukrowej i odwiedzić wytwórnie lokalnego rumu. Poza walorami widokowymi i częstowaniem się pysznym rumem, warto odwiedzić dom Boba Marleya w Kingston. Który działa jako muzeum poświęcony jego pamięci. Jest to punkt ważny na liście rzeczy do zobaczenia, niezależnie od tego czy jest się jego fanem czy nie. Ponieważ nie da się ukryć, że miał ogromny udział w muzyce reggae i stał się częścią pięknej kultury. 

Jamaica healthcare concept. Medical stethoscope with country flag
Szczepienia przed wylotem na Jamajkę, licencja: shutterstock/By Ink Drop
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

O czym warto pamiętać przed wyjazdem?

Wyjazd to niestety nie tylko same przyjemności, ale jest kilka formalności, o których dobrze jest pamiętać przed tak długim wylotem. Lot jest uznawany za dość długi, bo wraz z przesiadką trwa łącznie około 20 godzin.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że aby jechać na Jamajkę należy mieć paszport ważny, co najmniej na 6 miesięcy przed datą wyjazdu. 

Przy samym wjeździe nie jest od nas wymagane posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, ale warto się w takie zaopatrzyć, dokonując zakupu w międzynarodowej firmie. Polisy sprzedawane przez polskich ubezpieczycieli nie są honorowane na Jamajce. Pomimo ważnego ubezpieczenia, dobrze będzie się przygotować na to, że w razie ewentualnej wizyty, lekarz i tak rozliczy nas w gotówce. Mimo wszystko ubezpieczenie jest istotne a posiadanie go, niweluje stres związany z podróżą i pozwala spać spokojniej.

Kolejnym ważnym krokiem jest wykonanie zalecanych/obowiązkowych szczepieni, oraz zaopatrzenie się w środki farmaceutyczne, które mogą się przydać w wypadku wystąpienia problemów zdrowotnych w podróży. O podjęciu wszelkich profilaktycznych działań należy pomyśleć w pierwszej kolejności, nawet na 4-6 tygodni przed wyjazdem, tak by zdążyć przyjąć wszystkie niezbędne dawki szczepionek i leków.

Jamaican doctor holding heart with flag of Jamaica background. Healthcare, charity, insurance and medicine concept
szczepienia przed wylotem na Jamajkę, licencja: shutterstock/By MillaF

Odpowiednio wcześniej należy się zgłosić do gabinetu medycyny podróży i porozmawiać z lekarzem o możliwości wykonania szczepień oraz o pomoc w skompletowaniu leków do apteczki. Jeżeli mamy zamiar odwiedzić więcej niż jeden kraj, to taką poradę należy rozszerzyć o wszystkie kraje do których się wybieramy.

Na jakie szczepienia zwrócić uwagę?

Przed wyjazdem trzeba sprawdzić swój kalendarz szczepień. Jeżeli w przeszłości zostały przyjęte szczepienia przeciwko podstawowym chorobom zakaźnym, wskazane będzie przyjęcie dawki przypominającej. 

Zalecane szczepienia:

  • błonica, tężec, krztusiec- zalecane w przypadku kontaktu z chorymi, albo nosicielami. W przypadku tężca, kiedy może dojśc do ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A– w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody lub żywności,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B– w przypadku ryzyka kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych, iniekcji i interwencji chirurgicznych,
  • dur brzuszny– w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody lub żywności,
  • wścieklizna– w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta.

Choroba przed którą należy się odpowiednio zabezpieczyć jest denga, czyli infekcyjna choroba tropikalna, wywołana wirusem dengi. Objawami jest gorączka, ból głowy, mięśni i stawów oraz charakterystyczna wysypka. Dengę przenosi kilka gatunków komarów, należących do gatunku Aedes. Leczenie jest objawowe, ale chorobie można się postarać zapobiegać, stosując środki odstraszające na komary, moskitiery, siatki ochronne w oknach. Odpowiednio noszona odzież, czyli długie nogawki i rękawy od zmierzchu do świtu też mogą pomóc.

Jeżeli bezpośrednio przed wyjazdem na Jamajkę odbywaliśmy podróż do krajów w których notuje się przypadki występowania żółtej gorączki, zaleca się szczepienie z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień.

Doctors hands wearing surgical gloves holding Jamaica flag heart
szczepienia przed wylotem na Jamajkę, licencja: shutterstock/By Ink Drop

Formalności i myślenie o chorobach i szczepieniach, mogą wywołać stres przed podróżą i mocno wystraszyć. Nie warto jednak się tego obawiać i potraktować to jako punkty do załatwienia, przed cudowną przygodą. Nie mają na celu nas wystraszyć i powstrzymać, tylko uspokoić i mieć pewność, że urlop spędzimy spokojnie i bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Poprzedni

Szpitale na Jamajce – sprawdź, gdzie szukać pomocy

TOP 10 najpiękniejszych plaż na Jamajce

Następny

Dodaj komentarz