Jesień na Dominikanie, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Tagi , , , ,

Jeżeli zastanawiasz się, nad możliwością spędzenia swojego urlopu w egzotycznym stylu, warto wziąć pod uwagę wyjazd na Dominikanę. To, co na pewno warto podkreślić to fakt, że Dominikana pełna jest wielu pięknych miejsc wartych odwiedzenia. Ponad to jest to kraj wypełniony pięknymi plażami, który co roku znajduje masę zwolenników wśród podróżujących. Dominikana bardzo mocno wyróżnia się spośród innych miejsc wyjątkową dobrą pogodą zarówno latem, jak i zimą. Pogoda jak i klimat są tutaj bardzo zachęcające dla turystów. Co jednak w przypadku gdy planujecie swoje wczasy w poza okresem wakacyjnym? Czy warto jechać na Dominikanę jesienią lub wiosną, aby dalej móc dalej cieszyć się słoneczną pogodą? Postaramy odpowiedzieć się Wam na te pytania w poniższym tekście.

Beautiful tall coconut palms at Juanillo beach, Dominican Republic. Luxury travel destination
Jesień na Dominikanie, licencja: shutterstock/By photopixel
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Temperatury i pogoda na Dominikanie na jesień

Wiosenny klimat Dominikany może okazać się bardzo atrakcyjny dla odwiedzających turystów. W Polsce wiosna kojarzyć się będzie nam ze zmiennością pogodową. Jak wygląda to w przypadku Dominikany? Tutaj również można pokusić się o stwierdzenie, że jest to kraj z bardzo zmienną pogodą. Nikogo nie dziwią tutaj przelotne, ale bardzo obfite opady deszczu. Głównie występują one w nocy, ale również i w ciągu dnia. Mimo wszystko nie powinniśmy się tym za bardzo martwić. Deszcz sam w sobie jest bowiem bardzo ciepły i wręcz przyjemny, a wysoka temperatura powoduje jego szybkie odparowywanie.

Porównując sumy opadów na przestrzeni całego roku, możemy jasno podkreślić, że ilość deszczu w ciągu wiosny jest większa niż w innych porach roku. Jeżeli jesteś osobą, która bardzo nie lubi pory deszczowej to, rozsądniejszym wyjściem może okazać się wyjazd jesienią. To, co jednak jeszcze raz warto jest podkreślić to fakt, że deszcz na Dominikanie nie jest porównywalny do naszych polskich opadów. Pora deszczowa na Dominikanie nie jest czymś, co powinno skreślać wasze plan urlopowe.

Wakacje w Las Terrenas – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże (wyspykaraibskie.pl)

Średnie temperatury w dzień wynoszą 27°C, co pozwala na miłe spędzenie wolnego czasu w ciepłej, tropikalnej atmosferze. Pogoda sama w sobie jest również uwarunkowana od lokalizacji. Przykładowo Rejony Santo Domingo i Punta Cana są najgorętszymi miejscami w całym państwie. Najwyższy punkt Dominikany (Pico Duarte) ma natomiast przydomek miejsce, gdzie króluje wieczna wiosna.

​Wiosenne statystyki pogodowe na Dominikanie

Wilgotność powietrza: 81%

W ciągu dnia: 27°C

W ciągu nocy: 23°C

Temperatura wody: 27°C

Powyższe dane pokazują nam, jako bardzo przychylna jest pogoda i klimat pod kątem spędzenia tam swojego urlopu. Tak naprawdę nie musimy czekać do lata, ponieważ już wiosną możemy liczyć na świetne warunki atmosferyczne. Co jeśli braliście pod uwagę wybrać się tam jesienią? Chcecie wiedzieć, co Was czeka? Zachęcamy do następnej części artykułu, gdzie skupimy się na porze jesiennej.  

​Temperatury wody na Dominikanie na wiosnę

Analizując temperaturę wody na Dominikanie, warto pamiętać o tym, że rzeczywiste wartości  mogą się delikatnie różnić od tych podawanych w mediach. Mają na to wpływ ulewne deszcze bądź dłuższe okresy silnych wiatrów. W takich sytuacjach dolne reki mogą powodować, że głębokie wody zalewają wody powierzchniowe, chłodząc je przy tym. Mimo wszystko 28°C to średnia wartość temperaturowa wód znajdujących się w tym kraju. Najcieplejszym miejscem jeżeli chodzi o dostęp do wody, jest Puerto Plata.

Beautiful caribbean beach on Saona island, Dominican Republic. Aerial view of tropical idyllic summer landscape with green palm trees, sea coast and white sand
Dominikana, licencja: shutterstock/By Roxana Bashyrova
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Temperatury i pogoda na Dominikanie na jesień

Pozwolimy sobie zaryzykować stwierdzeniem, że jesień na Dominikanie jest odpowiednikiem naszego polskiego lata. Oczywiście opady deszczu nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem, jednak przy średnich temperaturach sięgających 28°C dyskomfort z nimi związany, jest wręcz pomijalny. To, co warto brać pod uwagę to możliwość zetknięcia się z huraganami, które czasem pojawiają się jesienią na Dominikanie. Ogólnie przyjmuje się, że sezon huraganów na Dominikanie trwa od 1 czerwca do 30 listopada. Mimo to są one rzadkością i nawet jeżeli faktycznie do nich dochodzi, to nie niosą ze sobą gigantycznych spustoszeń. Dalej zastanawiacie się, czy warto, jest lecieć na Dominikanę jesienią? Mamy dla Was nieco statystyk dotyczących jesiennego klimatu który tam panuje.

Piękna karaibska plaża na wyspie Saona, Dominikana
Piękna karaibska plaża na wyspie Saona, Dominikana, licencja: shutterstock/By Maciej Czekajewski

​Jesienne statystyki dotyczące pogody na Dominikanie

Wilgotność powietrza: 82%

W ciągu dnia: 28°C

W ciągu nocy: 24°C

Temperatura wody: 28°C

Jak sami możecie zaobserwować, temperatury wyglądają naprawdę zachęcająco. Niestety nikt nie jest w stanie zagwarantować Wam wakacji na Dominikanie bez opadów deszczu. Na przestrzeni ostatnich kilku lat udało się wyliczyć średnią ilość opadów wynoszącą około145l/m2 we wrześniu, październiku i listopadzie. Mimo to opadom deszczu towarzyszą słoneczne dni oraz wysoka temperatura. Nie należy też unikać wyjazdu na Dominikanę jesienią z powodu wspominanych huraganów. Huragany są niezwykle rzadki i tak naprawdę, planując na przykład 7-dniowy urlop, szansa na ich trafienie jest bardzo mała. Mimo wszystko warto o nich pamiętać i np. dla swojego spokoju wykupić ubezpieczenie podróżne, które może okazać się pomocne na wypadek odwołania podróży lub spóźnień komunikacyjnych.

​Czy warto jechać na Dominikanę na jesień?

Zdecydowanie tak! Podczas gdy jesienią w Polsce zaczyna się robić nieprzyjemnie, chłodno, a dni stają się coraz krótsze, w tym samym czasie na Dominikanie jest 28°C w ciągu dnia. Jesienny czas to również świetna okazja na zakupy wakacji last minute. To właśnie wrzesień, październik i listopad są miesiącami, dla których wystawiane są najlepsze okazje cenowe na spędzenie urlopu w tym kraju. Jeżeli chciałbyś odpocząć od niskich temperatur w Polsce, śmiało możesz zaplanować swój wypoczynek na Dominikanie i cieszyć się piaszczystymi plażami oraz gorącymi dniami.

Poprzedni

Wyspa Culebra – zwiedzanie, atrakcje, hotele, noclegi, plaże

Najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Jamajce

Następny

Dodaj komentarz