Jesień na Kubie, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Tagi , , , , ,

Kuba to wyjątkowe miejsce pełne kontrastów i dostarczające niezapomnianych wrażeń. Od zatłoczonych ulic Hawany po spokojne plaże, od przepięknej architektury po kolorowe uliczne artystyczne życie. Warto odkryć ten niesamowity świat różnorodnej kultury i tradycji. Należy jednak pamiętać o cechach tropikalnego klimatu, który tam występuje. Jakie znaczenie ma pora roku podczas planowania wakacji na Kubie? Kiedy odwiedzić Kubę, aby maksymalnie wykorzystać atrakcje, które nam oferuje? Jaka jest jesień na Kubie?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jesień na Kubie: Jakie są warunki pogodowe we wrześniu, październiku i listopadzie?

Kuba to jedna z karaibskich wysp, więc panuje tam klimat tropikalny. Nie występują tu duże zmiany temperatur w ciągu roku, a najwyższe są notowane w lipcu i osiągają około 35 st. Celsjusza. Przed wyjazdem zawsze warto sprawdzić prognozę długoterminową, aby móc cieszyć się taką pogodą jaka odpowiada nam najbardziej.

Główne ryzyko związane z podróżą na Kubę może być napotkanie tzw. okresu deszczowego. Od maja do października występuje tutaj zwiększone niebezpieczeństwo huraganów. Można więc wywnioskować, że planowaniu urlopu na Kubie jesienią nie jest dobrym pomysłem. Jednakże to nie oznacza, że zawsze w tych miesiącach występują trudne warunki pogodowe. Wręcz przeciwnie! Temperatura powietrza i wody jest najwyższa w sierpniu. 

Wrzesień to na pewno jest to doskonała okazja do wypoczynku na Kubie pod względem temperatury. Trzeba jednak liczyć się z możliwością występowania dużych opadów deszczu. Niestety od września do listopada trwa tak zwany “szczyt sezonu” cyklonów. Istnieje duże ryzyko, że przez trzy a nawet cztery dni z rzędu będzie taka ulewa, że ciężko będzie produktywnie spożytkować czas. Zwiedzanie czy odpoczynek na plaży może być uniemożliwiony, a to oznacza że możemy zmarnować dużo czasu na tej pięknej wyspie. Oprócz tego, ważne jest aby pamiętać, że po przejściu cyklonu wyspa może wyglądać nieciekawie. Pozostanie taka dopóki nie zostaną uporządkowane elementy roślinności oraz inne przedmioty, które zostały porwane przez silny wiatr. 

Sunflower and Sunset in Cuba
Cuba, licencja: shutterstock/By

Jakich temperatur wody można spodziewać się wiosną na Kubie?

Każdy kto planuje urlop na Kubie jest zainteresowany nie tylko temperaturą powietrza, ale też wody. Dla wszystkich, którzy chcą odwiedzić tę karaibską wyspę od maja do października mamy dobrą wiadomość, są to miesiące, w których temperatura wody jest najwyższa. Może ona osiągać aż 29 st. Celsjusza! 

Zróżnicowanie temperatury wody w ciągu roku nie jest duże. W pozostałych miesiącach najniższą temperaturę jaką może osiągnąć szacuje się na około 25 st. Celsjusza. Podsumowując, nawet zimą możemy bez problemu wskoczyć do wody i cieszyć się przyjemną kąpielą. 

Jeśli chodzi o wiosenne temperatury wody to są one na poziomie 25-27 st. Celsjusza. Wybierając urlop w okresie od marca do czerwca bez żadnych wątpliwości będziemy czerpać przyjemność z pływania w Morzu Karaibskim. Ta temperatura będzie odpowiednia nawet dla wymagających. 

Wiosna na Kubie, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju (wyspykaraibskie.pl)

The river with stages in park of Soroa. Cuba.
Soroa. Cuba., licencja: shutterstock/By KKulikov

Kiedy jest odpowiedni czas na urlop na Kubę?

Kuba to atrakcyjna destynacja praktycznie przez cały rok. Średnie temperatury powietrza na tej wyspie wynoszą około 25 st. Celsjusza. Nie brakuje tu również słonecznych dni, których w ciągu roku jest ponad 300. Okresem mniej polecanym do planowania wakacji na Kubie jest sierpień i wrzesień. Właśnie wtedy występuje tu najwięcej huraganów. 

Od jesieni do wiosny trwa tutaj sezon turystyczny. Przyjezdni najczęściej odwiedzają to państwo w porze suchej. W tym czasie ryzyko opadów jest niewielkie, a średnia temperatura od listopada do maja wynosi ok. 25 st. Celsjusza, a ryzyko opadów jest niewielkie. 

Jeśli marzysz o prawdziwych upałach, polecane są miesiące sierpień, lipiec oraz czerwiec. To właśnie wtedy na Kubie jest najcieplej. Jednak trzeba wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia wysokich opadów deszczu oraz porywistych wiatrów. Być może odwiedzając wyspę w tych miesiącach, będziesz zmuszony poświęcić parę dni na przeczekanie załamania pogody w hotelu, co może Cię kosztować uboższymi wspomnieniami z wyjazdu. Udając się w tak odległą podróż, warto zadbać o to, aby wykorzystać każdy dzień na 100%.

Woman with pink suitcase, hat and Cuba flag standing on passengers ladder and getting out of airplane opposite sea coastline with palm trees.
wakacje na Kubie. , licencja: shutterstock/By FTiare

Dla tych, którym zależy głównie na odkrywaniu bogatej kultury i zwiedzaniu Kuby, polecamy zaplanować wyjazd na wyspę w październiku, kwietniu lub maju. Panuje tutaj wówczas mniejszy zgiełk, a ceny są znacznie bardziej korzystne. Dzięki mniejszej ilości turystów, można prawdziwie cieszyć się spędzonym na tej wyspie czasem. Całkowicie dać się pochłonąć kulturze oraz zwyczajom Kubańczyków. Możesz odkryć niesamowite lokalizacje, nie ograniczając się tylko do często uczęszczanych miejsc i sugestii innych odwiedzających. Masz możliwość zobaczenia Kuby z własnej perspektywy i na własnych zasadach. Warunki pogodowe oraz nie za wysokie temperatury, z pewnością przyczynią się do satysfakcji ze zwiedzania. 

Jesień na Kubie – czy warto jechać?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Znajdą się osoby, które będą polecać wyjazd na Kubę o tej porze roku, inni natomiast zdecydowanie będą odradzać. Obie grupy turystów będą mieli swoje racje. Dlatego najważniejsze jest, aby odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czego oczekuję od wakacji na Kubie? 

Jeśli chcesz spędzić dwa tygodnie na plaży lub w hotelowym barze to możesz sobie pozwolić na zmarnowanie kilka dni podczas cyklonu. Natomiast jeśli marzysz o byciu blisko z naturą i kulturą na Kubie, pragniesz przez chwilę żyć prawdziwie wyspiarską codziennością lub ciekawe miejsca do odwiedzenia na Twojej liście się nie kończą to wybór pory jesiennej na wyjazd może nie być odpowiedni. 

Stare samochody Kuba
Stare samochody Kuba, licencja: shutterstock/By Zoltan Varga Photographer

Ceny na Kubie. Czy na Kubie jest drogo? (wyspykaraibskie.pl)

Pogoda i temperatura na Kubie w ciągu roku (wyspykaraibskie.pl)

Wycieczka do Baracoa na Kubie, zwiedzanie, atrakcje (wyspykaraibskie.pl)

Poprzedni

Wiosna na Kubie, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

Komary na Kubie, jakie szczepienia przed wylotem?

Następny

Dodaj komentarz