Kiedy jechać do Portoryko?

Tagi , , , , ,

Pora, w jaką odwiedzamy Portoryko, powinna być zależna od tego, czego oczekujemy w trakcie wyjazdu. Miejscowość znajduje się w klimacie tropikalnym, co wiąże się z dużymi upałami, ale również sezonowymi wahaniami temperatury i sporymi opadami. Jeżeli chcemy cieszyć się dobrą pogodą, warto zrezygnować z wyjazdu w miesiącach od kwietnia do listopada, ponieważ przypada wtedy pora deszczowa. Planując wyjazd, możemy rozważać miesiące od końca grudnia do początku kwietnia. Dobowa temperatura waha się w okolicach od 25 do 29 stopni. Jest to pora sucha, dzięki czemu ograniczamy ryzyko wystąpienia opadów. Wiąże się to ze zmniejszoną wilgotnością powietrza, dzięki czemu mamy lepsze samopoczucie. Kiedy jechać do Portoryko?

Panorama San Juan, wybrzeże Portoryko
Panorama San Juan, wybrzeże Portoryko, licencja: shutterstock/By
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najcieplejsze miesiące na Portoryko  

Najcieplejszym miesiącem jest zdecydowani sierpień. Temperatura oscyluje wtedy w granicach 33 stopni, co dla wielu odwiedzających może być uciążliwe. Duże upały sprzyjają odwodnieniu i osłabieniu organizmu, dlatego jeżeli nie jesteście miłośnikami wielkich upałów, warto zrezygnować z podróży w tym terminie. Dodatkowo jest to miesiąc, występujący w porze deszczowej co sprzyja wzmożonej wilgotności powietrza. 

Jeżeli preferujesz ciepłą, ale nie upalną pogodę, warto odwiedzić Portoryko w styczniu. Jest to pora sucha, a zarazem temperatura osiąga wtedy najniższe wartości, które mają dobowe wahania od 22 do 28 stopni. Mimo, iż nie jest to pora deszczowa, opady mogą nas zaskoczyć. Najmniej deszczowym miesiącem jest marzec. Przypada wtedy około 12 dni deszczowych, a temperatura oscyluje w okolicach 29-30 stopni. Panujący wtedy klimat, jest podobny do polskiego lata, dlatego wiele osób decyduje się na podróż w tym okresie. Wilgotność jest znośna i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Jeżeli nie jesteśmy przyzwyczajeni do tropikalnych klimatów, warto rozważyć ten okres na podróż, ponieważ jest on najmniej dokuczliwy. Osoby, które są wrażliwe na zmiany pogodowe, powinny się wtedy dobrze czuć. 

Hotele w Portoryko – lista TOP rekomendowanych noclegów (wyspykaraibskie.pl)

Najmniej korzystna pogoda na urlop 

Najbardziej deszczowym okresem jest listopad. Wypada wtedy około 20 dni deszczowych w miesiącu, dlatego nie warto planować w tym terminie urlopów, jeżeli nie jesteśmy miłośnikami deszczowej pory. Temperatura w tym okresie wynosi około 30 stopni. Wysoka dobowa temperatura powietrza i duża ilość opadów, nie sprzyjają dobremu samopoczuciu, ponieważ rośnie dobowa wilgotność powietrza. Warto wspomnieć, że jest to sezon, w którym mogą występować burze tropikalne i huragany. Jeżeli nie jesteśmy odporni na wysoką wilgotność i dużą temperaturę, warto odpuścić wycieczkę w tym terminie. 

San Juan, wybrzeże Puerto Rico w Paseo de la Princesa.
San Juan, wybrzeże Puerto Rico w Paseo de la Princesa., licencja: shutterstock/By

Jeżeli zdecydujesz się na podróż do Portoryko, należy wziąć pod uwagę wysokość miejsc, które chcemy odwiedzić. Najwyżej położonym punktem, który wynosi, aż 1338 m jest Cerro de Punta, natomiast najniższym znajdującym się na wysokości 0 m – Caribbean Sea. Ma to duży wpływ na kształtowanie się pogody. Temperatura spada o około 1,5 stopnia co każde 200 metrów. Dlatego warto sprawdzać prognozy pogody dla poszczególnych miejsc w Portoryko. Biorąc pod uwagę wysokość miejsc, które będziemy odwiedzać, możemy w lepszy sposób dostosować termin urlopu, tak aby trafić na najkorzystniejszą pogodę. 

Termin wyjazdu zależny od celu podróży

Portoryko jest miejscem, gdzie o każdej porze roku mamy do czynienia z wysokimi temperaturami i nasiloną wilgotność ze względu na położenie w klimacie tropikalnym. Jak oceniliśmy najlepszymi miesiącami na podróż są te, występujące na początku roku. Jest to jednak popularny termin na wyjazdy do Portoryko. Wiąże się to z wyższymi cenami podróży oraz pobytu. Warto zaznaczyć, że jest to sezon, kiedy w miejscowości znajduje się największa liczba odwiedzających dlatego, jeżeli nie jesteś miłośnikiem tłumów, warto wziąć pod uwagę inny termin na urlop. Jeżeli zależy Ci na spokoju, możemy wziąć pod uwagę sezon letni i jesienny. Występuje wtedy większe ryzyko występowania opadów, ale jeżeli nie jest to dla Ciebie duży problem, to warto przemyśleć ten okres. Możemy wtedy spotkać wiele okazyjnych wyjazdów, za niższe ceny oraz zdecydowanie mniejszą liczbę osób odpoczywających na Portoryko. 

Piękne tropikalne palmy na popularnej turystycznej plaży Condado w San Juan, Portoryko
Piękne tropikalne palmy na popularnej turystycznej plaży Condado w San Juan, Portoryko, licencja: shutterstock/By Dennis van de Water

Portoryko – miejscem do podróży przez cały rok?

Reasumując, wybierając odpowiedni termin na podróż do Portoryko, powinniśmy wziąć pod uwagę własne preferencje i cel podróży. Jeżeli ciężko znosimy zmiany pogody, dużą wilgotność wysokie temperatury i odpady, nie wybierajmy terminów pomiędzy kwietniem, a listopadem. Jednakże dużym plusem, dla podróżujących w tym sezonie, jest mniejsze nasilenie turystów oraz niższe ceny za pobyt i podróż do Portoryko. Pora zimowa, występująca od grudnia do kwietnia, charakteryzuje się niższymi temperaturami, niewielkimi opadami oraz obniżoną wilgotnością. Jest to świetny okres na podróżowanie, zwiedzanie miejscowości, czy plażowanie. Niestety okres zimowy jest najpopularniejszym terminem dla turystów. Jeżeli nie lubisz tłumów i szukasz spokojnego miejsca na wypoczynek, warto przemyśleć podróż w inną część świata. Portoryko należy do miejscowości, którą o każdej porze roku odwiedzają turyści. 

Poprzedni

Hotele w Portoryko – lista TOP rekomendowanych noclegów

Zima w Portoryko, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz