Kiedy jechać na Jamajkę?

Tagi , , , , , , , ,

Jamajka leży na Morzu Karaibskim, w Archipelagu Wielkich Antyli w Ameryce Srodkowej. Jest jedna z największych wysp w tym miejscu, co czyni ją atrakcyjnym celem wyjazdów dla celów wypoczynkowych. Leży na zachód od Haiti i na południe od Kuby. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że klimat jest mocno tropikalny, dlatego przez cały rok kusi urlopowiczów swoim pięknem.

Wiele osob planujacych relaks na tej pieknej wyspie zastanawia sie, kiedy jest najlepszy moment na urlop w tym uroczym miejscu? Co należy wziac od uwagę przy wybieraniu odpowiedniego terminu, żeby nie rozczarować się w związku z oczekiwaniami wobec wyspy, która sprawia wrażenie raju na ziemi? Najistotniejsze wydaje się wyznaczenie okresu, w którym pogoda sprzyja, ceny są atrakcyjne, a nadmiar turystów nie zakłóca wypoczynku. Więc kiedy jechać na Jamajkę?

Jamajka. Łódź narodowa na piaszczystym wybrzeżu zatoki
Jamajka. Łódź narodowa na piaszczystym wybrzeżu zatoki, licencja: shutterstock/By KKulikov
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kiedy jechać na Jamajkę – pogoda?

Z uwagi na położenie geograficzne,  Jamajka prawie zawsze gwarantuje udaną pogodę.  Przez cały rok panują tu temperatury rzędu 27 – 31 stopni. Także woda ma temperaturę sprzyjającą kąpielom, niewiele niższą lub równą temperaturze powietrza. Każdy, kto planuje złapać piękną opaleniznę,  wykąpać się w morzu, poleniuchować czy pozwiedzać, najprawdopodobniej nie będzie miał problemów z realizacją swoich planów o dowolnej porze roku. 

Pod względem opadów,  trochę trudniejszym okresem wyjazdowym jest lato – na lipiec  przypada około 11 dni deszczowych,  co sprawia że z dużym prawdopodobieństwem w czasie wypoczynku trafi się na taką pogodę. Również planujący wypoczynek w sierpniu muszą się liczyć z średnio 11 dniami deszczowymi,  we wrześniu będzie to aż 15 dni. Powodem następującej pory deszczowej są huragany, które od wielu lat nie wyrządzają na wyspie żadnej szkody, jedynie powodują gwałtowne deszcze. 

The Blue Hole in Ocho Rios Jamaica
The Blue Hole in Ocho Rios Jamaica, licencja: shutterstock/By

Pocieszającym jest,  że deszcze w tym okresie nie padają cały dzień,  są raczej gwałtowne ale krótkotrwałe. Wbrew pozorom, często są one bardzo oczekiwane zarówno przez mieszkańców jak i turystów,  gdyż z uwagi na dużą wilgotność powietrza upał jest bardziej odczuwalny na Jamajce niż w miejscach charakteryzujących się nawet wyższą temperaturą,  ale suchym klimatem.  

Napływ turystów 

Turyści przez cały rok niezwykle chętnie odwiedzają wyspę,  która daje poczucie wyjątkowo atrakcyjnego wypoczynku – w zależności od miesięcy zróżnicowanie nie pojawia się nie tyle w ilości turystów, a w grupach wiekowych. W okresie wakacyjnym pojawiają się najliczniej rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Co jest naturalne, z uwagi na konieczność dopasowania wypoczynku całej rodziny do terminów wolnych od zajęć dydaktycznych w placówkach edukacyjnych. 

Jamajka. Łódź narodowa na piaszczystym wybrzeżu zatoki
Jamajka. Łódź narodowa na piaszczystym wybrzeżu zatoki, licencja: shutterstock/By KKulikov

W kolejnych miesiącach – między październikiem a lutym największą grupą turystyczną są młodzi dorośli i rodziny z małymi dziećmi, które mogą pozwolić sobie na wyjazd z zimnego i szarego otoczenia do zachęcającego ciepłem i słońcem zakątka w tropikach. Okres kwiecień – maj najchętniej wykorzystują seniorzy do wypoczynku, jest to okres gdy pora deszczowa nie zaskakuje,  więc zwiedzanie okolicy można zaplanować w dość precyzyjny sposób. Osoby w podeszłym wieku cenią sobie także „wyciszenie” wyspy w tym okresie – małą ilość rodzin z dziećmi, dzięki czemu wypoczynek nie jest zakłócany przez,  dość głośno przecież zachowujące się zazwyczaj dzieci.  

Koszt wypoczynku

Niewątpliwy wpływ na decyzję o terminie wypoczynku ma także koszt,  jaki trzeba ponieść w związku z zaplanowanym urlopem. Nie każdy może sobie pozwolić na wyprawę nie licząc się z wydatkami. Sporo też ludzi podchodzi pragmatycznie do sprawy. Nawet mając fundusze, za ten sam produkt wolą zapłacić mniej,  jeśli jest taka możliwość. Warto więc przyjrzeć się temu aspektowi zwiedzania Jamajki.

W związku z okresem wakacyjnym i dużym zainteresowaniem rodzin Jamajką, sezon wysoki przypada na lipiec,  sierpień i wrzesień. Wtedy koszty przelotu i hotelu są najwyższe. Hotele małą 100% obłożenia. Co wiąże się także z problemami w zorganizowaniu wypoczynku – trudniej znaleźć nocleg i wolne miejsca na biletowane atrakcje.

Plaża na Jamajce z wysoką palmą na morzu Karaibów
Plaża na Jamajce z wysoką palmą na morzu Karaibów, licencja: shutterstock/By Lucky-photographer

Chcąc jednak oszczędzić powinno się zaplanować w miarę możliwości wypoczynek w miesiącach mniej obleganych, jak na przykład luty czy marzec. Wtedy wybór dostępnych atrakcji, miejsc do zwiedzania czy chociażby noclegowych będzie większy,  łatwiej zatem będzie dopasować urlop do swoich potrzeb. 

TOP 15 najlepsze hotele All-Inclusive na Jamajce (wyspykaraibskie.pl)

Kiedy jechać na Jamajkę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi kiedy wyjeżdżać, ponieważ ta urocza wyspa kusi swoimi walorami przez cały rok. Przy podejmowaniu decyzji trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim swoją sytuację. Zastanowić się czy szuka się spokoju w mniej obleganych terminach, czy z uwagi na sytuację rodzinną do rozplanowania bierze się pod uwagę raczej standardowe miesiące wypoczynku. Warto przemyśleć,  czy chce się wspominać letni wyjazd,  czy uciec przed niesprzyjającą aurą jesienną, lub zimowymi mrozami. Istotne jest także wzięcie pod uwagę ewentualnych huraganów i deszczów,  by podjąć decyzję jaki czas wyjazdu będzie odpowiedni. W przeciwieństwie do wielu innych miejsc na świecie sezon na dobry wypoczynek na tej wyspie, jest przez caly rok. Co pozwala na całkowitą dowolność w planowaniu dogodnej opcji wypoczynkowej.

The Beautiful Reggae Falls located in the hills of St Thomas, Jamaica.
Jamaica., licencja: shutterstock/By LBSimms Photography
Poprzedni

Czy na Jamajce jest drogo?

Plaża Seven Mile Beach – najpiękniejsza plaża Jamajki

Następny

Dodaj komentarz