Kuba jest największą wyspą na Morzu Karaibskim. Piaszczyste plaże, bogata fauna i flora, a także gorący klimat sprawiają, że to wyspiarskie państwo, będące perłą Karaibów, rokrocznie przyciąga tysiące turystów. Należy jednak pamiętać, że średnia suma opadów na Kubie wynosi około 1500 mm, z czego większość przypada na porę deszczową. Kiedy jechać na Kubę, aby cieszyć się najlepszą pogodą?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Jaki klimat panuje na Kubie?
Kuba to wyjątkowe miejsce o każdej porze roku. Na wyspie panuje klimat równikowy wilgotny ze średnią temperaturą na poziomie 24°C. Ze względu na położenie wyspy, na Kubie można zaobserwować nie cztery, a dwie pory roku — deszczową i suchą. Aby ułatwić planowanie wycieczki, w artykule stosujemy także klasyfikację klimatu umiarkowanego, w którym znajduje się m.in. Polska. Nie ma on jednak bezpośredniego przełożenia na warunki pogodowe na Kubie.
Polecane miesiące na wyjazd — luty, marzec, kwiecień
Za sezon turystyczny na Kubie uznaje się okres od jesieni do wiosny, czyli od listopada do kwietnia. Jest to pora sucha, podczas której większość dni jest słoneczna, a opady w żaden sposób nie kolidują z planami wypoczynkowymi. Do najcieplejszych miesięcy w porze suchej zalicza się luty, marzec i kwiecień, podczas których można spodziewać się temperatur przekraczających 30°C w ciągu dnia. Osoby, którym zależy na pewnej pogodzie, powinny zdecydować się na wyjazd właśnie w tym czasie.
Unikaj wyjazdu w tych miesiącach — czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień
Jak już wiesz, na Kubie wyróżnia się dwie pory roku. W trakcie pory deszczowej występuje jednak szczególny czas, podczas którego lepiej wstrzymać się z podróżą. Jest nim sezon huraganów, przypadający na okres od czerwca do września. Szczyt huraganów i cyklonów tropikalnych przypada na sierpień i wrzesień.
Z racji tego, że huragany są nieodłączną częścią klimatu panującego na Kubie, kraj ten jest doskonale przygotowany na jego wystąpienie. System bezpieczeństwa jest w stanie przewidzieć nadchodzący huragan; dzięki temu odpowiednio wcześniej przeprowadzona jest akcja ewakuacyjna. Stosując się do zaleceń władz kubańskich, turyści nie muszą obawiać się o swoje zdrowie, jednak wypoczynek może okazać się nieudany.
Kiedy jechać na Kubę — styczeń, maj, październik, listopad, grudzień
Grudzień i styczeń to miesiące pory suchej, podczas których można uświadczyć niewielkie ilości opadów. Od miesięcy ze szczytu turystycznego różnią się tym, że są chłodniejsze — zdarza się, że w tych miesiącach temperatura w dzień spada nawet do 15 stopni. Osoby, które nie przepadają za skrajnie wysokimi temperaturami, a jednocześnie chcą uniknąć deszczu, powinny zdecydować się na wyjazd właśnie w tych miesiącach.
Maj i listopad to skrajne miesiące sezonu mokrego, co oznacza, że podczas nich można natrafić na przelotne, choć intensywne opady deszczu. Na szczęście, rzadko się zdarza, aby ulewny deszcz występował przez kilka dni z rzędu. Średnia temperatura podczas nich nadal jest wysoka, a ryzyko wystąpienia huraganu — znikome. Osoby, które nie mogą wziąć urlopu w innych miesiącach, a lubią wysoką temperaturę, mogą zaryzykować z wyjazdem w tym czasie. Bardzo prawdopodobne, że nie wrócą niezadowolone, a wręcz przeciwnie — równikowy klimat zaoferuje im to, co najlepsze.
Październik jest miesiącem poza głównym sezonem — często rozpatruje się go w kontekście obniżenia kosztów wyjazdu. Jest to ostatni upalny miesiąc przed chłodnym jak na Kubę okresem od listopada do stycznia. Wyjazd w październiku może okazać się świetnym czasem zarówno na leżakowanie na plaży, jak i na zwiedzanie. Należy jednak pamiętać, że jest to końcówka sezonu mokrego, podczas której opady bywają bardzo ulewne.
Ceny wyjazdu — kiedy jechać na Kubę?
Klimat na Kubie spodoba się tym, którzy nie przepadają za jesienią i zimą. Gdy w Polsce za oknami panuje słota, na Kubie sezon turystyczny trwa w najlepsze — na okres między jesienią a wiosną przypada pora sucha. Opady w tym czasie są mniejsze niż w pozostałej części roku. Każdy, kto szuka słońca, morza i piasku, w tym czasie na pewno znajdzie je na Kubie. Zbiega się to jednak ze wzmożonym zainteresowaniem wyspą, a tym samym wzrostem cen transportu i noclegów.
Optymalnym czasem na wyjazd jest listopad, a także przełom kwietnia i maja, czyli odpowiednio początek i koniec pory suchej. Pogoda w tym czasie może być niestabilna, jednak nie na tyle, by całkowicie uniemożliwić wypoczynek poza hotelem. Tym samym można uniknąć zgiełku, który jest nieodłączną częścią pory suchej na Kubie. Wymienione miesiące są polecane w szczególności tym osobom, które od leżenia na plaży wolą aktywny wypoczynek — a atrakcji czeka co niemiara.
Komary — kiedy są najbardziej uciążliwe?
Wyprawa na Kubę może być niezapomnianą przygodą. Niestety, nawet w raju na ziemi występują pewne niedogodności, które mogą zepsuć humor. W Kubie, ze względu na klimat, panuje duża wilgotność powietrza, sprzyjająca rozwojowi insektów — w szczególności komarów. Spray przeciw komarom warto zabrać ze sobą niezależnie od pory wyjazdu, jednak najbardziej przyda się w porze deszczowej.
Więcej o wakacjach na Kubie:
Co kupić na Kubie i jakie pamiątki przywieźć? (wyspykaraibskie.pl)
Hotele Santiago de Cuba – lista TOP rekomendowanych noclegów (wyspykaraibskie.pl)