Kingston – wakacje w stolicy rozrywkowej Jamajki

Tagi , , , , , , , , ,

Nie da się ukryć, że najbardziej wytrawni podróżni z naszego kraju coraz chętniej poszukują idealnego miejsca, w którym mogą oni spędzić niezapomniane wakacje i przeżyć wyjątkową przygodę. Warto w tym momencie zauważyć, że większość turystów nie zwraca już zbyt dużej uwagi na kraje europejskie. Z pewnością zostały one już niejednokrotnie odwiedzone, a także znamy je doskonale jak własną kieszeń. Wobec tego coraz popularniejsze stają się loty między kontynentalne. Nie ma bowiem nic bardziej emocjonującego niż odwiedzenie całkowicie innej i odmiennej części świata. Szczególną popularnością cieszą się oczywiście Wyspy Karaibskie, a także Jamajka i jej stolica, czyli Kingston.

Ta niewielka wysepka znajduje się na południe od Kuby, a jej znaczenie turystyczne z roku na rok staje się coraz większe. Nie da się bowiem ukryć, że już sama stolica tego kraju- malownicze Kingston ma wiele do zaoferowania każdemu turyście. Wobec tego, jak można zaplanować sobie wakacje w Kingston i co warto zwiedzać w tym mieście? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kingston – co warto wiedzieć o mieście?

Kingston to miasto, któremu nie trzeba przedstawiać żadnemu turyście. Jest to bowiem stolica i jednocześnie jedynie, tak wielkie i gęsto zaludnione miasto na Jamajce. Kraj ten znany jest przede wszystkim z muzyki reagge oraz z gwiazdora, jakim był piosenkarz Bob Marley. Samo Kingston znajduje się w południowej części kraju tuż nad samym Morzem Karaibskim. Obfituje ono w wiele atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc, jednocześnie, zanim turyści rozpoczną ich poznawanie, warto się nieco dokładniej zapoznać ze specyfiką miasta. Kingston zamieszkiwane jest przez około 666 tysięcy osób. Miasto tętni życiem i może pochwalić się ogromną gościnnością.

Nocny widok Kingston, Jamajka.
Nocny widok Kingston, Jamajka., licencja: shutterstock/By LBSimms Photography

Ciekawostki na temat miasta

Co ciekawe, na większą uwagę zasługuje sama lokalizacja miasta. Jest ono bowiem z jednej strony oblewane przez wody Morza Karaibskiego, zaś z drugiej strony otacza je pasmo Gór Błękitnych. Niechlubnym punktem miasta jest dzielnica Trenchtown. Podróżni powinni omijać ją szerokim łukiem, gdyż jest to dzielnica slumsów znana z niezwykle wysokiej przestępczości i kradzieży. Samo Kingston jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych kraju. To ważny port morski, a także przemysłowy. W mieście rozwija się bowiem przemysł paliwowy, chemiczny, cementowy, maszynowy, a także metalowy. Kingston tak naprawdę nie może pochwalić się zbyt długą i bogatą historią. Można powiedzieć, że miasto dostała możliwość dość spokojnego rozwoju. Jego historia rozpoczyna się w 1693 roku, kiedy to miasto założone zostało przez Anglików. Dawniej na jego miejscu było jedynie niewielkie miasteczko, które niestety zostało całkowicie zniszczone przez trzęsienie ziemi.

Kingston Jamajka
Kingston Jamajka, licencja: shutterstock/By Photo Spirit

Można więc śmiało powiedzieć, że Kingston powstało na miejscu dawnej, zrównanej z ziemią stolicy, którą było miasto Port Royal. Niemniej jednak miasto Kingston nie miało od razu możliwości ku temu, by stać się administracyjną stolicą kraju. Została ona na samym początku przeniesiona do niewielkiego miasta Spanish Town. Jednak to właśnie w Kingston nastąpił jeden z najbardziej dynamicznych rozwojów w historii całej Jamajki. Przyczyniło się to wówczas do przeniesienia władz administracyjnych do Kingston, a dokładniej nastąpiło to w roku 1872.

Ostatnim wydarzeniem, które spowodowało w mieście dość pokaźne zniszczenia, było huragan Ivan, który nawiedził to miasto w 2004 roku. Zabrał on ze sobą nie tylko dobytek, ale także i życie kilkudziesięciu mieszkańców. Niemniej jednak miasto bardzo szybko zdecydowało się na odbudowę. Obecnie Kingston jest prężnie rozwijającą się metropolią na Karaibach, a dodatkowo miasto może pochwalić się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów.

Jak można dostać się z Polski do Kingston? – możliwości lotów

Podróżni, którzy marzą o spędzeniu swoich wakacji w Kingston, muszą przygotować się na niezwykle długie i drogie loty. Niestety, jak do tej pory z naszego kraju nie zostały uruchomione bezpośrednie połączenia do Kingston na Jamajkę i jak na razie nic nie wskazuje na to, by coś w tej kwestii miało się zmienić. Warto więc przygotować się na to, że turyści będą musieli przesiadać się co najmniej jeden raz. Obecnie najlepsze połączenia do Kingston oferowane są z:

 • lotniska w Warszawie- Okęcie- jest to jedyny obecnie dostępny lot z jedną przesiadką i trwa on około 19 godzin;
 • loty w Katowicach- Pyrzowice- jest to lot z dwiema przesiadkami, a czas jego trwania przeciąga się do 22 godzin;
 • lotniska w Krakowie- Balice- jest to również połączenie lotnicze z dwoma przesiadkami, a czas jego trwania to około 22,5 godziny;
 • port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku – to również lot z dwiema przesiadkami, a czas jego trwania wydłuża się do 23,5 godziny;
 • lotniska we Wrocławiu- Starachowice- to również połączenie lotnicze z dwoma przesiadkami, a czas jego trwania to 20 godzin.

Turyści powinni wiedzieć, że na Jamajce mogą oni bez problemu płacić kartą, więc nie ma potrzeby zabierania ze sobą dodatkowej gotówki. Loty na Jamajkę, do Kingston są drogie i nie odbywają się z dość dużą częstotliwością, o czym warto pamiętać planując swoje wakacje.

Jak dostać się z lotniska do centrum Kingston?

Lotnisko w Kingston jest niezwykle interesujące. Zlokalizowane jest ono bowiem na małej wysepce, a pas startowy jest wyjątkowo krótki. Wobec tego podczas startu i lądowania, turyści będą mieć zapewnione niesamowite widoki. Jednocześnie nie będzie również żadnego problemu z tym, by dostać się z lotniska już do samego centrum Kingston. Port lotniczy jest bowiem oddalony o jedynie 25 kilometrów. Jednocześnie na Jamajce świetnie działa komunikacja miejska, więc turyści mogą zdecydować się na:

 • podróż taksówką – jest to najszybsza, a jednocześnie najdroższa opcja dostania się do centrum Kingston;
 • komunikację miejską – z lotniska do centrum Kingston odjeżdża autobus numer 98, a cała podróż trwa 30 minut;
 • wypożyczenie samochodu- na lotnisku w Kingston działa wiele wypożyczalni pojazdów, z których podróżni mogą skorzystać. Usługa ta nie jest zbyt droga. Wówczas autostradą A4 dojadą oni już bezpośrednio w dowolne miejsce w około 20 minut.

Co warto zwiedzić w Kingston?

Kingston to stolica i jednocześnie największe miasto Jamajki. Choć nie może się ono pochwalić długą i burzliwą historią, to w dalszym ciągu podróżni znajdą tam wiele atrakcji i niezwykle ciekawe miejsca, które z pewnością zasługują na znacznie większą uwagę. Co więc warto zwiedzić w Kingston? Otóż:

Spanish Town, czyli Hiszpańskie Miasto

Hiszpańskie Miasto to jedna z większych atrakcji turystycznych w Kingston. Tak naprawdę, jest to również zabytkowe centrum i miejsce, w którym dawniej zlokalizowana była pierwsza stolica kraju. Warto jednak pamiętać, że to historyczne centrum jest wyłączone z ruchu kołowego, więc dostać się tam można jedynie piechotą.

Rodney Memorial In Spanish Town District Of Kingston Jamaica
Spanish Town, licencja: shutterstock/By JJuice Flair

Katedra St. James

Jest to pierwsza, rzymsko- katolicka katedra, która powstała na Jamajce. Oczywiście na przestrzeni lat ten obiekt sakralny był wielokrotnie poddawany renowacjom. Niemniej jednak tak ważnego zabytku w Kingston z pewnością nie można pominąć podczas zwiedzania.

Town Square

Jest to centralny plac miejski w Kingston, który znajduje się na terenie Hiszpańskiego Miasta. Tak naprawdę jest to istny raj dla miłośników rękodzielnictwa i wyrobów lokalnych. Codziennie działa tam bowiem wyjątkowy targ, na którym można zaopatrzyć się w najwybitniejsze dzieła lokalnych rękodzielników.

Ogrody botaniczne Hope

Ogrody botaniczne Hope to wyjątkowe miejsce na mapie Kingston. Można tam bez pamięci zanurzyć się w rzadkie i egzotyczne pasma tropikalnej roślinności.

Devon House

Jest to wyjątkowy budynek, który cieszy się w Kingston ogromną popularnością. Wynikać może to z faktu, że należy on do pierwszego milionera z Jamajki.

Devon House in Kingston Jamaica.. Nowdays is a museum, opening its gardens for public and famous for its ice-cream.
Devon House., licencja: shutterstock/By Mihai-Bogdan Lazar

Port Royal

To ruiny miejscowości, które znajdują się jedynie 20 kilometrów od Kingston. To właśnie w Port Royal zlokalizowana była pierwsza stolica Jamajki, która została doszczętnie zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1692 roku. Zachował się tam jednak Fort Charles, czyli jedna z fortyfikacji obronnych, a także pozostałości budowli z okresu kolonialnego.

Jakie muzea warto odwiedzić będą w Kingston na Jamajce?

Muza w Kingston to niezwykle bogata lista. Z pewnością podróżnym mogłoby zabraknąć dni na to, by odwiedzić je wszystkie. Wobec tego, które z nich są najważniejsze? Otóż:

 • Muzeum Boba Marleya- tej gwiazdy muzyki reagge nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego muzeum znajduje się w jego dawnym domu.
 • Muzeum Historii Naturalnej- to również jedno z ciekawszych miejsc na mapie Kingston.
 • Galeria Narodowa Jamajki- to właśnie w tym muzeum można podziwiać sztukę lokalną.
 • Muzeum Fort Charles- znajduje się ono 20 kilometrów od Kingston w Port Royal. Jest to muzeum fortyfikacji obronnych wyspy.

Powyżej zostały wymienione jedynie najciekawsze muzea. Podróżni z pewnością znajdą ich w Kingston o wiele więcej.

Beautiful aerial view of the city of Kingston and Emancipation Park
widok na miasto Kingston, Jamajka licencja: shutterstock/By Gianfranco Vivi

Najpiękniejsze plaże w mieście Kingston

Nie da się ukryć, że Kingston ma malowniczą lokalizację. Znajduje się ono na samym wybrzeżu Morza Karaibskiego. Nie jest więc tajemnicą, że znajdziemy tam wiele malowniczych plaż. Które z nich z pewnością warto odwiedzić? Otóż:

 • Lime Beach- jest to główna plaża miejska w Kingston z szeregiem leżaków i beach barów, a także plamami, które rzucają naturalny cień.
 • plaża Hellshire- jest to plaża zlokalizowana około 10 kilometrów od Kingston. Jest to jedna z najbardziej rajskich plaż w okolicy.
 • Fort Clarence Beach- to kolejna plaża, która jest nieco oddalona od miasta. Niemnie jednak jest to jedna z najspokojniejszych plaż w okolicy Kingston, na której można cieszyć się spokojną i wyjątkową atmosferą.
Jamaican beach
plaża Jamajka, licencja: shutterstock/By Audrey Nijhof

Czy w Kingston można wynająć samochód, a jeśli tak, to gdzie można zaparkować?

W Kingston działa bardzo wiele wypożyczalni pojazdów, które umożliwiają nawet zarezerwowanie ich przez aplikację online. Turyści więc w tym wypadku z pewnością nie będą mieli najmniejszych problemów z tym, by skorzystać z takiej usługi. W Kingston nie brakuje również parkingów. Te, które są parkingami strzeżonymi, są oczywiście płatne i jednocześnie stanowią one najbezpieczniejsze miejsce do tego, by pozostawić tam samochód. Parkingi niepłatne to z kolei parkingi na krótki okres i najczęściej są one oznaczone białymi liniami.

Pogoda i temperatura w ciągu roku, czyli kiedy najlepiej jest odwiedzić Kingston?

Kingston, podobnie jak cała Jamajka znajduje się w strefie klimatu tropikalnego. W praktyce więc oznacza to, że w Kingston nie można bać się zimy, bo ona tam po prostu nie występuje. Latem, czyli w okresie od maja do września, podróżni będą mogli cieszyć się temperaturami rzędu nawet 33 stopni Celsjusza. Z kolei w momencie, kiedy u nas panuje sroga zima, mieszkańcy Kingston korzystają z temperatur rzędu 28 stopni Celsjusza. Wobec tego nie ma złego momentu, by odwiedzić jamajską stolicę.

This photo is a Chapel by the University of the West Indies, Mona in Kingston Jamaica. Its a Chapel that has existed since June 1959.
Kingston na Jamajce , licencja: shutterstock/By Akieem Afflick

Jakie są najlepsze obiekty gastronomiczne w Kingston na Jamajce?

Nie da się ukryć, że Jamajska kuchnia jest wyjątkowo specyficzna. Jedni ją pokochają, zaś drudzy z nas z pewnością ją znienawidzą. Jednocześnie w samym Kingston jest wyjątkowo dobrze rozwinięta baza gastronomiczna. Jakie są więc najlepsze lokale gastronomiczne w Kingston?

 • Gypsy House Tapas Restaurant- to idealne miejsce, jeśli chcemy bliżej poznać jamajskie przekąski;
 • Chez Maria Restaurant- lokal ten specjalizuje się w daniach kuchni lokalnej;
 • Jade Garden Restaurant- to jeden z bardziej prestiżowych lokali gastronomicznych, który specjalizuje się również w kuchni lokalnej.

Jakie są najlepsze obiekty noclegowe w Kingston?

Kingston można spotkać wyjątkowo szeroką bazę noclegową. Każdy z podróżnych znajdzie więc idealny nocleg dla siebie bez większych problemów. Na które hotele w Kingston warto więc zwrócić uwagę?

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Kingston

Jeśli wybieramy się do Kingston z rodziną, warto zwrócić uwagę na następujące hotele:

 1. Studio 13 – to hotel, który jest polecany rodzinom z dziećmi;
 2. Shirley Retreat – to również przyjazny hotel dla rodzin z małymi dziećmi;
 3. The Mango Lodge – to hotel dla rodzin oddalony o 3 kilometry od centrum Kingston.

Najlepsze hotele w Kingston z widokiem na morze

Jeśli zależy nam na tym, by co rano w Kingston budzić się do niesamowitych widoków, wówczas możemy zatrzymać się w:

 1. Spanish Court Hotel – jest to pięciogwiazdkowy hotel przy plaży;
 2. AC Hotel Kingston – to również pięciogwiazdkowy obiekt z pokojami z widokiem na morze;
 3. Rok Hotel Kingston Tapestry Collection By Hilton – to kolejny pięciogwiazdkowy obiekt. Oferuje on zakwaterowanie w pokojach z panoramicznym widokiem na morze.

Hotele w Kingston w przystępnej cenie

Ceny hoteli w Kingston są dość wygórowane, więc podróżni mogą mieć problem ze znalezieniem taniego noclegu. Niemniej jednak do niskobudżetowych hoteli możemy zaliczyć:

 1. The Liguanea Club – hotel trzygwiazdkowy, a cena za noc to około 250 złotych od osoby;
 2. Altamont Court Hotel– to również trzygwiazdkowy hotel w Kingston. Za noc podróżni zapłacą około 300 złotych od osoby.
Poprzedni

Santiago de Cuba – wakacje w tętniącej życiem, kubańskiej metropolii

Wakacje i wczasy na malowniczej wyspie Saona – jak się do nich przygotować?

Następny

Dodaj komentarz