Kiteboarding na Dominikanie – co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , ,

Nie da się ukryć, że coraz większa ilość turystów chętnie wybiera się na wakacje na Dominikanie. Ta karaibska wyspa słynie przede wszystkim ze swojej perfekcyjnej pogody, a nad dominikańskimi miastami praktycznie nigdy nie gaśnie słońce. Co więcej, Dominikana znana jest również ze swoich pięknych plaż, które stanowią okładki wielu, świetnie nam znanych magazynów turystycznych. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że mało który turysta zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele możliwości w zakresie sportów wodnych i ich uprawniania ma nam ten kraj do zaoferowania. Okazuje się, że na dominikańskich wybrzeżach panują idealne warunki do tego, by spróbować swoich sił w kiteboardingu. Jeśli jeszcze nie mieliśmy bliższej okazji do tego, by zetknąć się z tym sportem i spróbować w nim swoich sił, to właśnie wakacje na Dominikanie mogą nam taką możliwość zagwarantować. Jednak czym jest sam kiteboarding i jak wyglądają lekcje tego sportu na Dominikanie?

Beautiful caribbean beach in Dominican Republic. Aerial abstract view of tropical idyllic summer landscape with small lighthouse, sea coast and white sand. Travel flat background with copyspace
plaże, Dominikana, licencja: shutterstock/By Roxana Bashyrova
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Czym jest kiteboardidng?

Mówiąc o sportach wodnych, z pewnością na myśl wielu z nas przychodzi kajakarstwo, jazda skuterem wodnym czy nawet narty wodne. Niemniej jednak warto zauważyć, że kiteboarding zyskuje sobie coraz większą popularność. Choć nie jest to jeszcze wiodący sport wodny uprawiany na potęgę w Europie. Właśnie dlatego, jeśli zdecydowaliśmy się spędzić nasze wakacje na Dominikanie, wówczas możemy zyskać niepowtarzalną okazję, by samodzielnie przekonać się o tym, na czym ten sport polega. Na samym wstępie warto jednak zauważyć, że być może zetknęliśmy się już z kiteboardingiem oglądając różnorodne zawody w telewizji. W dużej mierze, sport ten opiera się na „szusowaniu” po tafli wody. Na desce z dodatkowym latawcem lub na samym hydroskrzyde. Sport ten wymaga od nas przede wszystkim perfekcyjnej koordynacji ruchowej, a także umiejętności zapanowania nad własnym ciałem. Musimy wykazać się wręcz idealnym balansem, by przypadkiem nasza wodna przejażdżka nie skończyła się skończyła się spektakularnym upadkiem do wody.

​Kiteboarding na Dominikanie – dlaczego ten sport jest tam tak popularny?

Okazuje się, że kiteboarding wcale nie został „wynaleziony” na Dominikanie. Jest to popularny sport na Hawajach, jednak to właśnie na Dominikanie cieszy się on zdecydowanie największą popularnością. Dlaczego? Otóż okazało się, że dominikańskie, rozległe wybrzeża gwarantują nam zdecydowanie najlepsze warunki do uprawiania tego sportu. Nie chodzi tu tylko o samo, płaskie ukształtowanie linii brzegowej. Ale także o delikatne powiewy wiatru, które sprzyjają tworzeniu się fal wodnych. Dzięki temu hydroskrzydła, czy też dodatkowe „latawce” umieszczone przy deskach są równomiernie napędzane w naturalny sposób. Takie warunki z kolei sprzyjają nauce. Co skłoniło lokalnych kiteboardowców do tego, by otworzyli na dominikańskim wybrzeżu swoje szkoły. I pomagali turystom opanować pierwsze kroki na desce wodnej.

Bounty and pristine sandy shore with coconut palm trees, caribbean sea washes tropical coastline. Arenda Gorda beach. Dominican Republic. Aerial view
plaże Dominikana, licencja: shutterstock/By photopixel

​Jak wyglądają lekcje kiteboardingu na Dominikanie?

Jeśli zdecydowaliśmy się na to, by odważyć się i spróbować kiteboardingu na Dominikanie, wówczas z pewnością zastanawiamy się, od czego możemy nasze lekcje zacząć. Otóż okazuje się, że najważniejszą kwestią będzie dla nas znalezienie odpowiedniej szkoły. W której możemy zapisać się na standardowy lub przyspieszony kurs. Z tym jednak większość turystów nie powinna mieć najmniejszego problemu. Okazuje się bowiem, że tego typu szkoły znajdziemy w praktycznie każdym – mniejszym i większym – kurorcie. Zwykle powstają one przy plażach, jednak dla pewności możemy poradzić się hotelowej obsługi. Recepcja z pewnością posiada listę szkół, a z niektórymi nawet obiekty noclegowe współpracują, więc goście mogą liczyć na intratne zniżki.

​Co oferują nam szkoły kiteboardingu na Dominikanie?

Jeśli już wybór odpowiedniej szkoły kiteboardingu mamy za sobą, wówczas warto się zapoznać z tym, co mają nam one do zaoferowania. Z reguły – na pierwszy raz z kiteboardingiem – poleca się standardowy kurs, który obejmuje od dziewięciu do dwunastu godzin. Kursy te przeznaczone są dla początkujących. A jeśli mamy już za sobą pierwsze doświadczenia z żeglowaniem, to z pewnością będzie to niewątpliwa zaleta. Warto pamiętać, że to, czego będziemy się uczyć na kolejnych lekcjach jest uzależnione tylko i wyłącznie od naszego postępu. Im szybciej będziemy opanowywać kolejne podstawy tego sportu, tym więcej będziemy w stanie się nauczyć podczas kolejnych lekcji. Warto pamiętać, że w momencie kiedy wspomniane dziewięć czy dwanaście godzin kursu nie jest dla nas wystarczające, to w dalszym ciągu możemy dokupić kolejne godziny z instruktorem.

Coastline with coconut palm tree jungle on caribbean beach,  Island Saona. Dominican Republic. Travel destinations. Summer vacations
Island Saona. Dominican Republic., licencja: shutterstock/By photopixel

​Na co się przygotować podczas pierwszych lekcji kiteboardingu na Dominikanie?

Pierwsze lekcje kiteboardingu na Dominikanie mogą być dla nas dość sporym wyzwaniem. Oczywiście, wiele tu zależy od miejsca, w którym będziemy stawiać swoje pierwsze kroki w tym sporcie wodnym. Dla przykładu, na plaży Cabarete będziemy musieli zmierzyć się z wysokim falami i dość niespokojnymi wodami morza. Którym towarzyszy z reguły silny wiatr. Jednocześnie nie musimy się ich obawiać. W każdym aspekcie naszego szkolenia możemy liczyć na wsparcie doświadczonego instruktora. Który z pewnością pokaże nam jak pokonywać przeciwności na morzu.

​Lekcie kiteboardingu dla zaawansowanych na Dominikanie

Na Dominikanie kiteboarding jest na tyle popularny, że pojawiło się wiele szkół, zarówno dla początkujących, ale także i dla bardziej zaawansowanych. Wobec tego osoby, które opanowały już podstawy dla początkujących, wówczas mogą zdecydować się na to, by uzyskać certyfikat z kiteboardingu! To z kolei wymaga od nas zapisania się na program dla zaawansowanych. W tym zakresie otrzymujemy niewielki trening w zakresie balansowania ciałem, a także zaczynamy próbować swoich sił z „latawcem”, który jest bezpośrednio przypięty do naszego ciała. Podczas treningu dla zaawansowanych dostaniemy możliwość trenowania również z innym sprzętem, który prędzej czy później może okazać się dla nas wyjątkowo przydatny.

Co ciekawe, ten etap nauki może zająć nam nawet całe popołudnie. Jednak dopiero po opanowaniu tych etapów, będziemy mogli rozpocząć trening na wodzie. W tym momencie będziemy znajdować się cały czas pod opieką instruktora, który będzie bacznie obserwował to, jak radzimy sobie z wysokimi falami i jak utrzymujemy balans naszego ciała.

Couple is going to swim and snorkel.
Dominikana, plaże, licencja: shutterstock/By Maxim Catana

​Co dzieje się po zakończeniu kursu kiteboardingu na Dominikanie? 

W pewnym momencie nasze lekcje kiteboardingu oraz praca z instruktorem dobiegną końca. Wówczas czego możemy się spodziewać? Otóż nie ominie nas niewielki egzamin, który zakończy się – o ile wykonamy wszystkie elementy poprawnie – przyznaniem nam certyfikatu. Oczywiście finalny etap kursu odbywa się na wodzie, gdzie pod okiem instruktora możemy zdobywać dodatkową pewność siebie. Po takim kursie z pewnością będziemy na tyle obeznani ze sztuką kiteboardingu, że będziemy mogli praktykować go we własnym zakresie na dosłownie każdej plaży na Dominikanie, gdzie ten sport jest niezwykle popularny.

Kolejka na Mount Isabel de Torres- co warto wiedzieć? (wyspykaraibskie.pl)

TOP 10 atrakcji w Puerto Plata, co zobaczyć i zwiedzić (wyspykaraibskie.pl)

​Czy warto zdecydować się na kiteboarding na Dominikanie?

Jeśli chcemy podczas naszych wakacji przeżyć niezapomnianą przygodę, a także spróbować „czegoś” nowego, to takie kursy kiteboardingu na Dominikanie mogą być dla nas jednym z lepszych rozwiązań. Okazuje się bowiem, że w wielu krajach Europy nie mamy i prawdopodobnie nie będziemy mieć – w najbliższej przyszłości – możliwości odbycia takiego kursu pod okiem doświadczonego instruktora. Z kolei na Dominikanie panują wręcz idealne warunki – piękne słońce, ciepłe wody morza i piaszczyste plaże – które sprawiają, że nawet opanowanie dość trudnych podstaw tego sportu wodnego nie będzie dla nas większą przeszkodą. Kiteboarding na Dominikanie jest również świetnym rozwiązaniem dla tych turystów, którzy cenią sobie przede wszystkim aktywny wypoczynek. Taki kurs pozwoli nam nabyć nowe umiejętności, które być może będziemy mogli wykorzystać nawet podczas spędzania naszych wakacji w innym kraju. Jeśli więc wybieramy się na wczasy na Dominikanie, to z pewnością nie powinniśmy przegapić możliwości odbycia kursu kiteboardingu.

Beautiful tall coconut palms at Juanillo beach, Dominican Republic. Luxury travel destination
plaże, Dominikana licencja: shutterstock/By photopixel
Poprzedni

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Portoryko

TOP 10 najlepszych hoteli All-Inclusive w Punta Cana

Następny

Dodaj komentarz