Kolonialne miasta i miasteczka w Portoryko – zwiedzanie

Tagi , , , , , , , , , ,

Kiedy na myśl przychodzi Portoryko przed oczami, pojawia się długa linia brzegowa łagodnie wpadająca do oceanu. Perła Karaibów to wyspa położona w Ameryce Środkowej, będąca państwem wyspiarskim, częściowo zrzeszona ze Stanami Zjednoczonymi. Krystalicznie czysta woda, malownicze plaże i lazurowe wybrzeże. Połączenie kultury latynoskiej i amerykańskiej, a do tego wiele tropikalnych atrakcji i niezwykłe piękno to tylko kilka rzeczy, które przyciąga turystów z całego świata do Portoryko. Jakie kolonialne miasta i miasteczka w Portoryko trzeba zwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Portoryko — najważniejsze informacje 

Oficjalnie Portoryko to nieinkorporowane terytorium Stanów Zjednoczonych leżące w części archipelagu Wielkich Antyli.  Z badań archeologów wynika, że wyspę zamieszkiwała rdzenna ludność amerykanów na 1500 lat przed odkryciem jej przez Krzysztofa Kolumba. Obszar składa się na wyspę główną i kilka nielicznych wysepek powstałych na skutek pyłu wulkanicznego.

Portoryko jest bardzo ciekawym kierunkiem pod względem przyrodniczym. Niemal cały obszar wyspy jest górzysty, dzieląc ją na 3 główne pasma. Pierwszym i zarazem głównym pasmem górskim jest Cordillera Central z najwyższym szczytem Cerro de Punta (1388 m n.p.m.). Drugim pasem zlokalizowanym w północno-wschodniej części znajduje się pasmo Sierra de Lequillo z najwyższym szczytem Il Yunque (1065 m n.p.m.). Kolejnym pasmem jest pasmem jest Sierra de Cayey. 

Wyspa jest bogata w lasy tropikalne, które stanowią jej naturalną roślinność. Występują tu również lasy palmowe i podzwrotnikowe. Roślinność występującą na wyspie zniszczył huragan Maria, który przeszedł przez Karaiby kilka lat temu. Spora część obszaru wyspy przeznaczono na uprawy. Wyspa obfituje również tereny sawannowe i rafy koralowe będą atrakcją południowego wybrzeża. Koneserzy nurkowania z całą pewnością będą zadowoleni.  Jedną z atrakcji Portoryko jest bogaty świat zwierząt. Wśród ssaków występują m.in. nietoperze, a u wybrzeży, podczas morskich wypraw, można zaobserwować delfiny i wieloryby. Wyspę zamieszkuje 349 gatunków ptaków, spośród których 18 to gatunki endemiczne.  

Co warto zobaczyć w Portoryko?

Małe wioski, urocze miasteczka przeplatane rajskimi widokami zachwycą wiele osób od rodzin z dziećmi po poszukiwaczy przygód, a kończąc na samotnych podróżnikach. Mieszanka amerykańskiego akcentu z karaibsko latynoską kulturą  gwarantuje udany urlop. 

San Juan

Stolica Portoryko i jedno z miast, w których można zwiedzić kolonialną starówkę. San Juan stanowi gospodarczo — kulturalne serce wyspy i jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych. Historia tego miasteczka sięga 1508 roku kiedy na podległym terenie powstała osada nazwa bogatym portem. Kilka lat później na cześć Jana Chrzciciela zmienioną nazwą na współczesną, czyli San Juan. Turystów przyciąga urokliwe centrum bogate w kolorowe kamieniczki i domki.

Charakterystyczne brukowane uliczki prowadzą do starej części miasta, gdzie niemal króluje kolonijna architektura. Malownicze place zachęcają do odkrywania takich miejsc jak  barokowe kościoły, fortece El Morro i Castillo San Cristóbal. Ponadto stolica Portoryko to miasto tętniące sztuką, gdzie prawie na każdym kroku można zakupić wytwory lokalnych artystów.  Będą w San Juan nie można nie zajrzeć do dzielnicy Santurce, która jest centrum nocnego życia w mieście z mnóstwem barów i ludźmi tańczącymi na ulicach.

San Juan, wybrzeże Puerto Rico w Paseo de la Princesa.
San Juan, wybrzeże Puerto Rico w Paseo de la Princesa., licencja: shutterstock/By

We wschodniej części, miasta zlokalizowane są plaże, a jedną z nich, okrzyknięta mianem najpiękniejszej jest Playa Isla Verde. Jednym z najstarszych i najważniejszych zabytków San Juan jest Castillo del Morro, a dokładniej Castillo de San Felipe del Morro, czyli twierdza ulokowana na skalistym cyplu w celu obrony miasta od strony morza. San Juan to jednak nie same zabytki. Będą w mieście warto odwiedzić  Casa de Bacardi – największą na świecie destylarnia rumu. Destylarnia nie tylko umożliwia naukę degustacji rumu, ale także pozwala na samodzielnie przygotowanie drinków takich jak mojito. 

Ponce

Przeciwieństwem do tętniącego życiem San Juan jest Ponce. Miasto założono w 1692 roku i nazwano imieniem założyciela — potomka hiszpańskiego konkwistadora Juan Ponce de Leóna. Gmina Ponce znajduje się w regionie Southern Coastal Plain w Puerto Rico, nad brzegiem Morza Karaibskiego. Metropolia stanowiła niegdyś najbogatsze portorykańskie miasto. Interesującym może być fakt, że w  XIX wieku miasto było świadkiem rozkwitu architektury, w tym narodzin nowego stylu architektonicznego, nazwanego później Ponce Creole.

Najsłynniejsi architekci tacy jak Francisco Valls, Manuel Víctor Domenech , Eduardo Salich, Blas Silva Boucher nadali miastu niepowtarzalny wygląd. Widać to w różnych strukturach zlokalizowanych w centrum miasta, takich jak Teatro La Perla. Miasto jest prawdziwą historyczną  rozkoszą i domem dla długiej listy dóbr kultury, w tym bibliotek, muzeów, galerii i parków, setek budynków o wartości historycznej, w tym szkół, rezydencji, mostów i posiadłości, oraz częstych działań, takich jak festiwale i karnawały. Aby pokazać swoje bogate dziedzictwo architektoniczne, miasto otworzyło Muzeum Architektury Portorykańskiej w rezydencji Wiechers-Villaronga.

Ponce Puerto Rico City Landdscape
Ponce Puerto Rico City Landdscape, licencja: shutterstock/By

Jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc.  To właśnie centrum miasta jest główną atrakcją turystyczną. Zlokalizowane są tam najważniejsze miejsca udostępnione do zwiedzania. Ponce zostało okrzyknięte miastem muzeów ze względu na bardzo wysokie standardy i jakość udostępnionych do zwiedzania miejsc. Najbardziej popularne są  Casa Armstrong Poventud, Casa Wiechers-Villaronga, Museo de la Música Puertorriqueña i Casa de la Masacre. Można stwierdzić, że Ponce stanowi stolicę kultury Portoryko. W tym mieście odbywają się nie tylko jedne z największych karnawałów np. Festival Nacional de la Quenepa,  a bardzo duża ilość kolorowych budynków została wpisana na listę znaczenia miejsc o znaczeniu historycznym.  

Coamo

Miasto zlokalizowane jest na północ od Santa Isabel. Położone jest w dolinie, około 15 minut od Ponce. Aglomeracja została nazwana San Blas Illescas de Coamo przez pierwszych osadników. Coamo jest domem dla szeregu naturalnych gorących źródeł, Los Baños de Coamo, które przyciągały turystów od początku swojego powstania. Ciekawostka jest, że źródła te były ponoć legendarną fontanną młodości Juana Ponce de León. Coamo jest podzielone na barrios . Budynki miejskie, centralny plac i duży kościół katolicki znajdują się w małej dzielnicy zwanej „el pueblo”, niedaleko centrum gminy. Turyści chętnie oglądają pola uprawne, ponieważ to małe miasteczko jest centralnym ośrodkiem rolniczym, w którym uprawia się mango, kukurydzę, guanabany, tamaryndowiec, quenepas, awokado, pomarańcze i banany.  

Coamo Puerto Rico sunset in coamo
Coamo Puerto Rico sunset in coamo, licencja: shutterstock/By Edwin R Malave

Turystów może zaciekawić fakt, że aż 8 atrakcji zostało wymienionych w US National Register of Historic Places takich jak: 

  • Casa Blanca de Coamo,
  • Ermita Nuestra Señora de la Valvanera,
  • Iglesia San Blas de Illescas, budowa kościoła rozpoczęła się w 1661 roku i jest to jedna z najstarszych parafii w Puerto Rico,
  • Most generała Mendeza Vigo,
  • Puente Padre Iñigo,
  • Rezydencja Picó Pomar,
  • Carretera Central, autostrada biegnąca przez kilka gmin, w tym Coamo.

Natomiast dla fanów sportu nie bez znaczenia będzie fakt, że w Coamo co roku organizuje się Półmaraton San Blas, który ściąga najlepszych biegaczy z całego świata. To największy wyścig w Puerto Rico, a tłumy są zawsze duże.

Lajas 

Lajas położone jest na południowym wybrzeżu wyspy. Miasto słynie z głównej atrakcji turystycznej, Zatoki Fosforyzującej (La Parguera), miejsca, w którym podczas ruchu wody pojawiają się bioluminescencyjne wiciowce o różnych kolorach. Historia kolorowych świateł została owiana wieloma legendami. Jedną z ciekawostek w Lajas jest Puerto Rico Alien Route. Jest to droga przebiegająca obok lądowiska stworzonego przez miejscowego celem powitania pozaziemskich lądowań. Natomiast jedną z największych atrakcji jest rozciągający się na ponad 1000 hektarach rezerwat przyrody Laguna Cartagena.

Niegdyś rezerwat jednym z najważniejszych siedlisk słodkowodnych dla migrującego ptactwa wodnego w Puerto Rico. Spacerując po starym mieście, warto zwiedzić dworzec i stara kopalnie srebra. Turyści mogą również zobaczyć pomnik żołnierza Lajeño i udać się do ruin przetwórni ananasów. W lutym, kiedy w Lajas obchodzi się święto patrona, aglomeracja zmienia się w centrum wydarzeń kulturalnych. Jest to uroczystość religijna i kulturalna, która zazwyczaj obejmuje parady, gry, rzemieślników, przejażdżki rozrywkowe, regionalne potrawy i rozrywkę na żywo.

Gotowy plan wycieczki objazdowej Portoryko (wyspykaraibskie.pl)

Isla de la Mona - Small island outside La Parguera - Puerto Rico - USA - Caribbean
Isla de la Mona – Small island outside La Parguera – Puerto Rico – USA – Caribbean, licencja: shutterstock/By Kristina_M

Juana Díaz

Małe miasteczko zlokalizowane na południowym wybrzeżu wyspy, na południe od Jayuya, Ciales, Orocovis i Villalba; na wschód od Ponce; i na zachód od Coamo i Santa Isabel oraz Morza Karaibskiego na południu. Juana Diaz znajduje się w ciekawej lokalizacji, a mianowicie na łączeniu kilku rzek. Głównymi z nich są Río Inabón i Río Jacaguas, od których Juana Díaz bierze swój przydomek „Ciudad del Jacaguas” Miasteczko słynie z atrakcji nazywającej się Estancias LE. Dodatkowo to prywatna posesja, na której zlokalizowany jest tajemniczy wodospad mający ponad 35 stóp wysokości. Wodospad wpada do głębokiego ujścia rzeki. Niesamowitą atrakcją jest również Jaskinia Lucero. Jaskinia zawiera ponad 100 petroglifów i piktogramów, co czyni ją jednym z najlepszych przykładów aborygeńskiej sztuki naskalnej na Antylach. Ponadto jednym z największych wydarzeń jest święto 3 króli. Miasto stało się gospodarzem tego święta na wyspie.

Ponadto w pierwszym tygodniu roku Trzej Królowie z Juana Díaz (przedstawieni przez aktorów ubranych w kolorowe starożytne szaty i z gęstymi brodami) wyruszają w trasę w swojej tradycyjnej narodowej karawanie Trzech Króli, odwiedzając wszystkie miasta Puerto Rico i przynosząc prezenty dla dzieci. Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowanie, W Juan Diaz zlokalizowanych ponad 30 plaż, dzięki czemu fani nurkowania i sportów wodnych znajdą coś dla siebie.

Juana Diaz. Puerto Rico on a map
Juana Diaz. Puerto Rico on a map, licencja: shutterstock/By SevenMaps
Poprzedni

Co warto zjeść w Portoryko? – smaki Portoryko

Jak dzwonić z Dominikany do Polski – Internet na Dominikanie

Następny

Dodaj komentarz