Komunikacja miejska na Kubie

Tagi , , , ,

Kuba to gorąca i wiecznie słoneczna wyspa na Morzu Karaibskim. Na przestrzeni ostatnich lat ta niepozorna wyspa z burzliwą historią stała się jednym z największych celów turystycznych. Wybierają się tam również podróżni z Polski. Gdyż z pewnością każdy z nas choć raz marzył o tym, by spędzić nieco bardziej egzotyczne wakacje. Nie da się ukryć, że państwo to ma nam wiele do zaoferowania. Znajdziemy tam najważniejsze zabytki okresu kolonialnego, wiele muzeów, a także szereg innych atrakcji. Jeśli jednak planujemy wyjazd na Kubę, to z całą pewnością musimy dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej będzie przemieszczać się po wyspie. Wobec tego, jak funkcjonuje transport publiczny na Kubie i ile zapłacimy za bilety?

Ciężarówka przekształcony pod autobus zaparkowany na plaży. Słoneczne popołudnie na Kubie.
Ciężarówka przekształcony pod autobus zaparkowany na plaży. Słoneczne popołudnie na Kubie., licencja: shutterstock/By Photoillustrator
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Komunikacja miejska na Kubie – z czego możemy skorzystać?

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o komunikację miejską, to niestety Kuba nie ma się czym pochwalić. Oczywiście wyjątkiem jest tu sama stolica wyspy – Hawana, gdzie możemy korzystać z różnorodnych opcji transportu publicznego, włączają w to nawet taxi rowerowe czy przejazdy wozami konnymi. Jednocześnie autobusy transportu miejskiego wydają się być jedną z najtańszych opcji podróżowania po tej gorącej wyspie. Warto się jednak przygotować na to, że w momencie kiedy liczymy na punktualność kubańskich autobusów. Lub wszelakie udogodnienia, to możemy się tu nieco rozczarować. Na wstępie warto zaznaczyć, że to właśnie autobusy są najczęściej wybieraną opcją na podróżowanie po wyspie. I to właśnie autobusy sa przeznaczone głównie dla turystów – mieszkańcy raczej lubują się w starych, amerykańskich samochodach. Do dyspozycji podróżnych pozostają więc dwóch przewoźników autobusowych do których należą:

  • Viazul
  • Transtur
Rząd jasnych kolorach zabytkowych amerykańskich samochodów stoi zaparkowany na ulicy przed Pałacu Galicyjskiego na ulicy Prado w centralnej Hawanie Kuby
Rząd jasnych kolorach zabytkowych amerykańskich samochodów stoi zaparkowany na ulicy przed Pałacu Galicyjskiego na ulicy Prado w centralnej Hawanie Kuby, licencja: shutterstock/By lazyllama

Wyżej wymienione autobusy pozwalają na to, by przemieszczać się na nieco większe odległości – najczęściej pomiędzy głównymi miastami wyspy. W miastach i miasteczkach zaś dostępne są zwykłe i niewielkie busiki, które szybko zabiorą nas z punktu A do punktu B. Warto wiedzieć, że w kubańskich autobusach zawsze panuje tłok i ścisk, a co więcej, są one wyjątkowo mocno schładzane. Turystom więc poleca się zabrać ze sobą co najmniej bluzę, by mogli tę podróż bezpiecznie przetrwać. Jeśli zaś chodzi o rozkłady jazdy, to tradycyjnie znajdziemy je już bezpośrednio na przystankach.

Często obok nich widnieją także i mapki, które mają pomóc turystom w znalezieniu odpowiedniej linii autobusowej. Warto jednak podchodzić do ściśle ustalonych rozkładów jazdy z ogromnym dystansem. Okazuje się, że punktualność nie jest najmocniejszą stroną kubańskiej komunikacji miejskiej. A co za tym idzie, duże opóźnienia lub przyjazdy zbyt wcześnie stały się już swoistym standardem. Kierowcy – mimo tego iż sami nie grzeszą punktualnością – nie mają w zwyczaju czekać na spóźnialskich turystów, więc na to również warto się przygotować.

Ile kosztuje bilet na autobus na Kubie i gdzie można go kupić?

Nie bez powodu wskazuje się, że podróżowanie po Kubie komunikacją miejską jest jednym z najtańszych rozwiązań. Okazuje się bowiem, że bilety na pojedynczy przejazd – oczywiście mówimy o podróży wewnątrz miasta – to koszt zaledwie 2 – 3 złotych. Co z pewnością nie nadweręży zbytnio naszego biletu. Warto jednak mieć na uwadze, że taki bilet nie uprawnia nas do przesiadek i obowiązuje jedynie na jeden przejazd z punktu A do punktu B. Choć kontrole biletowe na Kubie zdarzają się wyjątkowo rzadko, to jednak nie warto ryzykować. Taki bilet nie jest ograniczony czasowo, więc nie musimy martwić się o to, że przy sporym opóźnieniu straci on ważność.

Jeśli jednak zamierzamy wybrać się w podróż z jednego miasta do drugiego, wówczas cena biletu zależy od odległości jaką mamy do pokonania. W kwestii kupowania biletów na miejski transport na Kubie, turyści mają do wyboru kilka możliwości. Jeśli planują oni przemieszczanie się wewnątrz miasta to mogą oni zdecydować się na zakup biletu bezpośrednio u kierowcy. Nie jest możliwa w tym wypadku płatność kartą. A kierowcy często nie wydają reszty, więc warto mieć ze sobą dokładnie wyliczoną kwotę. Jeśli zaś chodzi o bielty na dalsze przejazdy, wówczas możemy zakupić je w lokalnych punktach informacji turystycznej. Niestety, na Kubie nie możemy kupować biletów w wygodniej formie np. przez aplikacje, a płatności kartą są nieco bardziej ograniczone, na co z pewnością musimy się przygotować.

Stare samochody Kuba
Stare samochody Kuba, licencja: shutterstock/By Zoltan Varga Photographer

Karnety biletowe na transport publiczny na Kubie

Jeśli wiemy doskonale, że zamierzamy na Kubie zostać nieco dłużej i będziemy korzystać aktywnie z komunikacji miejskiej. Wówczas ciekawym rozwiązaniem – tańszym – będzie dla nas zakupienie tzw. biletu miesięcznego. Takie bilety można jedynie kupić w punktach informacji turystycznej. Uprawniają nas one do przejazdów wszystkimi liniami w granicach danego miasta i obowiązują przez 30 dni od daty zakupu. Koszt takiego biletu zwykle wynosi około 40 – 50 złotych, co sprawia, że za każdy pojedynczy przejazd również zapłacimy nieco mniej. Na Kubie można również korzystać z biletów ulgowych, jeśli posiadamy przy sobie odpowiednią dokumentację.

Wynajęcie auta na Kubie – zasady ruchu drogowego (wyspykaraibskie.pl)

Poprzedni

Wycieczka do Trinidad na Kubie, zwiedzanie, atrakcje

Gdzie kupić najlepsze kubańskie cygara na Kubie?

Następny

Dodaj komentarz