Ile kosztują wakacje na Kubie, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , , , ,

Kuba to największa wyspa na Karaibach, która od lat znajduje się na liście najchętniej odwiedzanych państw na świecie. Nic w tym dziwnego, gdyż Kuba jest kolebką wielu ważnych trendów kulturalnych, takich jak salsa, rum i cygara. Posiada również bogatą historię i wiele zabytków, które przyciagają turystów. Przebywając na Kubie warto odwiedzić takie miasta jak Hawana czy Santiago de Cuba. Z racji tego, że Kuba jest wyspą, pełna jest pięknych plaż i malowniczych krajobrazów, takich jak Park Narodowy Vinales, znany wszystkim z wulkanów i dolin. Kuba to także ciepły, tropikalny klimat, w którym zakochały się osoby szukajace prawdziwego wypoczynku na słonecznej plaży. Kubańczycy znani są z gościnności. Zawsze przyjaźni i chętnie pomagający zagubionym turystom, stanowią doskonałą reklamę kraju. Warto pamiętać, iż Kuba pomimo swojej popularności, wciąż pozostaje jednym z tańszych miejsc do wypoczynku na Karaibach. Jaki jest koszt wakacji na Kubie?

Vintage klasyczny amerykański samochód w Hawanie, Kuba
Vintage klasyczny amerykański samochód w Hawanie, Kuba, licencja: shutterstock/By DDelpixel
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Koszt lotów na Kubę z Polski?

Jeszcze kilka lat temu loty na Kubę były drogie, przez co niedostępne dla większości osób. Na szczęście na rynku pojawiły się tanie linie lotnicze, dzieki którym możemy znacznie ograniczyć ceny przelotu.

Koszty jakie należy ponieść za przelot na Kubę różnią się w zależności od wybranej linii lotniczej, pory roku i sytuacji politycznej na świecie. Warto pamiętać, iż zimą cena jaką należy zapłacić za lot z Polski jest znacznie niższa od tej w wysokim sezonie turystycznym. Najtańszy bilet na Kubę z Polski kosztuje wówczas około 2500 złotych i obejmuje przelot z lotniska Chopina w Warszawie na lotnisko Hawana Jose Marti. Najwyższa cena jaką należy zapłacić za przelot obowiązuje od maja do września. Wówczas ceny wahają się od 3000 do 3300 złotych.

Ceny biletów lotniczych często rosną wraz ze zbliżającym się terminem wylotu. Jest to szczególnie widoczne na dwa tygodnie przed planowaną podróżą. Właśnie z tego powodu warto wcześniej zaplanować podróż i zrobić rezerwację na lot.

Woman with pink suitcase, hat and Cuba flag standing on passengers ladder and getting out of airplane opposite sea coastline with palm trees.
wakacje na Kubie. , licencja: shutterstock/By FTiare

Koszt wakacji na Kubie – Ceny hoteli na Kubie?

Ceny hoteli na Kubie znajdują  się w przedziale od 130 do ponad 700 złotych. Ich cena zależy od miasta, wybranej dzielnicy, jakości świadczonych usług, pory roku, a także liczby turystów, która chętna jest odwiedzić Kubę w danym okresie. Najtańsze są hostele z koedukacyjnymi pokojami wieloosobowymi. Najdroższe są hotele pięciogwiazdkowe, w których zatrzymują się najbardziej zamożni goście. Usługi w tych miejscach są spersonalizowane, a opiekę nad gośćmi sprawują wybrani specjaliści. Porównując jakość usług hoteli ze średniej półki, najwięcej za pokój zapłacimy w Hawanie, stolicy kraju. najmniej zaś za obrzeżach mniejszych miejscowości, których widać więcej niedostatku.

Najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Kubie (wyspykaraibskie.pl)

Hotele Santiago de Cuba – lista TOP rekomendowanych noclegów (wyspykaraibskie.pl)

Ceny jedzenia na Kubie?

Ceny to istotna kwestia podczas planowania urlopu. Z tego względu warto znać ceny podstawowych produktów spożywczych na Kubie. Lokalne restauracje mają dość ubogą ofertę, choć i tutaj można znaleźć dania, przy których jakość idzie w parze ceną. Za posiłek w taniej restauacji należy zapłacić około 30 złotych. Za posiłek dla dwóch osób w lokalu średniej klasy zapłacimy już 160 złotych, natomiast za obiad w najlepszych resturacjach zapłacimy co najmniej klikaset złotych. Dla porównania lane piwo z beczki na Kubie kosztuje około 10 złotych, a słodki napój gazowany około 11 złotych. Za czarną kawę należy zapłacić średnio 5 złotych, a za drinka 25.

Ropa vieja, traditional flank steak dish with rice, cuban beans and plantains
Ropa vieja, tradycyjne danie na Kubie, licencja: shutterstock/By Elena Veselova

Co warto zjeść na Kubie? – smaki Kuby (wyspykaraibskie.pl)

Koszt wakacji na Kubie – Ceny atrakcji na Kubie?

Na Kubie każdy znajdzie coś dla siebie. Część atrakcji turystycznych, takich jak kościoły i instytucje państwowe są darmowe, za pozostałe należy zapłacić od kilku do kilkudziesięciu złotych. Za wstęp do miejskiego muzeum należy zapłacić około 25 złotych, natomiast za wejście na punkt widokowy Palacio de Ferrer w Cienfuegos zapłacimy około 8 złotych. Wejście na wieżę kościoła św. Franciszka w Trinidadzie około 24 złotych, a do Parku Narodowego Topes de Collantes, gdzie znajduje się słynny wodospad El Nicho zapłacimy 40 złotych. Laguna Guanaroca w Cienfuegos będzie nas kosztować 40 złotych, a godzinne nurkowanie 120 złotych. Kurs nurkowania na pełnym morzu jest drogi, a jego cena zaczyna się od 1200 złotych. Pisząc o największych atrakcjach turystycznych na Kubie należy pamiętać o kultowym kabarecie Tropicana. W cenie biletu wartego 320 złotych znajduje się drink powitalny, jeden napój, przystawka i ¼ butelki Havana Club Especial.

W jaki sposób zwiedzać Kubę?

Po Kubie możemy podróżować na kilka sposobów. Najbardziej ekonomiczne są autobusy, choć przejazd nimi stanowi prawdziwe wyzwanie dla osób, które przylatują na Kubę po raz pierwszy. Nie róbmy sobie nadziei, że przystanki na Kubie są oznaczone i wywieszony jest na nich rozkład jazdy. Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z błądzeniem po mieście, warto zdecydować się za przejazd taksówką (rowerową, konną, samochodem). jej koszt waha się od 10 do 70 złotych. za przejazd między miastami trzeba będzie zapłacić od stu złotych wzwyż. Jest to tak zwane taxi colectivo i oznacza, iż samochód rusza, gdy jest pełny. Cena biletu na autobus Viazul, który przeznaczony jest dla turystów, może kosztować od 50 złotych w górę. Wszystko zależy od odległości, którą chcemy pokonać. Na kubie dużą popularnością cieszą się przeloty między Hawaną a Santiago de Cuba. Koszt takiej podróży po przeliczeniu wynosi około 500 złotych.

Przed przylotem na Kubę warto się zastanowić, ile ze zgromadzonych środków pieniężnych chcemy na niej zostawić. W dużej mierze od tego będzie zależeć, w jaki sposób będziemy wspominać ten niezwykły kraj. Im mniejsze rezerwy, tym więcej pomysłowości będzie od nas wymagać wyjazd. Kuba jest fantastycznym krajem, który można wiedzać mająć jedynie pieniadze na samolot i drobne wydatki. Jako republika socjalistyczna, Kuba nie zmieniła swojego charakteru od lat. Dzięki temu wciąż cenna jest tutaj pomysłowość i spryt. Przy odrobinie szczęscia i wytrwałości Kubę można zwiedzić i doskonale się bawić, posiadając pieniądze jedynie na podstawowe wydatki.

Bezpieczeństwo na Kubie

Na Kubie coraz częściej dochodzi do kradzieży, dlatego cenne rzeczy warto mieć zawsze przy sobie lub ulokować je w hotelowym sejfie. Jest to szczególnie ważne w przypadku paszportu.

Hawana, panoramę Kuby.
Hawana, panoramę Kuby., licencja: shutterstock/By Sean Pavone
Poprzedni

Czy na Kubie jest drogo?

Wiosna na Kubie, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

Następny

Dodaj komentarz