Malecon – słynna promenada Hawany na udane zdjęcie z Kuby

Tagi , , , , , , ,

Zastanówmy się, co sprawia, że chcemy odwiedzić konkretne miejsca w Polsce czy na świecie? Do głównych czynników możemy z pewnością zaliczyć pogodę, chęć oderwania się od życia codziennego czy możliwość zwiedzenia lokalnych atrakcji. I o ile z dwóch pierwszych opcji możemy skorzystać w wielu miejscach, o tyle ostatni wariant jest często przypisany do ściśle określonego miasta lub wsi. W szczególności jeżeli mówimy o budynkach czy konkretnym krajobrazie, wynikającym m.in. z ukształtowania terenu. Dziś przeniesiemy się na Kubę, a konkretniej do stolicy tego wyspiarskiego państwa – Hawany. Co więcej, spośród wielu możliwości weźmiemy na tapetę – Malecon słynna promenada Hawany, i przyjrzymy się jej nieco bliżej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Garść informacji o Kubie i stolicy – Hawanie

Na wstępie, zanim przejdziemy do głównej atrakcji artykułu, warto abyśmy zaczerpnęli nieco wiedzy na temat samego państwa, a w szczególności jego stolicy. Jak zapewne wiemy, Kuba jest położona na wyspie. To największe państwo na Karaibach, które pomimo dość hermetycznych zasad co roku przyciąga tłumy turystów. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się stolica tego kraju – Hawana. Jest to miasto zamieszkane przez ponad 2 mln osób. Tak liczna populacja niesie za sobą wiele atutów. Przede wszystkim to, że czyni ten region otwartym na szeroko pojętą turystykę. 

Amazing sunset at El Malecon, La Havana
Malecon słynna promenada Hawany, licencja: shutterstock/By Pierre vincent

Odwiedzając stołeczne miasto położone nad Zatoką Meksykańską możemy przenieść się do innego świata. Z punktu widzenia turystycznego czeka tu na nas mnóstwo atrakcji, które warto odwiedzić. Nie tylko w samym centrum, ale i na obrzeżach. Pośród różnorodnych alternatyw, wielu z nas wybiera te, które nie tylko zapierają dech w piersiach, ale też pozwalają na wykonanie przepięknych zdjęć pamiątkowych. A to, za sprawą smartfonów, jest w dzisiejszych czasach dziecinnie proste. Pozostając przy temacie udanych zdjęć z Kuby, przenieśmy się teraz do nieco bardziej szczegółowego opisu naszej tytułowej propozycji – promenady Malecon. To doskonałe miejsce na zrobienie panoramicznego zdjęcia, sesji dla par czy po prostu selfie!

Słynna promenada Malecon obowiązkowym punktem na mapie

Promenada – wypowiedzenie przez nas tego słowa może dawać nam wiele skojarzeń. Najczęściej jednak jest to określenie ulicy lub chodnika, który jest przeznaczony do ruchu pieszego. Różnicą w porównaniu do tradycyjnych ścieżek jest to, że promenady są najczęściej zlokalizowane w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Konsekwencją tego jest również to, że ich wygląd jest z reguły nieco bardziej wyniosły, majestatyczny. W Polsce możemy wyróżnić co najmniej kilka tego typu deptaków. Do najpopularniejszych należą m.in. Promenada Przyjaźni w Mielnie czy Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie. A na Kubie? No właśnie, tutaj możemy wspomnieć o Malecon. 

Bezpieczeństwo na Kubie – porady, co warto wiedzieć? (wyspykaraibskie.pl)

Santiago de Cuba – jak zaplanować wakacje? (wyspykaraibskie.pl)

Wspomniana słynna promenada Malecon znajduje się w stolicy kraju – Hawanie. Jest to niesamowite miejsce do odwiedzenia dla tych, którzy chcą poznać nie tylko kulturę lokalnych mieszkańców, ale też poznać piękno tego zakątka świata. Za sprawą niebanalnej architektury oraz żywych kolorów, miejsce dostarcza nam zapierające dech w piersiach widoki, które świetnie nadają się do fotografowania. Widoki na Morze Karaibskie to tylko jeden z elementów, który uczyni fotografie niesamowitą pamiątką. Sama promenada Malecon jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. To blisko 8 kilometrów drogi, która prowadzi nas przez centrum historycznego miasta Hawany.  

Havana Skyline z dużymi falami morskimi rozbijającymi się na Malecon
Havana Skyline z dużymi falami morskimi rozbijającymi się na Malecon, licencja: shutterstock/By Kamira

Jak dotrzeć do promenady Malecon?

Sam opis tego miejsca sprawia, że turyści będąc na Kubie, po prostu chcą je odwiedzić. Pytanie odnosi się do tego, jak dotrzeć do promenady Malecon? Otóż wejście na nią rozpoczyna się na rogu ulicy Paseo. Dalej promenada przeprowadza nas m.in. przez Vedado, Miramar czy Centro Habana. Nasza ścieżka kończy się dopiero przy ujściu rzeki Rio Almendares, skąd możemy podziwiać średniowieczny fort Torreon de la Chorrera. Co ciekawe, promenadę możemy traktować jako obiekt historyczny, bowiem jej obecna forma pochodzi jeszcze z początków XX wieku. Dzięki temu, poza spacerem i wykonywaniem zjawiskowych zdjęć, możemy na bieżąco obserwować ponadczasową architekturę. Budynki nadają temu miejscu jeszcze większy klimat, czyniąc go inspirującym. 

Hawana, panoramę Kuby.
Hawana, panoramę Kuby., licencja: shutterstock/By Sean Pavone

Sama promenada Malecon jest niesamowicie chętnie odwiedzanym obiektem nie tylko przez turystów, ale również przez lokalnych mieszkańców. Miejsce stanowi regularny punkt spotkań Kubańczyków, którzy spotykają się tu ze swoimi znajomymi, tańczą, słuchają muzyki, a nawet flirtują. Nic więc dziwnego, że dzięki tętniącej życiem atmosferze i oszałamiającej architekturze Malecon stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji w Hawanie. Patrząc jednak wstecz, Kuba nie zawsze była tak otwarta na turystów. Dzięki swojemu ustrojowi, wiele osób podróż do tego państwa musiało przez długi czas zachować w sferze marzeń. Dodatkowo na szczęście, od pewnego czasu jest to lokalizacja otwarta na nowe doświadczenia, a jednocześnie tajemnicza. Dodatkowo w wielu przypadkach zderzymy się tu z inną kulturą, spokojniejszym trybem życia czy otwartością tubylców. Generalnie rzecz biorąc jest to znakomity kierunek na odwiedzenie nieznanego nam dotąd świata. 

Poprzedni

TOP 10 najpiękniejszych plaż na Jamajce

Najbardziej Instagramowe miejsca na Jamajce – sprawdź, gdzie zrobić zdjęcia!

Następny

Dodaj komentarz