Najbardziej instagramowe miejsca na Gwadelupie – gdzie zrobić zdjęcia!

Tagi , , , , , , , ,

Gwadelupa to istny raj dla miłośników fotografii, obfitujący w niezwykłe krajobrazy, które wprost proszą się o uwiecznienie na zdjęciu i wstawienie na Instagrama. W tym artykule odkryjemy najbardziej instagramowe miejsca na archipelagu, gdzie można zrobić niezapomniane zdjęcia. Znajdziemy w nim zarówno wspaniałe wodospady, jak i plaże, a także niesamowite formacje skalne oraz inne ciekawe miejsca warte odwiedzenia.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plage de la Perle

Plage de la Perle to malownicza plaża, która rozciąga się wzdłuż zatoki La Perle na długości czterystu trzydziestu jeden metrów. Jej nazwa (perle to po francusku perła) pochodzi od turkusowych odcieni morza, których można uświadczyć podczas pięknych, słonecznych dni. Plaża de la Perle jest również miejscem, które wyjątkowo cenią sobie francuscy turyści z metropolii i od lat znajduje się w TOP najulubieńszych plaż Francuzów, co świadczy o jej wyjątkowym uroku.

Plaża ta jest idealnym miejscem nie tylko do relaksowania się na brzegu, opalania czy schładzających kąpieli w morzu, ale także nurkowania z rurką. Dla miłośników snorkelingu, dostęp do krystalicznie czystej wody oraz bogatej morskiej flory i fauny stwarza doskonałe warunki do aktywnej obserwacji świata podwodnego.

Co więcej, w niedalekiej okolicy plaży znajduje się wiele restauracji cenionych przez turystów. Możesz skosztować tutaj lokalnych smakołyków w miejscach takich jak La Paillote de la Perle, A Ka Zouk La czy Ti Poisson La. Pobyt w tych lokalach gastronomicznych z pewnością dodatkowo urozmaici twoją podróż i umożliwi spróbowanie autentycznej kuchni Gwadelupy.

Turquoise sea and golden sand in beautiful La Perle beach, Guadeloupe. Lesser Antilles, Caribbean sea
Turkusowe morze i złoty piasek na pięknej plaży La Perle, Gwadelupa. Małe Antyle, Morze Karaibskie, licencja: shutterstock/By alkane

Wiszące mosty w Parc des Mamelles

Jeśli jesteś zaś miłośnikiem egzotycznej przyrody i ekscytujących przygód, nie możesz nie odwiedzić ogrodu zoologicznego Parc des Mamelles. Ten park, znajdujący się na wyspie Basse-Terre jest nie tylko miejscem gdzie można zobaczyć fascynujące gatunki zwierząt. Parc des Mamelles jest także prawdziwym rajem dla miłośników nietuzinkowej architektury i flory.

Szczególną uwagę przyciągają w tym miejscu wiszące mosty. Przechodząc między drzewami i otaczającą, bujną, tropikalną roślinnością będziesz znajdował się na wysokości 30 metrów nad ziemią. To niesamowite przeżycie sprawi, że poczujesz się jak egzotyczny ptak przemierzający dżunglę i uzyskasz unikalny wgląd w życie mieszkańców zoo.

Hanging bridge in the air. Canopy tour, Mamelles Parc, Bouillante, Basse-Terre, Guadeloupe
Wiszący most w powietrzu. Wycieczka z baldachimem, Mamelles Parc, Bouillante, Basse-Terre, Gwadelupa, licencja: shutterstock/By boivinnicolas

Las namorzynowy w Le Moule

Osoby preferujące atrakcje, które zapewniają mniejszy zastrzyk adrenaliny, mogą mieć ochotę na spokojny spacer i obserwację przyrody. Świetnym sposobem na tego typu aktywność jest udanie się do lasu namorzynowego w Le Moule, we wschodniej części wyspy Grande-Terre.

W lejkowatych ujściach rzek Audoin i Ravine du Nord-Ouest, zwanych estuariami oraz w innych, mniejszych wąwozach, rozwijają się tu mokradła z mangrowiami, a także piękne paprocie. Spacer po tym obszarze jest naprawdę relaksujący, a miejsce emanuje spokojem i urokiem.

Guadeloupe Mangrove forrest
Las namorzynowy na Gwadelupie, licencja: shutterstock/By OneOfTheseDays83

Plage de Grande Anse

Plage de Grande Anse to jedna z najsłynniejszych plaż na Gwadelupie, zlokalizowana w północno-zachodniej części wyspy Basse-Terre. Ta malownicza plaża o długości ponad dwóch kilometrów o łukowatym kształcie, jest najdłuższą na archipelagu Gwadelupy.

Opinie osób odwiedzających tę plażę są bardzo pozytywne. Jest ona średnio oblegana i korzystanie z jej uroków pozwala na spokojny wypoczynek. Można tutaj również cieszyć się pięknymi, małymi falami, które z pewnością warto uwiecznić na zdjęciu.

Na plaży i w jej okolicy dostępne są także różne atrakcje. Wśród tutejszych namorzynów można na przykład popływać kajakiem. Jeśli chodzi z kolei o doznania gastronomiczne, z pewnością warto tutaj spróbować sorbetów kokosowych przygotowywanych ręcznie na plaży, niedaleko wejścia na parking.

Wielka plaża Grand Anse w pobliżu wioski Deshaies, Gwadelupa, Karaiby
Plaża Grand Anse w pobliżu miejscowości Deshaies, Gwadelupa, Karaiby, licencja: shutterstock/By fyle

Kanion Moustique

Kanion Moustique w okolicy Petit-Bourg na Basse-Terre jest kolejnym miejscem, które warto zwiedzić ze względu na imponujące skalne ściany pokryte bujną roślinnością, które można podziwiać tylko w trakcie kąpieli w rzece, kręcącej się w środku kanionu.

Trou de Madame Coco

Trou de Madame Coco to kolejne unikalne miejsce na Gwadelupie. Położone na północy wyspy Grande-Terre, w gminie Anse-Bertrand, jest monumentalnym, skalnym wgłębieniem, prowadzącym do naturalnej podziemnej jaskini wydrążonej przez ocean. Z miejscem tym wiąże się kilka legend, którym zawdzięcza ono swoją nazwę. Według jednej z nich, czarownica zwana Man Coco miała zawrzeć pakt z diabłem, aby stać się silniejszą od swojej rywalki, Madame Grands-Fonds. Gdy nie dotrzymała warunków umowy, diabeł zabrał ją do miejsca znanego jako „Tou a Man Coco”.

Madame COCO hole "ANSE BERTRAND GUADELOUPE"
Otwór Madame COCO „ANSE BERTRAND GUADELOUPE”, licencja: shutterstock/By CmosCapture971

La Gueule Grand Gouffre na wyspie Marie-Galante

La Gueule Grand Gouffre na wyspie Marie-Galante to prawdziwy skarb regionu. Studnia krasowa (gouffre) o średnicy niemal pięćdziesięciu metrów oraz głębokości trzydziestu metrów jest niezwykłym miejscem, którego pełnię piękna można uchwycić na zdjęciu zrobionym przez drona z dużej wysokości. Fale oceanu uderzają tutaj o skalne łuki, tworząc fascynujące połączenie kolorów: turkusowej wody, czerni głębokiej studni, zieleni skalnych łuków i białej piany.

To miejsce jest nie tylko wspaniałą atrakcją wizualną, ale także niezwykłym przykładem potęgi przyrody. Widok na La Guele grand Gouffre zapiera dech w piersiach i stanowi doskonałą okazję do fotografowania harmonii kontrastujących ze sobą barw.

Guadeloupe, Marie-Galante island, the hole "Gueule Grand Gouffre", a beautiful seascape with a natural arch in the cliffs
Gwadelupa, wyspa Marie-Galante, otwór „Gueule Grand Gouffre”, piękny krajobraz morski z naturalnym łukiem w klifach, licencja: shutterstock/By Calinat

Masyw wulkaniczny Soufrière

Masyw wulkaniczny Soufrière to kolejny ważny punkt na mapie atrakcji Basse-Terre. Ten aktywny wulkan znajduje się na terenie parku narodowego i wznosi się na wysokość 1 467 metrów. Jest on zatem najwyższym szczytem na Małych Antylach.

Również roślinność na zboczach Soufrière jest wyjątkowa ze względu na swoją różnorodność. Znajdziemy tam las tropikalny i gęste mokradła. Na szczycie Soufrière z kolei są łąki usiane egzotycznymi roślinami.

Soufrière to także aktywny wulkan, który ma głębokie szczeliny i wiele otworów erupcyjnych, z których co jakiś czas wypływają siarkowe opary. Krajobraz masywu jest zatem skalisty i często otulony mgłą.

Jeśli chodzi o dostęp na szczyt Soufrière to jest on możliwy dzięki obecności tras wędrówkowych przeznaczonych dla pieszych. Korzystając z nich należy jednak zachować ostrożność ze względu na występowanie kwasów siarkowych i innych toksycznych gazów w niektórych miejscach. Choć generalnie wspinanie się po Soufrière jest stosunkowo bezpieczne, warto pamiętać o zachowaniu podstawowych środków ostrożności.

Soufriere volcano, archipelago of Guadeloupe
Wulkan Soufriere, archipelag Gwadelupa, licencja: shutterstock/By vouvraysan

Wodospady Carbet

Wodospady Carbet są jedną z najbardziej imponujących przyrodniczych atrakcji na Gwadelupie. Znajdujące się na rzece Grand Carbet na wyspie Basse-Terre, są otoczone bujnym lasem deszczowym parku narodowego (Parc national de la Guadeloupe) oraz leżą u stóp wulkanu Soufrière.

Pierwszy i jednocześnie największy wodospad ma imponującą wysokość 115 metrów. Aby się do niego dostać, trzeba przejść stromą ścieżką o średnim stopniu trudności. Wysokość drugiego cudu natury wynosi 110 metrów. Jest to najpopularniejszy wodospad wśród turystów, którego rozgłos jest związany z obecnością łatwo dostępnej, betonowej ścieżki, prowadzącej do punktu widokowego na wodospad otoczony bujną zielenią.

Trzeci wodospad ma największe natężenie przepływu wody spośród wszystkich trzech. Wodospad ten jest również uważany za trudno dostępny, a prowadzący do niego szlak zarezerwowany jest wyłącznie dla doświadczonych turystów. Chcąc dostać się do niego należy pamiętać o zabraniu odpowiedniego obuwia trekkingowego oraz zapasu wody pitnej.

Hiking to Carbet Falls in the Caribbean rainforest, Guadeloupe ( Chutes de Carbet )
Wędrówka do wodospadu Carbet w karaibskim lesie deszczowym, Gwadelupa ( Chutes de Carbet ), licencja: shutterstock/By Ravenash

Plage de Sainte-Anne

Plaża Sainte-Anne, znana również jako Plage du Bourg ze względu na położenie blisko miasta Sainte Anne, to kolejne urocze miejsce na Grande-Terre. Położona na wschód od plaży Caravelle i na zachód od plaży Bois-Jolan, plaża ta cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród rodzin. Co więcej, miejsce to jest znane ze względu na obecność dużej ilości przystępnych cenowo lokali gastronomicznych. Na przeciwko plaży znajdują się bowiem food trucki oferujące smaczne posiłki za niewielką opłatą.

Colorful Sainte Anne shore in Guadeloupe, French west indies. Lesser Antilles, Caribbean sea
Kolorowe wybrzeże Sainte Anne na Gwadelupie, francuskie Indie Zachodnie. Małe Antyle, Morze Karaibskie, licencja: shutterstock/By alkane

Wzgórze wulkaniczne Pain de Sucre

Wzgórze wulkaniczne Pain de Sucre to kolejna atrakcja, która przyciąga turystów na wyspę Terre-de-Haut, położoną na południe od Basse-Terre. Wzniesienie o wysokości pięćdziesięciu dwóch metrów wyróżnia się stromymi zboczami, które wpadają do zatoki Les Saintes i nadają formacji geologicznej charakterystycznego kształtu. Pionowe skały wzgórza, wykonane z bazaltowych kolumn, stanowią atrakcję turystyczną, przyciągającą wielu instagramowiczów.

Pain de Sucre to również doskonałe miejsce do nurkowania. Uprawianie snorkelingu w okolicach tego wulkanicznego wzniesienia to prawdziwa przyjemność. Umożliwia ono podziwianie raf koralowych, w tym gąbek oraz bogatej fauny.

Anse du Pain de Sucre in Guadelupe. Terre de Haut.
Anse du Pain de Sucre w Guadelupe. Terre de Haut. , licencja: shutterstock/By wiciu_photography

Wodospad Saut de l’Acomat

Wodospad Saut de l’Acomat to jedna z wielu urokliwych kaskad archipelagu, znajdująca się na rzece Grande Plaine, w zachodniej części wyspy Basse-Terre.

Pomimo braku wyznaczonych miejsc do piknikowania, niedaleko wodospadu Saut de l’Acomat można zorganizować sobie posiłek na świeżym powietrzu, ciesząc się cieniem tropikalnego lasu. Miejsce to jest ulubionym punktem spotkań mieszkańców Gwadelupy i doskonałym miejscem na spędzenie czasu z najbliższymi.

Podobnie jak w przypadku wielu innych wodospadów na wyspie, zwiedzanie Saut de l’Acomat niesie ze sobą jednak pewne zagrożenia. Miejsce to przyciąga turystów, którzy często kąpią się w basenie wodospadu. Aktywność ta, może okazać się jednak niebezpieczną formą relaksu. Istnieje tutaj bowiem potencjalne ryzyko nagłego wzrostu poziomu wody, który może prowadzić do gwałtownych powodzi. Istnieje również ryzyko utonięcia z powodu silnych prądów i wirów wodnych podczas spadania wody.

Dodatkowo, otoczenie wodospadu jest często pokryte śliskimi skałami, co zwiększa ryzyko upadków, czasem nawet śmiertelnych. Dlatego też, odwiedzając to miejsce, należy zachować szczególną ostrożność.

turquoise pool with waterfall "Saut d'Acomat", Guadeloupe
turkusowy basen z wodospadem „Saut d’Acomat”, Gwadelupa, licencja: shutterstock/By Jakob+Fischer

Plage de la Douche

Plaża de la Douche to kolejna fascynująca atrakcja zlokalizowana we wschodniej części wyspy Grande-Terre. To, co wyróżnia tę plażę, to niezwykłe fale, które potrafią całkowicie zmoczyć odwiedzających. Z tego powodu miejsce to nazywane jest „la douche” – prysznicem po francusku. Opinie odwiedzających podkreślają jego urok i niecodzienną atmosferę.

Choć w okolicy nie ma oficjalnych oznaczeń, wskazówką obecności Plage de la Douche są zaparkowane samochody niedaleko plaży. Warto odwiedzić to miejsce, ponieważ wyróżnia się ono na tle innych plaż i jest z pewnością nietypowe. Niedaleko plaży znajduje się również uroczy las, gdzie, przy odrobinie szczęścia można spotkać nietoperze.

La Douche beach on the road to La Pointe Des Chateaux, Grande-Terre, Guadeloupe
Plaża La Douche na drodze do La Pointe Des Chateaux, Grande-Terre, Gwadelupa, licencja: shutterstock/By boivinnicolas

Aleja Dumanoir

Aleja Dumanoir to malownicza arteria o długości 1 200 metrów, po bokach której znajduje się ponad 400 palm, których wielkość zapiera dech w piersiach. Droga ta znajduje się w Capesterre-Belle-Eau i jest jednym z głównych punktów turystycznych miasta.

Nazwa alei pochodzi od nazwiska Philippe’a Dumanoir’a, francuskiego dramatopisarza urodzonego w Capesterre-Belle-Eau.

Palm tree lined street in Guadeloupe. Allee Dumanoir.
Ulica wysadzana palmami na Gwadelupie. Allee Dumanoir, licencja: shutterstock/By europe

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Co warto zjeść w Trynidadzie i Tobago? – smaki Trynidadu i Tobago

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Gwadelupie

Następny

Dodaj komentarz