Najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Dominikanie

Tagi , , , , , , , , , , ,

Dominikana jest najbardziej znana ze swoich rajskich krajobrazów i plaż z białym piaskiem oraz z palmami. Jednak kraj Hispanioli to coś więcej niż tylko pocztówkowa sceneria. Nie ma wątpliwości, że Hispaniola jest jedną z najpiękniejszych wysp Wielkich Antyli. Odkrywca Dominikany Krzysztof Kolumb opisał Dominikanę jako raj na ziemi, co nie było dalekie od prawdy. Plaże obszaru Punta Cana są uważane za jedne z najpiękniejszych na świecie. Mieszkańcy są również świadomi atrakcji wyspy, a turystyka jest dla nich głównym źródłem dochodów. Warto również zauważyć, że Dominikana posiada najbardziej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną na Karaibach. Dominikana ma gorący i wilgotny klimat tropikalny. Jakie są najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Dominikanie?

Teoretycznie występują tam dwie pory deszczowe. Pierwszy trwa od maja do sierpnia, a drugi od listopada do grudnia. W rzeczywistości okresy te nie są tak uciążliwe dla turystów, jak mogłoby się wydawać. Deszcz zwykle trwa od 30 minut do godziny dziennie. Podobne deszcze mogą jednak wystąpić również w porze suchej. Poniżej opisujemy najpopularniejsze kurorty na Dominikanie, które z całkowitą pewnością warto zobaczyć choć raz w życiu.

Beautiful caribbean beach in Dominican Republic. Aerial abstract view of tropical idyllic summer landscape with clear transparent blue sea water and wooden red pier
najpopularniejsze kurorty na Dominikanie,: shutterstock/By Roxana Bashyrova
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​La Romana

La Romana to miasto w południowej części Dominikany, obok małego kurortu Bayahibe. Podobnie jak wiele innych nadmorskich miast w tym kraju, plaże są główną atrakcją turystyczną. Ale same plaże nie są powodem do pisania o tym mieście. Najlepsze mimo wszystko do zobaczenia, są oczywiście atrakcje. Rzadkie miejsce warte rozpoczęcia zwiedzania La Romana to Altos de Chavón. Jest to odtworzenie śródziemnomorskiej osady z lat 70. XX wieku. Jej założycielem był Charles Bluhdorn, który postanowił oddać swojej córce część Włoch, która znajdzie się w sercu Dominikany. Dziś Altos de Chavón jest centrum kulturalnym tej części wyspy, przyciągającym artystów z całego świata oraz zachęca mieszkańców i turystów do wspólnego udziału w aktywnościach.

TOP 5 najpiękniejszych plaż w La Romana na Dominikanie (wyspykaraibskie.pl)

Hotele La Romana – lista TOP rekomendowanych noclegów (wyspykaraibskie.pl)

Tabacalera de García Casa de Campo to największy na świecie producent ręcznie robionych cygar. Znajduje się zaledwie 2 km od centrum miasta La Romana i należy go odwiedzić, rezerwując z wyprzedzeniem. Podczas wycieczki poznaje się cały proces produkcyjny, od obierania liści tytoniu po gotowy produkt. Niektóre opcje wycieczek pozwalają nawet zrobić własne cygara lub kupić cygara już wyprodukowane w fabryce. Kolejna to atrakcja obowiązkowa dla fanów nurkowania! Położona u wybrzeży La Romana Isla Catalina to idealne miejsce na podwodne przygody. To jest właściwie jeden z najważniejszych powodów, dla których wyspa Catalina jest tak popularna wśród turystów. Kolorowe dno morskie jest pełne raf koralowych i ławic ryb. Za sprawą tego – jest to jeden z najpiękniejszych żywiołów wodnych na Dominikanie.

Tropical river Chavon in Dominican Republic. Vocation and travel. Ancient village Altos de Chavon - Colonial town reconstructed in Casa de Campo, La Romana, Dominican Republic.
La Romana, Dominican Republic., licencja: shutterstock/By Andrii_K

​Puerto Plata

Jeśli Twoim miejscem wypoczynku jest Dominikana, Puerto Plata powinna być jednym z najlepszych miejsc na Twojej liście. Puerto Plata to największe miasto na północnym wybrzeżu Dominikany. To także stolica prowincji Puerto Plata, znanej na świecie z białych piaszczystych plaż i gajów kokosowych. Nadmorskie miasteczko Puerto Plata było niegdyś ostatnim przystankiem statku w drodze do Starego Świata. U podnóża góry Pico Isabel de Torres znajduje się gęsta sieć hoteli, restauracji, barów i kurortów, z których turyści i mieszkańcy mogą się wspólnie cieszyć. Wiele plaż to miejsca wręcz stworzone do wypoczynku. W Puerto Plata nie można się nudzić – w krajobrazie miasta znajduje się wiele karnawałów i festiwali, z których najbardziej kolorowe to tętniące życiem parady i towarzyszące im tańce i piosenki.

Wydarzenia te są odwzorowaniem bogatej i radosnej kultury Dominikanów. Pora deszczowa w Puerto Plata to okres od maja do czerwca. Nie trzeba jednak obawiać się uciążliwych deszczów od rana do wieczora, ponieważ pora deszczowa rzadko występuje. Jak w każdym większym mieście turystycznym, w Puerto Plata – należy być niezwykle czujnym.

TOP 10 atrakcji w Puerto Plata, co zobaczyć i zwiedzić (wyspykaraibskie.pl)

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Puerto Plata na Dominikanie (wyspykaraibskie.pl)

Bezpieczeństwo w Puerto Plata

Chociaż przestępczość jest rzadkością w obszarach hotelowych, najlepiej nie podróżować samotnie i unikać obszarów słabo zaludnionych. Brak wiedzy na temat aktualnych cen powoduje, że turyści mogą płacić bardzo wysokie ceny za najzwyklejsze usługi, takie jak słynna Guagua. Guaguas, czyli minibusy wieloosobowe, to podstawowy środek transportu używany przez mieszkańców Puerto Plata. Trasy pokonywane przez pojazdy nie są z góry ustalone, kierowcy jeżdżą po najbardziej ruchliwych drogach i zatrzymują się tam, gdzie wskaże dany turysta. Cena za tę ofertę jest do negocjacji bezpośrednio z kierowcą. Aby mieć pewność co do cen w Puerto Plata i nie przepłacać, najlepiej zapytać o to hotel lub dostawcę zakwaterowania. Aby być bardziej bezpiecznym, należy spożywać tylko wodę butelkowaną, ponieważ woda z kranu raczej nie nadaje się do picia, w Republice może być to ryzykowne.

W rzeczywistości Puerto Plata ma najpiękniejsze plaże na całej Dominikanie. Puerto Plata to jednak nie tylko plaże. To również niezapomniane szlaki górskie, unikalna architektura i bogata kultura Dominikany.

Widok z lotu ptaka na przystani w Puerto Plata Dominikana
Widok z lotu ptaka na przystani w Puerto Plata Dominikana, licencja: shutterstock/By jvphoto.ca

​Punta Cana

Punta Cana to obszar turystyczny Dominikany znany z niezwykłych białych piasków. Jest to najdalej na wschód wysunięty kraniec Oceanu Atlantyckiego. Ocean Atlantycki jest tutaj szczególnie spokojny, prowadzi do niego łagodny strumień, plaże są szerokie, a woda turkusowa. Kilkadziesiąt kilometrów na południe od Punta Cana rozpoczyna się już Morze Karaibskie, dlatego często mówi się o tym nadmorskim kurorcie u zbiegu Oceanu i Morza Karaibskiego. Szukając bezpośrednich powodów, dla których Punta Cana jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym, nie ma właściwie jednej optymalnej odpowiedzi. Ze względu na dużą liczbę turystów jest to jeden z najdroższych obszarów na Dominikanie. Działa tu prawo podaży i popytu. Im więcej turystów, tym wyższa cena. Punta Cana to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych kurortów Dominikany, a zarazem z ogromną różnorodnością atrakcji.

TOP 10 najlepsze hotele All-Inclusive w Punta Cana (wyspykaraibskie.pl)

Hotele Punta Cana – lista TOP rekomendowanych noclegów (wyspykaraibskie.pl)

Przede wszystkim najbardziej zaskakującą rzeczą w obszarze Punta Cana jest to, że nie jest tam, gdzie ludzie myślą, że jest. Tak nazywana jest potocznie na całym wschodnim wybrzeżu. Jednak to tylko popularna nazwa. Punta Cana to miasto z lotniskiem. Zakłada się jednak, że cały obszar ma tę nazwę, a obszar Punta Cana ma również lotnisko, które właśnie nosi tę nazwę. Jest to jeden z największych portów lotniczych międzynarodowych na Dominikanie. Lotnisko jest własnością prywatną i należy do Grupo Punta Cana, której współwłaścicielami są Julio Iglesias i Oscar de la Renta. Lotnisko Punta Cana jest połączone z całym światem. Kiedy przybędziemy do Punta Cana w pobliżu lotniska, będą czekać na nas autobusy różnych firm turystycznych i taksówki, które chętnie zawiozą nas do wybranego miejsca lub hotelu. Warto też wspomnieć, że lotnisko Punta Cana jest bardzo ruchliwe.

Panorama of beautiful gazebo on the tropical white sandy beach in Punta Cana, Dominican Republic. Vacation holidays summer background. View of nice tropical beach.
Punta Cana, Dominican Republic., licencja: shutterstock/By Preto Perola

​Półwysep Samana

Samana – cudowny półwysep, który zadowoli każdego! Palmowy las, biała, piaszczysta plaża i błękitne morze – te widoki pozwolą Ci uciec od rzeczywistości. Kolorowe kamienice i nadmorska promenada oddają wspaniały klimat tego miejsca. Cudowna atmosfera przyciąga tu zatem turystów z całego świata, miejscowi są niezwykle przyjaźnie nastawieni do gości. Półwysep Samana to z pewnością doskonały skarb natury, wypełniony zielenią, wodospadami i naturalnymi krajobrazami. Piękne, kilometrowe plaże zachęcają do spędzenia tu wakacji. Samana to półwysep na Dominikanie słynący z najpiękniejszych plaż na świecie. Jest to jeden z najpopularniejszych miejsc na luksusowe wakacje all inclusive.

Hotele półwysep Samana – lista TOP rekomendowanych noclegów (wyspykaraibskie.pl)

TOP 12 najpiękniejszych plaż w Samana na Dominikanie (wyspykaraibskie.pl)

Można tu odpocząć na dziewiczej plaży Rincon. Plaża posiada niezwykły biały piasek, a to co koi i relaksuje, to łagodne fale oceanu. Tak samo piękna plaża Fronton jest schowana w dżungli, do której dotrzeć można łodzią z Las Galleras lub lądem wzdłuż malowniczego szlaku turystycznego. Plaża Las Terras to piękna linia brzegowa doskonale przygotowana na przyjęcie wczasowiczów. Znajduje się tu sieć pubów i restauracji, w których można skosztować lokalnych przysmaków lub napić się orzeźwiającego drinka prosto z kokosa. W okolicy Samany można podziwiać bogactwo życia morskiego. Wielu turystów przyjeżdża tu, aby zobaczyć humbaki, czyli wieloryby ważące do 40 ton. Można je tam podziwiać od połowy grudnia do marca.

Aerial drone view of beautiful caribbean tropical island Cayo Levantado beach with palms. Bacardi Island, Dominican Republic. Vacation background.
Samana, Dominikana, licencja: shutterstock/By Nick N A

​Santo Domingo

Choć jest oczywiste, że Dominikana słynie przede wszystkim z perłowo-białych piaszczystych plaż i turkusowych wód, wyspa ma o wiele więcej do zaoferowania. Santo Domingo jest domem dla jednych z najstarszych i najwspanialszych budynków kolonialnych na Dominikanie – była to jedna z pierwszych europejskich kolonii w obu Amerykach. Charakterystyczne dla miasta jest to, iż posiada ono różnorodną miejscowość turystyczną i region dość zróżnicowany. Od ustronnych brzegów po tętniące życiem plaże imprezowe, białe piaski i turkusowe wody charakteryzują całe wybrzeże. Santo Domingo to najstarsze założone w Europie miasto na półkuli zachodniej.

TOP 15 atrakcji w Santo Domingo, co zobaczyć i zwiedzić (wyspykaraibskie.pl)

Wakacje w Santo Domingo – jak zaplanować wyjazd? – (wyspykaraibskie.pl)

Stolica Dominikany to również najbardziej dynamiczna i nowoczesna metropolia Karaibów – największa pod względem liczby społeczności. Miasto jest też domem dla najstarszej archidiecezji rzymskokatolickiej w obu Amerykach. Średnia temperatura miasta nieznacznie się różni, co sprawia, że większość czasu w ciągu roku to odpowiedni czas na wizytę. Natomiast najlepszy okres czasu na wizytę w Santo Domingo to okres od listopada do marca. Sezon tamtejszych  huraganów trwa od sierpnia do października, więc najlepiej unikać odwiedzania w tych miesiącach. W szczycie sezonu, jak z resztą w każdym popularnym mieście turystycznym, najlepsze miejsca w Santo Domingo są bardzo zatłoczone.

Miasto posiada luksusowe 5-gwiazdkowe hotele, a także pokoje jednoosobowe lub małe apartamenty do wynajęcia. Większość z tych obiektów ma ładne baseny i relaksujące salony spa. Są rozsiane po całym mieście, od plaży po centrum. Jeśli jednak Twój budżet na nocleg jest niższy niż cena apartamentu w luksusowym hotelu, możesz zatrzymać się w mniejszych pokojach, ale w nie gorszym klimacie. To miejsce nie tylko zachwycające, ale także przesiąknięte historią i kulturą.

Pomnik i katedra Kolumba, Parque Colon, Santo Domingo, Karaiby
Pomnik i katedra Kolumba, Parque Colon, Santo Domingo, Karaiby, licencja: shutterstock/By Becker Stefan

​Bayahibe

Bayahibe to niewielka miejscowość wypoczynkowa na Dominikanie, w której znajdziesz jedne z najlepszych plaż w kraju. Znajduje się na południu kraju i przyciąga turystów swoim oszałamiającym krajobrazem i spokojem. Bayahibe ma charakterystyczny klimat, przyjaznych ludzi, urokliwe miasteczko, które zachęca do odkrycia, jak naprawdę wygląda życie na wyspie. Istnieje tam wiele straganów, możliwości skosztowania lokalnych specjałów lub napojów oraz zakupu pamiątek. Znaczna część miasta jest objęta Parkiem Narodowym Cotubanama lub Parque Nacional del Este.

Wakacje i wczasy w Bayahibe – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże (wyspykaraibskie.pl)

W jej granicach znajduje się magiczna wyspa Saona, która zachęca wizytą turystów z całego świata. Z Bayahibe można dopłynąć na wyspę katamaranem lub zdecydować się na inny rejs statkiem, rejsy odbywają się tam codziennie. Saona ma zachwycające widoki, przepiękne palmy kokosowe, cudowny miękki biały piasek i niezwykłe naturalne baseny. Z Bayahibe można również dotrzeć do Małpiego Gaju, zakątka będącego świetną atrakcją dla dzieci. W tym miejscu na gości czekają niesamowite małpki, gotowe pozwolić się pogłaskać, nakarmić, a nawet zrobić sobie z nimi zdjęcie. Alternatywnie możesz spróbować przejażdżki tyrolką, udać się na plantację kakao, pojeździć konno lub spróbować lokalnych potraw i owoców.

Dominikana Bayahibe Beach Lighthouse zdjęcie lotnicze przez drona. Kryształowo czyste morze z piękną plażą. - Image
Dominikana Bayahibe Beach Lighthouse zdjęcie lotnicze przez drona. Kryształowo czyste morze z piękną plażą. – Image, licencja: shutterstock/By ooo.photography

​Boca Chica

Jest nazywana rajską zatoką i niewątpliwie nią właśnie jest. Zatoka znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy Dominikana. W latach 50. koloniści najpierw osiedlili się tutaj, potem w małej rybackiej wiosce. W 1950 roku wybudowano tam pierwszy hotel Hammock. Boca Chica ma dwie piękne piaszczyste plaże – Boca Chica Playa i Playa Carbie. Jest to miejsce idealne dla nurków i surferów. Wśród raf są bardzo dobre warunki do nurkowania, zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. To doskonała lokalizacja dla odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku. Restauracje z widokiem na morze, różnorodne bary i nocne życie miasta tworzą niezapomnianą wakacyjną atmosferę. Od stolicy wyspy, czyli  Santo Domingo dzieli nas zaledwie kilka kilometrów. Na Boca Chica czekają niezapomniane atrakcje, takie jak: pola golfowe, noce tętniące życiem i nurkowanie wśród zachwycających raf koralowych.

Wakacje w Boca Chica – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże (wyspykaraibskie.pl)

Poprzedni

Pogoda i temperatura na Dominikanie w ciągu roku

Czy w Portoryko jest drogo?

Następny

Dodaj komentarz