Pogoda i temperatura na Dominikanie w ciągu roku

Tagi , , , , , , , ,

Pogoda na Dominikanie jest ciepła przez cały rok, więc naprawdę nie ma złego czasu na wizytę. To powiedziawszy, na wyspie panuje pora deszczowa i istnieje rozróżnienie między gorętszymi i chłodniejszymi porami roku. Najlepszy czas na wizytę na Dominikanie zależy nie tyle od pogody, ale od upodobań i preferencji turystów. Dominikana charakteryzuje się tropikalnym klimatem z typowymi przez cały rok ciepłymi i wilgotnymi warunkami pogodowymi. Średnie sezonowe temperatury wahają się od 20-25˚C w miesiącach zimowych. Czyli od grudnia do lutego. Do 25-27˚C w cieplejszych miesiącach od czerwca do sierpnia i od września do listopada. Pora deszczowa występuje między majem a listopadem, podczas której na większość regionów spada co najmniej 100-200 mm wody miesięcznie. Republika Dominikany leży w samym sercu atlantyckiego pasa huraganów, gdzie cyklony i huragany występują przez cały sierpień, wrzesień i październik. Jakie jest pogoda i temperatura na Dominikanie?

Beautiful caribbean beach on Saona island, Dominican Republic. Aerial view of tropical idyllic summer landscape with green palm trees, sea coast and white sand
pogoda i temperatura na Dominikanie, plaża, licencja: shutterstock/By Roxana Bashyrova
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Huragany i pora deszczowa

Ze względu na swoje położenie geograficzne i wyspiarski charakter, kraj jest bardzo podatny na zjawiska meteorologiczne, takie jak huragany i burze tropikalne. Obfite opady związane z cyklonami i huraganami znacząco przyczyniają się do sumy opadów w porze deszczowej. Częstotliwość występowania cyklonów i huraganów jest bardzo nieregularna i wzmaga się średnio co dwa lata, ale może wystąpić nawet dwa razy w roku lub rzadziej co pięć do dziesięciu lat. Północno-wschodni region kraju, częściej niż reszta wyspy, jest narażony na powodzie i lawiny błotne w wyniku silnych sztormów. Opady deszczu występują przez cały rok, a najcięższe opady występują na północnym wschodzie, gdzie mogą przekraczać 2500 mm rocznie, podczas gdy doliny na dalekim zachodzie i południowym zachodzie pozostają stosunkowo suche i słoneczne. 

​Pora sucha 

Pora sucha to szczyt sezonu turystycznego na Dominikanie. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie pogoda jest bardziej stabilna i słoneczna. Jednak pora sucha jest również najbardziej pracowitą porą roku dla mieszkańców, którzy wykorzystują dobrą pogodę do pracy na swoich farmach i w swoich firmach z branży turystycznej. 

Bounty and pristine sandy shore with coconut palm trees, caribbean sea washes tropical coastline. Arenda Gorda beach. Dominican Republic. Aerial view
Dominikana, licencja: shutterstock/By photopixel

​Zachmurzenie na Dominikanie 

Jaśniejsza, bezchmurna część roku na Dominikanie zaczyna się około 17 listopada i trwa ponad 5 miesięcy, a kończy się około 2 maja. Najbardziej przejrzystym miesiącem w roku na Dominikanie jest styczeń, podczas którego niebo jest przeciętnie bezchmurne, przeważnie bezchmurne lub częściowo tylko zachmurzone przez 81% czasu. Bardziej pochmurna część roku zaczyna się około 2 maja i trwa 6,5 miesiąca, kończy się około 17 listopada. Najbardziej pochmurnym miesiącem w roku na Dominikanie jest czerwiec, podczas którego niebo jest zachmurzone średnio lub w większości zachmurzone przez 71% czasu.

  • Długość dnia na Dominikanie zmienia się w ciągu roku. W 2022 r. najkrótszym dniem jest 21 grudnia, z 10 godzinami i 59 minutami,najdłuższy zaś dzień to 21 czerwca, który trwa 13 godzin i 17 minut.
  • Najwcześniejszy wschód słońca ma miejsce o 06:04 5 czerwca, a najpóźniej o godzinę i 14 minut później o 7:18 18 stycznia. Najwcześniejszy zachód słońca przypada na 18:03 24 listopada. Słońce zachodzi o 19:24 6 lipca

​Średnie miesięczne temperatury na Dominikanie 

Tak jak wspomnieliśmy, Dominikana ma klimat tropikalny z wysokimi temperaturami przez cały rok. Podobnie jak w większości tropikalnych destynacji występują zarówno pory suche, jak i deszczowe. Chociaż nawet w wilgotnych miesiącach jest zwykle mnóstwo gorących, idealnie słonecznych dni. A wszelkie opady zwykle występują w formie przejściowych, ulewnych deszczów. 

Wiosna na Dominikanie, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju (wyspykaraibskie.pl)

Zima na Dominikanie, jaka pogoda i temperatura, co robić? (wyspykaraibskie.pl)
Najlepszą porą na wizytę jest okres od grudnia do marca, kiedy słońce i temperatury są tam najlepsze, a opady są najniższe. Najgorętszym miesiącem w roku jest sierpień ze średnim dziennym maksimum 34 C i średnim najniższym 23 C. Najfajniejszym miesiącem roku jest styczeń ze średnim dziennym maksimum 30 C i średnim najniższym 19 C.

Playa Frontón, Samaná - Dominican Republic
Playa Frontón, Samaná – Dominican Republic, licencja: shutterstock/By Domca9

Pogoda i temperatura na Dominikanie – poszczególne miesiące

Styczeń – marzec 

Pierwszy miesiąc roku to pora sucha i jest to jeden z najlepszych okresów na odwiedzenie Dominikany pod względem pogody. W styczniu słońce świeci przez około 9 godzin dziennie, a średnie temperatury w ciągu dnia sięgają 27-30 stopnico sprawia, że jest to idealny czas na wakacje na plaży.

Kwiecień 

Kwiecień to świetny czas na wizytę na Dominikanie. Latem robi się naprawdę gorąco z około 10 godzinami słońca dziennie i średnimi temperaturami około 30 stopni Celsjusza. Kwiecień jest ostatnim miesiącem pory suchej. Więc poziomy opadów są niskie, w rzeczywistości możesz w ogóle nie widzieć deszczu podczas wakacji. Zwiedzanie, piesze wędrówki i odkrywanie to popularne zajęcia w kwietniu, zanim nadejdzie intensywny letni upał. A ponieważ zbliża się koniec szczytu sezonu, będzie mniej tłumów – o ile nie będziesz podróżować w Wielkanoc.

Maj

Przy wspaniałej pogodzie i niskich cenach, maj jest często uważany za najlepszy czas na wizytę na Dominikanie. Każdego dnia jest około 9 godzin słonecznych, przy 30-32 stopniach Celsjusza. 

Czerwiec

Czerwiec to początek pory deszczowej i pory huraganów na Dominikanie. Nie ma powodów do niepokoju, gdyż burze w czerwcu są rzadkie. Czerwiec to właściwie jeden z najlepszych okresów na odwiedzenie Dominikany na tańsze i spokojniejsze wakacje. Nadal będziesz cieszyć się dobrą pogodą w czerwcu z około 8 godzinami słońca dziennie i średnią temperaturą w okolicach 30 stopni Celsjusza. 

Coastline with coconut palm tree jungle on caribbean beach,  Island Saona. Dominican Republic. Travel destinations. Summer vacations
wakacje na Dominikanie, licencja: shutterstock/By photopixel

Lipiec

Na Dominikanie słońce świeci przez cały rok, ale dla wielu podróżników lipiec to najlepszy czas na wizytę. Jeśli jesteś miłośnikiem ciepłej pogody, pokochasz gorące 33-35 stopni Celsjusza.  

Sierpień

Przy wysokich temperaturach w okolicach 35 stopni Celsjusza i dużej wilgotności w sierpniu może się okazać, że pogoda jest bardziej odpowiednia do leniwych dni spędzonych na opalaniu, pływaniu lub uprawianiu różnych sportów wodnych. 

Wrzesień – Listopad

To pora wietrzna i wilgotna, w czasie której temperatura waha się od 27-30 stopni Celsjusza. 

Grudzień 

W grudniu na Dominikanie świeci słońce około 7 godzin dziennie, a średnia temperatura to około 30 stopni Celsjusza. 

Poprzedni

La Parguera – wakacje, zwiedzanie, atrakcje, hotele, noclegi, plaże

Najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Dominikanie

Następny

Dodaj komentarz