Kuba to wyspa, która nie bez powodu zyskała opinię miejsca gorącego niczym wulkan. Dzięki położeniu i klimatowi, na tej egzotycznej wyspie panują prawdziwie tropikalne warunki,. Doskonała pogoda zachęca do spędzenia wakacyjnego urlopu na słonecznej Kubie. Pogoda na Kubie – czego się spodziewać?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Jaki klimat panuje na Kubie?
Kuba jest jedną z karaibskich wysp, otoczoną ciepłymi wodami Morza Karaibskiego, Zatoki Meksykańskiej i Oceanu Atlantyckiego. Panuje na niej prawdziwy tropikalny klimat – gorący i słoneczny. Ze średnią roczną temperaturą na poziomie około 25°C i wysoką wilgotnością powietrza, osiągającą nawet 75%.
Wyspa, ze względu na swoje położenie w strefie klimatu podzwrotnikowego, ma tylko dwie pory roku. Suchą i deszczową. Przez to dość zróżnicowane warunki pogodowe w poszczególnych miesiącach. Pora sucha przypada na miesiące zimowe oraz pierwsze tygodnie wiosny i trwa od listopada do końca kwietnia. Z kolei pora deszczowa panuje w miesiącach uznawanych w Europie za szczyt sezonu wakacyjnego. Rozpoczyna się w maju i trwa aż do końca października. Na wyspie, bez względu na porę roku, panują doskonałe warunki do wypoczynku. Krystalicznie czysta woda oceanu przez cały rok jest przyjemnie ciepła. W dzień pogoda jest idealna do plażowania, a po zmroku zachęca do wieczornych spacerów.
Kuba jest chętnie odwiedzana o każdej porze roku, a szczyt sezonu wakacyjnego przypada tutaj na dwa okresy. Pierwszy rozpoczyna się mniej więcej w połowie grudnia i trwa do połowy marca. W najbardziej słonecznym i upalnym czasie pory suchej. Natomiast drugi przypada na lipiec i sierpień, czyli lekko kapryśny, ale wciąż gorący czas w środku tutejszej pory deszczowej. W okresie wakacyjnym, mimo wysokich temperatur, wyspę mogą nawiedzać huragany. Jest też najwyższe prawdopodobieństwo opadów deszczu, które są zazwyczaj krótkie, ale mogą być gwałtowne. Latem na wyspie potrafi być bardzo gorąco, a przez wysoką wilgotność powietrza duszno i parno. Dlatego wakacje na Kubie najlepiej planować na przełomie zimy i wiosny. Urlop w miesiącach letnich nie zagwarantuje idealnej pogody i może być męczący. Za to zimą, mimo nieco niższych temperatur, jest wciąż sporo słonecznych godzin w ciągu dnia. A także znacznie mniejsze prawdopodobieństwo załamania pogody.
Jaka pogoda jest na Kubie?
Tropikalny klimat Kuby oznacza dużą ilość słońca, wysoką wilgotność powietrza i wysokie temperatury. Mimo egzotycznego, tropikalnego klimatu, pogoda na Kubie może różnić się nieznacznie w zależności od pory roku, miesiąca, a nawet lokalizacji. Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, najzimniejszymi grudzień, styczeń i luty, jednak temperatury nigdy nie spadają poniżej 20°C. Wschodnia część wyspy i jej południowe wybrzeże są zawsze nieco cieplejsze od części zachodniej i wybrzeża północnego.
Na początku roku, od stycznia do połowy marca, kiedy w Europie w wielu miejscach panuje mroźna i śnieżna zima, na Kubie rozpoczyna się słoneczne lato i termometry pokazują około 26-28°C. Niewiele mniej ma woda w oceanie, której temperatury sięgają nawet 24-25°C. W pierwszym kwartale roku różnica temperatur w ciągu dnia i w nocy może być mocno odczuwalna. Wszystko za sprawą zimnych mas powietrza napływających od strony Oceanu Atlantyckiego i Stanów zjednoczonych.
Chcesz przeczytać więcej o noclegach na Kubie?
Santiago de Cuba – wakacje w tętniącej życiem, kubańskiej metropolii
Hotele Santiago de Cuba – lista TOP rekomendowanych noclegów
Europejska wiosna na Kubie
Wraz z początkiem europejskiej wiosny, czyli już pod koniec marca oraz w kwietniu i na początku maja, na wyspie jest już pełnia lata. Na termometrach można dostrzec nawet 28-29°C w dzień i około 20°C w nocy, a ocean ma przyjemną temperaturę około 26°C. Pod koniec maja i przez cały czerwiec na Kubie można doświadczyć prawdziwych upałów. Jest to też moment, gdy pora sucha ustępuje porze deszczowej. Temperatury powietrza osiągają wówczas poziom około 30-31°C za dnia i około 22-23°C w nocy, a temperatura wody w oceanie wynosi nawet 28°C, jednak można się spodziewać już opadów deszczu czy porywistych wiatrów.
Lipiec na wyspie jest równie upalny. Z temperaturą powietrza ponad 30°C w dzień, około 24°C w nocy i temperaturą wody utrzymującą się na poziomie 28°C. Jednocześnie z coraz większym prawdopodobieństwem wietrznej i deszczowej pogody. W sierpniu na Kubie można poczuć prawdziwe, tropikalne lato. Z temperaturą powietrza przekraczającą 32°C za dnia oraz ciepłymi, letnimi nocami z temperaturą na poziomie 25°C. Gorącym i wilgotnym powietrzem oraz oceanem o temperaturze około 29-30°C.
We wrześniu na Kubie jest już nieco mniej słonecznych godzin w ciągu dnia. Ale temperatury wciąż utrzymują się na poziomie 30-31°C w dzień. I 24-25°C w nocy, a woda w oceanie ma około 28 °C. Powoli kończy się pora deszczowa i lada dzień rozpocznie się pora sucha. Kuba w październiku, mimo nieco niższych temperatur jest słoneczna i gorąca. Deszcze są już rzadkością, termometry pokazują 29 w dzień i 25°C w nocy, a rozgrzana promieniami słońca woda w oceanie wciąż ma temperaturę około 27-28°C. Listopad na Kubie wygląda bardzo podobnie. Temperatury dzienne utrzymują się na poziomie 28-29°C i nocą spadają do około 24°C, woda wciąż ma około 27°C, a pogoda staje się coraz mniej kapryśna.