Rzeka Rio Bahoruco i jaskinie na Dominikanie, zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Egzotyczne wakacje na rajskiej wyspie jaką jest Dominikana nie muszą nam upłynąć tylko i wyłącznie na leżakowaniu na plaży i kąpaniu się w lazurowych i ciepłych wodach Morza Karaibskiego. Okazuje się bowiem, że oprócz malowniczych kurortów i luksusowych hoteli, Dominikana może nam zaoferować znacznie więcej, niż się tego spodziewamy. Najlepszym przykładem na to, jest niesamowita i pełna tajemnic rzeka Rio Bahoruco oraz towarzyszące jej jaskinie. To świetne miejsce dla każdego miłośnika przyrody i niesamowitych widoków. Wobec tego jak można zorganizować sobie wycieczkę do tej malowniczej rzeki i otaczających ją jaskiń na własną rękę?

Coastline with coconut palm tree jungle on caribbean beach,  Island Saona. Dominican Republic. Travel destinations. Summer vacations
Dominican Republic, licencja: shutterstock/By photopixel
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Rzeka Rio Bahoruco?

Dominikana to gorąca wyspa, która staje się coraz częstszym celem podróżnych z dosłownie całego świata. Nie brakuje tam również turystów z Polski, którzy spragnieni są niesamowitych wakacji w rytmie egzotycznej muzyki. Okazuje się jednak, że turyści upodobali sobie popularne kurorty. W ten sposób może ominąć ich to, co w Dominikanie jest zdecydowanie najpiękniejsze. Mowa tu o rzece Rio Bahoruco oraz jaskiniach, które znajdują się tuż w jej pobliżu.

Wobec tego, jeśli być może kochamy przyrodę i zainteresowaliśmy się tym, jak zorganizować dla siebie wycieczkę do Rio Bahoruco, wówczas musimy się w pierwszej kolejności dowiedzieć, gdzie ona się znajduje? Otóż rzeka Rio Bahoruco zajmuje jeden z najrzadziej odwiedzanych przez turystów, południowy region Dominikany. Przepływa ona przez niewielkie miasteczko La Cienga, gdzie spotyka się ona z wodami Morza Karaibskiego. Przepływa ona także przez teren parku narodowego- Monumento Nautral Miguel Domingo Fuerte. Nie jest to z całą pewnością jedna z najdłuższych rzek Republiki Dominikany, jednak jest to rzeka niezwykle fascynująca. Nie tylko oferuje ona możliwość obcowania z dziką i egzotyczną przyrodą, ale także pozwala na to, by napawać oczy jednymi z najpiękniejszych krajobrazów, jakie prawdopodobnie zobaczymy w życiu.

Jak dojechać do rzeki Rio Bahoruco?

Jeśli rzeka Rio Bahoruco i otaczające ją jaskinie nas zainteresowały, wówczas z pewnością zapragniemy udać się tam na wycieczkę. Tak naprawdę, grzechem byłoby podczas pobytu na Dominikanie ominąć ten niewielki skrawek raju na ziemi. Co ciekawe, taką wycieczką możemy zorganizować na własną rękę, ale równie dobrze możemy skorzystać z wycieczek fakultatywnych. W tym drugim przypadku tak naprawdę nie musimy martwić się o żadne kwestie związane z samą organizacją wyjazdu. To autokary i busy z danego biura podróży odbiorą nas z hotelu, zabiorą w niesamowitą podróż do rzeki, a następnie przywiozą nas one ponownie do danego hotelu. Jednocześnie jeśli zdecydujemy się zorganizować taką wycieczkę „na własną rękę” wówczas da nam to o wiele więcej satysfakcji, niż może się nam to wydawać. Będzie to bowiem prawdziwa wycieczka „na dziko” do miejsca, które również poraża swoją dzikością i niepokornością.

Wobec tego, w jaki sposób można dojechać do rzeki Rio Bahoruco? Otóż w pierwszej kolejności trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie obejdzie się bez wypożyczonego samochodu. To najszybsza i najwygodniejsza podróż do rzeki Rio Bahoruco. Co ciekawe, warto rozpocząć zwiedzanie od ujścia rzeki i właśnie tam musimy się skierować. Wobec tego docelowym miasteczkiem naszej podroży jest La Cienga, które usytułowane jest przy lokalnej drodze numer 44. W momencie kiedy dojedziemy do miasteczka, z pewnością zauważymy przepływającą rzekę, jednak największe atrakcje czekają nas u jej źródła. Wobec tego musimy kontynuować naszą podróż przez wąskie i nieutwardzone drogi. W kierunku wspomnianego już parku narodowego- Monumento Natural Miguel Domingo Fuerte. Przy samym wjeździe czeka na nas parking, a dalsza podróż do źródeł rzeki Rio Bahoruco musi się odbyć już piechotą.

Dramatic image of the Barahona province in the dry hot deserts of the Dominican Republic. With a river in background and clifs in the foreground.
Rio Bahoruco, licencja: shutterstock/By TTodd Aaron Sanchez

Czy można się kąpać?

Rzeka Rio Bahoruco to jedna z najczystszych rzek na Dominikanie. Z pewnością zaważymy, że w jej krystalicznych wodach można dojrzeć kamienie osadzone na dnie. Wobec tego wielu turystów może się zastanawiać, czy w rzece Rio Bahoruco można się kąpać? Okazuje się, że jak najbardziej! Jednocześnie jest to możliwe tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Bez trudu je znajdziemy, gdyż ta leśna rzeka otoczona  jest wysokimi, wapiennymi skałami u źródła, a na nich zostały zlokalizowane drabiny. Można się po nich bez trudu wspiąć na szczyt i podziwiać niesamowitą panoramę lub…zdecydować się na skok do wody! Źródła rzeki Rio Bahoruco pochodzą z naturalnych i czystych wód skalnych, dzięki czemu zawdzięczają one swój błękitny i głęboki kolor. Co więcej, podczas kąpieli możemy również zajrzeć do naturalnie wyżłobionych jaskiń w skałach. Warto więc w taką podróż zabrać ze sobą strój kąpielowy, gdyż z pewnością się on nam przyda.

Ile czasu zajmuje zwiedzanie Rio Bahoruco?

Zwiedzanie rzeki nie jest ograniczone limitem czasu, więc możemy w tym magicznym rejonie pozostać dokładnie tyle ile chcemy. Warto jednak zdecydować się na wędrówkę trasą La Plaza Hike. Jest to popularna ścieżka turystyczna, która prowadzi wzdłuż rzeki Rio Bahoruco pomiędzy malowniczymi skałami. Z ich szczytu będziemy mogli podziwiać naturalne baseny rzeki.

Przejście takiej trasy zależy oczywiście od naszego tempa i kondycji, jednak mniej więcej zajmuje ono od 2 do 3 godzin. Jeśli zdecydujemy się zajrzeć do Cueva de la Virgen- jednej z jaskiń, w której ukryty jest niesamowity wodospad, wówczas musimy poświęcić na to dodatkową godzinę czasu. Trzeba będzie nieco zboczyć z trasy. Podsumowując, można powiedzieć, że na samo zwiedzanie rzeki Rio Bahoruco trzeba będzie poświecić od 4 do nawet 5 godzin. Nie wliczając w to czasu na kąpiel w krystalicznie czystych basenach, a także odpoczynku. Sam dojazd do rzeki Rio Bahoruco może nam jednak zająć nieco więcej w zależności od tego, skąd rozpoczynamy naszą podróż. Rekomendowane jest więc przeznaczenie jednego, całego dnia na taką wycieczkę i jednocześnie odwiedzenie malowniczego miasteczka La Cienga, gdzie rzeka Rio Bahoruco uchodzi do Morza Karaibskiego.

dominican republic arroyo salado barahona
Baharona, Dominikana, licencja: shutterstock/By Soto.Creativo
Poprzedni

TOP 15 atrakcji na Dominikanie, co zobaczyć i zwiedzić

Wycieczka do Los Pozos de Romeo (Kałuże Romea) – jak dojechać

Następny

Dodaj komentarz