Santa Clara na Kubie – co zobaczyć, atrakcje, restauracje, hotele – przewodnik

Tagi , , ,

Kuba to największa wyspa na Karaibach. Lazurowe plaże, palące słońce, muzyka i pełni charakteru mieszkańcy to wszystko składa się na „Perłę Antyli”. Spośród najbardziej popularnych miejsc można wymienić Hawanę, Trinidad, Varadero, wyspy Cayo Coco i Cayo Guillermo. Santa Clara to miasto niedocenione, chociaż mające do zaoferowania o wiele więcej niż te najbardziej oblegane. Co warto tu zwiedzić? Gdzie dobrze zjeść i gdzie udać się na nocleg? Atrakcje, najpiękniejsze plaże i inne praktyczne informacje to tematy, które zostaną przybliżone w dalszej części artykułu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zwiedzić w Santa Clara?

Santa Clara to miasto silnie związane z historią – konkretnie rewolucją kubańską. Bitwa o Santa Clarę była ostatnim przystankiem do zwycięstwa nad dyktaturą Fulgencio Batisty. Rozegrała się w 1958 roku i zakończyła się zdobyciem miasta przez rewolucjonistów, na których czele stał Che Guevara. Dwanaście godzin po rozegranych walkach Batista uciekł z kraju. Wiele miejsc w mieście do dziś przypomina o tych wydarzeniach i jest szczególnymi ośrodkami kultury nie tylko dla Kubańczyków.

Mauzoleum Che Guevary

Mauzoleum Che Guevary to monumentalny kompleks poświęcony życiu i dokonaniom rewolucjonisty, którego szczątki tu spoczywają.

Plac Rewolucji wyłożony jest płytami, znajdują się na nim dwie tablice z cytatami Castro („Chcemy, żeby byli tacy jak Che”). Kolejna z nich znajduje się przed ogromnym pomnikiem Guevary. W pobliżu znajduje się oryginalny wojskowy pociąg z zaopatrzeniem, który podczas bitwy został wykolejony.

W muzeum nie należy rozmawiać ani robić zdjęć – fotografowanie grozi grzywną. Wstęp jest darmowy, przed wejściem należy zostawić torby (włącznie z telefonami) w szafkach.

W środku znajdziemy liczne pamiątki po Che – spodnie, paski, buty, szczoteczki do zębów i inne drobne, choć skrywające ogromną historię przedmioty. Oprócz tego – listy i dokumenty. Idąc dalej, dojdziemy do grobowca, a także natkniemy się na wieczny płomień zapalony przez Fiedela Castro.

Dojście do tego miejsca nie powinno sprawić nikomu problemu. Licząc od centrum, jest to około 20 minut spaceru przez przedmieścia. Przy obiekcie znajduje się również przestronny parking.

Che Guevara Monument, Plaza de la Revolution, Santa Clara, Kuba
Che Guevara Pomnik, Santa Clara, Kuba, licencja: shutterstock/By Frank Bach

Park Vidal

Park rozciągnięty jest na ogromnym obszarze znajdującym się w centrum miasta. Unikatowa architektura, budynki z czasów kolonializmu, a także te w stylu neoklasycystycznym, liczne zabytki historyczne sprawiły, że obszar w 1998 roku uzyskał miano Parku Narodowego.

W centrum parku natkniemy się na altanę zwaną Glorietą – w tym miejscu, cotygodniowo, odbywają się koncerty lokalnych filharmoników.

Park swoją nazwę zawdzięcza pułkownikowi Leoncio Vidali – niezwykle ważnej postaci Wojny o Niepodległość, którego popiersie również można tu podziwiać. W jego niedalekiej odległości wzniesiono obelisk na cześć założyciela miasta. Między tymi pomnikami wzniesiono posąg „El niño de la bota” – symbolu Santa Clary. Idąc na południe natkniemy się na posąg Marty Abreu z 1924 roku. Kobieta uznana jest za patronkę miasta. Mówi się, że w podstawie owego pomnika pochowane są pamiątki z czasów jego budowy – listy, czasopisma dla przyszłych pokoleń.

Warto jest wspomnieć, że ruch drogowy wokół parku jest zabroniony z uwagi na środowisko.

Colonial buildings at the Leoncio Vidal Park, Santa Clara, Cuba
budynki okolica Vidal Park, Santa Clara, Kuba, licencja: shutterstock/By HHaico Stegink

Teatr La Caridad

Teatr La Caridad, sfinansowany przez wcześniej wspomnianą Martę Abreu, to najsłynniejsza pozostałość z czasów kolonializmu. Obiekt zbudowano w 1885 roku i zaliczany jest do grupy ośmiu Wielkich Teatrów w kraju. Na scenie teatru występowało wielu światowych artystów.

Santa Clara, Cuba. Caridad theater. Filtered style.
Teatr Caridad, Santa Clara, licencja: shutterstock/By Tupungato

Biblioteka Jose Marti

Biblioteka Jose Marti to ikoniczne miejsce dla Santa Clary. Pochodzi z lat 20. ubiegłego wieku i ma nieocenioną wartość historyczną. Znajdziemy tu szeroką gamę dokumentów, notatek, dzieł literackich z różnych okresów. Można by powiedzieć, że jest to centrum kultury prowincji.

Neoclassical architecture in Santa Clara, Cuba. Jose Marti library.
biblioteka Jose Marti, licencja: shutterstock/By Tupungato

Katedra Św. Klary z Asyżu

Zaledwie dwie przecznice od Parku Vidal naszym oczom ukaże się najważniejsza budowla sakralna w mieście – Katedra Św. Anny z Asyżu. Rzymskokatolicki kościół został zbudowany w 1940 roku, po tym jak jego kolonialny poprzednik został wyburzony prawie 20 lat wcześniej.

Katedra została utrzymana w stylu neogotyckim. Znajdziemy tu kolekcję witraży z ołowiem, posąg Jezusa ze złotą monstrancją z ubiegłego wieku. Ciekawym aspektem tego miejsca jest obecność marmurowego Pilónu. Używany był przez wiele pokoleń do chrzczenia mieszkańców Santa Clary.

Najbardziej imponującym dziełem sztuki znajdujących się w owej katedrze jest statua Matki Boskiej – „La Virgen de Camino”. Do czasów rewolucji kubańskiej posąg służył podróżnym jako miejsce błogosławieństwa, a następnie zniknął na ponad 30 lat. Znaleziono go w 1995 roku w rowie w nie najlepszym stanie. Po tym odkryciu między mieszkańcami doszło do konfliktu – czy posąg Matki Boskiej powinien zostać zwrócony kościołowi, czy oddany do muzeum? Ostatecznie zabytek wrócił do katedry.

Atrakcje w Santa Clara

Fábrica de Tabacos Constantino Pérez Carrodegua

Fabryka cygar w Santa Clarze jest widującą fabryką w kraju i zatrudnia około 400 pracowników. Podczas wycieczki zwiedzający przyglądają się procesowi wyrobu, skręcania i pakowania cygar. W pobliżu znajduje się sklep, w którym można zakupić cygara, a także inne używki (szczególnie popularny jest rum). Z pewnością jest to oryginalna pamiątka z wakacji. Pamiętaj o zabraniu rachunku, gdyż przy wyjeździe celnik może je zarekwirować.

Muzeum Sztuki Dekoracyjnej

By podziwiać prawdziwą kolekcję sztuki kolonialnej, należy udać się do Muzeum Sztuki Dekoracyjnej znajdującego się na skraju Parku Vidal. Podziwiać tu można obrazy, rzeźby, gobeliny, meble, a nawet ubrania. Wstęp kosztuje zaledwie 3 peso. Jest to drugie najważniejsze muzeum w kraju i najstarszy budynek w owym parku.

Muzeum Prowincji Villa Clara

Muzeum to skrywa historię całej prowincji Santa Clara. Znajdziemy tu przykłady lokalnej sztuki oraz dowiemy się czegoś na temat społeczności okolic. Na muzeum składa się:

  • History Hall – przedstawia chronologiczną historię Kuby; od rdzennych mieszkańców, aż do rewolucji kubańskiej. Znajduje się tu także kolekcja przedmiotów należąca do Armii Rewolucyjnej,
  • Samuel Feijoo Hall – sala poświęcona tytułowemu malarzowi,
  • Hala Nauk Przyrodniczych – zawiera kolekcję wypchanych gatunków fauny kubańskiej,
  • Sala Kultury – znajdziemy tu ceramikę neolityczną, ceremonialne topory, historyczne dokumenty, przedmioty związane z wojną dziesięcioletnią oraz zabytkowe obrazy.

Oprócz unikalnych muzeów, teatru i innych niespotykanych nigdzie indziej atrakcji obecne są tu także, te bardziej pospolite. Na miejscu możemy zorganizować sobie wycieczkę do zoo, wybrać się na górską wspinaczkę, wynająć rower i zwiedzać miasto oraz skorzystać z kursów nurkowania.

arcades of a neoclassical building in Santa Clara (Cuba)
budynek Santa Clara (Kuba), licencja: shutterstock/By Angelo DAmico

Wynajęcie samochodu na Kubie

Nieznajomość lokalnego transportu publicznego może być dla nas, zwiedzających niemałą przeszkodą w wypoczynku. Również, jako turyści stajemy się łatwym celem dla oszustów i kieszonkowców szczególnie w publicznej sieci komunikacyjnej. Z pomocą przychodzą nam wypożyczalnie aut.

Na Kubie istnieje ich niewiele – Via, Cubacar oraz Havanautos. Wszystkie są państwowe, co oznacza, że ceny również są mocno ustandaryzowane i zależą od sezonu. Warto pamiętać, że jeśli chcemy oddać auto w innej lokalizacji niż je pożyczyliśmy, to musimy zapłacić za minimum 10 dni. Koszt wypożyczenia samochodu na dzień poza sezonem to wydatek ok. 60 euro, w sezonie – nawet do 120 euro. Do tego należy doliczyć ubezpieczenie – ok. 15 peso.

Oprócz państwowych firm możemy skorzystać z usług tych prywatnych np. TUI lub z wyszukiwarek – holidaycars, carrentals itp.

Na wyspie panuje wysoki popyt na usługę tego typu – dlatego należy działać najwcześniej jak to możliwe, znalezienie samochodu „od ręki” może okazać się wyzwaniem. Auto najlepiej zarezerwować online kilka tygodni – lub miesięcy – przed planową podróżą.

Gdzie zaparkować w Santa Clara?

Jeśli chodzi o parkowanie w mieście, to najbezpieczniej jest zostawić auto na hotelowym parkingu (posiada go większość noclegowni, a i ceny nie są wysokie – dochodzą do ok. 2 USD za dobę). Publiczne parkingi znajdują się także na ulicy Buen Viaje oraz Rafael Trista – blisko centrum i najpewniej nie są to miejsca strzeżone.

Plaże w okolicach Santa Clara

Niestety, miasto nie posiada bezpośredniego dostępu do morza, jednak z wypożyczonym autem nie powinien to być dla nas problem. Ulice Kuby nie bywają zatłoczone, a przepisy są bardzo podobne do standardów europejskich, podróż przebiega sprawnie. Kubańskie plaże znane są z białego, miękkiego piasku oraz lazurowej wody, dlatego gdziekolwiek pojedziemy czeka na nas spektakularny widok.

  • Playa Santa Maria – plaża znajduje się w mieście Caibarien, oddalonego o niecałą godzinę drogi na północny wschód od Santa Clary. Całodniowy wstęp kosztuje 5 euro,
  • Playa Las Gaviotas – plaża szczególnie popularna wśród fanów kiteboardingu, znajduje się na terenie Rezerwatu Biosfery, co oznacza dziewiczą, nietkniętą okolicę,
  • Playa Ensenachos – podróż wymaga czasu – 1,5 godziny, jednak jest to ikoniczne miejsce Kuby z pięknymi widokami, na miejscu dostępne są parking, restauracje i bary, plaża znajduje się na wysepce.
Footpath leading to the beach. Cuba, Santa Clara
rajskie plaże Kuba, Santa Clara, licencja: shutterstock/By Helen Filatova

Gdzie zjeść w Santa Clara?

W pobliżu Parku Vidal obecnych jest kilka restauracji i barów:

  • Fusione – serwowana jest lokalna kuchnia – ryż, owoce morza, ponadto sushi, spaghetti oraz desery – wszystko z lokalnych produktów, ulica Eduardo Machado,
  • Pernilucho – miejsce spokojne, idealne na upały,
  • Dinos – pizzeria (dostępne są też inne dania) na ulicy Enrique Villeundas,
  • Burgue Centro – burgerownia na ulicy Rafael Trista

Na północ od Parku dostępne są:

  • Colonial 1878 – zróżnicowane menu, niskie ceny,
  • La Turam – głównie dania na słono, polecane wśród turystów
  • La Aldaba – elegancka restauracja, naprzeciwko La Turam, ulica Luis Estevez

Na wschód:

  • El Alba – stoliki ulokowane wśród roślin, lokalne dania, popularne wśród turystów, Maceo
  • El Sol – tradycyjna kubańska kuchnia, dostępne stoliki na zewnątrz, Maceo

Wybierając się do kubańskiej restauracji, należy pamiętać o kilku zasadach. Ceny podane w menu nie odzwierciedlają tego, ile zapłacimy na końcu, bowiem doliczana jest opłata (zwykle 10 procent za usługę). Koszt dania składającego się z zupy, deseru i napoju to ok. 30 peso, a porcja ryżu, warzyw, wybranego mięsa może kosztować do 50 peso.

Ciekawym doświadczeniem może okazać się wizyta w Paladares, czyli restauracjach otworzonych w prywatnych domach. Jest to unikalny sposób na poznanie lokalnej kuchni. Czasami w tego typu obiektach można zobaczyć żółwia w menu, jednak ich spożywanie jest nielegalne.

Najpopularniejsze hotele w Santa Clara

Santa Clara to miejscowość popularna wśród turystów, dlatego w mieście znajdziemy szeroką ofertą hoteli, hosteli, pokoi, apartamentów i różnych noclegów.

Hostal D’Cordero

Hotel 4 – gwiazdkowy położony jest w samym centrum miasta, zaledwie 5 minut spacerem od Parku Vidal. Hotel oferuje 5 pokoi, w tym te, przystosowane dla niepełnosprawnych oraz dodatkowo płatny transport bezpośrednio z lotniska (koszt 20 USD w obie strony).

  • wyżywienie – bezpłatne śniadania, restauracja, bar z przekąskami
  • usługi – pomoc w organizowaniu wycieczek,
  • udogodnienia – Wi-Fi (płatne 1,5 USD za godzinę), pralnia, przechowanie bagażu, znajomość języków – angielski, francuski, hiszpański oraz niemiecki, parking (koszt 2 USD za dobę),
  • miejsce przystosowane dla niepełnosprawnych – spa, łazienki, miejsca parkingowe, pokoje,
  • pokój – dostępny telewizor oraz materac ortopedyczny, możliwość masażu, pokoje dźwiękoszczelne

Matirena’s Hostal

Hotel 3 – gwiazdkowy, podobnie jak poprzedni – 5 minut spacerem od Parku Vidal. Obiekt oferuje płatną usługę transportu na plażę i z powrotem.

  • wyżywienie – dostępne śniadania,
  • usługi – pomoc w organizacji wycieczek,
  • udogodnienia – Wi-Fi (1 EUR za godzinę), suszarka, ręczniki, prywatny ogród, pralnia, klimatyzacja, parking (5 EUR za dobę)

Hostal Amalia

Pensjonat w przystępnej cenie polecany przez turystów. Zaledwie 3 minuty spacerem od Teatru Caridad.

  • wyżywienie – śniadanie za opłatą, kawa i herbata w części wspólnej, bar z przekąskami,
  • usługi – pomoc w organizowaniu wycieczek,
  • udogodnienia – znajomość języków – angielski, francuski, hiszpański, pralnia, spa z pełnym zakresem usług, wypożyczalnia rowerów, sejf w recepcji, parking (2 USD za dzień, w pobliżu znajduje się też parking bezpłatny), oferowany jest transport z lotniska,
  • pokój – dostępna klimatyzacja

Kiedy jechać na Kubę?

Średnia suma temperatur w roku to 25 stopni Celsjusza, w styczniu i lutym spada do 15. Klimat Kuby jest tropikalny – od maja do września występuje pora deszczowa, a od listopada do kwietnia – pora sucha – to właśnie ona jest idealna do podróży. Porą deszczową Kuba nawiedzana jest przez cyklony i huragany, występują także męczące upały i duża wilgotność powietrza.

Wiosna jest zdecydowanie najlepszą porą to zaplanowania wakacji, jeśli chodzi o pogodę. Jest ciepło i słonecznie, ale bez upałów. Pogoda idealna zarówno do plażowania, jak i zwiedzania miasta bez zmęczenia.

Szczyt sezonu turystycznego przypada od połowy grudnia do połowy marca oraz w lipcu i sierpniu. Wtedy ceny są najwyższe, plaże, atrakcje i miejsca turystyczne są najbardziej oblegane. Warto jednak jest spróbować z uwagi na karnawał odbywający się w letnich miesiącach.

Amerykański klasyczny samochód na plaży Cayo Jutias, Prowincja Pinar del Rio, Kuba
Kuba, licencja: shutterstock/By Lena Wurm
Poprzedni

Wakacje i wczasy na malowniczej wyspie Saona – jak się do nich przygotować?

Wakacje w Santo Domingo – jak zaplanować wyjazd?

Następny

Dodaj komentarz