Santiago de Cuba – wakacje w tętniącej życiem, kubańskiej metropolii

Tagi , , , , , ,

Każdy z nas marzy o tym, by choć raz spędzić maksymalnie egzotyczne wakacje w najlepszym miejscu na ziemi. Z pewnością dla każdego z nas, co innego będzie tym swoistym wyznacznikiem egzotyczności. Wynika to z faktu, że każdego z nas pociąga coś innego. Okazuje się jednak, że większość turystów jest zgodnych co do jednego, to właśnie Karaiby stają się miejscem idealnym. Archipelag wysp i wysepek ma bowiem wyjątkowy mikroklimat, a także ponadprzeciętnie dobrą pogodę. Wobec tego na Karaibach możemy jednakowo wypocząć, ale równie dobrze możemy także spędzić niezapomniane wakacje, opalając się na jednej z rajskich plaż. Tak naprawdę, od momentu obalenia reżimu Fidela Castro, coraz większe ilości turystów tłumnie zjeżdżają na Kubę, a co za tym idzie na Santiago de Cuba.

Ta rajska wyspa na Morzu Karaibskim może pochwalić się wyjątkowo bogatą historią, a także jednymi z najpiękniejszych zabytków z okresu kolonialnego. To właśnie tam skupia się cała, karaibska kultura, a sama Kuba nazywana jest „gorącą wyspą”. Mieszkańcy dopiero co tak naprawdę wchodzą na swój najwyższy poziom pod względem rozwoju technologicznego, jednak dla większości turystów jest to idealny moment na wycieczkę. Niemniej jednak nie pociąga ich już maksymalnie oblegana Hawana, a nieco mniejsze miasto, którym jest Santiago de Cuba. Co więc warto o nim wiedzieć i jak zaplanować sobie tam wakacje?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Santiago de Cuba- architektoniczna perełka na Kubie

Santiago de Cuba w niczym nie ustępuję pod względem popularności Hawanie. Okazuje się, że to miasto ma wiele do zaoferowania każdemu turyści, choć jego historia była dość burzliwa i pełna nieoczekiwanych zwrotów. Tak naprawdę warto na samym początku zapoznać się z generalnymi informacjami o tym wyjątkowym mieście. Otóż Santiago de Cuba jest drugim co do wielkości i liczby mieszkańców miastem na tej „gorącej wyspie”. Zamieszkuje je około 0,5 miliona mieszkańców. Santiago de Cuba jest jednocześnie stolicą prowincji o dokładnie tej samej nazwie. W mieście na szeroką skalę rozwija się przemysł tytoniowy oraz przemysł włókienniczy. Warto zauważyć, że w mieście bardzo dobrze rozwinięta jest edukacja i funkcjonują tam aż dwa uniwersytety. Przejdźmy teraz do samej historii miasta, która bez wątpienia zasługuje na znacznie większą uwagę.

Santiago de Cuba - Second Largest City in CUba
Santiago de Cuba, licencja: shutterstock/By Inspired By Maps

Historia miasta

Santiago de Cuba to miasto, którego historia rozpoczyna się w roku 1514. To właśnie wtedy zostało ono założone przez Diego Velazqueza de Cuellar. Niestety już dwa lata później, przyniosła mu ogromny pożar, który dosłownie zmiótł Santiago de Cuba z powierzchni ziemi. Niemniej jednak odbudowa nastąpiła niezwykle szybko. Już w 1518 roku to właśnie z Santiago de Cuba swoje podróże rozpoczynali Juan de Grijaba czy Hernan Coretez, z zamysłem dostania się na samo wybrzeże Meksyku. Co ciekawe w Santiago de Cuba już w 1528 roku powstała pierwsza, rzymsko katolicka katedra. W latach 1522-1589 miasto to pełniło rolę administracyjnej stolicy hiszpańskiej kolonii Kuba.

Panorama of the city center with old houses and poor slum blocks, Santiago de Cuba, Cuba
Panorama na miasto, Santiago de Cuba, Kuba, licencja: shutterstock/By Vadim_N

Niestety w roku 1553 przytrafiło się kolejne nieszczęście. Wojska francuskie pod dowództwem angielskiego generała splądrowały miasto. Mieszkańcu jednak szybko potrafili podnieść się „na nogi”. Rok 1766 miał być rokiem, który doszczętnie zmiecie Santiago de Cuba z powierzchni ziemi, gdyż miasto zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi i zniszczone. Po raz kolejny jednak mieszkańcy zdołali się odbudować. Warto wiedzieć, że to właśnie w Santiago de Cuba mieszkał jeden z rewolucyjnych bohaterów- Frank Pais.

W 1953 roku zdołał on całkowicie obronić miasto wraz ze swoją armią i zorganizowanym jednostkami oporu obywatelskiego przed najazdem wojsk Fidela Castro. Niemniej jednak miasto po bohaterskim oporze finalnie musiało uznać zwierzchnictwo Fidela. Obecnie jednak Santiago de Cuba, po upadku totalitarnych wojsk, stało się kulturowym i historycznym centrum kraju. Mieści się tam wiele zabytków i pozostałości po okresie kolonialnym. Nie da się również ukryć, że miasto to stało się prawdziwą kolebką turystyki i przyciąga z roku na rok coraz większe ilości podróżnych.

Loty z Polski do Santiago de Cuba- jakie są możliwości?

Santiago de Cuba to jedno z większych miast, więc analogicznie jest ono obsługiwane przez międzynarodowy port lotniczy. Jednocześnie turyści, którzy podróżują z Polski, muszą przygotować się na to, że nie ma możliwości lotów bezpośrednich. Co ciekawe, w niedalekiej przyszłości jest jednak planowanie otwarcia bezpośrednich połączeń na tej trasie. Z pewnością może to wynikać z faktu, że na Santiago de Cuba zmierzają coraz to większe ilości turystów z naszego kraju. Najbardziej atrakcyjne loty na tej trasie jak na razie dostępne są z:

 • Warszawa- Okęcie- jest to lot z jedną przesiadką i trwa on około 19 godzin;
 • Kraków-Balice- jest to również lot z jedną przesiadką i trwa on około 18,5 godziny;
 • Katowice-Pyrzowice- jest to z kolei lot z międzylądowaniem, więc turyści nie muszą się przesiadać, trwa on około 18 godzin;
 • lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku- to z kolei lot z jedną przesiadką i trwa on 20 godzin;
 • Wrocław- Starachowice- to również lot z przesiadką i trwa on mniej więcej 17 godzin.

Loty na Kubę są dość drogie, więc turyści powinni być gotowi, by zarezerwować je z odpowiednim wyprzedzeniem. Wówczas będą oni mogli liczyć na nieco bardziej przystępne ceny na tej trasie. Warto również zadbać o to, by zabrać ze sobą gotówkę. Niestety, płatności kartą na Kubie i w samym Santiago de Cuba nie są jeszcze tak popularne. Z pewnością nie zapłacimy kartą w sklepach i w niektórych restauracjach. Posiadanie gotówki znacznie więc ułatwi nam więc zwiedzanie i korzystanie z dostępnych na miejscu atrakcji.

Cayo Granma in the bay of Santiago de Cuba
Cayo Granma, Kuba, licencja: shutterstock/By Alexandre G. ROSA

Jak dostać się z lotniska do centrum Santiago de Cuba?

Lotnisko Antonio Maceo jest portem lotniczym obsługującym metropolię Santiago de Cuba. Oddalone jest ono od ścisłego centrum miasta o około 6 kilometrów. Niestety, turyści nie mogą w tym wypadku liczyć na komunikację miejską. Przede wszystkim jest ona bardzo niepunktualna, a dodatkowo kursuje ona bardzo rzadko. Jednym z lepszych pomysłów na to, by dostać się do centrum Santiago de Cuba, jest nic innego jak skorzystanie z kubańskich taksówek. Są one dość tanie i dowiozą nas do wyznaczonego miejsca. Kolejną możliwością jest skorzystanie z usług lotniskowej wypożyczalni pojazdów. Wówczas dojedziemy do centrum miasta w około 15 minut.

Co warto zwiedzić w Santiago de Cuba?

Santiago de Cuba to miasto absolutnie wyjątkowe pod wieloma względami. Choć Hawana może wydawać się jedną z najatrakcyjniejszych metropolii na Kubie, to jednak stwierdzenie to można uznać za nieco przesadne. Santiago de Cuba to prawdziwa architektoniczna i zabytkowa perełka. W mieście można bez problemu znaleźć wiele dowodów na obecność kolonizatorów, a sama architektura i specyfika miasta tworzą w nim niezapomniany klimat.

Cathedral of Santiago de Cuba from the Parque Cespedes
Katedra Santiago de Cuba, licencja: shutterstock/By Alexandre G. ROSA

Tak więc co warto i koniecznie trzeba odwiedzić w Santiago de Cuba? Otóż:

Castillo de San Pedro del Morro

Mówiąc o Castillo de San Pedro del Morro mówimy jednocześnie o budowli, która została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z najlepiej zachowanych, hiszpańskich fortów na Kubie. To ogromna forteca znajduje się na samym skraju Zatoki Santiago. Leży ona około 10 kilometrów od samego miasta Santiago de Cuba, jednak bez wątpienia tego wyjątkowego obiektu architektonicznego nie można pominąć podczas zwiedzania.

View of the Castillo del Morro castle from the sea side in the Santiago de Cuba
Castillo de San Pedro del Morro, licencja: shutterstock/By Ievgenii Bakhvalov

Parque Cepedes

Parque Cepedes znajduje się w samym sercu miasta i jest doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania. Ten plac jest otoczony przez wiele, niezwykle istotnych budynków, które warto poznać będąc w Santiago de Cuba. Znajdziemy przy nim dom Diego Velazqueza czy nawet i Catedral de Nuesrta de Senora de la Asuncion- najważniejszą bazylikę katedralną w mieście.

Cementario de Santa Ifigenia

Jest to nic innego jak dom szczątków niektórych z najważniejszych postaci w wojskowej historii Kuby. Jest oto miejsce, na którym pochowani byli najważniejsi dowódcy i generałowie, o których kubańska historia nie pozwala nam zapomnieć. Niemniej jednak warto zauważyć, że Cementario de Santa Ifigenia jest również wyjątkowo interesującą konstrukcją z punktu widzenia architektonicznego.

Cuartel Moncada

Jest to najważniejsze pod względem historycznym miejsce w Santiago de Cuba. To właśnie tutaj siły dowodzone przez Fidela Castro, podczas uroczystości karnawałowych, dopuściły się najkrwawszego ataku w dziejach kubańskiej historii. W ataku brał również udział słynny Che Guevarra.

santiago de Cuba, city in Cuba, second largest city on the island, museum of the revolution with bullet holes Cuartel Moncada Santiago de Cuba
Cuartel Moncada Santiago de Cuba, licencja: shutterstock/By Keith Barnes

Plaza de la Revolucion

To właśnie na tym placu Fidel Castro wygłaszał swoje totalitarne przemówienia. Co więcej, to tutaj także odbyło się wiele demonstracji przeciwko jego rządom. Na placu znajduje się pomnik generała, który bronił Santiago de Cuba. Jednocześnie pomnik ten może być niezwykle uderzającym przeżyciem dla wielu wrażliwych podróżnych. Przedstawia on bowiem niezwykle krwawe sceny.

Jakie muzea warto odwiedzić w Santiago de Cuba?

Santiago de Cuba to także miasto, w którym możemy wybrać się na prawdziwe turnee po muzeach. Wiele z nich upamiętnia wydarzenia kubańskiej rewolucji i pokazuje sposób, w jaki miasto zostało odbite z rąk Fidela Castro oraz jego bojówek. Do najważniejszych muzeów w Santiago de Cuba można zaliczyć przede wszystkim:

 • Muzeum Diego Velazqueza – jest to muzeum głównego założyciela miasta, który przebywał w nim aż do dnia swojej śmierci.
 • Museo del Ron – jest to muzeum związane z historią kolonializmu oraz pokazujące jak rozwijało się miasto na przestrzeni lat.
 • Museo de la Luncha Clandestina – jest to muzeum sztuki kubańskiej, w której także można zapoznać się z twórczością afro-kubańskiej części społeczności.
 • Muzeum Karnawału- karnawały na Kubie zawsze były głośne. W tym muzeum możemy sprawdzić jak te ważne wydarzenia zmieniały się na przestrzeni lat.

Najlepsze i najpiękniejsze plaże w Santiago de Cuba

Będą na samym wybrzeżu Zatoki Santiago, oczywistym jest fakt, że będziemy mieć także dostęp do niezliczonej ilości plaż. Większość z nich zlokalizowana jest dość blisko samego centrum. Na których z nich z pewnością warto się opalać?

 • Quiebra Seca- to jedna z najsłynniejszych plaży miejskich w mieście. Znajduje się ona tuż obok centrum miasta i oferuje turystom dostęp do szeregu udogodnień.
 • Baconao – to tak naprawdę kompleks trzech, połączonych ze sobą plaż w Santiago de Cuba. Są to plaże piaszczyste niezwykle popularne wśród turystów.
 • Playa del Este- to z kolei plaża oddalona około 5 kilometrów od centrum miasta. Warto się jednak na nią wybrać, ze względu na malownicze widoki, jakie się z niej rozpościerają.
 • Playa Juragua- jest to plaża otoczona malowniczymi klifami i skałami. Plaża ta jest nieco schowana w zatocze i ciężko się do niej dostać, jednak z całą pewnością warto, gwarantuje ona niesamowite widoki.
Playa Sevilla Beach at Brisas Sierra Mar resort, Santiago de Cuba, Cuba, shallow focus
Playa Sevilla Beach w Santiago de Cuba, licencja: shutterstock/By IIgor Sh

Czy w Santiago de Cuba można wypożyczyć samochód, a jeśli tak, to gdzie możemy go zaparkować?

Tutaj podróżni nie będą mieli większego problemu z tym, by skorzystać z wynajmowanego samochodu. Warto zauważyć, że najwięcej wypożyczalni zlokalizowanych jest na lotnisku. Jednocześnie w samym centrum miasta i na jego obrzeżach również można skorzystać z usługi wynajmu pojazdu. Nie jest to usługa wyjątkowo droga, a co za tym idzie, nie obciąży ona budżetu turystów. Jednocześnie jak przedstawia się sytuacja związana z parkingami? Otóż w tym momencie turyści muszą wiedzieć, że mogą oni skorzystać zarówno z parkingów płatnych, jak i darmowych.

Oczywistym jest fakt, że będąc w Santiago de Cuba ,warto zdecydować się przede wszystkim na parkingi płatne. Są one strzeżone i dostępne praktycznie w każdej strefie, bezpośrednio przed wjazdem do strefy historycznej. Samo centrum miasta jest oczywiście wyłączone z ruchu kołowego i można się do niego dostać jedynie przy pomocy taksówek lub po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia. Parkingi bezpłatne zlokalizowane są praktycznie w całym mieście przy drogach. Jednocześnie pozostawienie na nich pojazdu jest dość ryzykowną kwestią.

Pogoda i temperatura w ciągu roku, czyli kiedy najlepiej jechać do Santiago de Cuba?

Kuba leży w strefie klimatu tropikalnego. W praktyce więc oznacza to, że nie występuje tam pora zimowa. Jeśli turyści chcą maksymalnie korzystać ze słonecznej pogody, mogą się oni zdecydować na podróż do Santiago de Cuba w okresie od maja do września. Wówczas mieszkańcy mogą pochwalić się temperaturami na poziomie około 35 stopni Celsjusza. Niemniej jednak nie są one dość ciężkie do zniesienia, ze względu na bliskość Morza Karaibskiego. Oczywiście nie da się ukryć, że Santiago de Cuba jest warte odwiedzenia także w tym momencie, kiedy w naszym kraju szaleje sroga zima. Wówczas w grudniu i innych miesiącach zimowych, turyści mogą spodziewać się temperatur rzędu nawet 27-30 stopni Celsjusza. Jeśli więc szukamy idealnego momentu, to można raczej powiedzieć, że nie ma złego momentu na to, by odwiedzić Santiago de Cuda.

Najlepsze lokale gastronomiczne w okolicy – gdzie możemy spróbować kubańskiej kuchni?

Kubańska kuchnia cieszy się ogromną popularnością. Także tutaj nie zabraknie restauracji, w których z pewnością warto się zatrzymać. Do najlepszych można zaliczyć:

 • El Lindon- ta restauracja znajduje się w samym centrum miasta. Zaprasza na wyśmienite dania kuchni kubańskiej;
 • Company Galo- to również wyjątkowo popularna restauracja, która zaprasza na specjały lokalnej kuchni oraz wyjątkowo smakowity rum.
 • El Morro- to z kolei wyjątkowy bar w sercu Santiago de Cuba. Można tam przede wszystkim zdecydować się na wyjątkowe przekąski i cały szereg kubańskich smakołyków w najlepszej, możliwej wersji.

Jakie są najlepsze noclegi w Santiago de Cuba?

Baza noclegowa w Santiago de Cuba również jest świetnie rozwinięta. Jeśli zależy nam na tym, by znaleźć idealny nocleg dla siebie, warto sprawdzić oferty następujących hoteli:

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Santiago de Cuba

Jeśli do Santiago de Cuba wybieramy się z całą rodziną, wówczas warto zwrócić uwagę na:

 1. Amanecer Ha TU VERA– to idealny hotel dla rodzin z dziećmi blisko centrum;
 2. Hostal Raul Y Kathy – to również obiekt noclegowy idealny dla rodzin z dziećmi;

Najlepsze hotele w Santiago de Cuba z widokiem na morze

Jeśli zależy nam na tym, by codziennie budzić się do niesamowitych widoków na morze, warto zatrzymać się w:

 1. Hotel Melia Santiago de Cuba – znajduje się on blisko plaży i oferuje pokoje z widokiem na morze;
 2. Hostal Heredia – to również hotel z widokiem na morze;
 3. Islazul Hotel – kolejny obiekt gwarantujący widoki na morze.

Hotele w Santiago de Cuba w przystępnej cenie

Jeśli poszukujemy noclegów w przystępnej cenie, wówczas może być to wyjątkowo trudne. Większość obiektów wymaga dość wysokiej płatności w dolarach. Jednym z tańszych hoteli w okolicy może być:

 1. Casa Yamila – znajduje się on blisko centrum i oferuje nocleg w cenie od 220 złotych za noc dla jednej osoby.
Poprzedni

Hawana – gorąca i atrakcyjna stolica Kuby

Kingston – wakacje w stolicy rozrywkowej Jamajki

Następny

Dodaj komentarz