Szpitale na Dominikanie – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Tagi , , , , ,

W momencie kiedy wybieramy się na urlop i wymarzone wczasy, do tak egzotycznego i dzikiego miejsca jakim jest Dominikana, musimy być przygotowani na każdą z możliwości. Nawet na nieprzewidziane wypadki i choroby. Pamiętajmy, że turyści z Europy nie są przyzwyczajeni do tamtejszego klimatu, więc drobne dolegliwości zdrowotne mogą się nam przydarzyć. Wówczas planując swoje wymarzone wakacje na wyspie wiecznego słońca, warto zadbać o to, by posiadać ze sobą odpowiednie ubezpieczenie, a także wiedzieć, gdzie można szukać pomocy w „kryzysowych” sytuacjach. Wobec tego, gdzie znajdują się szpitale na Dominikanie? Jakie pakiety ubezpieczeniowe oferują nam biura podróży i co warto do nich dokupić?

Dominican Republic flag female doctor with stethoscope, national healthcare system
System opieki na Dominikanie, licencja: shutterstock/By Allexxandar
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Pakiet ubezpieczeniowy z biurem podróży- co wchodzi w jego skład?

Zwykle decydujemy się na to, by zorganizować nasze rajskie wakacje na Dominikanie przy pomocy biura podróży. Nie ukrywajmy, że jest to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy już martwić się o kwestie organizacyjne. Wielu podróżnych również zakłada, że pakiety ubezpieczeniowe oferowane przez biura turystyczne są całkowicie wystarczające. Czy jednak rzeczywiście tak jest?

Otóż podstawowy pakiet medyczny oferowany przez ubezpieczenie obejmuje pobyt w szpitalu, a także konsultację lekarską. Może się zdarzyć, że biura podróży zaoferują nam również ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków oraz ich następstw. Choć na pierwszy rzut oka taki pakiet może wydawać się zadowalający, to jednak należy pamiętać również o tym, że ubezpieczenie to pokrywa koszty leczenia na Dominikanie do określonej kwoty- zwykle jest to około 50 tysięcy euro. Kwota ta na większości z nas może zrobić wrażenie, jednak opieka medyczna i szpitalna na Dominikanie nie jest darmowa. Co więcej, można nawet powiedzieć, że jest ona wyjątkowo droga. Za jedną dobę w szpitalu- bez specjalistycznego leczenia i standardów- zapłacimy około 150 euro.

Niemniej jednak w przypadku kiedy np. złamiemy nogę lub doznamy innego urazu, który zobliguje nas do skorzystania ze specjalistycznej pomocy, wówczas cena ta może wzrosnąć nawet do 500-1000 euro za dobę. W zależności od tego, ile będziemy musieli spędzić w szpitalu, a także jakie leczenie zostanie zastosowane. Wówczas ubezpieczenie może okazać się niewystarczające, a po powrocie może czekać na nas gigantyczny rachunek z dominikańskiego szpitala. Pamiętajmy również, że karta EKUZ, która jest tak popularna w Europie, nie obowiązuje na Dominikanie, więc nie możemy na niej polegać.

Close-up medical team man and woman surgeons of the Dominican Republic flag background. Medical technology research institute and doctor staff service concept in Dominican Republic
Opieka zdrowotna w Dominican Republic, licencja: shutterstock/By lunopark

​Co warto dokupić do ubezpieczenia z biura podróż na wczasy na Dominikanie?

Faktem jest, że wielu podróżnych uważa ubezpieczenie z biura podróży za absolutnie wystarczające. Zwykle bowiem nie dopuszczamy do siebie myśli, że cokolwiek może się podczas naszych wakacji wydarzyć i je zakłócić. Pamiętajmy jednak, że wypadki bardzo często chodzą po ludziach, a w tak odległym miejscu, warto przygotować się na dosłownie każdą ewentualność. Wobec tego warto zwrócić się w stronę prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują nam ubezpieczenia turystyczne. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że możemy wykupić je jedynie na kilka dni lub tygodni, które będą odpowiadały długości naszych wczasów na Dominikanie. Zwykle w skład takiego ubezpieczenia turystycznego wchodzi:

  • pokrycie kosztów wizyty u lekarza różnej specjalności- na Dominikanie koszt konsultacji lekarskiej to około 50-100 euro;
  • pokrycie kosztów specjalistycznego leczenia- nawet do wysokości 500 tysięcy euro- w zależności od wybranego pakietu ubezpieczeniowego;
  • pokrycie kosztów ewentualnych operacji i zabiegów jakie będą konieczne;
  • ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i ich następstw;
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej- jest to ubezpieczenie, które pokryje koszty wypadku spowodowanego przez nas. Np. w momencie, kiedy spowodujemy kolizję drogową na Dominikanie lub inne zagrożenia.

Jak więc widać, ubezpieczenie turystyczne w wielu wypadkach okaże się dla nas prawdziwym ratunkiem, a jego koszt wcale nie musi być tak wysoki. Pamiętajmy, że w tym wypadku będzie płacić za pojedynczy dzień, w którym ubezpieczenie ma obowiązywać i samodzielnie wybieramy czas jego trwania.

​Szpitale na Dominikanie- gdzie możemy szukać pomocy?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że opieka medyczna na Dominikanie jest wyjątkowo dobrze rozwinięta i zorganizowana. Nie będziemy mieć więc większych problemów ze znalezieniem szpitala. Szczególnie w popularnych miejscowościach wypoczynkowych, a także nie będziemy mieć większego problemu ze znalezieniem specjalistów. Warto jednak sobie uświadomić, że na Dominikanie znajdziemy zarówno prywatne szpitale jak i szpitale publiczne. Tych drugich jednak warto unikać jak przysłowiowego ognia, gdyż poziom opieki medycznej nie stoi w nich na najwyższym poziomie. Warto wybierać więc jedynie szpitale prywatne, w których rzeczywiście możemy liczyć na wysoki poziom opieki i leczenia. Warto również pamiętać, że szpitale publiczne różnią się od prywatnych sposobem przyjmowania pacjentów. Do tych drugich należy zgłosić się w momencie kiedy potrzebujemy pomocy w nagłych wypadkach. Gdzie możemy jednak szukać szpitali prywatnych na Dominikanie? Otóż są one dostępne praktycznie w każdym z większych miast jak np.:

  • Santo Domingo– w stolicy Dominikany najlepszym szpitalem jest Hospital Padre Billini. Jest to prywatny szpital o wysokich standardach.
  • Punta Cana– tam znajdziemy szpital Cento Medico Punta Cana, który uzyskał międzynarodową akredytację i oferuje najwyższe standardy opieki medycznej.
  • Puerto Plata– w tym dominikańskim kurorcie najlepiej będzie skorzystać ze szpitala Hospital Provincial Dr. Ricardo Limardo, który również jest szpitalem z międzynarodową akredytacją.

Pamiętajmy, że prywatne szpitale są jednym z najlepszych rozwiązań w momencie kiedy chcemy skorzystać z opieki medycznej w nagłych wypadkach. Unikajmy szpitali publicznych- gdyż jeszcze raz warto podkreślić- że nie skorzystamy z nich z opieki w wysokim standardzie. Koszty leczenia pokrywamy na wstępie z „własnej kieszeni”, następnie rachunki przesyłamy do ubezpieczalni, z którą możemy się rozliczyć.

luxury beach in the Dominican Republic . bavaro
Luksusowa plaża . bavaro, licencja: shutterstock/By Iurii Dzivinskyi
Poprzedni

TOP 12 najpiękniejszych plaż w Samana na Dominikanie

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Punta Cana na Dominikanie

Następny

Dodaj komentarz