Szpitale na Jamajce – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Tagi , , , , , ,

Podróże – nie zależnie od tego jak dalekie one są – zawsze zobowiązują nas do tego, by w odpowiedni sposób zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie. Choć coraz częściej decydujemy się na zorganizowanie dalekich wycieczek z biurem podróży to jednak w niektórych przypadkach, oferowane pakiety medyczne mogą okazać się całkowicie niewystarczające. Coraz większa ilość turystów wybiera się na wymarzone, egzotyczne wakacje na Jamajkę. Kraj ten stał się wyjątkowo popularny, choć dalej pozostaje on dla nas dość tajemniczy. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób prezentuje się tam opieka zdrowotna. W jakich szpitalach możemy szukać pomocy, a także co powinno zawierać nasze podróżne ubezpieczenie? Jakie są szpitale na Jamajce?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ubezpieczenie na czas podroży na Jamajkę – co powinno zawierać i na co zwrócić uwagę?

Nie da się ukryć, że choć samodzielne zorganizowanie sobie podróży na Jamajkę jest z pewnością w zasięgu naszych możliwości. To jednak zdecydowanie częściej decydujemy się na skorzystanie z gotowych ofert biura podróży. Głównie wynika to z faktu, że nie chcemy brać na siebie zbyt dużej odpowiedzialności oraz chcemy zagwarantować sobie pełną wygodę. Kluczowym aspektem jest również to, że biura podróży oferują nam – w cenie – również podstawowy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie zawsze okaże się ono wystarczające. Choć jamajska opieka zdrowotna – szczególnie w dużych miastach – stoi na wyjątkowo wysokim poziomie. To jednak jest ona także dość kosztowna, a niektóre polisy ubezpieczeniowe nie są tam honorowane.

Female surgeon or doctor with stethoscope in hand on the background of the Jamaica flag. Surgery concept in Jamaica
szpitale na Jamajce, Jamaica, licencja: shutterstock/By lunopark

Ubezpieczenie z biura podróży zwykle obejmuje jedynie pomoc w nagłych wypadkach. Czyli w momencie ciężkiej choroby oraz zagrożenia zdrowia lub życia. Nie pokryje więc ono kosztów tradycyjnej wizyty lekarskiej czy udzielenia innych świadczeń zdrowotnych. Właśnie dlatego warto samodzielnie zadbać o swoje ubezpieczenie – mimo posiadanej polisy z biura podróży. Warto do niej dokupić jeszcze:

  • ubezpieczenie od pokrycia kosztów leczenia – dzięki temu będziemy mogli swobodnie udać się na wizytę lekarską. Nawet w ramach drobnego przeziębienia czy innych dolegliwości;
  • ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i ich następstw – mowa tu np. o ewentualnych urazach kończyn dolnych i górnych czy innych problemach zdrowotnych. Które są wynikiem nieszczęśliwego wypadku.

W taki sposób będziemy mogli skutecznie uchronić się przed wysokimi kosztami i rachunkiem ze szpitala. Gdyż nasza dodatkowa polisa będzie w stanie te wydatki za nas pokryć. Pamiętajmy jednak, że często i tak jesteśmy zmuszeni do zapłaty za świadczenia medyczne na Jamajce z własnej kieszeni. Wówczas powinniśmy zgromadzić rachunki i przekazać je agentowi ubezpieczeniowemu. Pamiętajmy także o tym, że ubezpieczenie dodatkowe na Jamajkę powinno być wydane w języku angielskim. Te z polskich firm ubezpieczeniowych nie są honorowane na wyspie.

Jak prezentuje się opieka zdrowotna na Jamajce?

Jamajka z pewnością nie jest jednym z tych krajów, które kojarzymy głównie ze względu na najlepszych lekarzy. Nie da się jednak ukryć, że poziom opieki zdrowotnej na tej wyspie można określić jako „przyzwoity”. Każdy – mieszkaniec lub turysta – ma pełne prawo do korzystania ze świadczeń medycznych. A na wizyty lekarskie wcale nie czeka się zbyt długo. Niemniej jednak zgodnie z tym co zostało wspomniane, opieka zdrowotna na Jamajce to dość pokaźny wydatek z perspektywy przeciętnego pacjenta. Koszt jednej wizyty lekarskiej – w zależności od problemu – może zamykać się w przedziale od 40 do nawet 60 dolarów. Warto wiedzieć, że każdy z lekarzy mówi w języku angielskim. Nie tylko w jamajskim dialekcie – więc bez problemu będziemy mogli się z nimi porozumieć.

Kiedy jechać na Jamajkę? (wyspykaraibskie.pl)

Trzeba jednak pamiętać, że koszt hospitalizacji jest o wiele wyższy, a lekarze często mogą zażądać od nas zapłaty w gotówce, jeszcze przed opuszczeniem placówki medycznej. Co więcej turyści powinni zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszędzie będą oni mogli faktycznie z opieki zdrowotnej skorzystać. W mniejszych miejscowościach i wsiach poziom szpitali oraz przychodni lekarskich jest wyjątkowo niski, więc wizyty w nich są odradzane. Najlepiej korzystać z renomowanych szpitali, które znajdują się w większych miasta. Co więcej, w niektórych kurortach turystycznych zatrudnieni są lekarze i prowadzą tam oni swoje gabinety medyczne.

Jamaica healthcare concept. Medical stethoscope with country flag
szpitale na Jamajce, licencja: shutterstock/By Ink Drop

Gdzie szukać pomocy na Jamajce? – lista szpitali

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, turyści powinni korzystać raczej z renomowanych szpitali, które znajdują się w większych miastach. To właśnie tam mogą oni liczyć na profesjonalną pomoc w nagłych wypadkach i na wysoki poziom opieki zdrowotnej. Warto więc przed wyjazdem poświęcić chwilę i zapoznać się ze szpitalami do których faktycznie warto się zgłosić podczas pobytu na Jamajce. Na samym początku trzeba wyróżnić The University of West Indies Hospital, który znajduje się w Kingston, czyli w stolicy kraju. Jest to szpital rekomendowany podróżnym przez polskie MSZ. Dodatkowo podróżni mogą szukać pomocy w:

  1. Cornwell Regional Hospital – to placówka medyczna zlokalizowana w kurorcie Montego Bay o wysokich standardach.
  2. Triniti Mall Medical Centre – to z kolei przychodnia lekarska połączona ze szpitalem, która również znajduje się w Montego Bay.
  3. Omega Medical Hospital – to z kolei renomowany szpital, który znajduje się w popularnym kurorcie wakacyjnym, czyli w Negril.
  4. Negril Health Centre – to placówka medyczna, z której możemy skorzystać w nagłych wypadkach. Również znajduje się ona w kurorcie Negril.
  5. Tomilson’s Medical and Children Health Care – to z kolei placówka szpitalna zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, która znajduje się w popularnym kurorcie wakacyjnym w Ocho Rios.
  6. Maxfield Park Comprehensive Health Centre – ten szpital jest jednym z najlepszych na wyspie i znajduje się on w Portmore, czyli blisko stolicy wyspy.

Turyści powinni pamiętać, że numerem alarmowym na Jamajce jest 119, a połączenia z nim są całkowicie bezpłatne. Z tego numeru poleca się korzystać w nagłych wypadkach i działa on w podobny sposób co polski odpowiednik, czyli numer 112. 

Jamaican doctor holding heart with flag of Jamaica background. Healthcare, charity, insurance and medicine concept
szpitale na Jamajce, licencja: shutterstock/By MillaF
Poprzedni

Plaża Seven Mile Beach – najpiękniejsza plaża Jamajki

Jakie szczepienia przed wylotem na Jamajkę?

Następny

Dodaj komentarz